Кафана или кафански филм

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Но сепак знаеш дека едно од ретките позитивни работи што произлегло од тоа време е социјалниот систем, но и тебе да те прашам! Како ли ја оправдуваш кафаната како една од индиректните алатки за перење мозок што ја користеле во КПЈ?

:pos2: :pos2: :pos2:

Abe ovoj se zaebava ili ozbilen e ????

Da be Tito gi otvoril kafanite , najvechi kafandzija u gradot JBT hahahahaha

Abe more deca... kafana ti e vo genot na sekoj od nas ...muzika melos ima nesto sto e poraka koja ide od generacija do generacija ... aj idi nacukaj se na onie Bavarskite pesnicki koga si mavaat shamari tamu i skokaat ...Tirolci bea mi se cini...

Kakvi muabeti se svrtele na masa u istorijatov toa na nieden koncert ne e mozno...

Ides u kafana od vreme na vreme da se potsetish deka si covek ete toa e moe mislenje
Јас не ја ругам кафаната, туку што таа претставува.
:helou: смајливо треба да го крстат чао чиче
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
258
Од аспект на објективна гледна точка на ставовите на членот Unholy во врска со феноменот кафана, со многу малку напор и без многу размислување може лесно да се востанови дека горенаведениов наслов ја отворил темата со цел да земе полно учество во овие псевдо интелектуални препукувања, или што би се рекло на секојдневен маќедонско-кафански речник, да мрчи/куропеца.

Апропо тоа, доколку горенаведениот наслов покажува афинитети кон таканареченото куропецање, но не и кон светата институција наречена кафана, повеќе од очигледно е дека истиот не поминал доволно време во истата како би дошол до потребниот заклучок дека таа е the over-the-top spot за практикување на активноста мрчење/куропецање.

И како крај на ова триминутно научно излагање на темата Кафана или кафански филм, би се заблагодариле на посветеното внимание.

До следната квази-интелекшл тема - :cug:
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
-Љубовни депресивци (жената или девојката ги оставила, па лечат депресија со налевање до труење поттикнати од музиката која трешти во позадина)

-Квазиинтелектуалци (оние кои дискутираат околу тоа како ни е државата катастрофа и назадна, и ги принесуваат сите свои идеи и солуции за прогрес)

-Женкари-(тука е веќе се јасно. Жената е гледана само како курва, сите они ги поминале сите жени во градот и во секој момент можат да ја имаат која шо ќе посакаат.)
Чоече па ова као од википедиа да е земено .. од кај ви тенкуваат вакви глупости бре еј бре еј !!!! Неможе некој што бил еднаш у некоја селска кафана да збори како да го поминал цел живот по кафани па сега знае све! Кафана и кафански филм се уствари ептен кул ствари, нема ништо боље од добро друштво (дури и да е цело составено од металци :)) седнати на маса со кригли пиво, бунари, кебапчиња, пилешки прсти, нафора чат пат, добар муабет, многу смеење, ретро музиче (значи ретро, не пуштаат сегде турбофолк, верујте ми) .. итн .. значи не е секоја кафана полна со клошари, женкари, сељаци, квазиинтелектуалци или whatever ... прошетајте малце па ке видите !
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Чоече па ова као од википедиа да е земено .. од кај ви тенкуваат вакви глупости бре еј бре еј !!!! Неможе некој што бил еднаш у некоја селска кафана да збори како да го поминал цел живот по кафани па сега знае све! Кафана и кафански филм се уствари ептен кул ствари, нема ништо боље од добро друштво (дури и да е цело составено од металци :)) седнати на маса со кригли пиво, бунари, кебапчиња, пилешки прсти, нафора чат пат, добар муабет, многу смеење, ретро музиче (значи ретро, не пуштаат сегде турбофолк, верујте ми) .. итн .. значи не е секоја кафана полна со клошари, женкари, сељаци, квазиинтелектуалци или whatever ... прошетајте малце па ке видите !
Да ти извадам постовите од лани што ги пишуваше има да се газиш од смеење.
Имаше цела тема за кога ти ја изгуби невиноста...тоест првото твое идење у кафана :pos:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Со еден збор премногу замарање за ништо :jaj: сакаш кафана идеш,неќеш кафана не идеш :toe:...кој,зашто,како,што прават муабет внатре тоа е друго...само знам многу работи се дознале и разврзале на тоа место
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Да ти извадам постовите од лани што ги пишуваше има да се газиш од смеење.
Имаше цела тема за кога ти ја изгуби невиноста...тоест првото твое идење у кафана :pos:
Нее кољега, ја никад не сум рекол нешто лошо за некоја кафана кај што сум бил освен ако у таа кафана не пуштале турбофолк па сум бил максимално напизден наредниот ден и сум морал да се испразнам некаде .. а таа темата мислам беше нешто за тоа дека сум се претворил во турбофолкер пошто предходиот ден бевме у вивенди (мислам "мементо" му е името сега) и сабајлето у 4-5 негде отидовме у Сет да пиеме кафе и Скаут педерот ми ја отвори таа тема (јес да прво ме праша дали може,и ја му реков ако:pos:) ,оти бевме многу пијани.. и башка тоа не е кафана, тоа е еден многу мизерен прчварник (уствари незнам ни што значи зборов:pos: али веруј ми неќеш да идеш таму) .. а за кафана ко што треба да биде никад не сум рекол лош збор пошто у главном цел живот киснам по кафани ... и те молам не ја наоѓај темата пошто сега ке ми биде многу срам ако пак ги читам глупостите пишувани за мене:pos:
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
сакаш кафана идеш,неќеш кафана не идеш :toe:
Така е. Еве една фотка од практични вежби кај проф. д-р Сусаров по предметот “Теорија на кафанство и основни принципи на функционирање“ :pos: :pos:

 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Вики, најискрено, очекував коментар од тебе.

Значи и покрај тоа шо ви дадов дознаење дека не се работи за тоа, и пред се дека воопшто не е тоа причината ти упорно тупиш.
:pos: :poss:

Цики, најискрено, не очекував коментар кон мене.

Момче, да не се лажеме, се знаеме кои сме и што сме... форумски интелектуалци и wanna be тоа, имаме доволно. Во кои спаѓаш, нема да дискутираме. :wink:
И уште се лажете дека се` е субјективно и дека не се знае што е исправно а што не, дека се` е релативно. Толку многу ти се оди у школо?

Да ти повторам уште еднаш, да не кенкаш дека сум офтопик или дека те мразам (морав јебига, од 20 илјади членови немаше кој друг), кафана е институција во која иде секаков профил на луѓе а твојата класификација на нејзини посетители е сосема надвор од реалноста. Не можам да го нападнам Мистичен затоа што ти си ја отворил темата, шо да ти праам. Отвараш тема, соочи се со коментари на твоја адреса, особено кога имаш став околу неа.

За крај, фала што ме цените доволно и што сте ги анализирале моите мислења во вашиот убав град Велес, кој патем е прекрасен, ме заболе што вие го мразите Скопје. Кликни ми на потписот... :helou:
 
U

UnholY

Гостин
:pos: :poss:

Цики, најискрено, не очекував коментар кон мене.

Момче, да не се лажеме, се знаеме кои сме и што сме... форумски интелектуалци и wanna be тоа, имаме доволно. Во кои спаѓаш, нема да дискутираме. :wink:
И уште се лажете дека се` е субјективно и дека не се знае што е исправно а што не, дека се` е релативно. Толку многу ти се оди у школо?

Да ти повторам уште еднаш, да не кенкаш дека сум офтопик или дека те мразам (морав јебига, од 20 илјади членови немаше кој друг), кафана е институција во која иде секаков профил на луѓе а твојата класификација на нејзини посетители е сосема надвор од реалноста. Не можам да го нападнам Мистичен затоа што ти си ја отворил темата, шо да ти праам. Отвараш тема, соочи се со коментари на твоја адреса, особено кога имаш став околу неа.

За крај, фала што ме цените доволно и што сте ги анализирале моите мислења во вашиот убав град Велес, кој патем е прекрасен, ме заболе што вие го мразите Скопје. Кликни ми на потписот... :helou:
Знам Вики, знам...Сочувствувам и јас со тебе.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Така е. Еве една фотка од практични вежби кај проф. д-р Сусаров по предметот “Теорија на кафанство и основни принципи на функционирање“ :pos: :pos:

Витезите на тркалезната кафанска маса:pos2:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Не сме ние закоравени кафанџии :toe: ние сме следбеници на она што сакаш да го правиш прави го но не соли памет на другите...
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Така ти ја почна темата со тројца напаѓачи, за тоа самиот си крив, не ја барај грешката во одбраната. :)
Темата мора да има различни ставови, затоа и ќе опстојува. Меѓусебните препукувања нема.

Поздрав. :)
 
U

UnholY

Гостин
Не сме ние закоравени кафанџии :toe: ние сме следбеници на она што сакаш да го правиш прави го но не соли памет на другите...
Другар, неколку пати напоменав, а ти упорно одиш со главата во ѕид, и ја промашуваш поентата.

Реков, секој со свое гледиште и изјаснување, без конфротации и препукувања.
А, увиди малку поназад кој беше виновник темата да отиде во таква насока.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom