Кафе машини

Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Prvo prashane,
Kade se naojgash?

< vtoro ,
Za tie pari podobra Mashina ne mozes ni da zemesh.Ednostavno e odlicna.

Ako se razbirash so elektronika ili imash nekoj sto cepka mozi epten da ti ja razubavi za mali pari.
Togash ce imash Top Mashina!

Tamper poskap od 10€ jas ne bi kupil nikogash . Toj shto go Koristam mi go prepraj prijatel na Drebank zatoa sto besche 51mm i sea e 58mm. Ali ne Mora vakov kako mojov so podesuvanje na Pritisokot.
Mozi i najobicen samo ce ti treba nekoe vreme dodeka ja naviknish rakata.
Melnicata e solidna, i za nea ima Mala modifikacija za da meli ushte pofino .
Ce se razbaram denojve i ce ti pushtam link za modifikacija,
Toj Distributerot najdobro da si go kupish od Aliexpress ako si vo Mk.
Ako si vo Deutschland od Amazon, Ebay, Specijalna firma za Kafemaschini ( Gi ima Mongu)
Во Шведска се наоѓам, не сум чепкал премногу електроника ама не е дека нема да се снајдам у најлош случај ќе ка однесам некаде да ја средат ама бар додека е под гаранција не
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Во Шведска се наоѓам, не сум чепкал премногу електроника ама не е дека нема да се снајдам у најлош случај ќе ка однесам некаде да ја средат ама бар додека е под гаранција не
https://www.amazon.se/s?k=distributor+58mm&crid=C1OF4LX9S2EH&sprefix=distributor+58mm,aps,61&ref=nb_sb_noss_1
distributor na svedski amazon se naogja vo rang od 20-30e. od ali ili vo druzi zemja moze poeftino da najdes
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.501
Поени од реакции
5.345
Во Шведска се наоѓам, не сум чепкал премногу електроника ама не е дека нема да се снајдам у најлош случај ќе ка однесам некаде да ја средат ама бар додека е под гаранција не
Togas odluci di sam,
Ili kupi od Amazon od linkot od Harald ili od AliExpress.

A shto se odnesuva za Garancija, jas co taa glupost koga e vo Prashanje Kaffeemaschine ne veruvam

Zatoa shto zakonot ti dava SAMO 6 Meseci bezuslivna Garancija , ostanatoto vreme do 2God mora TI da dokazhish deka defektot(ako nastani) e zaradi losh Qualität od proizvodstvo.

a i mozam da ti tvrdam so 99,99% sigurnost deka nema da se rasipi.

Podobro receno, da e moja Maschine makar i vcera kupena uste vednasch ce ja rasturam i prepravam.
Pridobivkite se neverojatni!
Podetalno po Privatna Poraka, za da ne zamarame na temava privatni problemi
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Некое мислење за рачниве кафемати, поточно Picopresso и nanopresso како и нивните сличности? Од ваши лични искуства?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Togas odluci di sam,
Ili kupi od Amazon od linkot od Harald ili od AliExpress.

A shto se odnesuva za Garancija, jas co taa glupost koga e vo Prashanje Kaffeemaschine ne veruvam

Zatoa shto zakonot ti dava SAMO 6 Meseci bezuslivna Garancija , ostanatoto vreme do 2God mora TI da dokazhish deka defektot(ako nastani) e zaradi losh Qualität od proizvodstvo.

a i mozam da ti tvrdam so 99,99% sigurnost deka nema da se rasipi.

Podobro receno, da e moja Maschine makar i vcera kupena uste vednasch ce ja rasturam i prepravam.
Pridobivkite se neverojatni!
Podetalno po Privatna Poraka, za da ne zamarame na temava privatni problemi
@Harald
следно на листата за купување ми е ова, ке треба да најдам и bottomless portafilter за машината и веројатно да ја носам истата на некоја модификација :)
Screenshot 2022-06-18 at 12.38.30.png
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
@Harald
следно на листата за купување ми е ова, ке треба да најдам и bottomless portafilter за машината и веројатно да ја носам истата на некоја модификација :)
Прегледај го приврзокот 335770
jas pred esen ne cepkam nisto vekje, dosta e eksperimenti za sega :ROFLMAO:

uspeav da ja prodadam starata masina siemens, ovaa kje tera nekoe vreme, pa vo prva prilika kje gledam za poozbilna investicija.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.501
Поени од реакции
5.345
@Harald
следно на листата за купување ми е ова, ке треба да најдам и bottomless portafilter за машината и веројатно да ја носам истата на некоја модификација :)
Ce ni kazhish barem Shto Mashina imash?:)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Ce ni kazhish barem Shto Mashina imash?:)
Ќе кажам нема да кријам :)

иако пред недела две пишав кога прв пат се појавив на темава :)

Gaggia Classic Pro и Graef CM800 мелница (дури и некој совет од тебе имаше пример за каде да барам дистрибутер за 58мм филтер)

иначе еве стручно прашање за тебе, моментално на мелницата ја користам на 8 или 9 гранулавија (Од можни 40), кафето има добар вкус не е ретко да пијам вода со мирис на кафе и не е кисело што би рекол е океј, ама пена на кафето кога прави премногу кога ништо

Ако одам на поситно го прави кафето доста горчливо и плус после правењето на кафе кога го вадам портафилтерот за чистење стално има добра количина на вода во него која не поминала низ кафето

совет некој во која насока да продолжам за да добијам и убаво кафе и пена
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.501
Поени од реакции
5.345
Upss Sorry,
Ne sum te zapamtil, :)

Shto se odnesuva do kafeto ,
1. Melish edna doza i na vaga (Prezizna shto meri so 0.1gram ) treba da e ca. 7grama za edno kafe (MORA I toa Sitoto da ti bidi za 7 grama)
2. Melish vtora doz, treta, cetvrta..... Site treba da bidat istata Tezhina. ca. 7-7,5gram

Ako ti odi tezhinata od 7-10 grama togash sreduvaj ja melnicata ili menuvaj ja. Ili pred sekoe kafe praenje go vagash kafeto.

So podesena tezhina od 7 grama pravish edno espresso . ca. 30ml i toa mora da isteci za 25-35 sec
Ako teci prebrzo namaluvash pritisok na Mashinata ili obratno.

EEE otkako ce gi sredish ovie raboti bi trebalo da imash dobro kafe so odlicna krema.

sredi go ova pa javi se ;)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
jas pred esen ne cepkam nisto vekje, dosta e eksperimenti za sega :ROFLMAO:

uspeav da ja prodadam starata masina siemens, ovaa kje tera nekoe vreme, pa vo prva prilika kje gledam za poozbilna investicija.
Jura или ако не жалиш пари WMF.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Кај да најдам во скопјево добра on budget мелница со подесување на финоќа на мелење? Не ми треба нешто екстра фино, но да го прави подобро од оние мелницине со ножеви што се. За мока пот кафиња ми треба. Ај коа сум тука веќе, гумички за Бијалети мока пот кај има? Проверив во Технополис во лептокарија, ја немаат соодветната големина. За мока пот за 2 порции ми е.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Ај мислење што кафе е ова Essse Caffe miscela mesini
Гледам на неколку места низ италија го служат и е доста океј на вкус, да го барам за дома или ди си седам мирен со Лавазза?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom