Кампување во Грција

Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
Ami Beric Dondarrion,kazi nesto poveke cim si bil vo Kalamitsi,Porto Koufo....dali si bil na Lemos Beach,plazata na 4 km do Porto Koufo? Ako si bil-kakov e patot koj e neasfaltiran okolu 4km od Porto Koufo do Lemos Beach? Se odi li so obicna kola do plazata? Kazuj se sto si videl natamu,se e vazno za nas sto ne sme bile a sakame da odime vo toj pravec! Ti blagodaram![DOUBLEPOST=1471786183][/DOUBLEPOST]
I jas planirav da odam na taa strana portokali beach sikia , kalamitsi , tamu nekade e sega dali so sator ili da baram smestaj ne znam barav drustvo barem da ne sme sami.Lani bevme na belata plaza posle stavros olimpijada ednata vecer bevme skros sami na plaza denta polno narod ali pak uste eden par drustvo e super dovolno e samo za vecerta da ne si sam . Inaku jas pravam svadba na 4ti septemvri 5ti da pazaruvame raboti sto treba i da trgneme na odmor. Ne znam kako ke bide dali da baram smestaj koga ke stignam do nekoe mesto od toj del zosto nemam odeno na toj del nemam nekoja pretstava na koe mesto da odam.Btw od kade ste vie sto vozrast . Nie sme od Strumica 27/23 god.[DOUBLEPOST=1471779665][/DOUBLEPOST]
Ako odis sam so zenskata togas ima drugo mesto sto e poblisku do MK kade sto sum bil,i tamu nema problem za satorce na strana a plazata e fantazija i ima vo blizina avtokamp so prodavnici.
Koe mesto e toa ..?
Koe e toa bliskoto mesto-toa e Potamos Beach,blisku do gradceto Epanomi,Ima avto kamp Retziki so prodavnici i se drugo a ima i prostor kade veke sum bil so satorce,odma do moreto,pesok ko Sahara i sepak blisku do civilizacija...sigurno deka nema nikoj da vo pravi problem za kampiranjeto,toa zasigurno zasto e veke isprobano.Mozam da ti ispratam poveke detali ako sakas,inace sme daleku so vozrasta ama blisku so zelbite sprema moreto,pozdrav od Gevgelija![DOUBLEPOST=1471787429][/DOUBLEPOST]
I jas planirav da odam na taa strana portokali beach sikia , kalamitsi , tamu nekade e sega dali so sator ili da baram smestaj ne znam barav drustvo barem da ne sme sami.Lani bevme na belata plaza posle stavros olimpijada ednata vecer bevme skros sami na plaza denta polno narod ali pak uste eden par drustvo e super dovolno e samo za vecerta da ne si sam . Inaku jas pravam svadba na 4ti septemvri 5ti da pazaruvame raboti sto treba i da trgneme na odmor. Ne znam kako ke bide dali da baram smestaj koga ke stignam do nekoe mesto od toj del zosto nemam odeno na toj del nemam nekoja pretstava na koe mesto da odam.Btw od kade ste vie sto vozrast . Nie sme od Strumica 27/23 god.[DOUBLEPOST=1471779665][/DOUBLEPOST]
Ako odis sam so zenskata togas ima drugo mesto sto e poblisku do MK kade sto sum bil,i tamu nema problem za satorce na strana a plazata e fantazija i ima vo blizina avtokamp so prodavnici.
Koe mesto e toa ..?
Ја стално идам у тој дел Торони, Порто Куфо, Каламици и е сто пути боље од први крак, пошто е мирно нема галама. Има таму у тој предел доста такви плажи, диви.
[DOUBLEPOST=1471787568][/DOUBLEPOST]Za man46....ako ti se potrebni poveke detali za "bliskoto" mesto,pisi mi na mail bkmk52@yahoo.com ke ti kazam se!
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Ami Beric Dondarrion,kazi nesto poveke cim si bil vo Kalamitsi,Porto Koufo....dali si bil na Lemos Beach,plazata na 4 km do Porto Koufo? Ako si bil-kakov e patot koj e neasfaltiran okolu 4km od Porto Koufo do Lemos Beach? Se odi li so obicna kola do plazata? Kazuj se sto si videl natamu,se e vazno za nas sto ne sme bile a sakame da odime vo toj pravec! Ti blagodaram!
Лани бев во Каламици.
За жал овој начин на идење на одмор кој го практикувате, ми е стран. Јас сакам комфор и смештајот да ми е на плажа (50 метри од плажа максимум).Со кола идење на плажа ми е no-no. Ни на крај памет не ми текнува да идам негде кај што не можам да тркнам од плажа до соба и назад. Така да, многу искуствени информации за тие диви плажи и шаторско-кампинг летување, немам.

Како и да е, лани бев во Каламици. Таму, одма до самиот Каламици залив, лево преку сртот има дива плажа (нудистичка најверојатно). Да се дојде до неа, ваљда само преку сртот треба да се иде. Нема пристап друг. Значи оставаш колата у Каламици и у руки шаторите и опремата, па преку сртот на брегот лево од заливот. (уопште не е никаков успон ни проблем сртот).

У овој дел од Ситонија (јужно од линијата Неа Мармарас - Сарти) сум чул дека има повеќе такви плажи, особено на источниот стрмен и шумовит брег, јужно од Сарти, па се до Каламици. Али ја не идам на умор него на одмор, па не сум тргнал да ги барам.

Порто Куфо, како што самиот назив вели е пристанишно мало место и таму нема што да се бара, според мене, пошто плажи у близина на пристаниште некако ми се полоша опција од плажи во место без пристаниште.

Сеа пак идам таму, овој пат во Торони (трет пат).
Мене мирните мали места како Торони, Каламици ми се доволно мирни и комфорни и немам потреба да се акам негде у курац по плажи.

Али, секој со своите афинитети...
 
Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
Лани бев во Каламици.
За жал овој начин на идење на одмор кој го практикувате, ми е стран. Јас сакам комфор и смештајот да ми е на плажа (50 метри од плажа максимум).Со кола идење на плажа ми е no-no. Ни на крај памет не ми текнува да идам негде кај што не можам да тркнам од плажа до соба и назад. Така да, многу искуствени информации за тие диви плажи и шаторско-кампинг летување, немам.

Како и да е, лани бев во Каламици. Таму, одма до самиот Каламици залив, лево преку сртот има дива плажа (нудистичка најверојатно). Да се дојде до неа, ваљда само преку сртот треба да се иде. Нема пристап друг. Значи оставаш колата у Каламици и у руки шаторите и опремата, па преку сртот на брегот лево од заливот. (уопште не е никаков успон ни проблем сртот).

У овој дел од Ситонија (јужно од линијата Неа Мармарас - Сарти) сум чул дека има повеќе такви плажи, особено на источниот стрмен и шумовит брег, јужно од Сарти, па се до Каламици. Али ја не идам на умор него на одмор, па не сум тргнал да ги барам.

Порто Куфо, како што самиот назив вели е пристанишно мало место и таму нема што да се бара, според мене, пошто плажи у близина на пристаниште некако ми се полоша опција од плажи во место без пристаниште.

Сеа пак идам таму, овој пат во Торони (трет пат).
Мене мирните мали места како Торони, Каламици ми се доволно мирни и комфорни и немам потреба да се акам негде у курац по плажи.

Али, секој со своите афинитети...
[DOUBLEPOST=1471789277][/DOUBLEPOST]OK,dobro....kako sto napisa-sekoj so svoite afiniteti...ti blagodaram Beric !
 
Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
Eeee,pominav niz tie mesta,sakav da odam do LEMOS BEACH na krajniot jug na Sitonia ama patot do tamu bese katastrofa pa se otkazav.Inace jugot na sredniot krak e miren i tih,ubavina za postari ili za familija.Sprema kazuvanja i sliki ja posetiv i plazata ORANGE BEACH sto bese totalno razocaruvanje,za 10min go napustiv terenot,plazata e ubavina ama diviot kamp e kako siroko javno WC! Ponatamu po istocnata strana na Sitonia otkriv poveke zgodni mesta za divo kampiranje kada veke imase divi kamperi ama toa ke ostane za narednara sezona.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Eeee,pominav niz tie mesta,sakav da odam do LEMOS BEACH na krajniot jug na Sitonia ama patot do tamu bese katastrofa pa se otkazav.Inace jugot na sredniot krak e miren i tih,ubavina za postari ili za familija.Sprema kazuvanja i sliki ja posetiv i plazata ORANGE BEACH sto bese totalno razocaruvanje,za 10min go napustiv terenot,plazata e ubavina ama diviot kamp e kako siroko javno WC! Ponatamu po istocnata strana na Sitonia otkriv poveke zgodni mesta za divo kampiranje kada veke imase divi kamperi ama toa ke ostane za narednara sezona.
Orange beach prekrasna plaza,pesok , voda extra. Divite kamperi ne mora da gi gledas :D a dali e rizik tamu da se kampuva..? Nie go prosetavme sredniot krak od dvete strani ima extra mesta i za kamping i apartmani. Kalamitsi prekrasna plaza isto i Sarti e dobro ubavo gradce ubava plaza ima. Na dr strana Lagomandra beach e isto dobra ima edno mesto posle plazata e pomirno i nema narod a mestoto e extra za odmor. Na dr plazi Koviou ,lagonisi ubavi se ama mnogu narod guzva galama , sega zavisi koj kako saka da odmara dali so mnogu narod ili ne . Ima dosta kamping mesta na toj del sega ne znam kako se so cenite ne otidov da pitam sto kako zosto vo globalo vtoriot krak e prilicen poskap za odmor barem jas taka vidov.[DOUBLEPOST=1473960317][/DOUBLEPOST]
Eeee,pominav niz tie mesta,sakav da odam do LEMOS BEACH na krajniot jug na Sitonia ama patot do tamu bese katastrofa pa se otkazav.Inace jugot na sredniot krak e miren i tih,ubavina za postari ili za familija.Sprema kazuvanja i sliki ja posetiv i plazata ORANGE BEACH sto bese totalno razocaruvanje,za 10min go napustiv terenot,plazata e ubavina ama diviot kamp e kako siroko javno WC! Ponatamu po istocnata strana na Sitonia otkriv poveke zgodni mesta za divo kampiranje kada veke imase divi kamperi ama toa ke ostane za narednara sezona.
Orange beach prekrasna plaza,pesok , voda extra. Divite kamperi ne mora da gi gledas :D a dali e rizik tamu da se kampuva..? Nie go prosetavme sredniot krak od dvete strani ima extra mesta i za kamping i apartmani. Kalamitsi prekrasna plaza isto i Sarti e dobro ubavo gradce ubava plaza ima. Na dr strana Lagomandra beach e isto dobra ima edno mesto posle plazata e pomirno i nema narod a mestoto e extra za odmor. Na dr plazi Koviou ,lagonisi ubavi se ama mnogu narod guzva galama , sega zavisi koj kako saka da odmara dali so mnogu narod ili ne . Ima dosta kamping mesta na toj del sega ne znam kako se so cenite ne otidov da pitam sto kako zosto vo globalo vtoriot krak e prilicen poskap za odmor barem jas taka vidov.
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
18
Дечки здраво,

Голем поздрав за камперскиот ентузијазам, споделувањето информации и совети со сите нас.
Јас би направил една анализа каде бев летово и каде поставив шатор, што див кампинг, што организиран, и искуства од мои драги другари и пријатели кампери.
Се надевам споделените локации, совети и искуства ќе бидат добредојдени на секого

ЛЕФКАДА
На почетокот на годината, во јуни месец бев на Лефкада каде неколку денови престојував во шатор иако на самите плажи не е идеално за постаување шатор, би препорачал во повисоките делови каде што има вегетација да кампувате.

Pefkoulia beach
Прва дестинација што би ја посочил као дива кампинг локација е Pefkoulia beach () првата тиркизна плажа на којашто наидувате од правец на Лефкас (главниот град на островот) кон Агиос Никитас. Плажата е голема и песочна со лесен пристап од главниот пат, колата можете да ја оставите во непосредна близина од вашиот шатор, што е битно кога носите камп опрема. Нема сенки. Навечер има доста кампери на оваа плажа, ама почесто се користи за преспивање, отколку за кампување на неколку дена.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/Pefkoulia Beach/@38.8086009,20.6300723,15z/data=!4m5!3m4!1s0x135c4b76c0641265:0x8b1bdea7b746406b!8m2!3d38.8091694!4d20.632379?hl=en

Фото:
pefkoulia (2).jpg pefkoulia.jpg Pefkoulia-Beach.jpg

Видео:

Milos beach
Милос плажата е потешко достапна. Има пешачка патека од селото Агиос Никитас преку мало ридче, кое што почнува од самото селце и треба да го искачите. Дистанцата е 800м и трае (според гугл) некои 14мин, а не е повеќе од 20мин. Делува кратко но не запнувајте, запамтете, носите опрема на вас и може да се повредите на спуштањето. Не ридчето патеката е рамна, но потоа самото спуштање до плажата е доста стрмно, но погледот е фантастичен. Плажата бидејки е потешко достапна и е доста голема, не е натрупана со туристи, па затоа е добра за поставување мало шаторче за преноќување и уживање во зајдисонцето. И овде нема сенки, а ниту вода. Многу е битно со вас да понесете доста вода за пиење бидејќи ќе мора да се враќате по истата патека доколку заборавите нешто.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/Milos Beach/@38.7887468,20.6084258,670m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x135c4ca4870a3355:0x9aec918db8a512cb!8m2!3d38.7882911!4d20.6085116?hl=en

Фото:
lefkada milos GPS trail.jpg lefkada milos tent.jpg milos (2).JPG milos.JPG

Видео:


Во наредниот пост ќе ставам за кампување на Касандра и Ситонија (прв и втор крак на Халкидики)
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
18
СИТОНИЈА
(прв крак)


Ситонија кампував 2015 година во јуни месец. Посвежо и помалку гужва. Идеално.
Најпрво да знаете за Касандра е да ги избегнувате плажите во урбаните места. Пренатрупани, закрчени со сообраќај, крпа до крпа, галама, и не се ништо посебни ни како поглед, ни како околина,...
Второ, на потегот Nea Fokea – Afytos – Kalithea – Kriopigi – Polychrono – Pefkohori (источен брег) нема место за див кампинг, се е урбанизирано.

Кампувањето што јас го практикував е на 4 локации:
- Golden Beach & Paliouri
- Xina
- источно од Loutra
- јужно од Siviri
касандра.jpg

Golden Beach
Оваа плажа е најдобра за кампување (според мои стандарди, субјективно нели J ) на цела Касандра. Изобилува со прекрасна вегетација, доста простор за бирање за поставување шатор, сенки и интима. Од наведените локации на сликата најконцентрирани се камперите во средишниот дел и најмногу ги има, а додека по крајните локации се поретки, но и потешко достапни. Овде теренот е рамен и лесно пристапен преку земјени патчиња што се двојат од главниот пат (200-300 метра најмногу). Водата е чиста, на почетокот песочна за во подлабокото со чудни плочести карпи под кои можете да гњурите доколку сте ентузијасти. На западниот дел од плажата има залив, марина интересен за гледање, а на источната страна има карпест дел каде што можете да прошетате. Оваа кампинг локација за див кампинг е најатрактивна на полуостровот и може да се случи да има доста кампери.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/Golden+Beach+Near+Paliouri/@39.9774287,23.6667812,1318m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0xe13ade78f8f2aa83!8m2!3d39.9773205!4d23.6679558?hl=en

Фото:
голден бич.jpg DSCN9244.jpg

Видео:

Paliouri
Паљури е после Golden beach на неколку километри. Таа е една од најубавите плажи на Касандра. Голема песоча плажа, плитка и бистра вода и доста посетена. На северниот дел од плажата и на јужниот дел можете да најдете кампинг простор каде што ќе биде потивко и поинтимно. Оваа плажа е привлечна дестинација и во висока сезона знае да има доста гужва. Во северниот дел има организиран камп, убаво средено местенце без многу галама од главната плажа.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/Paliouri+Beach/@39.9610167,23.6774457,1319m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x84af2e6d03cd5df0!8m2!3d39.9577207!4d23.6794008?hl=en

Фото:
паљури.jpg C360_2015-06-28-13-26-53-513.jpg Ден 2 (3).jpg Ден 2.jpg

Видео:

Xina
Ова е подалечно место од останатите делови на полуостровот затоа е и најмалку посетено и најмирно место. Можете да оставите шатор каде сакате. Има доста што доаѓаат овде со кампери возила (комбе со цела спална зад него, сме ги виделе сите) бидејќи нема многу наплив на туристи. Не е спектакуларно, но е мирно. Има сенки, мали ридчиња и на крајот од патот има мало црквиче. Претежно видов рибарски бротчиња. Има тесен асфалтен пат.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/Navagos+Beach+Bar/@39.9365765,23.6937397,2638m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x3927e9013560cbd0!8m2!3d39.9363169!4d23.6891413?hl=en

Фото:
xina.jpg x3.jpg x2.jpg x1.jpg

Видео:

Loutra
Лоутра е селце на јужниот дел на островот, монденско местенце, со многу убаво зајдисонце. Малку кон исток има мала карпеста плажа со доста сенки во позадина каде што може да се распне шаторче, релативно едноставна за пристап, со асфалтен пат скоро до самата плажа, но малку стрмна, внимавајте кога ќе се двоите од главниот пат, асфалтот им е доста повисок од рабникот на патот така да може да ја закачите колата, од искуство кажувам J. На самиот главен пат има видиковец од каде што можете преку земјен пат да отидете на поисточните плажи каде што се поинтимни и поголеми.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/Loutra/@39.9250257,23.5915583,2639m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x39a46995c70ae2b7!8m2!3d39.9249593!4d23.5961303?hl=en

Фото:
лоутра.jpg loutra east.jpg Loutra east 2.jpg loutra (2).jpg loutra (1).jpg

Видео:

Siviri
Јужно од сивири има малечко заливче, тиркизна боја, до коешто можете да стигнете со кола по земјен пат кој се двои од патот и е некаде 400 – 600 метри. Има доста сенки, малку е стрмно, па затоа треба повеќе време да се одбере место за шатор. Плажата е маличка и во најголем дел непосетена. Не е спектакуларна самата плажа колку што е местото и зајдисонцето. Овде има и малечка црквичка.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/40°01'25.1"N+23°21'46.0"E/@40.0242465,23.3625736,659m/data=!3m1!1e3!4m6!3m5!1s0x14a7d33f66c3586f:0x6c5d7239cbeaee59!7e2!8m2!3d40.023638!4d23.3627674?hl=en

Фото:
siviri.jpg DSCN9173.jpg DSCN9169.jpg



Во следниот пост Ситонија, средниот крак.
 

Attachments

Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
Eee majkata,nikoj ne spomnuva nudizam,ko da sme nie makedoncite zigosani pa imame kompleks da se sobleceme...tabu tema e toa seuste za nas? Neli odi so vakva tematika nekoj barem da spomne nesto okolu toa?Se sramite da ne ve otkrijat?Tolku li e toa golem grev?Ili poarno ni e da gi gledame drugite i da gi kritikuvame otkolku da priznaeme deka e toa zgodna rabota sto ja praktikuvame ili vo najmala raka sakame da probame?! Ako veke se kampira na divo-iskusenieto e golemo! Ima nekoj mislenje ili stav vo vrska so temava?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Eee majkata,nikoj ne spomnuva nudizam,ko da sme nie makedoncite zigosani pa imame kompleks da se sobleceme...tabu tema e toa seuste za nas? Neli odi so vakva tematika nekoj barem da spomne nesto okolu toa?Se sramite da ne ve otkrijat?Tolku li e toa golem grev?Ili poarno ni e da gi gledame drugite i da gi kritikuvame otkolku da priznaeme deka e toa zgodna rabota sto ja praktikuvame ili vo najmala raka sakame da probame?! Ako veke se kampira na divo-iskusenieto e golemo! Ima nekoj mislenje ili stav vo vrska so temava?
Далеку, далеку на западот е океј нудизмот. Не само кај нас, и кај Грците е табу тема. Бев на Ситонија т.е. Портокали на камп пред 2-3 месеци.

Еве една слика од таму. И само мажите се нудисти. Додека жените соблакаат само прслук и кријат со раце, не ја сфаќам поентата но ајде.
Би отишол пак на див камп штом се среди времето. Браво за постовите и предлозите Виктор.
 
Член од
29 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
18
Грешка!!!

Во претходниот мој пост, насловот треба да биде КАСАНДРА,.... така е кога работиш со неколку отворени табови и пишуваш. (патем не знам како да го едитирам тоа и дали воопшто може, ако знае некој, помошта е добредојдена)

Да нема збунка, се извинувам. :)[DOUBLEPOST=1476466228][/DOUBLEPOST]Патем и јас бев на Портокали крај на јули летово, точно е тоа за нудизмот, само мажи разголени и жени топлес, и тоа е многу, многу ретко.
По мое, мислам дека тоа место е изкомерцијализирано и има масовен истовар на туристи, можеби затоа и нудистите веќе се загрозен вид таму.

Еве од мене ќе почнам: не не сум нудист, искрено не ми е пријатно да бидам гол на плажа,... срам, воспитување, малограѓанштина, конзервативност, табу како сакате, мене не ми е пријатно, ама пак во исто време немам проблеми со нудисти, каде и да ги сретнам.

П.С: Milos на Lefkada, Portokali (Orange) beach на Sithonia и Paradise beach на Thassos важат за нудистички плажи каде што сум бил. Оваа последната е и gay friendly ако веќе разбиваме табуа :)
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
СИТОНИЈА
(прв крак)


Ситонија кампував 2015 година во јуни месец. Посвежо и помалку гужва. Идеално.
Најпрво да знаете за Касандра е да ги избегнувате плажите во урбаните места. Пренатрупани, закрчени со сообраќај, крпа до крпа, галама, и не се ништо посебни ни како поглед, ни како околина,...
Второ, на потегот Nea Fokea – Afytos – Kalithea – Kriopigi – Polychrono – Pefkohori (источен брег) нема место за див кампинг, се е урбанизирано.

Кампувањето што јас го практикував е на 4 локации:
- Golden Beach & Paliouri
- Xina
- источно од Loutra
- јужно од Siviri
Прегледај го приврзокот 157980

Golden Beach
Оваа плажа е најдобра за кампување (според мои стандарди, субјективно нели J ) на цела Касандра. Изобилува со прекрасна вегетација, доста простор за бирање за поставување шатор, сенки и интима. Од наведените локации на сликата најконцентрирани се камперите во средишниот дел и најмногу ги има, а додека по крајните локации се поретки, но и потешко достапни. Овде теренот е рамен и лесно пристапен преку земјени патчиња што се двојат од главниот пат (200-300 метра најмногу). Водата е чиста, на почетокот песочна за во подлабокото со чудни плочести карпи под кои можете да гњурите доколку сте ентузијасти. На западниот дел од плажата има залив, марина интересен за гледање, а на источната страна има карпест дел каде што можете да прошетате. Оваа кампинг локација за див кампинг е најатрактивна на полуостровот и може да се случи да има доста кампери.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/Golden Beach Near Paliouri/@39.9774287,23.6667812,1318m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0xe13ade78f8f2aa83!8m2!3d39.9773205!4d23.6679558?hl=en

Фото:
Прегледај го приврзокот 157977 Прегледај го приврзокот 157978

Видео:

Paliouri
Паљури е после Golden beach на неколку километри. Таа е една од најубавите плажи на Касандра. Голема песоча плажа, плитка и бистра вода и доста посетена. На северниот дел од плажата и на јужниот дел можете да најдете кампинг простор каде што ќе биде потивко и поинтимно. Оваа плажа е привлечна дестинација и во висока сезона знае да има доста гужва. Во северниот дел има организиран камп, убаво средено местенце без многу галама од главната плажа.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/Paliouri Beach/@39.9610167,23.6774457,1319m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x84af2e6d03cd5df0!8m2!3d39.9577207!4d23.6794008?hl=en

Фото:
Прегледај го приврзокот 157981 Прегледај го приврзокот 157982 Прегледај го приврзокот 157983 Прегледај го приврзокот 157984

Видео:

Xina
Ова е подалечно место од останатите делови на полуостровот затоа е и најмалку посетено и најмирно место. Можете да оставите шатор каде сакате. Има доста што доаѓаат овде со кампери возила (комбе со цела спална зад него, сме ги виделе сите) бидејќи нема многу наплив на туристи. Не е спектакуларно, но е мирно. Има сенки, мали ридчиња и на крајот од патот има мало црквиче. Претежно видов рибарски бротчиња. Има тесен асфалтен пат.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/Navagos Beach Bar/@39.9365765,23.6937397,2638m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x3927e9013560cbd0!8m2!3d39.9363169!4d23.6891413?hl=en

Фото:
Прегледај го приврзокот 157989 Прегледај го приврзокот 157987 Прегледај го приврзокот 157986 Прегледај го приврзокот 157985

Видео:

Loutra
Лоутра е селце на јужниот дел на островот, монденско местенце, со многу убаво зајдисонце. Малку кон исток има мала карпеста плажа со доста сенки во позадина каде што може да се распне шаторче, релативно едноставна за пристап, со асфалтен пат скоро до самата плажа, но малку стрмна, внимавајте кога ќе се двоите од главниот пат, асфалтот им е доста повисок од рабникот на патот така да може да ја закачите колата, од искуство кажувам J. На самиот главен пат има видиковец од каде што можете преку земјен пат да отидете на поисточните плажи каде што се поинтимни и поголеми.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/Loutra/@39.9250257,23.5915583,2639m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x39a46995c70ae2b7!8m2!3d39.9249593!4d23.5961303?hl=en

Фото:
Прегледај го приврзокот 157995 Прегледај го приврзокот 157993 Прегледај го приврзокот 157992 Прегледај го приврзокот 157991 Прегледај го приврзокот 157990

Видео:

Siviri
Јужно од сивири има малечко заливче, тиркизна боја, до коешто можете да стигнете со кола по земјен пат кој се двои од патот и е некаде 400 – 600 метри. Има доста сенки, малку е стрмно, па затоа треба повеќе време да се одбере место за шатор. Плажата е маличка и во најголем дел непосетена. Не е спектакуларна самата плажа колку што е местото и зајдисонцето. Овде има и малечка црквичка.

Локација:
https://www.google.mk/maps/place/40°01'25.1"N 23°21'46.0"E/@40.0242465,23.3625736,659m/data=!3m1!1e3!4m6!3m5!1s0x14a7d33f66c3586f:0x6c5d7239cbeaee59!7e2!8m2!3d40.023638!4d23.3627674?hl=en

Фото:
Прегледај го приврзокот 157998 Прегледај го приврзокот 157997 Прегледај го приврзокот 157996



Во следниот пост Ситонија, средниот крак.
Далеку, далеку на западот е океј нудизмот. Не само кај нас, и кај Грците е табу тема. Бев на Ситонија т.е. Портокали на камп пред 2-3 месеци.
Прегледај го приврзокот 158009

Еве една слика од таму. И само мажите се нудисти. Додека жените соблакаат само прслук и кријат со раце, не ја сфаќам поентата но ајде.
Би отишол пак на див камп штом се среди времето. Браво за постовите и предлозите Виктор.
[DOUBLEPOST=1476466826][/DOUBLEPOST]Vakva eksplicitna slika bas i nemorase da prikacis barem ne na samiot pocetok na ovaa diskusija.Vo sekoj slucaj dobro e sto ucestvuvas,neka se otvorat lugevo nasi ![DOUBLEPOST=1476488643][/DOUBLEPOST]Mislev deka makedonec nema zgazeno sosema na krajot od Kasandra (vo ponovo vreme-ha)se do Xina,do crkviceto Ag.Nikolaos.Po neasfaltirano patce na okolu 500m od crkviceto(na zapad) bez nekoj problem so kola se doagja do ovaa plaza dolga 150m kade moze da se postavi sator,ima mesto i za pogolemo drustvo.Hrana i poveke voda za pienje so sebe a se ostanato dala prirodata.Ima dzepovi so pesocno dno,sosema dobra plaza.Teren za prosetki i istrazuvanje,fantasticni pogledi sprema moreto od visocina.Tuka nikoj nema da vi pravi problem,na krajot se znae-seto gjubre vo kesa,vo kola pa vo prvata kanta za gjubre. JUG.JPG Capture.JPG [DOUBLEPOST=1476489357][/DOUBLEPOST]Koordinatite se gledaat na slikata.[DOUBLEPOST=1476489419][/DOUBLEPOST]Na prvata slika od Google Earth!
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
18
Точно, на Xina нема никаков проблем, таму не доаѓа ни туристичката полиција, а на таа крајна плажа може стварно да бидфе пуста, супер за кампинг.
 
S

silmarillion

Гостин
Каде бе со ташакон на темава : ))))) Него Каламитси некој во бунгаловите да бил да сподели искуство?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578
убави кампови за млади..
помеѓу Вурвуру и Сарти, голем камп со забавни активности
http://www.armenistis.com.gr/index.php?lang=en
12км по Неа Мармара... овој е мал интимен камп
http://www.areti-campingandbungalows.gr/gallery.php

за фамилиарно кампирање интересен е кампот меѓу Ormos Panagias и Vourvourou..
задолжително некој чамец да се носи, барем мал гумењак на весла
http://www.camping-rea.gr/
 
Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
Da,taa slika treba da se otstrani,gi molam moderatorite da go sredat toa od ime na site clenovi.Coekov ja stail ama malku izbrzal,aj da ne go kritikuvame. Nakaj Kalamitsi ne skrsnav iako pominav od tamu ovaa sezona,me interesirase ama sepak ne sum za takva forma na nudizam,mislam kako makedonci so obzir na nasiot mentalitet sepak da razgovarame za pomeka forma(mislev za maleckata plaza Kalamitsi).Inace moj vpecatok e deka vo Grcija nudizmot se tolerira ako se ima obziri sprema prisustvo na deca i oddalecenosta od obicnite obleceni kapaci.Obicno vazi praviloto-koj dojde prv na plazata na odredeno mesto-toj go diktira nacinot za narednite iako ima i takvi na koi im e interesno da se blisku do nudistite ama ete nemaat hrabrost a pokazuvaat znaci deka sakaat i ke se "nasadat" blisku pa go rasipuvat zadovolstvoto na prvite.Sekogas vazi praviloto,se e vo red ako ne smetas na drugite!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom