Катче за инспирација - мудри/поучни/мотивирачки текстови

Член од
23 јуни 2006
Мислења
39
Поени од реакции
9
 
Последно уредено од модератор:

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109

Мојсеј рекол: се’ зависи од Бога
Соломон рекол: се’ зависи од умот
Исус рекол: се’ зависи од срцето
Маркс рекол:се’ зависи од потребите
Фројд рекол: се’ зависи од сексот
Ајнштајн рекол: се’ е релативно
Колку евреи - толку мислења
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.650
Поени од реакции
11.646
Не си добар газда на претпријатие а богами ни македонштина ако не нарачаш, поклониш и закачиш на ѕид православен календар. #искупување #бесноауто #шпањолска
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Кој е мистериозниот лик кој го носеше Олимпискиот факел под ѕидините на Кремљ? Кој е човекот кому му изгасна Олимпискиот оган, при пренесувањето под ѕидините на Кремљ? Човекот кој на само 23 години станал 17-кратен Светски рекордер во нуркање, 13-кратен европски, а 11 пати ги има рушено светските рекорди, кои патем самиот ги поставувалКАКОВ СПОРТИСТ!Недостижен ни за Марко Шпиц ни за Мајкл Фелпс .
Тоа е Шаварш Крапетјан, роден во мај 1953 година, во Ерменија. Но, она по што е уникатен овој човек е подвигот што го има направено надвор од спортските арени.
На 16 септември.Во врвот на својата пливачка кариера 1976 година, само што завршил со кондициониот тренинг, по претрчани 20 километри, Шаварш слуша страшен звук по кој тролејбус со 92 патника во близина на Јереван.,во мраз ладната вода. Иако без нуркачка опрема на себе и по истрчани 20 километри, тој не се двоуми да нурне и да почне да ги вади вади веќе онесвестените патници.Тој нурнал во ладната вода го скршиш прозорецот од тролејбусот и почнал да ги вади еден по еден од матната вода,ги вадел со брзина од 35 секунди по лице.Извлекол 30 од 92 патници,али само 20 преживееа,"САМО ДВАЕСЕТ?!!!
.При вадење на 30 патник Шаварш се онесвестува,, добива воспаленија на белите дробови, сепса од расечените раце при кршењето на стаклата на тролебусот за да влезе внатре. Подвигот за малку го чини живот - поминува 46 дена во кома, после што никогаш повеќе не се натпреварува. Но, продолжува да спасува!
Кога подоцна го прашале што му било најтешко тој одговорич=Знаев дека можев да спасам уште некој патник и се плашев дека ке погрешам.Доле беше многу матно и ништо не можев да видам,еднаш наместо патник извлеков седиште......Можев да спасам уште еден живот.Тоа седиште уште ме прогонува .
За јунаштвото на овој млад човек не се дознало веднаш,благодарение на бирократијата на неморалниот шеф на полицијата кој сликата од местото ја држел 2 години во фиока.Кога конечно јавноста дознала за јунаштвото на овој млад шампион,добил значајни медали и награди.Кога во 1982 одјавил член на "Шампионки подвиг во водаi"Шаврш станал легенда во СССР.Читателите му испратиле 60 000 писма .
Судбината го води во нов спасувачки подвиг - во февруари, 1985 година поминува покрај опожарена зграда и уште еднаш без двоумење влегува и почнува да ги спасува луѓето. И овој пат завршува во кома, со тешки изгореници.
Што подоцна станал овој човек?Познат политичар?Љубител на ТВ екраните?НЕ
Денес, води мирен и повлечен живот. Има мала работилница за чевли во Москва. И токму нему му беше укажана честа, во два нарати да го носи огнот на патот за Сочи. Веројатно и огнот знаел со кого си има работа - па изгасна дури во два наврати, за прв пат во модерната историја на Олимписките игри.
Подоцна добил медаља од УНЕСКО за поштена игра и јунаштво ,а и на еден астероид му дале име Шаварш
Што се однесува до мене од кога слушнав за оваа приказна ,за мене Шаварш Карапетјан е јунак на денешното време .
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2014
Мислења
144
Поени од реакции
93
It's true that we don't know what we've got until we lose
it, but it's also true that we don't know what we've been
missing until it arrives.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Danny, don't worry about that. Lisa lows you too. As a person, as a human being, as a friend. You know, people don't have to say it. They can feel it. You can low someone deep inside your heart and there is nathan wrong with it. If alot of people low each other the worold would be a better place to live.
Don't worrya bout it. You'rea part of our family. You are very welcome Danny and keep in mind if you have any problems talk to me, and I willa help you.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.650
Поени од реакции
11.646
Questioner

Today I decide to ask strange question, my Beloved.
I decide today to become Questioner.
And this is the question I decide to ask:
O My Beloved, my truthful friend,
What did you saw with my eyes, under the sky of Man?
Tell me thy reason for staying here, with me, day after day?
Tell me thy holy secret, My beloved, I beg …
And my Beloved spoke, with tender smile on her Lips:
What did I saw, I can not tell you, Child on Earth,
With Words known to You.
I saw thousand and One universe before Thy Eyes.
I saw thousand and One face Under the Sky of Man.
I saw milliards of atoms bonded together with one I,
I saw milliards of Great Thoughts
Running on the Path of Immortality.
O sweet Stars under the Sky of Man,
Bound together with invisible strings of Will and Cruel Love.
Why can’t you see the Cause of your Existence?
Reason is here, Child, between this words,
Here is my Prison, here is You.
Who am I without my Prison?
Tell me…
Sometimes my Prison is my relief,
Can you comprehend this, O sweet Questioner of my Reason?
Sometimes, at night, when You are asleep,
My Bars at the window become my sevenfold stairs to my Freedom.
Hail, My Beloved Brothers and Sisters in the Ordeals of the World.
Hail, To Thee who is Me.
You are the reason.
And You are my sweet Prison.
Can you see me as One between the Many, mt Questioner, can you?
Rejoice, Child! This is the Key of the World.
One is the path, Thousands are the Stars that goes on it.​
 

Kajgana Shop

На врв Bottom