Камини

Камини

 • Класични

  Гласови: 51 69,9%
 • Модерни

  Гласови: 22 30,1%
 • Не сакам камини

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  73
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.230
Поени од реакции
390

-овој последниот во готски стил ми е favourite1:vozbud:

--- надополнето ---

Инаку, иако е можеби малку off topic, приврзаник сум и на вакви решенија за греење или пак повеќе функции

--- надополнето ---

 
Член од
19 декември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ќе ве молам, ако некој познава човек кој врши вградување на камини да ми пише тука или контакт по лп.
Значи каминот гусан, со стакло, го имам, треба само да се вгради, па после ќе се обложува со гипс картон.
Стварно ми е потребно и итно, ако некој знае добар мајстор нека пише.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.297
Поени од реакции
9.008
Можеби не е темата за тоа но ете моето последно дело.


Фали уште некој детали како плочките пред каминот и така нешто, но генерално е готов.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
401
Поени од реакции
92
Здраво дали знаете како да го исчистам каминот? Стаклениот дел го чистам со пепел и одлично се чисти,но горниот дел и странечниот дел незнам како.
Ова е каминот кој што го користам
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.495
Поени од реакции
8.199
Здраво дали знаете како да го исчистам каминот? Стаклениот дел го чистам со пепел и одлично се чисти,но горниот дел и странечниот дел незнам како.
Ова е каминот кој што го користам
Нашибај внатре нешто ситно што гори и самата температура све ќе исчисти. јас имам поголем од овој...и на таков начин го чистам
...на пример со пилевина како во овој случај (ова е мојот камин)...

https://www.youtube.com/watch?v=8GLXsFqN92M
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
401
Поени од реакции
92
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.495
Поени од реакции
8.199
ние го чистиме со обична крпа...и еве 12 години немам проблем

Можеби има и специјална течност за тоа....но обична крпа и евентуално спреј за чистење на прозори би ја завршиле работата
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Здраво дали знаете како да го исчистам каминот? Стаклениот дел го чистам со пепел и одлично се чисти,но горниот дел и странечниот дел незнам како.
Ова е каминот кој што го користам
Ima edno grcko sredstvo vo vero jumbo,na drugi mesta go nemam sretnato,prskas i so toalet hartija brises.
P.s. malku loso mirisa,ama e kratkotrajno
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.080
Поени од реакции
38.065
Никако со средства ќе ви биде бело после кратко време. Со вода и крпа кога ладно, а стаклото со влажна марамица или пепел.

Камините одозгора не се за готвење и не знам од што ви се уништуваат, па мора да ги чистите. Кога веќе сакате ставете алуминиумска фолија под садовите за готвење. 20 години имавме камин и како нов е.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Никако со средства ќе ви биде бело после кратко време. Со вода и крпа кога ладно, а стаклото со влажна марамица или пепел.

Камините одозгора не се за готвење и не знам од што ви се уништуваат, па мора да ги чистите. Кога веќе сакате ставете алуминиумска фолија под садовите за готвење. 20 години имавме камин и како нов е.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Kaj klasicnite kamini,a ne tie za gotvenje,stakloto se zacrnuva posle nekolku dena koristenje. So vlazna maramica ne se vadi crnoto,a i ostava beli fleki posle brisenjeto
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.080
Поени од реакции
38.065
Ти кажувам и испробано ми е и се чисти. Влажни марамици од оние за чистење стакло, дрво, пластика. Оние за лице ги има секакви и некои може бело да остават.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Ти кажувам и испробано ми е и се чисти. Влажни марамици од оние за чистење стакло, дрво, пластика. Оние за лице ги има секакви и некои може бело да остават.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Ako mozes stavi foto ili barem ime na tie vlazni maramici
 
На врв Bottom