Кафана или кафански филм

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Абе не се карајте, ајде вечер сите на поедна ракијка у биртија, да смириме страсти! :pijan:
:pos:
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Ракијка јок,може црно винце,тоа ракијата е пута 3 airwaves сакавче. Грло из он фајр !:)
Не ми пречи да седнам во кафеана и да се прејадам и препијам,(а тоа не е можно деновиве бидејќи и таму дигнаа ценовник мајката),додека во позадина иде Весна Змијанац,моите очи и уши се доста тренирани и на поодвратни и попатетични глетки отколку да гледам како некој крева раце со влажни кругови под пазувите ,поднапиен и си пее оти му дошло така во моментот. Сосема фино. Не ја погодува мојата интелектуална жичка која упорно ја негувате на темава како бубреже во лој,
Начин на искажување задоволство што е тоа е,какви поенти барате во тој момент ве молам. Исто како што јас свршувам на алтернатив или џез во опуштено кафуле, така и тие кафеански филмови се тераат само по друго сценарио. Крајниот резултат е ист-добар провод.
Не одам или што би рекле,не излегувам во кафеани бидејќи не сум се почувствувала кафеански настроена,освен со моите некогаш,тоа најчесто недела за време на ручек кога no magic happens there. На проклето добра скара и Виолета Томовска во позадина,и топла атмосфера. И смирува да ви кажам и би отишла со добро друштво и не би имала грижа на совест и сигурно не би горела во фундаменталниот се_двојам_од_простата_маса пекол ако еднаш сум отишла,големи ѕврцки. Вие велите дека имам кафански потенцијал а?:pos:
Цикс,душко,муабети од типот дека државата ни оди назад и нема што да понуди имаш секаде. Од чучнати госпожи кои лупат пиперки за ајвар до таквите андерграунд средби кои ги практикувате/практикуваме. Плачипичкарење.
А за да направиме класификација на луѓето кои ги посетуваат таквите места треба да поминеме доста време таму,нешто што ни јас ни ти не сме во состојба ниту сакаме да го направиме. Затоа,правење статистики напамет и грубо не. Нека прават редовни посетители кои еј,можеби и не спаѓаат во категорииве. Не е ништо страшно ако имаме другар кој сака да оди во кафана и ги сака Академци. Сигурно сме виделе повеќе од тоа,некаква доблест можеби кога сме почнале да развиваме некаква база на другарство на почетокот.Не е дамка во нашиот интелект. Како на некои што површно и доста професионално непрофесионалско им се испушти овде и покрај либералот што се пропагира. Вака гледано,нема голема разлика во тоа дали прифаќаш кафански луѓе или хомосексуалци.Нели? :S

Нешто што највеќе ми било смешно е како тоа сите какате за луѓето таму а Сусо секогаш е пишан и кажуван како почесен исклучок,кој си е мераклија на кафана и најважно добро друштвенце во кафана. Многу ме интересира каде е тој сместен во моментов:) Псај спаси ситуација со категоријата мераклии,да не беше ,ќе беше густо тука :) Суси ми иде во моментов како Касандра меѓу шпанските серии. Сите ги мразат,ама за Касандра прво малку се замислуваат па потоа продолжуваат.:pos: Браво Суси,да не постоеше на форумов и некои да не те знаеја лично, сигурно ќе те ставеа во кошницата со `патолошките случаи на кафаната`. Фала што постоиш ;) :)
Но еве сакам и јас да ја доловам поентата на темата која поназад Батистута ја кажа а тоа е ``Дали кафаните или било кој објект или место се добри или не нема општоприфатен одговор, тоа е индивидуално и прашање на вкусови``.Yes сега сум во оние кои ја сфатиле поентата :)
За крај,не скрстувам прсти во крст и велам``бегајте од мене``кога ќе ми кажат дека претпочитаат да одат во кафана,не ја осудувам музиката која се слуша таму-дали од Тома Здравкович до Стоја воопшто не ме рецка,не реплицирам на форумџии кои си го кажале мислењето за кафаната и сите нејзини благодети , упорно ги масирам за таа ебана музика и велам дека се алкоси а и суптилно копиљаци, им велам да се тргнат од таа култура на завиен начин а на крај парадоксално пишувам –секој си има право на било какво мислење,алелуја објективност,не ги оставам луѓето што ми биле мили и блиски поради Кисми и не гатам кој што слуша на винамп.Затоа што windows media player е стопати подобро. :wink:
 
U

UnholY

Гостин
Ракијка јок,може црно винце,тоа ракијата е пута 3 airwaves сакавче. Грло из он фајр !:)
Не ми пречи да седнам во кафеана и да се прејадам и препијам,(а тоа не е можно деновиве бидејќи и таму дигнаа ценовник мајката),додека во позадина иде Весна Змијанац,моите очи и уши се доста тренирани и на поодвратни и попатетични глетки отколку да гледам како некој крева раце со влажни кругови под пазувите ,поднапиен и си пее оти му дошло така во моментот. Сосема фино. Не ја погодува мојата интелектуална жичка која упорно ја негувате на темава како бубреже во лој,
Начин на искажување задоволство што е тоа е,какви поенти барате во тој момент ве молам. Исто како што јас свршувам на алтернатив или џез во опуштено кафуле, така и тие кафеански филмови се тераат само по друго сценарио. Крајниот резултат е ист-добар провод.
Не одам или што би рекле,не излегувам во кафеани бидејќи не сум се почувствувала кафеански настроена,освен со моите некогаш,тоа најчесто недела за време на ручек кога no magic happens there. На проклето добра скара и Виолета Томовска во позадина,и топла атмосфера. И смирува да ви кажам и би отишла со добро друштво и не би имала грижа на совест и сигурно не би горела во фундаменталниот се_двојам_од_простата_маса пекол ако еднаш сум отишла,големи ѕврцки. Вие велите дека имам кафански потенцијал а?
:pos:
За овоа зборувам цело време.
Едноставно искажете лични импресии, сопствен став за кафаната, сакате да посетувате, не сакате...
Не ми го потете газов со коментари дека металец отвора тема за кафана и плука по неа....пошто предмалку сменив гаќи.
Не ретко, изнесувањето на личниот став преставува плукање и критика.
Јбг.
А, Вики ќе кажува како кафаната била исправно сфатена.
Се побиваш себеси со самото тоа што избива еден фронт помеѓу неколку групации кои се изјаснуваат за и против неа.
Значи, доказ дека не ја сфаќа секој идентично, и дека едно и единствено, по твое исправно сфаќање не може да постои.
Батистута кажа убаво на претходната страница.
Индивидуално е, и се работи за прашање на вкусови.
Мене кафаната како објект, целата ситуација таму и сценариото кое се води ме вметнува во инфериорна и глупа ситуација.
Некого го исполнува и му преставува неминовно задоволство.
Тука е целата поента, и беспотребни се препукувања и реплики врз таа основа.


Цикс,душко,муабети од типот дека државата ни оди назад и нема што да понуди имаш секаде. Од чучнати госпожи кои лупат пиперки за ајвар до таквите андерграунд средби кои ги практикувате/практикуваме. Плачипичкарење.
А за да направиме класификација на луѓето кои ги посетуваат таквите места треба да поминеме доста време таму,нешто што ни јас ни ти не сме во состојба ниту сакаме да го направиме. Затоа,правење статистики напамет и грубо не. Нека прават редовни посетители кои еј,можеби и не спаѓаат во категорииве. Не е ништо страшно ако имаме другар кој сака да оди во кафана и ги сака Академци. Сигурно сме виделе повеќе од тоа,некаква доблест можеби кога сме почнале да развиваме некаква база на другарство на почетокот.Не е дамка во нашиот интелект. Како на некои што површно и доста професионално непрофесионалско им се испушти овде и покрај либералот што се пропагира. Вака гледано,нема голема разлика во тоа дали прифаќаш кафански луѓе или хомосексуалци.Нели? :S
Вака сега.
За прологот на постот, сум доволно свесен, колку што си и ти самата.
Тој муабет можеш да го слушнеш секаде.
И јас не се обидов да направам ништо повеќе од изјаснувајќи се себеси и сопствената импресија, а и таквите дискусии како една составен елемент од дискутабилниот објект, односно од неговите по олд скул верзии.
И во воведниот пост наведов, дека кафаните кои се на репертоарот на модернизираната средина, донекаде и не можам да ги наречам како такви.
Мислам дека имав напоменато.
Доволно време имам поминато таму, значи не правам класификации напамает, и од исфрустрирана гледна точка, туку врз база на предолгото седење таму уште од мали нозе, кога сум морал покрај татко ми, да поминувам тортури во кафаните од типот на ''Илинден '', која има полско веце, салатата ти ја прави уринирајќи во неа и ти дава една флаша алкохол за која е неопходна правосмукалка, од прашината која ја апсорбирала стоејќи толку долго.
Тоа настрана.
Значи, класификациите на луѓе, атмосферата таму, и ситуацијата која ја опишав, сум имал можност лично да ги увидам, не да трескам и да пишувам пошто така ми текнало.

Да искоментирам и за епилогот на цитатот.
Како прво, другари кои одат во кафани имам.
И пред се, да не пропуштам да го напоменам најважното, кое не смее да биде изоставено.
Исклучоци пред се постојат.
Тоа никогаш не сум го негирал, а и бесмислено е да го негирам.
Покрај целата таа атмосфера и тип на луѓе, не значи дека не се сретнуваат и исклучително интелигентни и друштвени луѓе, кои се гадат од таква атмосфера и типови на луѓе кои влегуваат во горенаведените групации.
И кафаната и биртијата никогаш нема да постават бариера во пријателството кое сум го изградил со една персона, пошто се се базира на субјективна гледна точка и индивидуален вкус.
Во едно пријателски однос не е се врз основа на тоа дали си против кафаната или не, баш напротив, тоа игра минимална и речиси неважна работа, која комплетно може да се занемари.

И да не продолжувам да реплицирам.
Пошто мислам дека сме доволни јасни.


 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
U kafana se pie i se jadat kebapcinja , sharska i rebro, stolnjacite ne se cool i jas sum bil vo poveketo kafeani vo koi ima muzika od radio Ross. Super !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom