Кафе

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
И мене ми здосадуваат, најчесто ги земам овие на јакобс или пак турско, ама ако најдам можност за да правам домашно еспресо (или барем приближно) ќе биде супер. Не сакам шеќер, млеко или други додатоци во кафето, еспресото ми е омилено.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
И мене ми здосадуваат, најчесто ги земам овие на јакобс или пак турско, ама ако најдам можност за да правам домашно еспресо (или барем приближно) ќе биде супер. Не сакам шеќер, млеко или други додатоци во кафето, еспресото ми е омилено.
имаш у Џамбо и мислам околу 350ден е



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На оваа слика ти е Bialetti. Тоа од Џамбо и слични продавници сигурно е со тапа квалитет. :D Иначе оригинал Bialetti не е скапо, околу 25-30 евра малите па до 50-60 евра големи.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
На оваа слика ти е Bialetti. Тоа од Џамбо и слични продавници сигурно е со тапа квалитет. :D Иначе оригинал Bialetti не е скапо, околу 25-30 евра малите па до 50-60 евра големи.
за да кажеш сигурно треба најпрво да имаш искуство со тоа, ти само на слики го имаш гледано и коментираш
тоа од џамбо врши работа и тоа одлично
крај на краиштата 350ден не се многу за да види дали ке му одговара
иначе оригинал Биалети е 1000ден и еве пошо ти не му кажа од каде да набави пошо незнаеш нормално ја ке му кажам
у 7г еспресо студио ги има



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Оригинал Биалети експрес класик (3,6,9,12) се движи во тој ценовен ранг што го имам пишано, а ако ти знаеш каде може да најде оригинал за пониска цена и му е достапно кажи му.
Toa од 990 е само Биалети стајл, иначе e Aeternum. Малку е потенок, наликува на Биалети експресот и далеку послаб квалитет.

На Пластичараска ќе најдеш и од 250 ден. Не е инокс, нема иста дебелина. Грев е еспресо да се пие од такви ствари кои "вршат" работа, ама купувајте си, пијте и експериментирајте.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Кое од инстант кафињава е најдобро според вас? Досега ги имам пробано само Нескафе класик и јакобс велвет, па немам некое големо искуство, и иако не се лоши на вкус, сепак мислам дека мора да постои некое друго со побогат вкус. Благодарам однапред.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Кое од инстант кафињава е најдобро според вас? Досега ги имам пробано само Нескафе класик и јакобс велвет, па немам некое големо искуство, и иако не се лоши на вкус, сепак мислам дека мора да постои некое друго со побогат вкус. Благодарам однапред.
Не ти треба тоа, само турско, најбоље е.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Кое од инстант кафињава е најдобро според вас? Досега ги имам пробано само Нескафе класик и јакобс велвет, па немам некое големо искуство, и иако не се лоши на вкус, сепак мислам дека мора да постои некое друго со побогат вкус. Благодарам однапред.
Јакобс Кронат Gold е врвот
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Во последно време мерак имам на капучино со ирски крем и нескафе голд со крем.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Зашто фејспалм? Демек ако пиеш турско кафе си затуцан сељак?

Секако дека овие инстант бљувотини се боље од турското.

Бем ти ден ако не ти почне со турско кафе бајо мој. :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зашто фејспалм? Демек ако пиеш турско кафе си затуцан сељак?

Секако дека овие инстант бљувотини се боље од турското.

Бем ти ден ако не ти почне со турско кафе бајо мој. :D
Не дека е накој затуцан сељак ако пие, ама да каже само турско и дека тоа е најдобро....


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom