Катче за инспирација - мудри/поучни/мотивирачки текстови

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од Мортидо, 26 март 2009.

 1. silmarillion

  silmarillion Гостин

  "..
  Actions have reactions, don't be quick to judge
  You may not know the hardships people don't speak of
  It's best to step back, and observe with couth
  For we all must meet our moment of truth
  Sometimes you gotta dig deep, when problems come near
  Don't fear things get severe for everybody everywhere
  Why do bad things happen, to good people?
  Seems that life is just a constant war between good and evil.."

  Gifted Unlimited Rhymes Universal
   
  На Patience и Tender Girl им се допаѓа ова.
 2. Mithril

  Mithril

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  64
  The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one.

  I'm sick of not having the courage to be an absolute nobody.

  I'm sick of just liking people. I wish to God I could meet somebody I could respect.

  - J. D. Salinger
   
  На anya.13 и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 3. Mithril

  Mithril

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  64
  “Neispoljene emocije nikada neće umrijeti. One su sahranjene žive i pojavit će se kasnije na puno ružnije načine.” ~ Sigmund Freud
   
 4. Mithril

  Mithril

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  64
  A champion is someone who gets up when he can't. - Jack Dempsey
   
 5. Mithril

  Mithril

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  64
  By forgetting the past and by throwing myself into other interests, I forget to worry. - Jack Dempsey

  Нема живот без заборав. - Фридрих Ниче


  Ne smrt, zaborav rešava sve. Zaborav, i to ne samo pojmova, reči i lica, nego svega što postoji i živi. Zaborav tela i zaborav vremena. Zaborav, da bi se moglo predahnuti i živeti dalje u telu bez sećanja, sa duhom bez imena. Zaborav, smrt sa pravom na nadu.

  Životna snaga jednog čovjeka mjeri se, pored ostalog, i njegovom sposobnošću zaboravljanja. - Ivo Andrić
   
 6. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.956
  Допаѓања:
  2.401

  but freedom, freedom never greater than its owner
  freedom is the mastery of the known
  freedom, freedom never greater than its owner
  no view is wider than the eye
   
 7. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  7.820
  Допаѓања:
  8.659
   
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  7.820
  Допаѓања:
  8.659
 9. Natural-girl

  Natural-girl Morphine

  Член од:
  16 октомври 2007
  Мислења:
  3.279
  Допаѓања:
  4.369
   
  На Saladin и Mr.Deni им се допаѓа ова.
 10. Natural-girl

  Natural-girl Morphine

  Член од:
  16 октомври 2007
  Мислења:
  3.279
  Допаѓања:
  4.369
  Моите 2 омилени видеа:   
  На Tender Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.806
  Допаѓања:
  8.911
 12. Natural-girl

  Natural-girl Morphine

  Член од:
  16 октомври 2007
  Мислења:
  3.279
  Допаѓања:
  4.369
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  7.820
  Допаѓања:
  8.659
 14. Филозофка

  Филозофка Amelie Poulain

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  1.676
  Допаѓања:
  513
  нм.jpg
   
  На Mark Renton и Gandradelic им се допаѓа ова.
 15. stayreal1

  stayreal1

  Член од:
  30 јануари 2019
  Мислења:
  76
  Допаѓања:
  97
  Од мојата архива за инспирација. Запишувам некои мисли, овие ми се преведени на мк. Кога имам време си ги прочитувам и се осеќам добро :)

  1. Се што човекот со својот ум размислува и верува, истото може и да го постигне.
  Наполеон Хилл
  2. Целта на животот не е да се биде успешен човек, туку вреден.
  Алберт Ајнштајн
  3. Не се бројат годините во животот, туку животот во тие години.
  Абрахам Линколн
  4. Кога се чини дека се е против тебе, сети се дека авионот полетува, летајќи против ветерот , а не со него.
  Хенри Форд.
  5. Ќе бидеш разочаран доколку не успееш. Ќе плачеш доживотно доколку не пробаш.
  Беверли Силс
  6. Ако го правиш тоа, што досега си го правел, ќе го добиеш тоа, што досега си го добивал.
  Тони Робинс
  7. Прави го тоа што го можеш, каде и да си, со кого и да си.
  Теди Русвелт
  8. Напиши нешто вредно да се чита, или живеј живот да биде вреден да се запише.
  Бенџамин Френклин
  9. Има еден начин да не реагираш на критиката: да не правиш ништо, да не кажуваш ништо.
  Аристотел
  10. Побарај, за да ти биде дадено. Барај, за да го најдеш тоа што го бараш. Тропни, за да се отвори.
  Исус
  11. Кога на крајот на мојот живот ќе стојам пред Господ, се надевам ќе немам повеќе таленти и ќе му кажам: Искористив се што ми даде.
  Ерма Бомбек
  12. Многу работи забележува човечкото око, но следи ги само тие работи што ги забележува срцето.
  Стара индиска поговорка
  13. Се што посакуваш, се наоѓа на другата страна од стравот.
  Џорџ Адаир
  14. Многу од нас не ги живеат нивните соништа, туку ги живеат нивните стравови.
  Лес Браун
  15. Падни седум пати, стани осум!
  Јапонска поговорка
  16. Луѓето кои велат дека нешто не може да биде остварено, не треба да сметаат на тие, што веќе работат на остварување на истото.
  Кинеска поговорка
  17. Ќе бидеш, тоа што веруваш дека си.
  Оскар Вајлд
  18. Ќе умрам попрво од страст, отколку од досада.
  Винсент ван Гог
  20. Еден навистина богат човек е тој, чиј што деца се фрлаат во неговите прегратки иако неговите раци се празни.
  Непознато
  21. Работи на своите соништа, бидејќи ќе бидеш вработен од некого, за да работиш на неговите.
  Фарај Греј
  22. Образованието кошта пари, глупоста исто така.
  Сер Клаус Мосер
  23. Не е важно, колку бавно одиш се додека не застанеш.
  Конфузиос
  24. Два пата се разделуваат во шумата. Јас го избирам потесниот, тоа ја прави разликата.
  Роберт Фруст
  25. Во животот не е важно тоа што го добиваш или имаш, туку тоа што го даваш.
  Кевин Крус
  26. Не сум продукт на мојата околина, јас сум продукт на моите одлуки.
  Стефан Ковеј
  27. Секое дете е уметник. Тешкотијата лежи во тоа, да се остане уметник кога ќе пораснеш.
  Пабло Пикасо
  28. Луѓето велат, мотивацијата не е трајна. Туширањето исто така, затоа го препорачуваме дневно.
  Ѕиг Ѕиглар
  29. Твојата цел нека биде месечината, ако ја промашиш биди сигурен дека ќе погодиш некоја ѕвезда.
  Лес Браун
  30. Неможам да ја променам насоката на ветрот, но можам да го едрото и да ги остварам моите цели.
  Џими Ден
  31. Верувај и веќе си го поминал половина пат.
  Теодор Рузвелт
  32. Мислењето на другите за тебе не треба да биде твојата реалност.
  Лес Браун
  33. За 20 години ќе се каеш за работите што не си ги направил наместо за работите што си ги направил. Затоа извади го твоето бротче, напушти го сигурното пристаниште и остави да те води ветрот.
  Откривај, сонувај, истражувај.
  Марк Тваин
  34. Во моментите на најтемните моменти, мора да се потрудиме да најдеме светло.
  Аристотел Онасис
  35. Не суди го денот по плодовите што си ги собрал, туку семињата што си ги посејал.
  Роберт Луис Стевенсон
  36. Ако одиш низ пекол, продолжи да одиш.
  Винстон Черчил
  37. Една изградена личност треба да ги има парите во главата, не во срцето
  Џонатан Свивт
  38. Не плачи, затоа што е минато. Радувај се, затоа што се случило.
  Др Суес
  39. Биди свој, се друго веќе постои.
  Оскар Вајлд
  40. Живееш само еднаш. Ако живееш правилно, тогаш доволно е и само еднаш.
  Мае Вест
  41. Биди промената, што сакаш да ја видиш во твојот живот.
  Матма Ганди
  42. Се што сум научил за животот ќе го кажам со 3 збора. Животот оди понатаму.
  Роберт Фруст
  43. Ако ја кажуваш секогаш вистината, немора да се сеќаваш за тоа што си го кажал.
  Марк Тајван
  44. Прости им на твоите непријатели, не се нервирај повеќе.
  Оскар Вајлд
  45. Живеј како да ќе умреш утре. Учи како да ќе живееш засекогаш.
  Матма Ганди
  46. Темнината неможе да се надмине со темнина, туку со светлина.
  Исто како и омразата неможе да се надмине со омраза, туку со љубов.
  Мартин Лутер Кинг
  47. Има два начина да го живееш животот. Можеш да живееш како да не би било за чудо, или ќе живееш како се да било чудо.
  Алберт Ајнштајн
  48. Животот: Тоа е тоа што се случува додека ти вредно на други планови работиш.
  Ален Саундерс
  49. Вчера е историја, утре е мистерија денес е дар од Бога.
  Бил Кејн
  50. Фантазијата е поважна од знаењето, бидејќи знаењето е ограничено.
  Алберт Ајнштајн
  51. Ако ги осудуваш луѓето, немаш време за да ги сакаш.
  Мајка Тереза
  52. Не е никогаш доцна, да бидеш тоа што сакаш.
  Џорџ Елиот
  53. Седењето во црква не те прави добар Христијанин исто како што седењето во гаража не те прави автомобил.
  Гарисон Кејлор
  54. Секоја минута кога си лут, губиѓ 60 секунди од среќата.
  Ралф Валдо Емерсон
  55. Логиката те носи од А до Ш. Фантазијата насекаде околу светот.
  Албрт Ајнштајн
  56. Успехот не е клуч за среќа. Среќата е клуч кон успех. Кога го работиш тоа што го сакаш, тогаш си успешен.
  Алберт Швајтцер
  57. Направи нешто прекрасно, за другите да те имитираат.
  Алберт Швајтцер
  58. Немора да бидеш голем за да почнеш, но мора да почнеш за да бидеш голем.
  Лес Браун
  59. Повеќето не успеваат во животот бидејќи се плашат да целат многу високо и промашуваат, туку бидејќи целат многу ниско и погодуваат.
  Лес Браун
  60. Животот е 10% од тоа што ни се случува, 90% се нашите реакции.
  Денис Кимбро
  61. Секогаш кога некој ќе се пожали дека животот е тежок, прашај го: Во споредба со што?
  Сиднеј Харис
  62. Вербата во Херојство носи херои.
  Бенџамин Дисраели
  63. Да се подобриш значи да се промениш. Да се биде перфектен, значи да се менуваш почесто.
  Винстон Черчил
  64. Вистинската можност кон успех не е во работата, туку во личноста.
  Ѕиг Ѕиглар
  65. Верувам во среќа. Колку повеќе напорно работам, тулку повеќе добивам од неа.
  Томас Џеферсон
  66. Живеј го секој ден како да животот штотуку ти почнал.
  Џоан Волфанг Гете
  67. Или го водиш твојот ден, или денот те води тебе.
  Џим Рон
  68. Успехот не е конечен, поразот не е трагичен. Што се цени, е храброста да продолжиш напред.
  Винстон Черчил
  69. Ако не ти, тогаш кој? Ако не сега, тогаш кога?
  Џон Ф. Кенеди
  70. Не плаши се од грешки. Плаши се, ако не си пробал.
  Џек Кенфилд
  71. Имаш непријатели? Супер. Тоа значи дека барем еднаш во животот си направил нешто вредно.
  Винстон Черчил
  72. Никој неможе да се врати назад и да почне од почеток. Но, секој може да започне сега и да направи нов крај.
  Карл Бард
  73. Животот има две правила: 1. Никогаш не се откажувај. 2. Мисли секогаш на првото правило.
  Непознато
  74. Луѓето гледаат работи и се прашуваат Зошто?
  Јас сонувам за работи и се прашувам Зошто да не?
  Џорџ Бернард Шав
  75. Кажувај помалку отколку што знаеш. Покажувај помалку од што имаш.
  Вилиам Шекспир
  76. Не следи го патот. Оти натаму каде што нема пат и остави трага.
  Ралф Валдо Емерсон
  77. Едно патување од 1.000 миљи почнува со еден чекор.
  Лао Тцу
  78. Единствен начин една работа да ја донесеш до совршенство е да го сакаш тоа што го работиш. АКо таква работа сеуште не си нашол, продолжи да бараш.Немој никогаш да се чувствуваш незадоволен.
  Стив Џобс
  79. За да бидеш успешен, желбата за успех треба да биде поголема од стравот од грешки.
  Бил Козби
  80. Ако би сакал да бидеш успешен, како што би сакал да дишеш, биди сигурен дека ќе бидеш успешен.
  Ерик Томас
  81. Животот или е авантура или ништо.
  Хелен Келер
  82. Не прашувај се што му треба на светот. Прашувај се за тоа што те остава да бидеш жив и продолжи да го правиш тоа. Тоа што му треба на светот всушност се живи луѓе.
  Харолд Вајтман
  83. Големите умови дискутираат за идеи. Просечните умови дискутираат настани. Малите умови дискутираат луѓе.
  Елеонор Рузвелт
  84. На крајот не зависи од тоа дали си го променил светот, туку колку светови си променил.
  Непознато
  85. Успех: Да се сопкаш од грешка во грешка без да го изгубиш ентузијазмот.
  Винстон Черчил

  86. Одалечи се од луѓе кои сеуште спијат и ти раскажуваат дека твоите соништа се преголеми.
  87. Храбрите луѓе молчат кога се на мака.
  Слабите луѓе се жалат и кога им е убаво.
  88. И кога сакаш да се откажеш сети се зошто си почнал.
  89. Трпението е горчеливо, но носи многу слатки плодови.
  90. Кој не ги познава своите граници, тој нема граници.
  91. Се ќе заврши, започни да ги броиш деновите!
  92. Изгледа секогаш невозможо се додека не се појави некој и да го докаже спротивното.
  93. За да се дојде до изворот, треба да се плива преку бурата.
  94. Инспирирај се од другите, но оди го само твојот пат бидејќи тој е твојот живот.
  95. Најчесто најтешките патишта те водат до најубавите цели.
  96. Секој сака искреност, но кога човекот е искрен никој не сака да ја слушне вистината.
  97. Не обврнувај внимание на луѓето кои зборуваат зад твојот грб. Тие се со причина таму.
  98. Ништо не е поубаво од едно чисто срце.
  99. Тие што паѓаат и повторно стануваат се многу посилни од тие што не се паднале.
  100. Не биди заложник на твоето минато, биди архитект на твојата иднина.
  101. Ми велат: Сонуваш многу, им велам: Мислите ви се мали.
  102. Не споредувај ја мојата љубезност со слабост. Ќе те задавам со истата рака со која те хранам.
  103. Храбар не си ако не чувстуваш страв. Храбар си кога ќе ги надминеш твоите стравови.
  104. Одговорен сум за тоа што го кажувам, а не за тоа што си го разбрал.
  105. Најголемото богатство е душевен мир.
  106. Започни го денот со благодарност.
  107. Среќата е избор.
  108. За секој проблем има решение, ако нема решение значи нема проблем.
  109. Реченицата: Што ќе речат луѓето, има уништено многу животи.
  110. Оставете ги другите да бидат во право, бидете вие среќни.
  111. Негативноста вели: Откажи се. Вербата вели: Пробај уште еднаш.
  112. Нашето его вели: Од утре. Нашата душа вели: Почни сега.
  113. Секој сака да победува, не секој е спремен да војува.
  114. Бев на дното, спремен сум да стигнам до врвот.
   
  На CHL1 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: