Карл Јунг - Психолошки типови + MBTI + KTS

Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Во последниве 3 години тестовите ги имам правено многу пати и имам добивано различни типови од ENTP, ENFP до INFP и INFJ итн., така што не ги сметам за многу релијабилни. Или можда до мене е бидејќи често ме дава на раб, пример меѓу E и I 49% со 51%, или Ne со идентична вредност како Ni.
Пазете, изгледа како да е слично пр. INFP со INFJ, ама функциите се сосема различни. Според мене веројатно никој не *е* само еден тип, сите имаме микс од функциите, само низ развојот имаме стекнато одредени тенденции на одржување со кои се идентификуваме. Затоа сметам дека попродуктивно е работење општо со функциите отколку со типовите.
The memes are fun though :D
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Шфајцарски психоаналитичар.
Карл Јунг прф е објаснија на западан сфет што е мандала,кундалини јога и слично.
Според Јунг цртање на мандалу е рефлексија на моменталну состојбу на нелоју личност,за фокусирање на внимание, а употребуе се и за длабоку медитацију.Мандала на санскрит устфари значи круг,апстрактан и сложен дизајн на круг,а га преставља универзум.Како симбол исто гу преставља и човекову сфест,ум, нешто као сложен микрокосмос.
Арам да ми е што неам књигу од Карл Јунг.Мора да си гу збогату сфоју мини бибљотеку сс некоју од њега.
Ја цртам мандале, духовна смиреност,фокус,дивајн момент.После тој се осеќам како билдер после јак тренинг у теретану,само што не дизам олово и железо,вежбам ги мисле.
Ако не ти е проблем пдф, ќе ти пратам по пп, мислам дека имам 5 6 книги од него, можеш да си ги испринташ. Само, тежок за читање, или јас за лоша книга се фатив, Психологија и алхемија, многу многу тешко за сфаќање, нешто налик езотерија да читаш.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
1596640446725.png

баш пред одење од работа го напрајв, одговарав онака без многу размислување.
Ако го види женсками резлтатов ќе биди као: Знаев јас, немораше тест да прајш
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Искрено глупост, можеби било ок за неговото време. Човековата психа не е толку проста за да може вака да се категоризира.
Карл Јунг е Бог за човековата психа, неговата работа е многу многу подлабока од овие квиз тестови.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Во последниве 3 години тестовите ги имам правено многу пати и имам добивано различни типови од ENTP, ENFP до INFP и INFJ итн., така што не ги сметам за многу релијабилни.
Па и не мора да те дава ист, како шо се менваме и како шо ни се менват приоритетите и како шо растиме ко личност не е на одмет да се смени резултатот.

Не дека многу ми менва шо сум али INTJ-T. Дефинитивно се радвам со кои ликови сум во категорија:
1596646171444.png 1596646181421.png 1596646198244.png 1596646205744.png
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.342
Дајте линк од тоа тестот, не можам да го најдам
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Па и не мора да те дава ист, како шо се менваме и како шо ни се менват приоритетите и како шо растиме ко личност не е на одмет да се смени резултатот.
Не велам дека е на одмет :D Само прав психолошки тест не би имал толку варијации, особено не у неколку дена или недели. Самите тестови имаат статистички ниска релијабилност и валидност. Не викам дека немаат никаква врска, далеку од тоа, и кај мене можеби е специфичен случајот, али баш тоа ми беше поентата - дека содржиме разни потенцијали во себе и простор за разни когнитивни функции. Во секој случај и самите тестови се корисни за интроспекција.

Дајте линк од тоа тестот, не можам да го најдам
Еве други тестови, базирани на когнитивни функции.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Во последниве 3 години тестовите ги имам правено многу пати и имам добивано различни типови од ENTP, ENFP до INFP и INFJ итн., така што не ги сметам за многу релијабилни. Или можда до мене е бидејќи често ме дава на раб, пример меѓу E и I 49% со 51%, или Ne со идентична вредност како Ni.
Пазете, изгледа како да е слично пр. INFP со INFJ, ама функциите се сосема различни. Според мене веројатно никој не *е* само еден тип, сите имаме микс од функциите, само низ развојот имаме стекнато одредени тенденции на одржување со кои се идентификуваме. Затоа сметам дека попродуктивно е работење општо со функциите отколку со типовите.
The memes are fun though :D
Тешко дека би можело да има толку варијации. Мене се едно исто ме дава. И тоа е точно според се што читам. Секако, функциите се најбитни. Менување евентуално ама на подолг период. Така лесно не се менува тип :)
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Тешко дека би можело да има толку варијации. Мене се едно исто ме дава. И тоа е точно според се што читам. Секако, функциите се најбитни. Менување евентуално ама на подолг период. Така лесно не се менува тип :)
Експанзија на его и се е можно :3
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Па и не мора да те дава ист, како шо се менваме и како шо ни се менват приоритетите и како шо растиме ко личност не е на одмет да се смени резултатот.

Не дека многу ми менва шо сум али INTJ-T. Дефинитивно се радвам со кои ликови сум во категорија:
Прегледај го приврзокот 261654Прегледај го приврзокот 261655Прегледај го приврзокот 261656Прегледај го приврзокот 261657
А не се радуваш дека си со мене во категорија? Треба да си почестена. Т.е сите интјс треба да сте среќни што живеете во моја ера :cool:
Автоматски споено мислење:

Експанзија на его и се е можно :3
Така ако ви варира егото таман работа
 
Последно уредено:

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Не. :(
Се тестирав за да не излезам исто ама јбг пуста среќа ... -Т беше ти или -А? Ај можи во то башка ќе сме.
Штета:(
Првично А. По скоро година Т. Таман се поклопи со доста промени што ми се случија :coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom