Кафе машини

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Јас имам Krups за Dolce Gusto. Ја служам над 3 години и сега за сега нема проблеми. Само мора редовно да ја чистиш од бигор.

Кога јас земав Dolce Gusto беа единствените капсули кои беа во широка продажба затоа и се одлучив за нив. Мислам дека и сега нема за Nesspresso широка достапност на капсулите а за останатите системи и да не разговараме.

Иначе за капсули односно кафе ќе си одлучиш самиот.
ке користиш купечка вода и ке немаш мака со бигор
Автоматски споено мислење:

Размислувам и јас за таков кафемат,ќе може подетално да објасниш за капсулите? КАкви котистиш ти?
Пример тие што ги има кам 170 ден кампактабилни и тие што се по сетек нептун,тинекс 350 дали се оргинал а погоре видов линк од Кимбо компатабилни за Долче г.
тие скапите што се нептун сетек се оргинал од нив, имаш и компактибилни а и подобри од оргиналите https://e-horeca.mk/kategorija/kapsuli/dolce-gusto-kompatibilni-kapsuli/

Jа имам неспресо машина и не планирам во скоро време да ја мењам.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Размислувам и јас за таков кафемат,ќе може подетално да објасниш за капсулите? КАкви котистиш ти?
Пример тие што ги има кам 170 ден кампактабилни и тие што се по сетек нептун,тинекс 350 дали се оргинал а погоре видов линк од Кимбо компатабилни за Долче г.
Капсули може да земаш поголема количина кога се на акција. Еве пред 10тина дена во Тинекс од Nescafe кутијата (16 капсули) беа намалени од 310 на 220.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Капсули може да земаш поголема количина кога се на акција. Еве пред 10тина дена во Тинекс од Nescafe кутијата (16 капсули) беа намалени од 310 на 220.
Да али збор ми беше која сорта користиш и да кажеш какво е интенсо или кортадо,зш има мн видови ева гледам од 123456 што има објавено еден куп, сигурно нема сите да ги пробувам :D
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Да али збор ми беше која сорта користиш и да кажеш какво е интенсо или кортадо,зш има мн видови ева гледам од 123456 што има објавено еден куп, сигурно нема сите да ги пробувам :D
зошто па да не пробуваш, сам ке си знаеш тогаш кои капсули ке те харесват
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Или ти е класа над друиве за вкус. Ама и скоро дупло поскапо е кафето од другите капсули.
Јас моментално сум на Ум да ја мењам или машината со некоја за мелено кафе. Некако не сум пак на капсули да идам, сакам сам да си дозирам и слично, а и цената на капсулата игра улога. Ако случајно се решиш/знаеш ефтина опција за со мелено кафе кажуј :D
Јас имам на мелено кафе, к*рац е тоа, плус втората година почна да диши на секаде! Со меленото кафе штосот е во кафето, два-три дена е супер после тури му таквоото! Знам јас дека лекот е лупни 1000 евра и пиј кафе по ќејф, само не ми држи есапот( друг орган ама срамота е).
Јас почнав од дома да работам, лека-полека, да лупам толку пари за 2-3 еспреса во ден, не ми е логично! Затоа го сменив планот на капсули, не оти ги ценам, ами оти само така колку толку ќе добијам квалитетно е(к)спресо!
Ако Или е стварно квалитетно( капсулите мислам) не му а мислам, скапо скапо, тоа е!
Е море Интерфан, планот беше 10-15 муштерии во денот, заедно со комшиите и случајни минувачи минимум 20 кафиња во ден и есапев да лупнам 500-600 евра за класа машина. Еве го СтеФо со ова кризни и кај е да е вонредни состојби, не напика дома, нема лезет веќе таквиот план!
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Abe decki ve citam celo vreme ama ne mozam nikako da ve razberam!

Abe dali znate deka kafe se pravi od kafe???
Toa kapsulite i ostalo sranje vo takva forma nitu e kafe nitu ce bidi kafe.
Presmetajte kolku pari ve kostaat 130 kasuli. I kolku ve kosta 1Kg dorbo Kafe pa racunajte kolku zasteduvate ako koristite kafe.
Po moe na mnogumina od vas ce im dojdi mashimata za kafe gratis:vozbud:

Eve vi eden LINK preveden od Google pa citajte.

Se raboti za regularni ceni vo Avstria

Abe zemete si maschina ON DEMAND za kafe melenje . Ima dobri za 100-150€ i edna kafe maschina so meleno kafe od edno 50€.
I narednite 100 godini pijajte odlicno kafe.
Za Odlicno Kafe se potrbni okolu 10Bar pritisok(meren direkt vo Kafeto) i zato tie reklami so 15Bari Mashini se samo glupost za mackanje oci!

Eve vi LINK za odlicna mashina za melenje.
=kaffeem%C3%BChle&dchild=1&keywords=kaffeem%C3%BChle&pd_rd_i=B00CS2DAEG&pd_rd_r=154c4933-5de6-4430-bddb-94814a1d8f3b&pd_rd_w=WaeTP&pd_rd_
wg=wCSV3&pf_rd_p=f0d963bf-0466-439b-b300-80ac36f449f8&pf_rd_r=3343NDY67H3HJXW5YR0E&psc=1&qid=1605819420&sr=1-4-fe323411-17bb-433b-b2f8-c44f2e1370d4

a ima i dobri i poevtini. Kako
OVAA

A eve vi i Link za Mashina za kafe
Elektrische/dp/B08HD4GNHX/ref=sr_1_18?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&dchild=1&keywords=siebtr%C3%A4ger&qid=1605819788&refinements=p_36%3A-8000&rnid=389361011&sr=8-18


Gi gledam ova cenive vo neptun i bas ve zalam za toa kako ve ograbuvaat.
Primer https://www.neptun.mk/categories/KAFEMATI/ILLY-X-7-1-Red

vo EU kosta okolu 100-130€ znaci mozi da si platite karta so avtobus i da ja posetite wiena i da si zemite kafe maschina.
Ce ve kosta isti pari. Prosetkata i zadovolstvoto ce vi bidi gratis.
prviot link sto go najdov



Bidete pozdraveni i cuvajte go zdravjeto vo ovei zabani vreminja.
Posto se zanimavam profesionalno so Kafe i Maschini ,ako nekoj mu treba pomos neka pisi poraka.
Imam i nekolku Profesionalni mashini za prodavanje.
Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Јас сум многу задоволен од Illy Y3.2, со compatible капсула можеш да си тераш и други кафиња, многу лесна за одржување и реално супер вкус дава Илито. Е сега поскапи се капсулите а и машината, ама вреди за мене..
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Јас имам на мелено кафе, к*рац е тоа, плус втората година почна да диши на секаде! Со меленото кафе штосот е во кафето, два-три дена е супер после тури му таквоото! Знам јас дека лекот е лупни 1000 евра и пиј кафе по ќејф, само не ми држи есапот( друг орган ама срамота е).
Јас почнав од дома да работам, лека-полека, да лупам толку пари за 2-3 еспреса во ден, не ми е логично! Затоа го сменив планот на капсули, не оти ги ценам, ами оти само така колку толку ќе добијам квалитетно е(к)спресо!
Ако Или е стварно квалитетно( капсулите мислам) не му а мислам, скапо скапо, тоа е!
Е море Интерфан, планот беше 10-15 муштерии во денот, заедно со комшиите и случајни минувачи минимум 20 кафиња во ден и есапев да лупнам 500-600 евра за класа машина. Еве го СтеФо со ова кризни и кај е да е вонредни состојби, не напика дома, нема лезет веќе таквиот план!
Чекај, имаш за мелено кафе за Еспресо машина? Од која и зашо не си толку задоволен?
Плус за кафето, толку многу брзо се ветрее? Јас сакам баш таква, исто за 3 до 4 еспреса у ден максимум, обично 2 у ден. Што марка ти е машината? Ја ги глеав овие по сетек, нептун, Техномаркет итн. до кај 100 евра што се, ми фаќаат око вака ама уште не сум се решил. Осеќам ќе треба да лупам пари за капсули.

П.с сам си го мелиш кафето или готово мелено го зимаш ?




go procita mojov text pogore???

Od sto se pravi Kafe ???
А шо има внатре во капсулите?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Da be prijatele toa e prasanjeto!
Dali znaete sto ima vnatre????

Se samo kafe ne (ili mnogu malce)!

Melena pcenka i sto uste ne.

Procitaj na toa kutijata pa ce si znajs tocno. :vozbud:

A za mashina za kafe melenje procitaj pogore mojot post.
Odlicna mashina meli zamo za edno kafe. Sto znaci kafeto ti e stalno vo zrno i ne se vetree.

Eve ti edno video za espresso.
Mashinata za melenje od videoto kosta okolu 270€ i ne e nisto podobra od Graef CM 800 (130€)
Автоматски споено мислење:

Kompletov saka nekoj da go kupi???
400€
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во кафемат се става флаширана вода, немојте никако од водовод, само безврска се малтретирате со бигорот.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Јас имам од Крупс машина за мелено кафе и дури да ми е изветреано кафето(ретко се случува, кесичка од 200-250г се пие за недела дена) е многу подобро од кафе од патрони (имам пробано 4-5 различни кафиња од различни машини), и по интезитет и густина и вкус.
Користев купечка вода (демек и вкусот го подобрувала) ама не осетив ништо па се вратив на обична од чешма.
Чистењето ми е едноставно со тоа што во резервоарот за вода ставам пола вода-пола оцет и ја пуштам машината 2 пати така без кафе и после уште 2 пати само со вода да се исплакне.Веќе 3 години ја користам и сум презадоволен (а не ја купив прескапо, мислам 13-14000 од техномаркет).
Од мелени кафиња сум пробал многу различни видови(според тоа што има на наш пазар), и ќе кажам само дека Или е прееееценето, толку високи цени а не толку висок квалитет.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Пробај го Lavazza Bio. Има специфичен одлично балансиран вкус. Плус во зрно и не е нешто прескапо, мислам околку или нешто над 1000 за кг. Starbuck, Segafredo, Illy, се сложувам дека се ужасно преценети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom