Кафе машини

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.187
Поени од реакции
21.329

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.113
Поени од реакции
8.900
I kako e istkustvoto dosega? Ja iskreno sum zadovolen so mojta De Longhi triipol godini blizu 4.000 kafinja napraveno uste top funkcionira iako plastikata vekje ima vidlivi tragi sto e sosema normalno.
prvi vpecatoci - odlicno. imas ogromna fleksibilnost i prostor za esperimentiranje.
mi stigna melnicata ovoj ponedelnik, gi teram sega na default settings,
kje probuvam moi kombinacii od vikendov nataki.

pisuvam za espreso samo (posto french mench press drn drn, ne pijam takvi raboti)

melnicata ima 6 nivoa na melenje za espreso. ima i da programiras vreme i kolicina
na melenjeto, a odlicno e so mozes direktno da meles vo filterot za kafe (rackata po naski).

isto na kafe masinata, se podesuva temperatura na voda, kolicina na voda vo doza kafe.
pritisokot e 15 bari, i odma gledam razlika koga izleguva mlazot espreso sporedeno so integriranata Siemens so ja imam.

generalno slicni tehnicki performansi kako najgolemiot del od masinite (barem za espreso)
nema elektroniki, display, Alexa, wifi a u,
na upola cena e, okolu 300-320e se dvete zaedno.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
@Harald од кај ги зеде? Има ли сопственава мелница толку улога во вкусот на кафето или повеќе е за мерак?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.113
Поени од реакции
8.900
@Harald од кај ги зеде? Има ли сопственава мелница толку улога во вкусот на кафето или повеќе е за мерак?
gi zemav vo Svedska, gi ima vo site prodavnici za bela tehnika.
masinata mislam deka ja imase i vo mkd, za melnikot ne sum siguren.
i dvata se od DeLonghi.

za razlikata, na kratko da, ima znacitelna razlika.

dosta sum zainteresiran za espreso, probuvam razlicni masini, razlicni zrna, pratam nekolku dobri youtube kanali. sekoj del e vazen - goleminata na somelenite zrna, pritisokot na masinata, kolicina na kafe, vrsta i svezina na kafeto.

dvete zaedno se okolu 320 evra, so e cena za najeftinite kombinirani (masina+melnik zaedno) avtomatski masini. a imas mnogu povekje fleksibilnost, i espresoto e nesporedlivo.

za merak e delot so rackata/filterot.
go nemas toj del koga si so avtomatska masina
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Може ли некој по-буџет сетап да препорача отприлика 200 еу што може да се најде кај нас?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.113
Поени од реакции
8.900
Може ли некој по-буџет сетап да препорача отприлика 200 еу што може да се најде кај нас?
realno tesko

odamna ne sum gledal kaj nas, ama posledno do pamtam e deka se forsira dosta meleno kafe pakuvanje. po taa logika ne ti treba melnik, vekje e someleno kafeto so golemina za espreso.
nikogas ne sum kupil meleno kafe, pa ne mozam da komentiram, ama realno e svezinata da mu trae pokratko sporedeno so da si melis po potreba.
samo espreso masina slicna na taa so ja postirav, se naogja rang na ceni 100-200e
melnici najeftini so gledav se okolu 50e.
koj delovi na melnikot vlijaat na golemina i na cenata, imas odlicni videa na yt od james hoffman.

na ovaa DeLonghi mozes i ESE pods - mislam easy serve espresson znaci, kako pakuvano espreso vo nesto slicno na kesickite za caj. ne sum gi probal.

druga opcija ti se kapsuli. poeftina masina, poskapo kafe.

ako imas gledano nekoi masini, pusti mi vo poraka, pa ce ti pisam mislenje
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.133
Поени од реакции
28.879
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.674
Поени од реакции
5.697
prvi vpecatoci - odlicno. imas ogromna fleksibilnost i prostor za esperimentiranje.
mi stigna melnicata ovoj ponedelnik, gi teram sega na default settings,
kje probuvam moi kombinacii od vikendov nataki.

pisuvam za espreso samo (posto french mench press drn drn, ne pijam takvi raboti)

melnicata ima 6 nivoa na melenje za espreso. ima i da programiras vreme i kolicina
na melenjeto, a odlicno e so mozes direktno da meles vo filterot za kafe (rackata po naski).

isto na kafe masinata, se podesuva temperatura na voda, kolicina na voda vo doza kafe.
pritisokot e 15 bari, i odma gledam razlika koga izleguva mlazot espreso sporedeno so integriranata Siemens so ja imam.

generalno slicni tehnicki performansi kako najgolemiot del od masinite (barem za espreso)
nema elektroniki, display, Alexa, wifi a u,
na upola cena e, okolu 300-320e se dvete zaedno.

Drugar mal sovet,

Toa so 15 Bari e samo marketinski VIC.
Za najdobroto Esspreso ti trebaat vo Filterot koga ce teci kafeto 9,5 Bar pritisok.
Na 9Bar kafeto e gorclivo
Na 10bar e kiselo,

Inace Mashincinava za parite se daleku podobri od sekoja druga kutija niz makedonija (pogotovo od tie so Kapsuli)
Za da imas odlicno espresso Prvo treba da go nashteluvas Pritisokot.(Ako najdis Racka so Manometer)

posle go steluvas Kafeto , treba da bidi odprilika kako grubo brasno meleno.

A za da znajs dali se e vo red so tvoeto Odlicno espresso. stavas vo rackate (mereni so precizna vaga) 7grama kafe i ja pritiskas so edno 30Kg pritisok
I ja palis Mashinata da praj kafe. Treba za 25-30 Sec da isteci edno espresso ca. 40ml

Ako za toa vreme isteciat 40 ml. imas odlicno espresso.

Pozdrav,
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.113
Поени од реакции
8.900
Ми се гледаат добри, што серија се ?
Да видам како одат кај мене.
masinata e DeLonghi Dedicca, jas zemav model EC685,
zavisi kaj si moze da ima drugi modeli. ovde se sporedeni
https://www.youtube.com/watch?v=J-L6UqEYZms&ab_channel=Tom'sCoffeeCorner

melnikot e DeLonghi Dedicca KG 520

od verzija KG521 pa ako ima ponovo ti se so plus displej, mojot go nema toa.
kompaktno izgledaat, posto se istiot brend i dizajn.
inaku vo toj rang na ceni imas mnogu opcii i za masina i za melnik
Автоматски споено мислење:

Drugar mal sovet,

Toa so 15 Bari e samo marketinski VIC.
Za najdobroto Esspreso ti trebaat vo Filterot koga ce teci kafeto 9,5 Bar pritisok.
Na 9Bar kafeto e gorclivo
Na 10bar e kiselo,

Inace Mashincinava za parite se daleku podobri od sekoja druga kutija niz makedonija (pogotovo od tie so Kapsuli)
Za da imas odlicno espresso Prvo treba da go nashteluvas Pritisokot.(Ako najdis Racka so Manometer)

posle go steluvas Kafeto , treba da bidi odprilika kako grubo brasno meleno.

A za da znajs dali se e vo red so tvoeto Odlicno espresso. stavas vo rackate (mereni so precizna vaga) 7grama kafe i ja pritiskas so edno 30Kg pritisok
I ja palis Mashinata da praj kafe. Treba za 25-30 Sec da isteci edno espresso ca. 40ml

Ako za toa vreme isteciat 40 ml. imas odlicno espresso.

Pozdrav,
odlicen post.

za pritioskot tocno e deka 15bar e pritisok na pumpata za voda vo masinata. posle toa pagja / se regulira do odredena vrednost.
gledav za merenjeto tuka - https://www.youtube.com/watch?v=c_SKyuzpejs&ab_channel=Tom'sCoffeeCorner
ama nemam ni vreme ni volja sega da se brlavam so toa, eventualno ako se najde slobodno vreme preku leto :D

za steluvanje na kafeto, t.e. goleminata na zrnata, ima 6 nivoa na melnikot za espreso.
na oko, zabelezliva e razlikata od 1 do 6ka. gi gledav videata so merenje na kolicinata, imam kujnska vaga za takva primena,
ama ne sum stignal da gi izmeram. definitivno kje go proveram vo skoro vreme.

isto vazi i za vremeto i kolicinata (ml). tie se podesuvaat direktno na masinata, samo treba da gi premeram i da sporedam.

na kraj na denot, seto ova se generalni preporaki i praksa na barista vo kafe. za licna upotreba sekoj si naogja koja konfiguracija mu odgovara.

najmnogu me nervira delot so kafe zrnata, bile od etiopija, gvatemala, ne ti znam kade. profi masini, se gleda apla skapi, barista ispican drn drn,
kje ti dade kafe, da ti go raspori stomakot, kiselina nevidena.
posle takvi eksperimenti po kafikji vo svedska i germanija, samo italijanski brendovi na kafe zrna si koristam i mirna glava.
od germanskite, melita se odlicni, drugo ne cepkam.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.111
masinata e DeLonghi Dedicca, jas zemav model EC685,
zavisi kaj si moze da ima drugi modeli. ovde se sporedeni
https://www.youtube.com/watch?v=J-L6UqEYZms&ab_channel=Tom'sCoffeeCorner

melnikot e DeLonghi Dedicca KG 520

od verzija KG521 pa ako ima ponovo ti se so plus displej, mojot go nema toa.
kompaktno izgledaat, posto se istiot brend i dizajn.
inaku vo toj rang na ceni imas mnogu opcii i za masina i za melnik
Автоматски споено мислење:


odlicen post.

za pritioskot tocno e deka 15bar e pritisok na pumpata za voda vo masinata. posle toa pagja / se regulira do odredena vrednost.
gledav za merenjeto tuka - https://www.youtube.com/watch?v=c_SKyuzpejs&ab_channel=Tom'sCoffeeCorner
ama nemam ni vreme ni volja sega da se brlavam so toa, eventualno ako se najde slobodno vreme preku leto :D

za steluvanje na kafeto, t.e. goleminata na zrnata, ima 6 nivoa na melnikot za espreso.
na oko, zabelezliva e razlikata od 1 do 6ka. gi gledav videata so merenje na kolicinata, imam kujnska vaga za takva primena,
ama ne sum stignal da gi izmeram. definitivno kje go proveram vo skoro vreme.

isto vazi i za vremeto i kolicinata (ml). tie se podesuvaat direktno na masinata, samo treba da gi premeram i da sporedam.

na kraj na denot, seto ova se generalni preporaki i praksa na barista vo kafe. za licna upotreba sekoj si naogja koja konfiguracija mu odgovara.

najmnogu me nervira delot so kafe zrnata, bile od etiopija, gvatemala, ne ti znam kade. profi masini, se gleda apla skapi, barista ispican drn drn,
kje ti dade kafe, da ti go raspori stomakot, kiselina nevidena.
posle takvi eksperimenti po kafikji vo svedska i germanija, samo italijanski brendovi na kafe zrna si koristam i mirna glava.
od germanskite, melita se odlicni, drugo ne cepkam.
Proba so avstriskoto Julius meinl? Ako mozes negde, nabavi go i probaj. Po kaficite kaj nas nekako toa najvise mi legnuva. Dobri se i hausbrandt, lavazza i illy a segafredo dosea najloso mi ima ispadnato.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.113
Поени од реакции
8.900
Proba so avstriskoto Julius meinl? Ako mozes negde, nabavi go i probaj. Po kaficite kaj nas nekako toa najvise mi legnuva. Dobri se i hausbrandt, lavazza i illy a segafredo dosea najloso mi ima ispadnato.
ne gi gledam tuka, sega bas barav, kje treba dostava od nekoja druga zemja.
kje gi probam. vo negotino gi imam nacekano vo nekolku kafikji, dobro bese espresoto.
inaku, neznam dali e taka za site brendovi, za lavazza e sigurno, imaat nekoi pakuvanja samo po kafikji gi prodavaat, gi nema da gi kupis od market.
ima edno espreso/crema nesto, plavo so rozovo im e pakovkata, znam po mkd go ima, i tuka go zagledav vo eden kafic, pa se molev da mi prodadat 1kg za proba doma :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.674
Поени од реакции
5.697
Drugar,
I najskapoto kaffe (Toa sto go serat mackite) da go zemis pak nema da ti bide vkusno ako ne podesis se!
Te razbiram deka nemas vreme ama ako sakas da uzivas vo parite sto gi davas mora malce vreme za dushata da investiras.
Tie Parametri sto ti gi pisav pogore se ednostavno Nezamenlivi ako sakas Ubavo Espresso.


Jas Za melenje koristam Quamar Kaffeemühle Q80e (ca. 600€) i Mashina Profitec Pro 700 (ca. 2250€ ) Mashina so dva bojleri, so voda direktno od ceshma ili od Rezervoarceto (Pozelba se preshaltuva) pravi Kafe kako maslo so neverojate vkus na Krem, ednostavno ligi da ti tecat koga ce poglednish vo scholjata.


Da kafeto mora isto taka da bidi kvalitetno AMA pred se Presno.

Eve ti edno video za Mashina podesuvanje




A za Makedonski Djeb vi ja Preporacuvam ovaa Mashina
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.113
Поени од реакции
8.900
Drugar,
I najskapoto kaffe (Toa sto go serat mackite) da go zemis pak nema da ti bide vkusno ako ne podesis se!
Te razbiram deka nemas vreme ama ako sakas da uzivas vo parite sto gi davas mora malce vreme za dushata da investiras.
Tie Parametri sto ti gi pisav pogore se ednostavno Nezamenlivi ako sakas Ubavo Espresso.


Jas Za melenje koristam Quamar Kaffeemühle Q80e (ca. 600€) i Mashina Profitec Pro 700 (ca. 2250€ ) Mashina so dva bojleri, so voda direktno od ceshma ili od Rezervoarceto (Pozelba se preshaltuva) pravi Kafe kako maslo so neverojate vkus na Krem, ednostavno ligi da ti tecat koga ce poglednish vo scholjata.


Da kafeto mora isto taka da bidi kvalitetno AMA pred se Presno.

Eve ti edno video za Mashina podesuvanje




A za Makedonski Djeb vi ja Preporacuvam ovaa Mashina
gi otvoriv i dvete masini (masinata za kafe i melnikot) i imam nekolku prasanja,
posto gledam dobro si informiran na temava, a i ne se stedis :D

za melnikot razbiram deka cenata e formirana od nozevite, motorot(jacinata)
nekoi elektroniki plus. taa de longhi jas so ja zemav ima 6 nivoa na melenje za espreso,
veruvam deka ovaa bi imala povekje, i verojatno bi davala poramnomerna raspredelba
na kafeto vo filterot i najverojatno bi traela podolgo.

prasanjata mi se za kafe-masinata.

1) ima del za povrzuvanje so cesma, na 3 litri rezervoar za voda. zosto??
jas site masini do sega gi imam so 1L rezervoar, i generalno e ok za nedela dena (sam sum i samo espreso piam)
kolku so se razbiram od vodoinstalaterstvo, da vrzuvas cesma so drugi uredi (jas vrzuvav masina za sadovi)
treba creva priklucoci, a koj e benefit?
podobro e so sveza voda, ili od mrza da ne se polni rezervoarot za voda?

2) ima 2 bojlera/greaci, eden za kafe, drug za parea/zeska voda.
ovoj vtoriot e za kapucina i drugi so mleko, nema nisto za so espreso?

3) double PID, voa mi e interesno, rabotam avtomatiki jas.
dali ti imas moznost da ja podesis temperaturata i vremeto za "brewing",
i ako ima vo koj razmer, primer moze li da si menuvas +- 1 celzius ili 1 sekunda, za fine tuning so bi se reklo.

4) Updated version that has a higher vapor pressure than machines normally have in this class - about 2 bar!
ovoj del ne go razbiram.

postuvam manometri i sekoj ured koj bi pomognal kon podobra regulacija za procesot na espreso.
se drugo na ovaa i site slicni profi masini, mi se preplateni raboti, toa e moe mislenje.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.674
Поени од реакции
5.697
@ Harald,
Duri sega vidov sto si pisuval,

1.ima del za povrzuvanje so cesma, na 3 litri rezervoar za voda. zosto??
Za sekogo da pasuva, so Rezervoar si vo prednost da koristis mineralna negazirana voda, ako imas mnogu bigor i ako nemas sistem na cistenje na bigorot vo kujcata.
Priklucok za Cesma, Komforna rabota, Imas Preinfusion (Kafeto go navlaznuva i mu dava vreme da gi izvadi aromite od nego) na Vistinskite Espresso Mashine vo toa vreme se koristi samo pritisokot od vodata ca. 3-4 Bari od cesmata a vo pravenjeto kafe se uklucuva pumpata i nabiva 9 Bari pritisok.

2.vtoriot e za kapucina i drugi so mleko, nema nisto za so espreso?
Vtoriot boiler se koristi za zeska voda za Caj i za Parea, znaci ako pijas samo espresso ne ti treba toj boiler. Ama racunaj deka nema cel zivit sam da pijas kfe (Prijateli, gosti, deca, sopruga...)

3.double PID
Toa se koristi za perfektna regulacija na temperaturat (po pravilo 91-95 stepeni vo zavisnost od kafeto sto go koristis) na vodata , pogotovo na bojlerot za kafe.

4. da pritisokot na boilerot za Parea i pogolem, znaci dobivas mnogu podobra parea za da napravis SUVA Pena za Kapucionoto.Mnogu biten faktor za
Latte, Cappuchinno i ostali kafinja so mleko.


Dovolno? :vozbud:

I da, ne se stedam, me raduva ako mozam da pomognam, Shwabive vikaat Gute Samariter :shok2:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.113
Поени од реакции
8.900
drugar @vouager de upravi me :D

B6601076-7A35-437A-A8D7-231CE15C7CA3.jpeg

kupiv botomless filter za kafe masinata,
toj desno kafeniot. demek treba da bide "bezpritisok" vaka.
ama tikvi, pritisok shiba, mnogu pojako od normalno, jak mlaz izleguva od edna tocka.
probav dva pati - so tie baskets / kosnicki, so gi ima na slikata. skoro isto i so dvete.

valjda treba sega da mu baram i posebni presureless baskets?
toa e kako se sakam da probam, glupo dete :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom