Кафе машини

Член од
17 ноември 2014
Мислења
690
Поени од реакции
945
Pa ne sum jas od tie sto grakaat a ne nesat be!
Ako sakash i 5 Maschini sto mi stojat po sobi ce ti slikam!
(Toa mi e Hobi)
 
Член од
27 март 2022
Мислења
196
Поени од реакции
317
Дали знаете мајстор или сервис за еспресо машини? Имам една дома на рачка, баш ќе видам кој модел е па да ја сервисирам, средам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
690
Поени од реакции
945
Da znaeme majstor,
A ce ni kazhish shto i fali na Maschine?
Ili slika da zakacish ovde ili da pishish marka Model

Vaka shto da ti kazhime!?
 
Член од
27 март 2022
Мислења
196
Поени од реакции
317
Тоа од страна што е за местење дали да тече вода, кафе или пареа не работи, тоа тркалце, другото е исправно.
И општо сакам да ја сервисирам ако може нешто да се сервисира среди, не е користена одамна.

received_581626700636155.jpeg received_1201440070447567.jpeg received_1135946880376248.jpeg received_1186974372025425.jpeg received_1861102400896755.jpeg received_405441861707399.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
690
Поени од реакции
945
Ima fateno bigor. treba da ja rasturish i da gi procistish crevcata.

Za ovaa mashina ne vredi da odish na majstor.Ce ti zemi sekako 1000 den. a celo cudo e okolu 3000den
Probaj sam rasturija i iscistija . Poshto e boilerot od Aluminium najdobro so Limonska Kiselina.

Pozdrav,
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.024
Поени од реакции
3.934
...pred dve nedeli dadov mnogu pari za DeLonghi,no si gi zasluzuva parite :)
...vo kombinacija so LAVAZZA Dolce pravi prekrasno Latte
 
Член од
27 март 2022
Мислења
196
Поени од реакции
317
За кафемативе користите вода од чешма или ставате некоја од флашираниве? Која е подобра, ради бигор највеќе.
Завчера го расклопив, исчистив, сеа преде машинчето, не сакам па да го направам така да трокира.
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
22
Поени од реакции
37
За кафемативе користите вода од чешма или ставате некоја од флашираниве? Која е подобра, ради бигор највеќе.
Завчера го расклопив, исчистив, сеа преде машинчето, не сакам па да го направам така да трокира.
Не препорачувам вода од чешма
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
690
Поени од реакции
945
Znaci upatstvoto ti pomogna. ;)

Ili koristish Flashirana voda, ne mineralna!!!
Ili redovno ja entkalkuvash so Limonska Kiselina.

Jas doma imam instalirano crevo so Filter shto se regenerira i nema galje .
Odlicna voda bez bigor a so site drugi minerali.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.915
Поени од реакции
19.390
Не гледам проблем од чешма да е. Редовно треба бигор да се ваѓа има течности за тоа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.172
Поени од реакции
5.199
За водата колку има бигор можеш да видеш во составот колку милиграма калциум има во литар.

Јас користев флаширана вода со ниско количество на калциум околу 30 mg/l и машината немаше гајле 5 години без да ја чистам. Во моментот кога почнав да користам вода од чешма која сигурно имаше над 150 mg/l почна да се запушува.

Иначе не е само да се земе флашира вода оние "брендовите" сан пелегрино или евиан имаат повеќе бигор него ли од чешма на пример.

Ама додека има пинци да ги порачуваат и да мислат дека се "џет сет" ќе се трошат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom