Кафе

Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.736
Поени од реакции
4.274
Како се со цени?
И дали има некоја добра поекономична варијанта во Кам/Стокомак?
Link
На линкот погоре можеш да разгледаш и одприлика да видиш како се движат цените за мелено кафе за еспресо.

link 2
Исто голем избор, а може и одлично поефтино кафе да си најдеш и тука. Блу Номад имаш физички продавници во Центар (рамстор) и Козле.

Барбаро со вкус на лешник имам земено за Долче Густо кафемат од кај нив и задоволен бев од вкусот, за мока пот не би сакал да те лажам.
Генерално блу номад ти нудат поголем алтернативен избор на кафиња од големиве маркети и можеш да начекаш со различен вкус.

За Мока Пот последен пат земав Лаваца, не ми текнува дали од Стокомак/Кам, убаво, океј кафе ми беше и се движи од 200 до 300 денари зависи кое и каде ќе го најдеш.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
639
Поени од реакции
126
Link
На линкот погоре можеш да разгледаш и одприлика да видиш како се движат цените за мелено кафе за еспресо.

link 2
Исто голем избор, а може и одлично поефтино кафе да си најдеш и тука. Блу Номад имаш физички продавници во Центар (рамстор) и Козле.

Барбаро со вкус на лешник имам земено за Долче Густо кафемат од кај нив и задоволен бев од вкусот, за мока пот не би сакал да те лажам.
Генерално блу номад ти нудат поголем алтернативен избор на кафиња од големиве маркети и можеш да начекаш со различен вкус.

За Мока Пот последен пат земав Лаваца, не ми текнува дали од Стокомак/Кам, убаво, океј кафе ми беше и се движи од 200 до 300 денари зависи кое и каде ќе го најдеш.
Фала ти многу
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.823
Поени од реакции
12.579
Некој што има искуство со двете да ми каже кое е подобро?
Зависи какво преферираш. Тоа десно е 100% арабика што значи дека е појако од ова лево кое е Crema e Gusto.

Едит - Лошо е прикачена сликата и не видов дека Crema e Gusto е мешавина од робуста и арабика. Повеќе кофеин содржи робуста за разлика од арабика.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
869
Поени од реакции
1.140
Некој што има искуство со двете да ми каже кое е подобро?
Двете се ОК, ги има скоро во сите маркети дури и во КАМ (таму се најефтини), кога нема да нарачам на време некое друго кафе додека ми стигне, некое од овие 2 секогаш ми се добра опција
 

Tyrael

Transhumanist
Член од
21 јуни 2021
Мислења
248
Поени од реакции
568
How to Make Sex Coffee
(Yes, the Recipe is Real!)


YOU ALREADY HAVE A CUP OF COFFEE IN THE MORNING. WHY NOT MAKE IT COUNT?

Is coffee an aphrodisiac?

Well, not exactly.

But you can wake up your vroom-vroom with this incredibly simple coffee recipe: a cup of java, maca, cocoa and cinnamon.

These raw foods have been used to promote libido since the ancient times. If you do not mix these into your diet, you losing out on some seriously sensual benefits.

SO, WHAT DOES EACH ACTIVE INGREDIENT DO FOR YOU?
 • MACA: is an Aztec root, usually ground to a powder form. An adaptogen helps your body create the enzymes it needs to balance hormones and improve fertility. It is often presented as an aphrodisiac, which can increase libido.
 • COCOA: Raw cacao is a stimulant. It causes the blood flow to pump and releases serotonin, which improves mood. The Journal of Sexual Medicine published a study that found that women who had sex every day had a high score on the women's index.
 • CINNAMON: Cinnamon promotes vital energy, keeping your body afloat with the desire to catch the day.
 • HONEY: Honey can increase stamina and has been shown to increase virility and fertility.
 • COCONUT MILK: Many cultures have used coconut milk to naturally balance sex hormones and increase sexual performance and sexual desire. Full of healthy fats, coconut milk will give you energy for sex without an unpleasant shock.
This sexual enhancement coffee takes these five superfoods and turns them into delicious coffee with milk.

To do this, you will need a manual mixer.

Try to make this coffee weekly, especially when you want a drink you can sip slowly and enjoy. Not only will you receive your usual dose of caffeine, in addition, you'll get a boost from the oldest sex-related superfoods.

It tastes like a delicious Aztec spice drink. If you have ever tried hot chocolate, the taste is very similar: dark chocolate, cinnamon and a touch of sweetness.

WHAT ARE THE SEX COFFEE INGREDIENTS?
The Ingredients Below Makes a Single Cup:

 • 2/3 cup hot coffee
 • 1 tablespoon raw cacao
 • 2 tablespoons of coconut milk
 • 1 tablespoon of honey
 • 1/2 teaspoon of cinnamon
 • 1 teaspoon of maca
HERE'S HOW TO MAKE SEX COFFEE AND INCREASE YOUR LIBIDO
Step 1: Pour the coffee in a medium bowl.

Step2: Add cocoa, coconut milk, honey and cinnamon.

Step 3: Beat with a hand blender until frothy.

Step 4: Add the maca, beat once more and serve immediately.

Step 5: Enjoy drinking your sex coffee and happy sexing

* Remember that grinding everything fresh is a key recipe part of your sex coffee creation. So, a good coffee grinder and a good spice grinder will be key.

WARNING: This recipe makes no promise related to health. It's a delicious way to enjoy the superfoods that are supposed to support a variety of health benefits. Check with your doctor about any potential risks before adding new or unknown ingredients to your diet, especially if you are taking medication for heart disease or high blood pressure.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
2.481
Поени од реакции
5.897
Некој што има искуство со двете да ми каже кое е подобро?
Златното еднаш го имам купено и ми беше многу киселесто, само со млеко го пиев. Плавото е добро и често го купувам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.610
Поени од реакции
18.811
Пред неколку денови го зедов Black Roast, и се разочарав. Nescafe Clasic, Nescafe Gold и Nescafe Strong ми се далеку поубави.
1634419451754.png
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.221
Поени од реакции
11.860
Пред неколку денови го зедов Black Roast, и се разочарав. Nescafe Clasic, Nescafe Gold и Nescafe Strong ми се далеку поубави.
Прегледај го приврзокот 310132
Слична сторија....

... све додека не ја открив мешавината со грчкото засладено млеко ну-ну. Малку со топла вода за да го стопиш лепакот и терај. Ќе те бендиса.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.399
Поени од реакции
2.806
Слична сторија....

... све додека не ја открив мешавината со грчкото засладено млеко ну-ну. Малку со топла вода за да го стопиш лепакот и терај. Ќе те бендиса.
osven cenata i ednostavnost za podgotovka, i valjda navika, ima li druga pricina so go forsirate nescafe?
jas bev na nego od koga pocnav da pijam kafe do pred 2-3 godini koga pocnav da kupuvam masini za kafe
 

Kajgana Shop

На врв Bottom