Карикатура, портрет на познати личности!

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од bijons, 18 мај 2017.

 1. bijons

  bijons Lady in red

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.411
  Допаѓања:
  1.323
  Првите човечки цртежи во пештерите како порака на соговорникот (оти се уште не се разбирале со зборување) секогаш со знаци и нацртани со доза на хумор и смеа како основа за писменоста и азбуката со право наречена најстара уметност т.е. денес една од најомилените уметнички техники - КАРИКАТУРА !
  една од мои најомилените техники на уметничко изразување со доза на хумор, смеа и симболика!
   
  На Ska Maniac, shutrak и katinakatalina им се допаѓа ова.
 2. bijons

  bijons Lady in red

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.411
  Допаѓања:
  1.323
  Германскиот уметник Партик Строгулски и неговите интересни карикатури на познати личности

  [​IMG]

  Brad Pitt

  [​IMG]

  Bruce Willis
   
  На Ska Maniac и katinakatalina им се допаѓа ова.
 3. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.764
  Допаѓања:
  7.249
  И која е дискусијата?


  Или ова е пинтерест а не форум?
   
  На DaniBMW, Кајганеро и Saladin им се допаѓа ова.
 4. bijons

  bijons Lady in red

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.411
  Допаѓања:
  1.323
  како што е дискусија на сите теми што се отвараат, тема е- разговор околу карикатурата, можеби некој ти направил портрет карикатура додека си се шетал покрај ривијера или некое искуство....
  но гледам наместо да учествуваш и да ја надградиш ( очигледно и модератор си) даваш насока дека ќе ја избришеш... па бриши!!!
  само предходно кажи што тема е ОВА??? ова е форум или доза на заебанција??

  https://forum.kajgana.com/threads/Дневна-доза-сликарство.83602/
   
  На shutrak, Vori и katinakatalina им се допаѓа ова.
 5. Vori

  Vori ВАШ ЛИК И ДЕЛО

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  4.459
  Допаѓања:
  2.567
  Во право е
   
  На bijons и katinakatalina им се допаѓа ова.
 6. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  6.786
  Допаѓања:
  11.358
  одлична тема што фалеше тука . не знам дали има слична,затоа што треба да се прошири и со други под-наслови,на пример и општо Карикатури или оние од галериите на Остен, инаку годиниве баш многу и познати карикатуристи не напуштива,мислам на македонските. А за дискусии и има што да се збори...може и ова бидеиќи сите не купуваме дневен печат може овде да ги постирате карикатурите од таму,посебно се сега интересни оние за политичарите од старата и новата влада.
   
  На bijons и katinakatalina им се допаѓа ова.
 7. katinakatalina

  katinakatalina

  Член од:
  5 мај 2016
  Мислења:
  1.330
  Допаѓања:
  845
  Истакнување нечии физички особини на забавен, духовит начин, навистина е голема уметност.
  Како за почеток, еве го мојот омилен Џорџ Клуни
  quiz_image56abecf0ed3ed.png

  Да се потсетиме и на Мајкл Џексон
  quiz_image56abed1c0e2ae.png
   
  На bijons му/ѝ се допаѓа ова.
 8. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  17.443
  Допаѓања:
  12.075
  ,,,,bravo ,,,(y),,,,[​IMG]

  ,,,poznatata ,,,Andzelika,,,,
  --- Споено дупло мислење, 18 мај 2017 ---
  [​IMG]


  ,,,strava,,,,,:icon_mrgr:
   
  На bijons му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bijons

  bijons Lady in red

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.411
  Допаѓања:
  1.323
  Jacques Offenbach композитор и француски- германски челист (1810-1880)

  [​IMG]

  карикатура од познатиот француски карикатурист Gaspard-Felix Tournachon - Nadar (1820-1910) и на кој начин го гледа композиторот и челистот Jacques Offenbach !... потенциран орловски носи огромно чело како дел од смешната карикатура !
  [​IMG]
   
  На Ska Maniac и shutrak им се допаѓа ова.
 10. Con Artist

  Con Artist the man with the key

  Член од:
  1 мај 2012
  Мислења:
  2.952
  Допаѓања:
  6.404
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Ska Maniac и bijons им се допаѓа ова.
 11. bijons

  bijons Lady in red

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.411
  Допаѓања:
  1.323
  да додам кој е автор на овие карикатури со тематика од најново време, да не речам од најактуелна македонска сцена, тоа е Сабедин Ејупи - Саугон

  [​IMG]
  Роден бил на 29 јули 1956 година во скопска Патишка Река, за време на основното и средното образование, се истакнувал со музички па и со ликовниот талент од кога почнал со изработка на портрети и карикатури.
  Својата триесетгодишна меѓународна кариера како карикатурист и портретист ја започнал работејќи во 1984 година во Корчула, Хрватска па во Порторож, Словенија, за да од1987 до 1990 година активно работел во Пореч, Хрватска, посветувајќи се на изработката на портрети, во 1991 година работел во Скиатос во Грција и во Бодрум, Турција, а подоцна, истата година заминал за во Копенхаген, Данска, во 1992 година работел на грчките острови Парос, Кос, како и во Турција, во Чешме, Анталија и Аланија и Северен Кипар, во 1995 па се до 2007 година, активно работел во туристичкото гратче Ричоне, Италија па во 2008 и 2009 година работи во Охрид, Македонија, а следните две лета ги поминува работејќи во Саранда, Албанија.

  [​IMG]

  карикатури на познати и на обични луѓе од раката на овој уметник...

  [​IMG]
   

Сподели преку: