Карате

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Дечки гледам т.е забележав дека дебатирате околу каратето .....за шо е ,како е ,оти е ,за кого е!!! Каратето во МКД не е правилно развиено !! тоа е само предмет на богати луѓе кои исто како и политичарите гледаат да украдат да го уништат каратето како спорт и вештина!! дознав дека каратистите од Мак Петрол имаат огромна и квалитетна фитнес сала со многу вреќи, фокусери незнам ти уште каква не опрема !!! и шо имаат постигнато надвор од оваа мочана држава??? јас колку што знам ништо !! ОСВЕН НА НАТПРЕВАРИ ВО ЛЕСКОВАЦ, ВРАЊЕ И ДРУГИ ПОГРАНИЧНИ СЕЛА ОД СРБИЈА !!! .....јас лично тренирам карате веќе 7 години и можам да речам УСПЕШНО !! ќе поставите прашање зошто. Ќе ви одговорам вака: јас како прво се развив како личност!!! значи каратето не е за тепање туку каратето е начин на живот !! како второ моето тело се разви и е да не се фалам ама блиску до совршено БЕЗ ТЕРЕТАНА , ПРОТЕИНИ, СТЕРОИДИ И ТАКВИ ХЕМИСКИ СВОЈСТВА....значи јас направив тело од карате!! прав каратист вежба и ката и кумите (борби) ...вежбам во една сала со минимални услови ....и во поглед на условите не можам да им се фанам на Мак Петрол на малиот прст !!....но затоа јас сум подобар самурајј од нив !! ....дечки кој ќе вежба коректно и редовно верувајте ми ќе научи шо е карате !! за жал во нашата држава потребните средства одат на погрешни места и на погрешни луѓе!! ми се случи да заминам на натпревар во Италија во 2008 и да се вратам со 2ро место од 50 деца кој од англија,германија,италија,америка.....но за жал никој ни ме спомна
Брат каратето е најразвиен боречки спорт во Македонија во однос на другите.. Барем се има клубови.. Што да кажам за Кик бокс,бокс,ММА.. Еден тренер нема асален.. Или ќе те изгори со пари.. Убаво викаш тренирај од свој мерак и не се замарај за напред пошто идат само оние кои имаат врски и доста дебел џеб..
--- надополнето: Dec 11, 2011 1:53 AM ---
ostaj filmovi i pogovorki... realno ne e taka.... sekoj sto trenira borecka vestina moze da ubie so eden udar i ne treba za toa edna godina vebanje ... toa e samo zimanje poveke pari od osobite sto treniraat..... aj kazi koja istorija ja imaat japoncite u borecki vestini....so karate moze da ttepas samo nekoj koj nema pojma od tepanje.... koe tepanje e toa so visok kik... aj probaj da go udris so visok kik na nekoj win cgun da vidis so ke ti se zadesi.... nego jbg ima lugje sto mislat deka karate e nesto dobro... toa nemozat site da bidat svesni sto se desava
Не споредувај боречка вештина.. Споредувај индивидуа..
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.867
Поени од реакции
1.407
Има голема разлика во стиловите, ама тоа најмногу се одразува во катите, во борбите принципот е ист, елементите се исти. Има 4 главни стилови и сите тие се вежбаат во Македонија (зборувам за спортско карате, традиционалното е нешто со што сум помалце запознаен): шотокан, вадорју, шиторју и гоџорју. Сите тие потекнуваат од Јапонија (островот Окинава кој во времето на создавањето на оваа вештина бил самостоен). Јас тренирам шотокона и принципот на овој стил е ниско и цврсто. За другите стилови не сум компетентен да зборувам.
Да прашам нешто сакам да почнам да тренирам Карате арно ама имам 16 години:place: добро ли е на оваа воздраст да се почне?
Колку стилови има?
И за колку време се стигнува до црн појас:)?
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
322
Да прашам нешто сакам да почнам да тренирам Карате арно ама имам 16 години:place: добро ли е на оваа воздраст да се почне?
Колку стилови има?
И за колку време се стигнува до црн појас:)?
Сакаш да тренираш карате за да станеш натпреварувач, за да се занимаваш рекреативно, за да добиеш црн појас или за да научиш техники за да се одбраниш/фалиш/натепаш некој? Сериозно ти го поставувам ова прашање, оти гледам дека уште сега имаш погрешен пристап. Годините би ти биле проблем за да научиш техники и кати, затоа што тие што тренирале од мали че бидат далеку пред тебе. За борби ако имаш срце/храброст можеш да се прилагодиш за година/две (зависи од твојот сериозен пристап и редовноста на тренинзи, како и од залагањето на тренерот/ите).
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
790
Поени од реакции
215
Да прашам нешто сакам да почнам да тренирам Карате арно ама имам 16 години:place: добро ли е на оваа воздраст да се почне?
Колку стилови има?
И за колку време се стигнува до црн појас:)?
Црниот појас не треба да ти станува цел од почеток !! вежбај си и се ќе си дојде со тек на времето а тој црн појас ќе си дојде уствари тој служи за да ти го држи кимоното ,да не ти паднат гаќите
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.867
Поени од реакции
1.407
Сакаш да тренираш карате за да станеш натпреварувач, за да се занимаваш рекреативно, за да добиеш црн појас или за да научиш техники за да се одбраниш/фалиш/натепаш некој? Сериозно ти го поставувам ова прашање, оти гледам дека уште сега имаш погрешен пристап. Годините би ти биле проблем за да научиш техники и кати, затоа што тие што тренирале од мали че бидат далеку пред тебе. За борби ако имаш срце/храброст можеш да се прилагодиш за година/две (зависи од твојот сериозен пристап и редовноста на тренинзи, како и од залагањето на тренерот/ите).
Добро ти благодарам за брзиот одговор, го ценам тоа што каратето доста е развиено во македонија но искрено размислив малку и решив да се запишам бокс бидејки не сум доволно познат со каратето и ми делува малку комлецирано исто така и прочитав во предходните страници дека се учело многу бавно, размислив најдобро што можам и решив да се запишам бокс бидејки доста ми е познато и имам тренирано во домашни услови но мегутоа добро е тоа што каратето е доста развиено во македонија, за тепање не ми беше целта сакам да се натпреварувам знаеш спорт како спорт како и да е поголем обожавател сум на агресивните спортови доста ми го прават меракот !
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
322
Добро ти благодарам за брзиот одговор, го ценам тоа што каратето доста е развиено во македонија но искрено размислив малку и решив да се запишам бокс бидејки не сум доволно познат со каратето и ми делува малку комлецирано исто така и прочитав во предходните страници дека се учело многу бавно, размислив најдобро што можам и решив да се запишам бокс бидејки доста ми е познато и имам тренирано во домашни услови но мегутоа добро е тоа што каратето е доста развиено во македонија, за тепање не ми беше целта сакам да се натпреварувам знаеш спорт како спорт како и да е поголем обожавател сум на агресивните спортови доста ми го прават меракот !
Тогаш со среќа:)
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
322
Добро зарем нели ви е комлецирано тоа со појасите?
Зелено ,Црвен , Црн појас мене ми е доса комлецирано како се заработуваат:D
Со труд, упорност, многу работа. Иначе погоре ти напомена друг член дека појасот служел во времето кога каратето било само боречка вештина само за да ти го држи кимоното, сега кога е спорт добива други димензии и многу луѓе имаат погрешни сфаќања за него. Ако мислиш дека тоа ми е комплицирано, види го аватаров мој па че сфатиш дека тоа ми е боза.
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
790
Поени од реакции
215
Добро зарем нели ви е комлецирано тоа со појасите?
Зелено ,Црвен , Црн појас мене ми е доса комлецирано како се заработуваат:D
пријателе појасите не ти се битни битно е знаењето
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
386
има клубови во македонија за kyokushin карате?
 
На врв Bottom