Карате

Член од
23 мај 2013
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.243
Умре темава а толку многу има да се збори
--- надополнето: 28 декември 2013 во 23:22 ---
@TheQueen
Кој кати ги знаеш ?
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Еве, малку лек за темата.
Јас тренирам карате веќе неколку месеци и прилично добро ми оди. Сега уште малку ќе полагам за жолт појас, а до мај ќе стигнам до црвен. Не планирам да се откажам.
Dragonborn122, само Heian Shodan. Нели, за жолт појас. Но, од второто полугодие, ќе почнам и катата за црвен појас да ја учам (не знам како се вика).
Најдобра сум од мојот појас (бел, но ќе пожолти наскоро).
За каратето, мислам дека е интересен спорт (зошто инаку би го тренирала).
И мајка ми тренирала карате кога била млада, до зелен појас стигнала, но после се откажала. Причина: почнала да мисли дека тоа е машки спорт. Сега многу се кае за тоа.:) Ми вели да не се откажувам, бидејќи после ќе ми биде мака. Ќе ја послушам.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.243
Еве, малку лек за темата.
Јас тренирам карате веќе неколку месеци и прилично добро ми оди. Сега уште малку ќе полагам за жолт појас, а до мај ќе стигнам до црвен. Не планирам да се откажам.
Dragonborn122, само Heian Shodan. Нели, за жолт појас. Но, од второто полугодие, ќе почнам и катата за црвен појас да ја учам (не знам како се вика).
Најдобра сум од мојот појас (бел, но ќе пожолти наскоро).
За каратето, мислам дека е интересен спорт (зошто инаку би го тренирала).
И мајка ми тренирала карате кога била млада, до зелен појас стигнала, но после се откажала. Причина: почнала да мисли дека тоа е машки спорт. Сега многу се кае за тоа.:) Ми вели да не се откажувам, бидејќи после ќе ми биде мака. Ќе ја послушам.
Ти изгледа си Шотокан :D
Еве ја нашата прва ката во вадо руј http://www.youtube.com/watch?v=eHhvOe-VmbM
Јас одам до црн не се откажувам
--- надополнето: 28 декември 2013 во 23:36 ---
http://www.youtube.com/watch?v=HIKP1zK94sY
Оваа е за црвен Пинан Шодан
Многу ми беше напорно од почеток ама кога ја сватив прелесна е
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Ти изгледа си Шотокан :D
Еве ја нашата прва ката во вадо руј http://www.youtube.com/watch?v=eHhvOe-VmbM
Јас одам до црн не се откажувам
--- надополнето: 28 декември 2013 во 23:36 ---
http://www.youtube.com/watch?v=HIKP1zK94sY
Оваа е за црвен Пинан Шодан
Многу ми беше напорно од почеток ама кога ја сватив прелесна е
Слична е оваа како Heian Shodan. И јас не се откажувам пред црн.:)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.185
Dragonborn122, само Heian Shodan. Нели, за жолт појас. Но, од второто полугодие, ќе почнам и катата за црвен појас да ја учам (не знам како се вика).
Heian Nidan црвен
Heian Sandan зелен
Hiean Yondan плав
Hiean Godan кафеав

Понатаму се мајсторски кати.

;)
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.243
Јас го прашав мојот тренер за вадо руј за што е корисно
Тој ми кажа дека е мешавина на ји јитсу (се извинувам ако е погрешно напишано) и карате
значи нешто слично како џудо
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Не сум напишала ништо. Срам да ми е.
Минатата зима положив за жолт појас. Во понеделник ќе полагам за црвен.:)
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.243
Јас положив за зелен појас пред една недела
Ја знаеш пинан шодан (хеинан шодан) и техниките за црвен ^
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.892
Има ли карате клубови шо вршат упис на возрасни почетници?

За у Скопје прашувам.
 
Последно уредено:

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Каратето кај нас никогаш нема да успее се додека се отвараат квази - клубови, додека се појавуваат квази - тренери кои имаат тренирано карате од видеа од јутуб и прават бизнис од тоа и се додека не почне во клубовите кај нас да се изучува реалната слика на каратето како боречка вештина пред се, а не само да се форсира како спорт и бизнис.[DOUBLEPOST=1500066596][/DOUBLEPOST]
Ако мозе некој од каратиситите да ми казе колку се разлицни стиловите shotakan y wado ruy (најдобро некој сто ги везбал и двете :vozbud:хахаха), кој има повеке предност во реална ситуација и каде има сколо по wADO Фала многѕ
Генерално, Вадо е помлад стил од Шотокан бидејќи основачот на Вадо - рју, бил ученик на познат џуџицу мајстор, за потоа да почне да тренира под основачот на Шотокан. Затоа Вадо има сличности и со карате и со џуџицу и може да се каже дека е мешавина од двете, но сепак претставува карате стил. Во реална ситуација не може да се каже дека некое е подобро или полошо (лично јас преферирам Вадо, затоа што ставот е повисок и повеќе се вежба на брзина на изведување на ударите). Ефикасни се и двата стила. Запознаен сум само со КК Аеродром и КК Кеикс од Скопје како вежбачи на Вадо стил.[DOUBLEPOST=1500066985][/DOUBLEPOST]
Има голема разлика во стиловите, ама тоа најмногу се одразува во катите, во борбите принципот е ист, елементите се исти. Има 4 главни стилови и сите тие се вежбаат во Македонија (зборувам за спортско карате, традиционалното е нешто со што сум помалце запознаен): шотокан, вадорју, шиторју и гоџорју. Сите тие потекнуваат од Јапонија (островот Окинава кој во времето на создавањето на оваа вештина бил самостоен). Јас тренирам шотокона и принципот на овој стил е ниско и цврсто. За другите стилови не сум компетентен да зборувам.
Во Македонија не се вежбаат Шиторју и Гоџурју стилови (ниту пак Кјокушинкаи). Клубовите кои проповедаат дека вежбаат некој од овие стилови, знаат само по 1-2 кати од стиловите и ги мешаат со Шотокан (во неколку клубови за карате сум прашувал за овие Шито и Гоџу, ми кажале дека вежбаат таков стил и кога сум прашал за некоја ката да изведат, бидејќи ги знам имињата на некои од катите од овие стилови, од сите тренери сум го добил истиот одговор: таква ката не постои. Кај нас се вежбаат само стиловите Шотокан и Вадорју (има и „Традиционално карате“ како што го проповедаат Недеви, но и таму се вежбаат катите од Шотокан). А дали постои некој квази или некој реален клуб за некој од овие стилови кој не е влезен во КФМ, не сум запознаен.
 
Последно уредено:

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.569
Поени од реакции
10.046
Каратето кај нас никогаш нема да успее се додека се отвараат квази - клубови, додека се појавуваат квази - тренери кои имаат тренирано карате од видеа од јутуб и прават бизнис од тоа и се додека не почне во клубовите кај нас да се изучува реалната слика на каратето како боречка вештина пред се, а не само да се форсира како спорт и бизнис.[DOUBLEPOST=1500066596][/DOUBLEPOST]

Генерално, Вадо е помлад стил од Шотокан бидејќи основачот на Вадо - рју, бил ученик на познат џуџицу мајстор, за потоа да почне да тренира под основачот на Шотокан. Затоа Вадо има сличности и со карате и со џуџицу и може да се каже дека е мешавина од двете, но сепак претставува карате стил. Во реална ситуација не може да се каже дека некое е подобро или полошо (лично јас преферирам Вадо, затоа што ставот е повисок и повеќе се вежба на брзина на изведување на ударите). Ефикасни се и двата стила. Запознаен сум само со КК Аеродром и КК Кеикс од Скопје како вежбачи на Вадо стил.[DOUBLEPOST=1500066985][/DOUBLEPOST]

Во Македонија не се вежбаат Шиторју и Гоџурју стилови (ниту пак Кјокушинкаи). Клубовите кои проповедаат дека вежбаат некој од овие стилови, знаат само по 1-2 кати од стиловите и ги мешаат со Шотокан (во неколку клубови за карате сум прашувал за овие Шито и Гоџу, ми кажале дека вежбаат таков стил и кога сум прашал за некоја ката да изведат, бидејќи ги знам имињата на некои од катите од овие стилови, од сите тренери сум го добил истиот одговор: таква ката не постои. Кај нас се вежбаат само стиловите Шотокан и Вадорју (има и „Традиционално карате“ како што го проповедаат Недеви, но и таму се вежбаат катите од Шотокан). А дали постои некој квази или некој реален клуб за некој од овие стилови кој не е влезен во КФМ, не сум запознаен.
Не верувам да има такви клубови.
Како што кажа и сам сега клубовите се концентрирани да направат кумите натпреварувачи, особено сега откако каратето влезе во олимписките спортови.

Ретки се клубовите каде се тренира и оригиналниот стил шотокан со вежбање и на техниките (кихон) освен катите и спортските борби (кумите).

Уште помалце клубови имаат свои доџо-а каде ги имаат сите услови за овој спорт. Сеуште повеќето клубови вежбаат низ училишните сали.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
322
Во Македонија не се вежбаат Шиторју и Гоџурју стилови (ниту пак Кјокушинкаи). Клубовите кои проповедаат дека вежбаат некој од овие стилови, знаат само по 1-2 кати од стиловите и ги мешаат со Шотокан (во неколку клубови за карате сум прашувал за овие Шито и Гоџу, ми кажале дека вежбаат таков стил и кога сум прашал за некоја ката да изведат, бидејќи ги знам имињата на некои од катите од овие стилови, од сите тренери сум го добил истиот одговор: таква ката не постои. Кај нас се вежбаат само стиловите Шотокан и Вадорју (има и „Традиционално карате“ како што го проповедаат Недеви, но и таму се вежбаат катите од Шотокан). А дали постои некој квази или некој реален клуб за некој од овие стилови кој не е влезен во КФМ, не сум запознаен.
Гоџурју и Шиторју вежбаа(т) само во карате клуб „Ронин“ од Прилеп, иначе немам сретнато друг клуб воопшто да спомнува дека вежба некоја ката од овие стилови, освен тек-тук на некој семинар каде што се обработува по една ката од овие стилови колку за пример. Кјокуншинкаи мислам дека вежбаат во к.к „Јошитака“ од Скопје, но не ме земај за збор.
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Гоџурју и Шиторју вежбаа(т) само во карате клуб „Ронин“ од Прилеп, иначе немам сретнато друг клуб воопшто да спомнува дека вежба некоја ката од овие стилови, освен тек-тук на некој семинар каде што се обработува по една ката од овие стилови колку за пример. Кјокуншинкаи мислам дека вежбаат во к.к „Јошитака“ од Скопје, но не ме земај за збор.
Во Јошитака се вежба шотокан.
 
На врв Bottom