Камерите и радарите на МВР ставени во функција + презентирана „Пази радар“ апликација

F

FARANG

Гостин
Xak neku da se prepukvam po forumi ali pak zaklucokot e deka ova e cekor napred. Sekogas ke ima nekoja mala privilegirana masa od 5-10% ali iskrajno koj gi ebe niv. Ako ova doprinese 90% od narodot da se odnesuva podobro na patistata togas i te kako ova e ODLICNA rabota mnogu podobra od nekoj drugi jebi vetar investicii na ovaa ili nekoja druga vlada. Ti si za bezplatni katni garazi, jas sum za parite da se reinvestiraat i ovoj sistem da se prosiri niz cela MKD a potoa da se investira vo podobri patista. Za mene toj sto saka da zivee nadovor od centar ili SK i zatoa platil poevtin stan koga ke dojde vo centar ili neka si fati autobus ili neka plati parking.

Ako stvarno tolku ti faka odenje do fax (mislam deka malku preteruvas ama ajde) togas aj kazi uopste koja e matematikata da vozis? Odi peski ili koristi taksi. Koga ke izracunas benzin, registacija, amortizacija, kredit za kola itn koja e logikata da vozis ako gore dole isto ti e da ides peski? Jas vozam samo u australia kade taksito e preterano skapo i distancite se ogromni. Dnevno bez prolem proagam nad 100km. Vo MKD i Thailand poevtino i polesno mi e da se vozam vo taxi.

Zboris za odenje cekor po cekor, za mene prviot cekor bese zelen bran, vtoriot zonsko parkiranje, tretiot katni garazi, cetvrtiot kameri, petiot podzemni ulici. Nemislam deka ne rabotat na ova pole, kamo sreka vaka da rabotat na ekonomijata ili nekoj drugi raboti. Ovde se gleda deka ako nisto drugo probuvaat da napravat nesto e sega kolku ova ke raboti vremeto ke pokaze.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
222
Поени од реакции
224
Како да ја активирам апликацијата на моб, да ми покажува каде е радарот?​
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348
Апликацијата е достапна во Play Store...

Воопшто не сум задоволен. Користи интернет за вчитување на мапите (наместо да се вметне готова мапа од територијата на Скопје, па и Македонија), па секогаш ќе бидете зависни од него додека ја користите оваа апликација. Не функционира во Landscape (WTF?) и е сиромашна со опции. Единствено подесување е далечината за испраќање на нотификации... Оддава впечаток дека е направена за 1 ден. Добива 2 ѕвезди само поради тоа што преку неа ни се достапни сите локации и затоа што постои простор за напредок. Но, во ваква состојба повеќе ни се исплати да ги научиме на памет локациите, отколку да ја користиме апликацијата.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
885
Поени од реакции
408
Се надевам дека работат и на Бит пазар освен ако по некоја грешка не успеале да стават таму камери.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Поглупа апликација нема во целиот Play Store. Кој ја правел апликацијава, некое дете во средно? Самата ти активира ГПС без прашање, зависна е од интернет, естетски е како да е нашлакана во Пеинт... Trapster апликацијата е многу подобра алтернатива.
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
142
Поминав 3 4 пати со 70 80 пред камерине од што сум заборавен....Мислите ке стигнат честитки???
Има некој што може да вгради во кола некое пиштало кога ке се крене над 60 да пишти(го има на новите коли)???
Само такво нешто ми изгледа за опција против камериве...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Xak neku da se prepukvam po forumi ali pak zaklucokot e deka ova e cekor napred. Sekogas ke ima nekoja mala privilegirana masa od 5-10% ali iskrajno koj gi ebe niv. Ako ova doprinese 90% od narodot da se odnesuva podobro na patistata togas i te kako ova e ODLICNA rabota mnogu podobra od nekoj drugi jebi vetar investicii na ovaa ili nekoja druga vlada. Ti si za bezplatni katni garazi, jas sum za parite da se reinvestiraat i ovoj sistem da se prosiri niz cela MKD a potoa da se investira vo podobri patista. Za mene toj sto saka da zivee nadovor od centar ili SK i zatoa platil poevtin stan koga ke dojde vo centar ili neka si fati autobus ili neka plati parking.

Ako stvarno tolku ti faka odenje do fax (mislam deka malku preteruvas ama ajde) togas aj kazi uopste koja e matematikata da vozis? Odi peski ili koristi taksi. Koga ke izracunas benzin, registacija, amortizacija, kredit za kola itn koja e logikata da vozis ako gore dole isto ti e da ides peski? Jas vozam samo u australia kade taksito e preterano skapo i distancite se ogromni. Dnevno bez prolem proagam nad 100km. Vo MKD i Thailand poevtino i polesno mi e da se vozam vo taxi.

Zboris za odenje cekor po cekor, za mene prviot cekor bese zelen bran, vtoriot zonsko parkiranje, tretiot katni garazi, cetvrtiot kameri, petiot podzemni ulici. Nemislam deka ne rabotat na ova pole, kamo sreka vaka da rabotat na ekonomijata ili nekoj drugi raboti. Ovde se gleda deka ako nisto drugo probuvaat da napravat nesto e sega kolku ova ke raboti vremeto ke pokaze.
Мелбурн, дај бе не се мешај кога си километри далеку. Седи си во Аустралија и остави не во нашата мизерија овде. Проектот е голема грешка, пред се, бидејќи некои возачи и пешаци немаат сообраќајна култура. Џабе ти се камери, за месец дена ќе научиме каде има камери и пред нив ќе сме нај совесни возачи, додека на другите делови од градот пак ќе е сељачката.
Мене само ме интересира кој ќе го проверува материјалот од камери кои снимаат 24/7. Ако им фали кадар нека ме викнат мене. :)
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Искрено мислам дека треба да се направи апликација "Пази камера" - :pos::pos::pos:

Се надевам дека работат и на Бит пазар освен ако по некоја грешка не успеале да стават таму камери.
Сакале да стаат ама им снемало камери - не порачале доволно џД

Поминав 3 4 пати со 70 80 пред камерине од што сум заборавен....Мислите ке стигнат честитки???
Има некој што може да вгради во кола некое пиштало кога ке се крене над 60 да пишти(го има на новите коли)???
Само такво нешто ми изгледа за опција против камериве...
Ако имало само камери нема да ти стаса честитка - иначе и јас си ја пичам 80 - 90 - 100 ехехехеххеех (дур не ми стаса некоја казна) - Иначе шо ќе ти пиштало пушти си Пази Радар и немаш гајле :pos::pos::pos::pos:
 
Член од
23 мај 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
Ако има поставено и радари до нив да, ко во овој случај

Оваа фотографија не е од кај нас, скината е од интернет (да „новинариве“ се до толку непрофесионални). Нема сеуште систем за регистрирање на брзина, тие се друг тип на камери, малку се погломазни.
Сеуште не е набавен ни соодветен софтвер за постојните камери, снимките ги гледаат „ручно“, а тоа што викаат дека ќе се регулирал сообраќајот преку камериве XD...сведоци сме деновиве како припадниците од министерството задолжени за „безбедноста во сообраќајот“ ги оставаат семафорите на жолто трепкачко светло, а и за тоа треба тој ужасно скап софтвер и зависно од режимот на работа да детектира сообраќај преку камерите или преку сензори вградени под асвалтот (слични на оние на паркинг рампите), исто преку такви сензори без грешка се детектира минување на црвено светло. Да не ги спомнувам семафориве која катастрофа се, знаат да се здрват и на сите правци да даваат зелено светло (бидејќи некој пикнал повеќе пари у џеб на некој тендер) што е недозволиво во нормална држава, а кај нас минува неказнето и семафорите и понатаму се оставаат во функција, заедно со бројчаниците кои не секогаш покажуваат точно уште колку секунди има до промената на светлото.

Јас сум за регулирање на прекршоците, но тоа треба да го прави лице кое ќе знае да процени што е за казна, што е за опомена, доколку навистина се залагаат за зголемување на безбедноста, а не некој што зима плата за да собере што поголем арач, или да исполни одредена квота на својата смена. Кога ќе се разлетаат казни без усул ќе се соочиме со панично нагло кочење на жолто светло и пак сообраќајка... така не се зголемува безбедноста!
 

Gunner4ever

Vive la France
Член од
14 ноември 2009
Мислења
663
Поени од реакции
130
Сакав да прашам дали првиов месец се само опомени пошто така ми рекоа дали е тоа виситина или не ?
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Следно:
Програма "Пази родител".
За сите клинци шо се берат по " нивните збиралишта, кафулиња, летни дискотеки, паркови и училишни дворови" да не бидат "фатени".
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Како идат работиве до сега, му стигна на некој честитка дома за црвено, брзо возење или сл.?
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
На пластичарска улица или како ли се вика по ново има камера ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom