Камери за по дома

Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Сакам да ставам камера надвор на балкон каде ќе ја сними и влезната врата и разгледував некои камери по google гледав некои видеа по youtube и како што иде редот почна да се редат реклами по фб и инстаграм. Сакам да слушнам мислења за некој што има веќе инсталирано камери дома што марка, како функционират истите, цена и тн. Овие што ги гледав по фб реклами се преку вифи и снимат на microsd картица. Screenshot_20220626-151116_Instagram.jpg Screenshot_20220620-220202_Facebook.jpg Screenshot_20220620-220024_Facebook.jpg Screenshot_20220620-220045_Facebook.jpg Screenshot_20220620-220133_Facebook.jpg

Доколку има слична или иста тема префрлете го мислењето.
 

Attachments

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Kameri ima razlicni, zavisi tebe kolku ti e budzetot i za sto ti treba. Jas staviv Hikvision pred dve nedeli. Kamerite kaj mene se 5mp,ima resiver i 4TB hard disk, koi mislam deka moze da cuva snimki okolu 20ina dena. Povrzani se so ruter i mozam od bilo kade u svet da gi sledam kamerite. Za cena ne prasuvaj, skapi se :D
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Kameri ima razlicni, zavisi tebe kolku ti e budzetot i za sto ti treba. Jas staviv Hikvision pred dve nedeli. Kamerite kaj mene se 5mp,ima resiver i 4TB hard disk, koi mislam deka moze da cuva snimki okolu 20ina dena. Povrzani se so ruter i mozam od bilo kade u svet da gi sledam kamerite. Za cena ne prasuvaj, skapi se :D
4 камери плус монтажа мислам дека беше 250 евра рекламата која ми се појави на фб. Но мене ми треба една до 2 камери. Колку камери имаш ти и што цена, без цена ништо не бодува ? :D
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Kameri ima razlicni, zavisi tebe kolku ti e budzetot i za sto ti treba. Jas staviv Hikvision pred dve nedeli. Kamerite kaj mene se 5mp,ima resiver i 4TB hard disk, koi mislam deka moze da cuva snimki okolu 20ina dena. Povrzani se so ruter i mozam od bilo kade u svet da gi sledam kamerite. Za cena ne prasuvaj, skapi se :D
ако се 4 камери и со се монтажа верувам околу 400-500 евра си ги платил. Ова што го имаш ти и ова што се продава по интернет е сосема друга класа.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ај само на кратко нешто ќе спомнам, понатаму изборот си е ваш.

Практично ДОМА камери кога ставате, секако доколку истите се конектирани на интернет (за да ги следите од надвор -преку мобилен, пц итн) едно имајте на ум. Релативно лесно може некој да ви влезе виртуелно во вашите домови.
Не е некоја филозофија да се пробијат домашни (не професионални) надзорни системи, па за кој сака производител и да се работи.

Камери океј. Надвор нека снимаат (согласно законот), дома заеби брате. Сем без интернет врска и лајв стрим, снимката само на ДВР, токаш океј.

Со еден збор, внимателно со инсталирање камери внатре по дома.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Screenshot_20220626-220132_Facebook.jpg

Камери конектирани на интернет само за надвор да снима влез или двор. За внатре и јас се согласувам дека не е сигурно ако истите се поврзани на интернет.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
4 камери плус монтажа мислам дека беше 250 евра рекламата која ми се појави на фб. Но мене ми треба една до 2 камери. Колку камери имаш ти и што цена, без цена ништо не бодува ? :D
6 kameri od 5mp i 8 kanalen dvr so 4tb wd purple survelliance hard i instalacija vkluceno okolu 750evra. Inace jas imam samo nadvor, vnatre ne mi trebaat kameri.
Автоматски споено мислење:

Ај само на кратко нешто ќе спомнам, понатаму изборот си е ваш.

Практично ДОМА камери кога ставате, секако доколку истите се конектирани на интернет (за да ги следите од надвор -преку мобилен, пц итн) едно имајте на ум. Релативно лесно може некој да ви влезе виртуелно во вашите домови.
Не е некоја филозофија да се пробијат домашни (не професионални) надзорни системи, па за кој сака производител и да се работи.

Камери океј. Надвор нека снимаат (согласно законот), дома заеби брате. Сем без интернет врска и лајв стрим, снимката само на ДВР, токаш океј.

Со еден збор, внимателно со инсталирање камери внатре по дома.
Kaj mene i za ovie nadvor ima lozinka za moze da se gleda videoto. Imas edna lozinka za logiranje u dvr i posle uste edna za da mozes da vidis video od kamerata.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Kaj mene i za ovie nadvor ima lozinka za moze da se gleda videoto. Imas edna lozinka za logiranje u dvr i posle uste edna za da mozes da vidis video od kamerata.
Знам другар, но верувај дека е прилично лесно за пробивање. Има доста аматерски и не толку аматерски програмчиња (како и доста други начини), кои што овозможуваат нелегален пристап и покрај сите тие "заштити".
Надвор нека снима и нека стрима, не те засега. Но доколку гледаат камерите внатре дома, интернет врска со ДВР-от јок.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.419
Поени од реакции
3.642
Знам другар, но верувај дека е прилично лесно за пробивање. Има доста аматерски и не толку аматерски програмчиња (како и доста други начини), кои што овозможуваат нелегален пристап и покрај сите тие "заштити".
Надвор нека снима и нека стрима, не те засега. Но доколку гледаат камерите внатре дома, интернет врска со ДВР-от јок.
Точно кажано.

Не сме свесни колку само експлоити има за овие уреди низ интернет, а и да ги апдејтираш сите на понови верзии пак има некој zero day екплоит незакрпен или сеуште необјавен од хакерите.

Овие камери претежно и најмногу се користат за ддос напади со ботнети...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Во последно време се губи поентата со камерите.. Јас имам надвор камери, ми упаднаа крадци попладне кога сите бевме дома. На камера се гледаат ликови со црни маски и качкети. И да имаш јасна снимка и со неа да одиш во полиција, нашите немаат софтвер за препознавање на лица (како што кажаа на една пријателка: Вие многу гледате Discovery изгледа...)
Не знам која би ти била поента. Ако сакаш да ги заплашиш (не се плашат така лесно), стави random камера од Ali...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Корист од камера гледам само доколку ми јави дека некој е во мој простор и да има можност за разговор. Така, можеби, би успеал да реагирам на време
 

Kajgana Shop

На врв Bottom