Кастрирање / Стерилизирање на милениците

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Zatoa sto e razlicna potrosuvackata na anestezija i rizikot sto go nosi.
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Мачката ми е стара 7 месеци и од вчера изгледа и почна периодот за парење, а ја чувам во стан и нема никаков контакт со надворешноста па сакав да прашам во вакви услови дали ќе трае периодов пократко или не? И колку долго трае периодов оти не можам да ја гледам како се мачи,така жално мјаука и се превртува
И уште нешто дали е океј да ја стерелизирам на оваа возраст и колку чини истата?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.498
Поени од реакции
80.564
ЗАДОЛЖИТЕЛНА КАСТРАЦИЈА НА ДОМАШНИТЕ КУЧИЊА И ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ГЛОБИТЕ ДО 700 ЕВРА, ПРЕДЛОЖЕНИ ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ВО СОБРАНИЕТО

Предлогов е од Ивана Туфегџиќ и онаа Морочанин од ДОМ... овие неможат уличните животни да ги кастрираат од што се неспособни, али затоа ќе земаат по 700 евра од човек кој чува домашен миленик.

Да си се фатат под раче сите овие и тие нека одат на кастрација, ќе здивне колку-толку државава... бем им стомајки
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ЗАДОЛЖИТЕЛНА КАСТРАЦИЈА НА ДОМАШНИТЕ КУЧИЊА И ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ГЛОБИТЕ ДО 700 ЕВРА, ПРЕДЛОЖЕНИ ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ВО СОБРАНИЕТО

Предлогов е од Ивана Туфегџиќ и онаа Морочанин од ДОМ... овие неможат уличните животни да ги кастрираат од што се неспособни, али затоа ќе земаат по 700 евра од човек кој чува домашен миленик.

Да си се фатат под раче сите овие и тие нека одат на кастрација, ќе здивне колку-толку државава... бем им стомајки
Абе не ја можам ни јас оваа да ја сварам ама мора да се стави крај на своеволието на дебилите што чуваат кучиња. Не може да купиш куче од 500+ евра а да немаш 50 евра за кастрација. Исто како кретените со БМВ од плац од Ќустендил земено а нема пари за зимски гуми.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Прво бараат да се направи нешто со уличните кучиња, а сега па зошто има реакции. :pos:
90% од тие улични се од несовесни сопственици.
Ако не сака нека си извади дозвола за строго контролирано парење која вклучува еден куп услови кои треба да се исполнат и пари.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Какви се вашите искуства со кастрирани мачори? Дали мора да се хранат со посебна храна и дали кастрирањето придонело за подоцнежни проблеми со мочни патишта?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.498
Поени од реакции
80.564
Какви се вашите искуства со кастрирани мачори? Дали мора да се хранат со посебна храна и дали кастрирањето придонело за подоцнежни проблеми со мочни патишта?
Ќе му даваш посебна храна некое време за кастрирани мачори, а за водата ни случајно од чешма да му даваш... ќе му купуваш шише негазирана вода од продавница, и нека пие така 3 до 4 месеци, за да нема проблеми со мочните патишта.
 
Член од
2 август 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imam kucka mesanec majka Labrador ratio n.n. no nalikuva na border coli stara e 10 meseci I dobi pred she nedeli.Voedno pocna mnogu da se mlitari , Sega me interests Dali e taa normalno za Ivan faza i koga najbrgu molam da ja steriliziram?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Da, normalno e. Po zavrsuvanje na ciklusot
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
17
Поени од реакции
1
Сакам да прашам доколку некој од вас е информиран, дали е можно да дојде до компликации при кастрирање на куче кое има 7 години? Сум слушала дека имало и шанси да предизвика смрт на кучето ...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Sekogas moze da dojde do komplikacii i smrt bez razlika na starosta. Zatoa si postojat(ili treba da postojat) posebni protokoli za rabota.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom