Кафе машини

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
дали негде во држававав се продава Американо за Долче Густо??






 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
дали негде во држававав се продава Американо за Долче Густо??






Јас порачувам од кај овие, ама не сакам Американо, само од другите вкусови и Lavazza и Starbucks се многу добри.

Ама ако толку сакаш американо еве има Starbucks.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
Имам видено во Жито маркети
баш ќе проверам. само да не си се збунил со Лунго пошо мн слична е бојата...

Јас порачувам од кај овие, ама не сакам Американо, само од другите вкусови и Lavazza и Starbucks се многу добри.

Ама ако толку сакаш американо еве има Starbucks.
го имам сретнато сајтов, познат ми е. ако се кандисам некад ќе нарачам, троа поскапо е, 420 ден за 12 капсули + достава ќе фати 500 и кусур. очигледно го нема по маркети...
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
460
Поени од реакции
376
баш ќе проверам. само да не си се збунил со Лунго пошо мн слична е бојата...

го имам сретнато сајтов, познат ми е. ако се кандисам некад ќе нарачам, троа поскапо е, 420 ден за 12 капсули + достава ќе фати 500 и кусур. очигледно го нема по маркети...
не е ова скоро, пред нова година негде ги гледав имаше и американо, им беа сите на промоција за 279 ден. имаче обично се околу 320 има избор и во Кит-го ама не знам дали има американо.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
баш ќе проверам. само да не си се збунил со Лунго пошо мн слична е бојата...



го имам сретнато сајтов, познат ми е. ако се кандисам некад ќе нарачам, троа поскапо е, 420 ден за 12 капсули + достава ќе фати 500 и кусур. очигледно го нема по маркети...
Јас земам за 1500 и бесплатна е доставата.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
не е ова скоро, пред нова година негде ги гледав имаше и американо, им беа сите на промоција за 279 ден. имаче обично се околу 320 има избор и во Кит-го ама не знам дали има американо.
јас од Веро во принцип ги купувам, често на попуст за 215 ден. имаат голем избор, ама Американо нема :D исто знаат попуст да стават и во Тинекс.

баш уште денес ќе глеам да тркнам до Жито.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
не е ова скоро, пред нова година негде ги гледав имаше и американо, им беа сите на промоција за 279 ден. имаче обично се околу 320 има избор и во Кит-го ама не знам дали има американо.
ако имало тогаш, сега нема, бар не во Жито кај ДОС. само што бев.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Здраво

Веќе подолго време се мислам да се опремам со мелница и еспресо машина. Денес бев во техномаркет за да земам мелница и ја видов оваа на слика на промоција, ми кажаа дека не може да мели ситно како што е потребно за еспресо :facepalm:(ми го скршија филмот ама барем се надевам дека беа искрени).
Има некој искуство со машинчето за да потврди/негира?


Ги разгелдав мислењата на темава и сакам да прашам дали има некој искуство со моделите на линкот од Gaggia кои се до 8.000 денари? Досега гледав само Delonghi до тој опсег, а од неодамна дознав за Gaggia.
Имам буџет од околу 12-13.000 денари а гледам од страната дека имаат интересна понмуда на еспресо машина + мелница и кафе Kimbo.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Здраво

Веќе подолго време се мислам да се опремам со мелница и еспресо машина. Денес бев во техномаркет за да земам мелница и ја видов оваа на слика на промоција, ми кажаа дека не може да мели ситно како што е потребно за еспресо :facepalm:(ми го скршија филмот ама барем се надевам дека беа искрени).
Има некој искуство со машинчето за да потврди/негира?


Ги разгелдав мислењата на темава и сакам да прашам дали има некој искуство со моделите на линкот од Gaggia кои се до 8.000 денари? Досега гледав само Delonghi до тој опсег, а од неодамна дознав за Gaggia.
Имам буџет од околу 12-13.000 денари а гледам од страната дека имаат интересна понмуда на еспресо машина + мелница и кафе Kimbo.
Мелница за еспресо од 300 евра па нагоре, барај го Гоце од espresso.mk, се ќе ти објасни.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Мелница за еспресо од 300 евра па нагоре, барај го Гоце од espresso.mk, се ќе ти објасни.
Не давам толкав буџет :) а знам дека вреди целосно.
Може и грешка се изразив во мојот пост ама барам мелница и еспресо машина за до кај 12-13.000.

Уживам во кафето и денвново просек пијам по 2-3 од кои едно е дома. Ги следам James Hoffman на јутуб и доста долго се ''одлучувам'' да земам еспресо машина и да почнам да експериментирам. Не барам нешто ептен беспрекорно туку солидно како за почетник да можам да си правам еспресо дома.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Не давам толкав буџет :) а знам дека вреди целосно.
Може и грешка се изразив во мојот пост ама барам мелница и еспресо машина за до кај 12-13.000.

Уживам во кафето и денвново просек пијам по 2-3 од кои едно е дома. Ги следам James Hoffman на јутуб и доста долго се ''одлучувам'' да земам еспресо машина и да почнам да експериментирам. Не барам нешто ептен беспрекорно туку солидно како за почетник да можам да си правам еспресо дома.
Премал ти е искрено буџетот за добра мелница и кафемат. Би те советувал да видиш дури и половно, ако ти се вклопува во буџет и ако ти е по мерак.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Препорака за машина за кафе до 3.000 денари?
Само рачна екстракција и "споро" варење на кафе т.е. француска преса (plunger, french press), сифон, V60 и мока пот.
Во поглед на одржување и дополнителна опрема за сифон и V60 требаат филтри, за моката на подолг период се менуваат гумичките а пресата пери вози.

Не давам толкав буџет :) а знам дека вреди целосно.
Може и грешка се изразив во мојот пост ама барам мелница и еспресо машина за до кај 12-13.000.

Уживам во кафето и денвново просек пијам по 2-3 од кои едно е дома. Ги следам James Hoffman на јутуб и доста долго се ''одлучувам'' да земам еспресо машина и да почнам да експериментирам. Не барам нешто ептен беспрекорно туку солидно како за почетник да можам да си правам еспресо дома.
Штом "го следиш James Hoffman" (jimseven на инстаграм) сигурно имаш видено рецензии и совети што да бараш у една машина за кафе, каде - како и дали можеш да направиш апгрејдт.
Подобро почекај и дуплирај го буџетот за машина, мелница понатаму а дотогаш помала количина на кафе и соодветен сад за чување.
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
48
Поени од реакции
54
Поздрав дечки, сте ја свртиле малце темава накај долче густо па затоа сакам да прашам, периодов барам некој добар профи кафемат за кафич, па ако имате предлози да споделите би ви бил благодарен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom