Каснувањата од крлеж се опасни!

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Elena F.Sinatra, 8 октомври 2008.

 1. Elena F.Sinatra

  Elena F.Sinatra Temper Tantrum

  Член од:
  5 август 2008
  Мислења:
  227
  Допаѓања:
  14
  Иако сега и баш не е сезона за крлежи, сепак корисно е да се отвори ваква тема, зошто каснувањата од овие вектори и не се баш така безалезни, како што повеќето сметаат.
  Крлежот од родот Ixodes, кај нас најмногу застапен Иксодес рицинус или причинителот на Лајмската болест е жител, привремен, кај многу специеси - кучиња, мачки, елени, добиток.
  Тој е резервоар на спирохетата Borelia burgdoferi, garinii, afzelii, причинители на оваа болест, најчеста од почеток на пролетта до крајот на есента
  Лајмската болест е мултисистемска болест, зафаќа повеќе органи и системи во телото, и за првпат опишана во Конетикат - САД.
  Поентата на темава е, доколку ве касне крлеж, потребно е да се упатите до најблиската здравствена установа, каде ќе го остранат правилно крлежот, што е многу битно да не го вадите сами, доколку не сте специјализирани за тоа.
  Доколку пак сте го извадиле сами, и не сте пошле на лекар, и по некое време приметите на местото на убодот, црвена зона која се шири, потребно е веднаш да се упатите на лекар каде ќе ви биде ординирана соодветната терапија!
   
 2. Il Chino

  Il Chino

  Член од:
  20 март 2007
  Мислења:
  8.493
  Допаѓања:
  304
  Не сум закачил крлежи досега иако порано сум го чистел кучето од истите.
  Само сакав да постирам една случка, што и се има случено на една моја другарка. Две недели беше како дух, пребледена, немаше енергија, несоници, болки во стомакот и сл. Испитувања на крв, ехо, сите можни тестови. Не знаеја докторите што се случува со девојчето, се плашеа и од најлошото. И така еден ден додека се туширала, случајно забележала нешто чудно во дупчето кај папокот. И се закачил крлеж! Правец болница. Преживеа. :)
   
 3. Emma

  Emma Supergirl.

  Член од:
  7 јуни 2006
  Мислења:
  3.047
  Допаѓања:
  155
  Ма какво само вадење. Хируршки и никако поинаку. Сам/а. :icon_roll Го сецнеш и после чуда. Имаше прошлово лето Турција и Бугарија ако не се лажам, вриеше. :icon_conf

  Ја па дека љубам по треви да се лежам, али неќе уплав да ми се напраи ебаго.[​IMG]
   
 4. Zeng

  Zeng Thinking inside the box

  Член од:
  9 април 2008
  Мислења:
  1.103
  Допаѓања:
  29
  Имаше добра епизода од др. Хаус со ваква тема.
   
 5. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.566
  Не беше кај папочето тоа :wink:

  Инаку... крлежите се активни во пролет и лето, посебно во пролет кога почнуваат да се активираат после студената зима.
   
 6. Elena F.Sinatra

  Elena F.Sinatra Temper Tantrum

  Член од:
  5 август 2008
  Мислења:
  227
  Допаѓања:
  14
  Па нели имаше во Струга летово, детенце што закачило крлеж на плажа, исто со неспецифична клиничка слика,
  го примиле со енормно висока температура, повраќање, болки, и во општо тешка состојба... Доказ колку се опасни крлеживе, посебно во некои ендемски подрачја низ Македонија.
  А и доста тешко е да се добие податок дека има убод од крлеж, зашто и самите некогаш нема да го приметиме, од причина што кога ке се нахрани доволно крлежот сам се откачува.
  Патогномоничен, т.е доста реален доказ дека нешто се случува со телото, е еритема маргинатум, т.е црвената зона на местото на убодот, затоа одма алармирајте ако имате такво подрачје некаде на кожата после убодот.
   
 7. Mlad_man

  Mlad_man Sine Qua Non

  Член од:
  20 април 2007
  Мислења:
  3.477
  Допаѓања:
  208

  Па не за џабе ги викаат паразити.
   
 8. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.350
  Допаѓања:
  5.979
  Мене пред 6-7 години ми се закачи крлеж, над градите некаде..
  Со главата ми беше влезен во кожата, ама го извади татко ми самиот.
  Не црвена зона која се шири немаше, за среќа.
   
 9. Mad Maxx

  Mad Maxx SSG3000

  Член од:
  4 мај 2005
  Мислења:
  1.358
  Допаѓања:
  60
  Насловот на темава е малку грешен,крлеж не каса ко комарец.Он си праи дупка,се бута под кожа и пие крв од домакинот.Народни лекови се топлина или зејтин.Пример,загреан метал му стааш на гзот што му се гледа и он пука или се мачка со зејтин и со истиснување се вади,мада најсигурно решение е болница.
   
 10. Elena F.Sinatra

  Elena F.Sinatra Temper Tantrum

  Член од:
  5 август 2008
  Мислења:
  227
  Допаѓања:
  14
  Да де да, во право си...
  Ама подоцна ми текна каква катастрофална грешка е изразот касна, а сепак е махинален, лаички говорни грешки, ама кога ми текна веќе исчезна опцијата - промени :)\
  Али ако му ставаш загреан метал, како што викаш во г'зот... Кој го нема... :)
  Затоа што крлежите немаат анален отвор... Туку ја шмукаат крвта, па после ја плукат...
  Ќе го изгориш, и ништо не си направил со вадењето, ќе отпадне, ама со пипките внатре.
   
 11. SV-Strange

  SV-Strange Sorcerer Supreme

  Член од:
  27 август 2007
  Мислења:
  3.604
  Допаѓања:
  366
  Пред 3-4 години во Охрид кога се вратив од плажа видов дека на палецот на ногата имам пијавица, колку грдо само изгледаше, лигаво да ти се згади, и знаев од порано со дедо ми зборевме за тоа, дека ко ќе ставиш сол на нив, ги повредуваш (ако не и убиваш) и така овој излезе набрзина, значи и солта е добро решение додека не навлегло многу навнатре.
   
 12. Mad Maxx

  Mad Maxx SSG3000

  Член од:
  4 мај 2005
  Мислења:
  1.358
  Допаѓања:
  60
  Сол да за пијавици пошто ги дехидрира ама крлеж нема ни да прдне на сол:helou:
   
 13. Elena F.Sinatra

  Elena F.Sinatra Temper Tantrum

  Член од:
  5 август 2008
  Мислења:
  227
  Допаѓања:
  14
  Од кај ги ископа сега па пијавиците?
   
 14. Тикви4ка

  Тикви4ка Нарцис со сина крв

  Член од:
  1 март 2007
  Мислења:
  3.136
  Допаѓања:
  260
  ми го зеде муабетот....
  на чудно место крлежот беше... се надевам дека нема никогаш таму да ми се најде
   
 15. Elena F.Sinatra

  Elena F.Sinatra Temper Tantrum

  Член од:
  5 август 2008
  Мислења:
  227
  Допаѓања:
  14
  Еве како би требало да изгледа таа црвена зона:
  [​IMG]

  [​IMG]
   

Сподели преку: