Карл Јунг - Психолошки типови + MBTI + KTS

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
многу се замарате со глупости, инфт ејтп и остали срања, карактерот на човекот е склон кон промени низ годините како тој се развива. Така да овие типови не ми значат ништо.
Мислиш дека се развива?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
INTP-A/ INTP-T што и да значи тоа додатно "А" односно "Т" :D
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Мислиш дека се развива?
зависи до нивото на емоционална интелигенција што ја поседува личноста. Ако тоа е ниско можноста за развиток е нула, а пак ако е високо можно е све, и да остане на тоа ниво и да напредува.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
зависи до нивото на емоционална интелигенција што ја поседува личноста. Ако тоа е ниско можноста за развиток е нула, а пак ако е високо можно е све, и да остане на тоа ниво и да напредува.
Прашањето од милион долари е што кога ќе напредне :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ќе му се промени карактерот :D Бркање во круг...
По се изгледа не требало да пробаме од јаболкото на знаењето....една пеперутка доживува милион пати поголема екстаза во животот од човекот :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
По се изгледа не требало да пробаме од јаболкото на знаењето....една пеперутка доживува милион пати поголема екстаза во животот од човекот :)
Ако со јаболко се стекнувало знаење до сега многу луѓе од село, посебно од Ресен ќе беа полни со знаење, искуство и мудрост... :D

Не сум мерел екстаза ниту кај човек ниту кај пеперутка за да ги споредувам... може сум и пеперутка која сонува сега дека е човек, на нет, Хептаграм XI...
ќе испадне ова дека животот е само една долга екстаза на смртта кај човекот која му дава некоја смисла тука, на Земјата.

Јас додјов тест да направам да видам кај ќе ме смести чичко Јунг демек...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ако со јаболко се стекнувало знаење до сега многу луѓе од село, посебно од Ресен ќе беа полни со знаење, искуство и мудрост... :D

Не сум мерел екстаза ниту кај човек ниту кај пеперутка за да ги споредувам... може сум и пеперутка која сонува сега дека е човек, на нет, Хептаграм XI...
ќе испадне ова дека животот е само една долга екстаза на смртта кај човекот која му дава некоја смисла тука, на Земјата.

Јас додјов тест да направам да видам кај ќе ме смести чичко Јунг демек...
За оние што не знаат
“Once upon a time, I dreamt I was a butterfly, fluttering hither and thither, to all intents and purposes a butterfly. I was conscious only of my happiness as a butterfly, unaware that I was myself. Soon I awaked, and there I was, veritably myself again. Now I do not know whether I was then a man dreaming I was a butterfly, or whether I am now a butterfly, dreaming I am a man.”
Ми ја погоди приказната со пеперутката...најс :)
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
За оние што не знаат
“Once upon a time, I dreamt I was a butterfly, fluttering hither and thither, to all intents and purposes a butterfly. I was conscious only of my happiness as a butterfly, unaware that I was myself. Soon I awaked, and there I was, veritably myself again. Now I do not know whether I was then a man dreaming I was a butterfly, or whether I am now a butterfly, dreaming I am a man.”
Ми ја погоди приказната со пеперутката...најс :)
Читано ми ова нркаде претходно. 1Да не беше modern man search of a meaning od jung
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Читано ми ова нркаде претходно. 1Да не беше modern man search of a meaning od jung
Chuang Tzu ....многу одамна имав нешто читано, ама како и обично парцијално. Од таму и ми остана во меморија. Јас тоа батерфлај го заменувам со детството :)
Иако е симбол на уништување како архетип мислам.
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
Chuang Tzu ....многу одамна имав нешто читано, ама како и обично парцијално. Од таму и ми остана во меморија. Јас тоа батерфлај го заменувам со детството :)
Иако е симбол на уништување како архетип мислам.
Пеперутката е симбол за преродба. За нешто да се роди на ново нешто мора да умре. Другото за секој посебно
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Пеперутката е симбол за преродба. За нешто да се роди на ново нешто мора да умре. Другото за секој посебно
Уништувањето е дел од преродбата јбг...кога би го гледал процесот на уништување од позитивна гледна точка тогаш тоа е преродба.
Перцепција :)
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
Перцепција, призма на сопствени сфаќања, комплекси, искуства...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
По се изгледа не требало да пробаме од јаболкото на знаењето....една пеперутка доживува милион пати поголема екстаза во животот од човекот :)
Koga bi mozela peperutkata da progovori..ehhh:rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom