Кафе

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.866
Во последно време се заразив со Јакобс Велвет, интересно кафе, поситно од другите инстант кафиња и прави прилично пена, за цената ми е одлично и многу подобро од нескафето. velvet.jpg
 

Newton'

Fapstronaut
Член од
25 јули 2015
Мислења
322
Поени од реакции
290
Јас пијам ладно Nescafe GOLD , во последно време со домашно овчо млеко ( мастноста во млекото одлично го комплементира вкусот) , и екстракт од лешник .

 
Член од
28 јули 2016
Мислења
57
Поени од реакции
76
Обично не преферирам турско кафе, ама ова е нешто посебно. Посебна арома и вкус на лешник. Штета што го нема кај нас. doncnugat12.jpg
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.665
Бидејќи сум пушач не преферирам кафиња со млеко. Шекер никако. Најчесто пијам турско но некако во последно време многу падна квалитетот па некогашните франк, агроплод, це кафе....веке не се ни приближно тоа што беа... но тоа е што е... поважен ми е ритуалот одколку квалитетот на кафето. Пред се сакам кафето да го пијам во квалитетен филџан, никако во некои ,,добро утро,, глупости а скраја да е во пластика...јок. Потоа битно е да сум удобно смесен и раат... Најубаво ми е наутро на терасата од канцеларијата и секако со неколку цигари и весник....
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.858
Поени од реакции
7.546
Не пијам кафе редовно ама кога пијам, пијам Нескафе добро изматено со млеко а кога сум излезен во кафиќ пијам Макијато иако не ми е ќејфски мала доза ми е. Турско кафе не пијам, уште на мирис ми е некако јако.

Tатко ми пие Нескафе еспресо и стварно убав мирис а и вкус има тоа кафе


Гледам денес купил некое ново Нескафе еспресо Azera


Знае некој какво е ова Нескафе еспресо ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.866
Не пијам кафе редовно ама кога пијам, пијам Нескафе добро изматено со млеко а кога сум излезен во кафиќ пијам Макијато иако не ми е ќејфски мала доза ми е. Турско кафе не пијам, уште на мирис ми е некако јако.

Tатко ми пие Нескафе еспресо и стварно убав мирис а и вкус има тоа кафе


Гледам денес купил некое ново Нескафе еспресо Azera


Знае некој какво е ова Нескафе еспресо ?
Од кај си го зел Нескафе Еспресо?
Барав во Тинекс и СП го нема, а колку што памтам и во Веро не сум го забележал ова.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.858
Поени од реакции
7.546
Од кај си го зел Нескафе Еспресо?
Барав во Тинекс и СП го нема, а колку што памтам и во Веро не сум го забележал ова.
Во Веро има. На интернет видов има и други врсти од тоа Azera лименката не е само Еспресо ама кај нас го има засега само Еспресо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.866
Во Веро има. На интернет видов има и други врсти од тоа Azera лименката не е само Еспресо ама кај нас го има засега само Еспресо.
Тоа што го имаш поставено првото е инстант и не треба апарат за да го подготвиш? Или и второто (азера) може без апарат да се прави во домашни услови?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тоа што го имаш поставено првото е инстант и не треба апарат за да го подготвиш? Или и второто (азера) може без апарат да се прави во домашни услови?
За првото доста е топла вода да истуриш, и јас го пијам и го препорачувам, како што ти кажаа, во Веро го има. :))))
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вода во џезве грееш но никако да чекаш да зоврие.
Секако, исти муабет е и со црниот чај. Вкус на изгорено има ако ја заборавиш водата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И азера еспресо може да го правите во домашни услови. Има пријатна арома и вкус. Исто Американо е убаво.
Последно тренд по дома ни е пена од нескафе класик и одозгора сварено млеко со растопен шеќер и една лажица какао или еспресо и на крај одозгора цимет. Ми здосадија овие обичните и секој ден тоа па тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom