Катче за инспирација - мудри/поучни/мотивирачки текстови

Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.059
Поени од реакции
4.551
Се сеќавам...
Неколку пати го препрочитувам текстот, и во секоја втора реченица се пронаоѓам себе си... во негативна смисла. И тоа боли длабоко во душата. Најтешко е да се биде човек.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.387
Поени од реакции
3.078
,,На невидљивим теразијама у себи ја мерим свој порок и своју врлину.
И само ја видим разлику, а свет не.
Зато ја са стидом слушам претеране хвале моје врлине, и са огорчењем претеране осуде мога порока.
Јер ја упоређујем, одузимам, и додајем, а свет не види теразије но само оно што му се с теразија скине и покаже.’

(вл.Николај)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.595

"When the archer misses the center of the target, he turns around and seeks for the cause of his failure in himself."
- The Doctrine of the mean, Kong Ji​
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.387
Поени од реакции
3.078
,,Ние сме во непријателско опкружување,во непријателско време и на непријателски континент’’ (В.Глишиќ)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
Вистинските пророци секогаш ја прифаќаат агонијата и и веруваат, затоа што водата никогаш не му се плашела на огнот - Руми

Раната е местото преку кое светлината треба да влезе во тебе - Руми

Без разлика дали се движи брзо или бавно, тој што бара, ќе најде - Руми
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
Ние сме така направени што можеме да извлечеме интензивно уживање од контрастот и толку многу малку од состојбата на нештата - Фројд

Луѓето се многу поморални од тоа што мислат, но и многу понеморални од нивните неморални фантазии - Фројд

Првиот човек кој упатил навреда наместо камен бил основачот на човечката цивилизација - Фројд

Прилагодувањето е делумна смрт- исчезнување на дел од индивидуалноста - Фројд

Совршена, вечна и прочистена од омраза љубов постои само помеѓу зависникот и неговата дрога - Фројд

Љубов и работа, работа и љубов. Тоа е се што постои - Фројд

Зрелост е способност да се одложи задоволството - Фројд

Жена никогаш нема да посака да има секс со маж кој не ги дешифрира нејзините наговестувања - Фројд
 

Kajgana Shop

На врв Bottom