Катни гаражи низ Скопје (и цела Македонија)

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Во Скопје, почнува да се развива еден градежен тренд, кој во поразвиените држави веќе е имплементиран елемент во програмските содржини на секој град - градење на катни гаражи. Според мене, еден од најпозитивните градежни трендови во поскоро време - ако во истиот назив може да ги сместиме и мансардните подкровја и други „тортести“ моменти, кои не би сакал тука да ги дискутирам.

Катна гаража - работи на принцип на „хотел за коли“, режимот на проток на возила низ катовите може да биде со помош на лифтовски платформи или со рампи со одреден пад, треба да има директен пристап до главна градска сообраќајница, нема потреба од голема катна висина (максимум 2.4m). Самиот објект може да биде комбиниран со мотели, ресторани, продавници и слично. Не се препорачуваат станбени и деловни простори, поради нивото на бука во објектот.

Што вие мислите за овој тренд? Колку вие го поддржувате и сметате дека е позитивен или негативен. Барам критики, од секаков вид. И на крај, дали вие би се придржувале кон него, и својот автомобил би го паркирале таму, па макар и да плаќате по нешто поголема тарифа од обичните паркинзи?

Од стручните по ова прашање на форумов, барам коментар од архитектонска гледна точка. Колку може да се игра со овие објекти, која е архитектонската слобода на авторот во дизајнот на нешто од ваков тип.

Повелете...


едит: еве ја највисоката паркинг куќа во светот - само колку за споредба и за коментари
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Катни гаражи, тренд кој не е застапен само во Скопје како што кажуваш, вакви примери т.е отпочнувања на изградба на истите има во Прилеп, близу автобуската, само што таму на почетокот на ископувањата им се појави еден проблем, налетаа на гробишта и коски што им ја забави изградбата.

Инаку доста практична работа, затоа што просторот се искористува во висина наместо во ширина и се заштедува доста простор од околината.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Катни гаражи, тренд кој не е застапен само во Скопје како што кажуваш, вакви примери т.е отпочнувања на изградба на истите има во Прилеп, близу автобуската, само што таму на почетокот на ископувањата им се појави еден проблем, налетаа на гробишта и коски што им ја забави изградбата.

Инаку доста практична работа, затоа што просторот се искористува во висина наместо во ширина и се заштедува доста простор од околината.
Мило ми е. Не ја знаев оваа информација. Епа добро, значи сега ќе имаме повеќе примери за споредување, коментирање, мониторинг на користење (за некое време). Конечно некој детал да тргне на подобро со програмите на градовите. Само, уште да не почнеме да ги нагрдиме и нив, со нашите добро познати фаци, и ќе бидеме презадоволни.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Зашто да не ? Катните гаражи и те како можат да го ослободат сообраќајот, заштедуваат на простор и се супер работа...Во Скопје нели нешто се збореше дека ќе се гради у близина на Сајмиште или грешка сум ?
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Зашто да не ? Катните гаражи и те како можат да го ослободат сообраќајот, заштедуваат на простор и се супер работа...Во Скопје нели нешто се збореше дека ќе се гради у близина на Сајмиште или грешка сум ?
Сајмиште? За неа не сум запознаен, освен ако се гради во склоп на ERA City. Досега во Скопје се отпочнати (а некои и се привршуваат) гаражната куќа до Рамстор, и Тинекс - деловниот центар со катна гаража во Капиштец. Според моите сознанија, и објектот на Веро, кој се гради наспроти Народна Банка на Р.М. ќе има една ламела која ќе функционира како катна гаража.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Сајмиште? За неа не сум запознаен, освен ако се гради во склоп на ERA City. Досега во Скопје се отпочнати (а некои и се привршуваат) гаражната куќа до Рамстор, и Тинекс - деловниот центар со катна гаража во Капиштец. Според моите сознанија, и објектот на Веро, кој се гради наспроти Народна Банка на Р.М. ќе има една ламела која ќе функционира како катна гаража.
Да, овој објект, кој моментално е при крај е составен од два дела...Едниот ќе биде Деловен Центар на Тутунска Банка, а другото катна гаража.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Имаме ние во Струмица катна гаража во склоп на трговскиот центар Глобал само што немам слики да покажам како изгледа, инаку ми се допаѓа идеата.

Едит: еве само од планот сретнав.
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Напишав еден подолг пост, али интернетот заебава и отиде у пм.

Anyway, зборот ми беше, во Струмица има катна гаража во склоп на трговскиот центар Глобал, но струмичани, барем до пред некое време, не им текнуваше(со исклучок на некои) да се паркираат внатре, туку само го закочуваа сообраќајот пред трговскиот и во строгиот ценар на градот. Сега малце се подобри ситуацијата, гледам има повеќе луѓе што паркираат внатре. А заборавив да кажам, одкога ја отвориа гаражата, бесплатно е!
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Тоа е дел од коментарите кои ги барав на темата. Значи, покрај тоа што сите ја поддржуваме идејата, дали би се придржувале до правилата кои ќе ги налага овој тренд. Дали ќе паркирате на 4 кат, и нема да ви биде тешко да се искачите и симнете одтаму, или ќе гледате да ги користите „обичните“ паркинзи, и ќе дозволите овие да скапуваат, уште неискористени?

Браво за иницијативата со бесплатно паркирање во Струмица. Бидејќи не сум видел, а верувам и голем дел од форумџииве, би сакал да добијам некои слики, точно од катната гаража. Па струмичани, ако не ви е тешко, ние чекаме... Уште подобро ќе биде ако некој може да слика внатрешност, па да добиеме уште подобра претстава.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Сум за само не у мое маало.
Сакаа прво во Центар кај тоа што има улога на игралиште тоа е меѓу зградите во центар карши соборна.
Таму што се не изградија 2842723975846 згради уште катна гаража фали ќе неможам да дишам.
Мислам дека им е јасно на тие кои ја знаат оваа област за колкав простор станува збор.
Прво кај ќе поминуваат камиони од кај паркингот.Па фали тој паркинг да се затвори и како што уште сеа нема место за паркирање ќе стане голем хаос.
Затоа сите станари од околните згради се потпишуваа да не се гради гаража.
А киремали оваа највисоката гаража во јапонија да не е?(претпоставка)
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Акаша, паркирањево е само на кровна тераса? Нема други нивоа под неа со паркирање?

Кирца, добро објаснив во првиот пост кои услови ги налага градење на катна гаража - еден од нив е директно поврзување со фреквентна градска сообраќајница. Добро, тука може да се додаде дека објектот треба да е прилично изолиран и објектите околу него да не се станбени згради...Слично како што кажав дека не смеат да се мешаат овие содржини со станбен простор.
Инаку, зградата е во Олд Таун, Чикаго. Не е многу нова. Инаку hint: Не се јапонците револуционерите кога развовараме за облакодери, туку токму Америте, поточно токму Чикаго. По тоа е позната таканаречената Чикашка школа за архитектура.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Немам мои слики од гаражата, ама се сетив на една слика шо имам од пријатели малку ја исеков да не ги ставам луѓево, нема смисла :)) па може отприлика да се виде, ако можам денове ќе сликам поубаво ако не нека се потруди некој друг.
Повеќе нивоа се тоа позади целото е паркинг.
 

Attachments

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Во Прилеп, само се почнати ископувањата на просторот.Градењето не е почнато, а не ни знам кој е крајниот рок за да ја доизградат гаражата.
Инаку, што праша Кире, дали ако пример автомобилот ми е неколку спрата погоре би одел да си го земам или ќе ја паркирам колата долу.Според мене, добро би било да се паркираат колите во катната гаража, ем се заштедува простор, ем нема толку густ сообраќај како на улиците додека да се извади колата од паркинг местото.И би одел неколку спрата погоре за да си ја земам колата, зошто да не.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
А само да прашам.Дали тоа на максим горки кон плоштад кога се иде тоа што не го доградија беше во план да се гради катна гаража или?
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
А само да прашам.Дали тоа на максим горки кон плоштад кога се иде тоа што не го доградија беше во план да се гради катна гаража или?
Скраја било бре, гризни јазик! Кај во строг центар катна гаража? Може да имало подземно паркирање, во шо чисто сумљам, а и ако имало, ќе било само на едно ниво, и ништо повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom