Катастар Новиот закон :" СКРАТЕНА ПОСТАПКА ЗА УРЕДУВАНЈЕ НА МЕЃИ"

Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Нешто што долго време е заглавено не се решава по скратена постапка ама нејсе , нека пробаат.
Пополнувањето е јасно , само најпрво треба да се изготви Елаборат на предлог новата состојба , па податоците од него да се внесат во Изјавите.
Неколку години не ги следам активностите на АКН ама они треба да излезат со упатство и пример на Елаборат за уредување на граници , се извинувам ако имаат такво нешто а не сум приметил.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Ајбе не претерувај и ти. Битно е во јавноста да одекне дека донеле некаква скратена постапка, за нешто.
Тоа дали е стварно така, дали функционира, секако дека не е битно.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ајбе не претерувај и ти. Битно е во јавноста да одекне дека донеле некаква скратена постапка, за нешто.
Тоа дали е стварно така, дали функционира, секако дека не е битно.
Курац функционира. Јас повеќе од година се судам за ваков проблем. Нити еднаш не понудија решение, а се работи за нивна грешка
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
затоа што си соросоид.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
затоа што си соросоид.
Не е работата што е соросоид или авганистанец , едноставно рекламата оди многу понапред од стварноста !
Сакам едно да Ви биде јасно: Проблемот со Катастарот не е од ДПМНЕ или СДСМ , на овие им падна делот да ги исправаат 50 годишната аљкавост на претходниот систем .Тогаш се мислеше во стилот абе бутај таму , што е важно кај е границата или меѓата , ионака се е социјалистичко и на СФРЈ. Арно ама се покажа дека никој не е вечен ни Гоце ни Тито ами сопствениот интерес , сега има да се пегла Катастарскиот операт со години .
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Не е работата што е соросоид или авганистанец , едноставно рекламата оди многу понапред од стварноста !
Сакам едно да Ви биде јасно: Проблемот со Катастарот не е од ДПМНЕ или СДСМ , на овие им падна делот да ги исправаат 50 годишната аљкавост на претходниот систем .Тогаш се мислеше во стилот абе бутај таму , што е важно кај е границата или меѓата , ионака се е социјалистичко и на СФРЈ. Арно ама се покажа дека никој не е вечен ни Гоце ни Тито ами сопствениот интерес , сега има да се пегла Катастарскиот операт со години .
Е како го пеглаат? Не оставија да си ги вадиме очите по судовите! Редно е нивната грешка сами да ја исправат
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Баш така ќе се исправаат сите неисправности . Кој по судови , повеќето со правење Елаборати за излагање , со жалби , влечкање по институции ....
Зошто сами да је исправаат сторената грешка ? Катастарот нема зорт , ние имаме . Значи ние ќе си бараме чаре .Судењето баш и не е некоја варијанта , во таков случај странката ги плаќа сите трошоци , па ако и се исплати нека повели !
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Баш така ќе се исправаат сите неисправности . Кој по судови , повеќето со правење Елаборати за излагање , со жалби , влечкање по институции ....
Зошто сами да је исправаат сторената грешка ? Катастарот нема зорт , ние имаме . Значи ние ќе си бараме чаре .Судењето баш и не е некоја варијанта , во таков случај странката ги плаќа сите трошоци , па ако и се исплати нека повели !
Seto toa go znam. Zortot sto go spomna ne go razbiram. Logicno e, koga drzavata storila greska, da ja ispravi. Da bide narodot osloboden od trosoci zaradi greskata na drzavata. Da ne odi po sudovi, da ne se izlaga na trosoci za elaborati, zalbi i sl.

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Зорт или потреба во основа имаме ние , дали за едноставно да се регулира гранична линија , квадратура , сопственост или пак потреба за градење или продавање на недвижноста . Од таа причина пишав дека , кој има зорт тој бара решение . Е сега , зошто државата би го исправала без притисок , тоа што погрешно го спровела ? Нејзе и е сеедно дали сопственикот се вика Трајко или Петко , еден секако ќе си плати данок . Ако запне и ги исправи сите неправилности , што ќе работи толкав апарат ?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Курац функционира. Јас повеќе од година се судам за ваков проблем. Нити еднаш не понудија решение, а се работи за нивна грешка
Гледам ти се судиш и можеби ќе нема врска со твојот случај, ама јас да прашам.
Гледам еден плац да купам и според границите на интернет што ги има, комшијата има влезено 2 метра некаде, па сега ако го купам сигурно ќе први проблем или којзнае што ќе прави,
да знам дали да купувам, да се ценкам со газдата (оти ќе ја нема таа површина како во имотниот лист) или па да се откажам од купување.
Инаку плацот е над 800 квадрати, а овој има земено некаде 30 квадрати (го фаќа на кошето инаку повеќе ќе лапнал:D
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Гледам ти се судиш и можеби ќе нема врска со твојот случај, ама јас да прашам.
Гледам еден плац да купам и според границите на интернет што ги има, комшијата има влезено 2 метра некаде, па сега ако го купам сигурно ќе први проблем или којзнае што ќе прави,
да знам дали да купувам, да се ценкам со газдата (оти ќе ја нема таа површина како во имотниот лист) или па да се откажам од купување.
Инаку плацот е над 800 квадрати, а овој има земено некаде 30 квадрати (го фаќа на кошето инаку повеќе ќе лапнал:D
Mojot slucaj e identicen. Moj sovet: ne kupuvaj nesto sto ne e identicno na imoten list so geodetskiot premer. Pobaraj od sopstvenikot toj da go sredi toa pred da ti prodade

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom