Карцином/Канцер/Рак

B

Bafra

Гостин
Немам јас доверба во системот, ама имам доверба во медицината и науката, поконкретна да бидам имам доверба во тие што совесно си ја вршат работат како фармацевти и доктори. На крај краева, кога ќе избираш лек помало зло е да го купиш од аптека лекот којшто е легално регистриран , отколку преку вакви надрилекари. А да функционираше системот истите ќе беа во затвор сега.
:aplauz: Штом имаш доверба во медицината, земи малку пролистај на чичко гугле, најпознатите, најголемите фармацевтски куќи, колку казни плаќаат годишно.
Прочитај колку профитирале од лек, кој бил одобрен од тие што ги наброја и на тие што им веруваш, за после 10тина години да се докаже дека предзвикувал неколку компликации, а кај некои и смрт. Заработиле милијарди, платиле казна од неколку милиони, а никој во затвор.
Ама некако не ви се крева глас против нив и системот кој им го дозволува тоа. Ќутиме како "пизди" ( малку груб збор), ама за обичен човек кога се работи, спремни сте на гилотиња да го пратите без око да ви трепне.
Затоа олабави со затворите за обичните луѓе и наводната грижа :D

Ако не си упатена во темата за уље, прочакај па ќе видиш дека не е научна фантастика, а и приватно кога некој би си правел, посигурен ќе биде за квалитетот на состојките.

П.С.
Знам за случаеви на доктори и полицајци кои на свои фамилии им давале уље од приватни лица.
Ја би се запрашал ако дозволено е приватна фирма да може без проблем да го прави, зашто е нелегално ти дома да си го направиш :toe:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
:aplauz: Штом имаш доверба во медицината, земи малку пролистај на чичко гугле, најпознатите, најголемите фармацевтски куќи, колку казни плаќаат годишно.
Прочитај колку профитирале од лек, кој бил одобрен од тие што ги наброја и на тие што им веруваш, за после 10тина години да се докаже дека предзвикувал неколку компликации, а кај некои и смрт. Заработиле милијарди, платиле казна од неколку милиони, а никој во затвор.
Ама некако не ви се крева глас против нив и системот кој им го дозволува тоа. Ќутиме како "пизди" ( малку груб збор), ама за обичен човек кога се работи, спремни сте на гилотиња да го пратите без око да ви трепне.
Затоа олабави со затворите за обичните луѓе и наводната грижа :D

Ако не си упатена во темата за уље, прочакај па ќе видиш дека не е научна фантастика, а и приватно кога некој би си правел, посигурен ќе биде за квалитетот на состојките.

П.С.
Знам за случаеви на доктори и полицајци кои на свои фамилии им давале уље од приватни лица.
Ја би се запрашал ако дозволено е приватна фирма да може без проблем да го прави, зашто е нелегално ти дома да си го направиш :toe:
Го почитувам твоето мислење, иако не се согласувам комплетно. Да не бидеме офтопик овде, најдобро е на некоја друга, па и нова тема да ја продолжиме дискусијата...
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Ocigledno nesto pogresno si procitala,no zatoa nemas pravo da navreduvas i da zboruvas raboti koj ,gi ima vo tvojata glava,nikade ne sum napisal deka prodavam maslo nitu sum prodaval nitu ke prodavam. Sledniot pat potrudi se podobro da gi citas postovite,ili bar da gi razberes.A sekoj denes e dovolno umen da proceni kade i sto treba da pravi , osven koga imaat dusebriznicki okolu niv.Jas samo spodeliv moe iskustvo a ti ako sakas napravi od toa i slon.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ocigledno nesto pogresno si procitala,no zatoa nemas pravo da navreduvas i da zboruvas raboti koj ,gi ima vo tvojata glava,nikade ne sum napisal deka prodavam maslo nitu sum prodaval nitu ke prodavam. Sledniot pat potrudi se podobro da gi citas postovite,ili bar da gi razberes.A sekoj denes e dovolno umen da proceni kade i sto treba da pravi , osven koga imaat dusebriznicki okolu niv.Jas samo spodeliv moe iskustvo a ti ako sakas napravi od toa i slon.
Велија, во саботата во 16.11 часот некој најверојатно го злоупотребил твојот профил, сакајќи да заработи од лековерни. Во огласот има оставено и телефон 078/884-811. Ако некако се докопал до твојот број, треба да му шибнеш кривична пријава
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Ne sum primetil. A i toa ne e voopsto mojot broj. Ne sum znael deka i tuka postojat vakvi raboti. Neka mu e na cest koj i da e. Vi blagodaram za informacijava.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ne sum primetil. A i toa ne e voopsto mojot broj. Ne sum znael deka i tuka postojat vakvi raboti. Neka mu e na cest koj i da e. Vi blagodaram za informacijava.
Како сега на тој да му веруваш за квалитетот на маслото, кога се служи со вакви подлости?
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Tocno prijaviv i oglasot go trgnaa. NO da si do tolku umobolen da pecalis na tuga maka e nadvor od sekoj zdrav razum.Jas imav sreka za tatkomi ,a istoto mi go kaza i covekot koj ne e dete,deka se i sesto se prodava kaj nas ,se dodeka ne se legalizira ke e vaka.Teska maka vidovme dodeka najdovme vistinsko maslo ,i sega si mislam deka mozese da zavrsi poinaku.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
Tocno prijaviv i oglasot go trgnaa. NO da si do tolku umobolen da pecalis na tuga maka e nadvor od sekoj zdrav razum.Jas imav sreka za tatkomi ,a istoto mi go kaza i covekot koj ne e dete,deka se i sesto se prodava kaj nas ,se dodeka ne se legalizira ke e vaka.Teska maka vidovme dodeka najdovme vistinsko maslo ,i sega si mislam deka mozese da zavrsi poinaku.
Мислам дека може да се провери преку IP адреса кој го пратил огласот и да се најде тој кој го валка твоето чесно име на таков начин.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ние тука сите пиеме нафта и ќе му поверуваме дека тој го нема објавено огласот.
 
B

Bafra

Гостин
Ќе испадне како со цигарите, шеќерот и брашното, конзумирајте, немајте гајле, не се опасни, напротив, добри се за здравјето :
https://vistina.com.mk/radio-mileva/nauchnicite-soglasni-bezzichnite-slushalki-mozat-da-predizvikaat-rak/

"Во основа, опасно за здравјето се смета се што користи електромагнетска енергија на бранови од различен тип.
Минатата година научниците од Националниот институт за здравје дополнително докажале дека мобилното зрачење предизвикува некој вид на карцином. Сега е бараат зголемено внимание при користењето на сите видови технологија кои се базираат на радиобранови, а посебно се загрижени за зрачењето на “Bluetooth” уредите и нивното влијание на ушните празнини и мозокот. Меѓународната агенција за истражување на ракот утврдила дека зрачењето на електромагнетското поле може да е канцерогено, а ризик е и “WiFi”."
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Овие што продаваат лек како бе може така да печалат на туѓа мака? Мене ми е жал за некој што гледам дека има мака и да го излажам дека тоа ќе му помогне и да му ги соберам парите. Не и е јасно како после спијат овие луѓе?

Вчера почина мој братучед од оваа болест и не ми се верува колку може до толку да те уништи. Кај болниот, па и оние околу него. Многу пари фрлени на погрешни места, продадена им е лажна надеж и на крај ништо.
1500 евра за некој лек, абе оние парите што им ги земале сега за истиот лек да си ги потрошат.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Можеби овде ќе прочитам некое поиздржано мислење.

Дали некој имал (посредно или лично) искуство со Биобренот (mgn-3)? Вреди ли? Се работи за јапонска измислица, стара неколку децении, а чија цена воопшто не е за потценување. Станува збор за комбинација од ензими на шитаке печурки, трици од ориз, арабиноксилан и во основа има сличен механизам на дејствување (имуномодулатор) со полисахаридите, т.е. со бета глуканите.
И кога сме кај бета глуканот, што со него, има ли воопшто позитивен ефект или џабе се фрлаат пари?

Да се разбереме, не очекувам одговор во смисла дека горе спомнативе производи (mgn-3 & бета глукан) лечат малигни заболувања, оти очигледно не го прават тоа. Ме интересира дали се полезни како додаток во исхраната кај ваквите болести или не. Интернетов е преплавен од секакви информации, анегдоти, сведоштва, квазинаука и наука (нешто од нив може да се најде и на PubMed), често сомнителни, дури и кога се работи за научни трудови (секако дека иноваторите на биобренот ќе си се фалат и до бесвест ќе си се цитираат, но најчесто се работи за in vitro експерименти или опити врз стаорци), а во врска со бета глуканите постојат бројни студии и дебати околу нивната ефективност која зависи од тоа колку се „прочистени“, од каде се издвоени (квасец, печурки, житарки, алги), а секој има свој омилен, најквалитетен и најчист “бренд“ кој бесрамно (или најискрено, како сакате) го препорачува за повеќето, ако не и за сите карциногени заболувања.

Во последно време се зборува и за артемисининот (се користи за лечење маларија) кој наводно бил корисен и при справувањето со повеќе малигни болести.

Би бил благодарен за секоја, како што пишав погоре, издржана информација.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
349
Поени од реакции
436
Дали можеби некој ваш член од семејството, роднина, или близок пријател има искуство со операција на дојка во некоја од приватните клиники и колку истото чинело?
Карциномот е сеуште во рана фаза, но се работи за 70-годишна жена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom