Катче за инспирација - мудри/поучни/мотивирачки текстови

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од Мортидо, 26 март 2009.

 1. boko96

  boko96

  Член од:
  3 јуни 2014
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  48
  “The journey of a thousand miles begins with a single step.”
  ― Lao Tzu
   
  На Lord Raven и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 2. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.592
  Допаѓања:
  7.026
  Кога новото утро ме разбуди и ме осветлат првите зраци на сонцето,знам дека го победив минатиот ден, а ќе се борам и за следниот!
   
  На Dallas Mavericks и Црноризец Храбар им се допаѓа ова.
 3. Солунски Атентатор

  Солунски Атентатор НУДИСТ

  Член од:
  10 мај 2010
  Мислења:
  2.720
  Допаѓања:
  1.963
  Севкупниот напредок на човештвото се случува само затоа што некои луѓе се одлучиле да бидат различни
   
  На Boce1234, Црноризец Храбар и sumar4e им се допаѓа ова.
 4. Joshua_Tree

  Joshua_Tree Samo na minuvanje...

  Член од:
  21 март 2010
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  47
  Глупост е да помислиш дека љубовта е вистинска кога е фокусирана само кон една личност...тоа ти е исто како да кажеш дека изворот со вода е наменет само за да ја угаси жедта на еден човек :)
   
  На Pane-G, Dallas Mavericks, SpaceTraveler и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Joshua_Tree

  Joshua_Tree Samo na minuvanje...

  Член од:
  21 март 2010
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  47
  ..стравот е најмоќниот човечки мотиватор за опстанок и битисување на планетава
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Joshua_Tree

  Joshua_Tree Samo na minuvanje...

  Член од:
  21 март 2010
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  47
  ...na svu sreću,imali smo dovoljno vremena,da kao čovečanstvo naučimo...
  - da nismo viśe ovce kojima treba pastir(čitaj političari,vlade i centri moći)jer smo imali ih dovoljno da ustanovimo da nam ne trebaju
  -da saznamo pravo značenje reči humanost i humanizam kao najmočnije ljudske karakteristike u slučajima kada je glad,kada je prirodna katastrofa kao i nesreća jedinke i to svi za jedinku jer njegova nesreća je i naśa nesreca
  -da usmerimo nase ambicije i intelektualne afinitete ka blagostanju čitave ljudske populacije u skladu sa prirodom
  -da radimo da bi ziveli mirno,skromno i srećno
  -da gledamo na sebe i na ostale oko nas sa čitavim respektom bez intriga i loših namera
  -da religije i njihove svete knjige koristimo kao mudra śtiva za spoj civilizacija
  -da koristimo razum i emocije u potpunom balansu
  -da živimo u večitom miru i potpunom blagostanju
  ...i opet na svu sreću,čovek naučio za ironiju,kako bi napisao ovaj tekst kojeg svako zna i svestan je njega pa ne preduzima ništa

  -Joshua_Tree
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. geezer30

  geezer30

  Член од:
  9 септември 2016
  Мислења:
  320
  Допаѓања:
  146
  Повторувањето е мајка на знаењето,да не повторувала немала да биде мајка.
   
  На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
 8. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  17.443
  Допаѓања:
  12.075
  ,,,,dosta melevte prazna slama pochnete veka i da ja jadete,,,,,,
  /sega i tuka ,,,vidi info lenta/,,,
   
 9. thorse

  thorse

  Член од:
  4 јули 2014
  Мислења:
  130
  Допаѓања:
  35
  Тишина е кога ти не си
   
 10. zmej gorjanin

  zmej gorjanin

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  6.524
  Допаѓања:
  6.926
  Можам да го слушам ова постојано и постојано и мислам дека е најрационалната ствар која било кој човек ја кажал и не може да има повеќе смисол, па ради тоа и некако осеќам дека треба да го залепам тука

   
  На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Joshua_Tree

  Joshua_Tree Samo na minuvanje...

  Член од:
  21 март 2010
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  47
  ...на луѓето им се потребни луѓе единствено само да имаат на кого да личат и од кого да ѕемаат тоа што им треба...останатото е само мозочна патетика :)
   
  На Pane-G, katinakatalina и shutrak им се допаѓа ова.
 12. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  17.443
  Допаѓања:
  12.075
  ,,,najgolema pobeda nad neistomislenikot e onaa izvojuvana bez plukanje inavredi,,,
  ,,,/sega i tuka vidi info lenta/,,,
   
  На katinakatalina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  17.443
  Допаѓања:
  12.075
  ,,,,podolgiot i trnliviot pat do prijatelstvoto go pravi podolgi i pojako prijatelstvo,,,,,pokratkio pat do istoto pravi kratki i lefterni prijatelstva,,,
  ,,,/sega i i tuka vidi info lenta/,,,,
   
 14. Joshua_Tree

  Joshua_Tree Samo na minuvanje...

  Член од:
  21 март 2010
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  47
  ...чувствата за тага,среќа,болка,гладост,ситост, сиромаштија, богатство,љубов,омраза,успех,неуспех во нашите животи се волшебно убави наспроти чувството за минливост и смртност :)!
   
  Последно уредено: 3 јуни 2017
  На shutrak му/ѝ се допаѓа ова.
 15. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  17.443
  Допаѓања:
  12.075
  ,,,crnilata na srceto i umot so nikakvi boi nemozhe da se prikrie,,,
   

Сподели преку: