Кафе

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.689
Поени од реакции
5.723
Abe najdobro kafe kaj komshiite moi na Dujcan!
Alo komshii, daj mi 100 grama cisto i ushte edno 100 so 50 za zhenite po kujca za gledanje i mavanje zhelbi. :D

I si varish presno meleno shto utroto go pecel i znaesh deka toa mirizbata shto se osejca niz maalo si ja dobil i vo Kesickite.

A za Espresso samo Lavazza Gran Espresso za so pomal Budget
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.105
Поени од реакции
4.602
Abe najdobro kafe kaj komshiite moi na Dujcan!
Alo komshii, daj mi 100 grama cisto i ushte edno 100 so 50 za zhenite po kujca za gledanje i mavanje zhelbi. :D

I si varish presno meleno shto utroto go pecel i znaesh deka toa mirizbata shto se osejca niz maalo si ja dobil i vo Kesickite.

A za Espresso samo Lavazza Gran Espresso za so pomal Budget
Многу од таквите што се продаваат кај нас имаат убав мирис кога ќе го сомеле пред тебе ама кога ќе го свариш има вкус на лек и затоа го избегнувам додека кај италијанските пакувани во зрна без разлика на составот во проценти колку е Арабика а колку е робуста тоа го нема а поевтините чинат горе долу иста цена како ѓубрето од кафе што се продава кај нас.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Многу од таквите што се продаваат кај нас имаат убав мирис кога ќе го сомеле пред тебе ама кога ќе го свариш има вкус на лек и затоа го избегнувам додека кај италијанските пакувани во зрна без разлика на составот во проценти колку е Арабика а колку е робуста тоа го нема а поевтините чинат горе долу иста цена како ѓубрето од кафе што се продава кај нас.
земи од зеленото Гранд, да видиш што е кафе. Поиспечено, има арома неверојатна. Поготово прв пат кога сефтисуваш паковчето лудница е кафето.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.105
Поени од реакции
4.602
земи од зеленото Гранд, да видиш што е кафе. Поиспечено, има арома неверојатна. Поготово прв пат кога сефтисуваш паковчето лудница е кафето.
Имам доволно залихи од Лаваца и Дон Кафе евентуално би земал само 100 грама бидејки е преценето за таа цена.Ако може Лаваца да се продава во Словенија 1.5кг за 8.5 евра тогаш немам потреба Гранд да го плаќам 50 денари 100грама:
 

Attachments

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.689
Поени од реакции
5.723
Многу од таквите што се продаваат кај нас имаат убав мирис кога ќе го сомеле пред тебе ама кога ќе го свариш има вкус на лек и затоа го избегнувам додека кај италијанските пакувани во зрна без разлика на составот во проценти колку е Арабика а колку е робуста тоа го нема а поевтините чинат горе долу иста цена како ѓубрето од кафе што се продава кај нас.
Si propushtil detail vo mojot text!!!!!!!

Alo komshii, daj mi 100 grama cisto , toa e razlikata prijatele!!!
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.105
Поени од реакции
4.602
Si propushtil detail vo mojot text!!!!!!!

Alo komshii, daj mi 100 grama cisto , toa e razlikata prijatele!!!
Колку и да е тоа твое чисто не е почисто од фабричкото пакување на 100% Арабика од некоја угледна фирма.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
За жал сме до некаде научени на лошо кафе. И тоа да речам индустриско од големите компании е масовно производство, премногу печено и во нискобуџетни категории и крш. Не дека и тука нема убаво кафе, напротив, ама испод да речеме 25ЕУР на кило (во Македонија истите кафиња се поскапи значи 2000 МКД/кило нагоре гледајте) и нема така кафе да те возбуди. Препорачувам во помали дуќани каде што печат кафе да ја пробате среќата.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.689
Поени од реакции
5.723
Колку и да е тоа твое чисто не е почисто од фабричкото пакување на 100% Арабика од некоја угледна фирма.
Ne mislev na Cisto kako Higienski tuku cisto kafe da someli.
A vtoroto meshano 100g Kaffe 50g Naut!

A higientata e sigurno 100 pati podobra nego vo tie fabrikite shto ti gi sonuvash.

Ili da ti pratam slika dve pa da ne kasnish cel zhivot nekoi raboti?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.125
Поени од реакции
10.469
земи од зеленото Гранд, да видиш што е кафе. Поиспечено, има арома неверојатна. Поготово прв пат кога сефтисуваш паковчето лудница е кафето.
Гранд Арома е тоа што има посебна арома (црвено) и е преубаво. Зеленото е стронг.

Инаку скроз се измелезени другите турски кафиња во последно време, посебно Браво. Освен Гранд и јас друго кафе не признавам за турско. И оноа Ц не ми е лошо. Другото не, никако.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom