Кафето и ракот

Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Доколку пиете кафе секој ден, ќе ја намалите шансата да заболите од рак на црниот дроб, велат новите истражувања.



Истражувачи на Универзитетот во Токио, Јапонија, открија дека кафето помага да се намали ризикот од цироза, како и тоа дека хлорогенската киселина што ја има во зрната кафе го намалува ризикот од рак на црниот дроб.

Научниците проучиле 61.000 луѓе на 40-годишна возраст или повозрасни и ги анализирале податоците врз база на возраста , полот и други фактори. Од податоците што ги добиле заклучиле дека шансите за рак на црниот дроб се 0.58 за оние што пијат повеќе од еден филџан кафе дневно и 0.71 за оние кои внесуваат помало количество кафе. Оние пак, кои воопшто не пијат кафе, шансите за заболување од рак на црниот дроб се 1.

Луѓето кои имале некои полесни заболувања на овој орган, оние постари од 60 години, како и оние кои пушеле во минатото имаат поголеми шанси за заболување од рак на црниот дроб.

Шансите за рак на црниот дроб кај „кафеџиите“ се подеднакво мали, без разлика на годините, полот или навиките во конзумирањето.



izvor
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
Јебига ете ти уште една реклама иначе по 2 до 3 кафиња на ден.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Прекардашено ми е веќе од резултати на вакви истражувања...Ако правите ова...тогаш она...
Совети секој ден, а болестите се се почести.
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
eptem pijam....po 2-3 vo denot gi matam od ovie americkive i bashka us pat i nekoe tursko....kafeto ti e zaraza ....polosa od cigarive :lol:
evo sho pisese vo National Geographic magazine:....600mg of caffeine improved alertness and modd as much as 20 mg of amphetamine...btw za tie so ne znajte amfetaminot e droga...Pain relivers fortified with caffeine have proven more effective the the analgesics used alone...
Its the world's most popular psychoactive drug-buzzing our brains ,fraying our nerves,robbing our sleep.And we simply refuse to survive without it :lol:
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
RaGeAnGeL напиша:
eptem pijam....po 2-3 vo denot gi matam od ovie americkive i bashka us pat i nekoe tursko....kafeto ti e zaraza ....polosa od cigarive :lol:
evo sho pisese vo National Geographic magazine:....600mg of caffeine improved alertness and modd as much as 20 mg of amphetamine...btw za tie so ne znajte amfetaminot e droga...Pain relivers fortified with caffeine have proven more effective the the analgesics used alone...
Its the world's most popular psychoactive drug-buzzing our brains ,fraying our nerves,robbing our sleep.And we simply refuse to survive without it :lol:

Good One 8)
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
14
Поени од реакции
0
pijam po 4 ili 5 na dnevno, ima edna rabota svrzana za Radovan, a taa e deka on ne odbiva kafe.I da te mrzam najvishe na celiot svet, ako me pokanis na kafe, ke dojdam, :wink:
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
eve me 6.34am so prvoto utrinsko kafe, ali staviv malce i mlekce, da ne bide mnogu jako od sabajle :wink:
poveke informacii ke vi pisham od skolo od lice mesto na nastanot :lol:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
pijam kafe 3 pati mesechno:)
Rage ti mor sho si storila.. ko sade od kafe da zhivejsh e*ago:)
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
113
Поени од реакции
0
FAtila Americki stil , ko amerikanci bez kafe ne mozet da stanet od kauch :D:D:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom