Карлос Руиз Зафон

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Tokmu taa mi e idejata. Jas Marina ne ja racunam za detska literatura, naogjam slicnosti so Senka na vetrot, tematski, stilski i slicno. Celta mi e da go razberam mislenjeto na citatelite, dali smetaat deka e nekoja preodna tocka vo negovoto pisuvanje ili ja smetaat za detska literatura.
Marina mi e edna od omilenite, ama nekako mi e zapostavena. Posebno vo Spanija, retko kogo sum slusnal da zboruva za Marina, site gi forsiraat novite.
Kako pojdovna tocka gi zemam tokmu tie karakteristiki sto gi napomena. Slicnosti vo temite, rezimot, stilot i slicno.
Ti blagodaram za pomosta :)
“Марина“ е дефинитивно мостот (или отскочната даска, како сакаш), иако можеби временски не се поклопува, не знам како ги издавал редоследно книгите, но таа е пресекот каде веќе започнува да се фокусира на повозрасната публика. Види ги само ликовите. Во “детските“ имаш ликови деца, во “Марина“ имаш тинејџери, а во овој серијал имаш веќе посериозни ликови, со посериозни проблеми и со поконкретни цели. И неговите ликови се развиваат со неговите дела. Затоа мене многу ми се битни и моментите преживеани во затворите на Франко на самиот анархист, за луѓето кои биле далеку од очи, далеку од срце, кои се сметале за умрени иако биле живи, полни со емоции и мисли како да избегаат од јамката на режимот. Антивоениот елемент, со бунтовничкиот се тука добро споени, ако не на некое ниво на Трамбо или Ремарк кои конкретно се сконцентирани на тие моменти во нивните најпознати дела, тој тука прави доста интересен приказ на нештата и ни доловува слики кои досега не сме ги сретнле буквално никаде. Читав неодамна книга со раскажувања на комунисти и анархисти кои директно биле инволвирани во таа војна, но никој не би затворен во такви услови, иако многумина биле ранети или загубиле некој близок пријател во таа војна.

Инаку се надевам дека ќе напишеш интересна магистерска. ;)
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Штета, нека му е лесна земјата. :place: Пола домашна библиотека ми е од него и една од трите најомилени книги ми е од него. :place:
5196764.jpg
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
:place:Автор кој остава без здив.
Имаше едно интервју, каде што вели дека „пишува затоа што нема друг избор“.
Секој опис, секоја мисла, секој детал, секој лик, ново и маестрално, Оскар Драј :love:

RIP :place:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.742
Поени од реакции
33.444
Една од омилените негови мисли ми беше онаа дека (парафразирано) Париз е единствениот град во светот каде умирањето од глад се уште се смета за уметност. Гениј! Навистина ми е жал што нема да прочитаме веќе ништо негово. Очекував да напише уште десетици романи. :( Нека почива во мир.
Автоматски споено мислење:

А, да, и она, како беше: поезијата се пишува со солзи, романите со крв, а историјата со невидливо мастило. :cuc:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не се ни сеќавам на "Марина" веќе искрено, очигледно не ми оставила впечаток. :oops: Ќе бидам приморан повторно да поминам извесно време со неа.

Инаку јас по овој редослед ги читав книгите:
1. Играта на ангелот
2. Сенка на ветрот
3. Заточеник на небото
4. Лавиринт на духовите I и II

и немав никаков проблем да го следам текот на приказната. Чисто го оставам овој коментар затоа што со неколку членови веќе ја начнавме оваа тема приватно и можеби е редно малку темава да живне.

Инаку да, Сенка му е прва напишана книга од овој серијал, ама немав проблем иако ги читав по обратен (а мислам и по точен хронолошки) редослед. :)
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
Сега ги читам книгите на зафон
Дали некој ќе сака да ми ја позајми “заточеникот на небото”?
Ви благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom