Камера за видео надзор

Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
Здраво на сите!
Вујко ми има вила далеко од населено место и неколку пати му влегуваа кратци... Таму нема достапно струја, а сака некако да подтаве безбедносна камера...
Прашањето ми е
дали постои камера што работи на Батерија или акомулатор и дали може снимките да се зачувуваат на мемориска картичка па да може да ги прегледа?
поздрав
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
На батерија дека ќе работа тешко веројатно а снимките може да се зачуваат на мемориска.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
на акумулатор ќе работи, а за снимање ќе ти треба DVR. или пак камера со 3G рутер да врзиш и преку интернет да си гледаш на мобилен или пц.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.866
Здраво на сите!
Вујко ми има вила далеко од населено место и неколку пати му влегуваа кратци... Таму нема достапно струја, а сака некако да подтаве безбедносна камера...
Прашањето ми е
дали постои камера што работи на Батерија или акомулатор и дали може снимките да се зачувуваат на мемориска картичка па да може да ги прегледа?
поздрав
Интернетот ќе ти биде поголем проблем, обично wimax и 3G не бркаат работа за камерите.
А и не ти требаат, кај мене имаше утисоци кои се познаваа и со голо око, дојде полиција, зеде примерок од утисоците и еве по година дена сеуште ги бараат во нивната база, чунки треба многу јак компјутер за да ги најдат ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.214
Поени од реакции
78.779
Ја знам за фотоапарати кои работат на батерии. Ги користат овие што го пратат рисот балкански да го спасуваат.
Се поставуваат негде у пичку матер, скриени и реагираат на движење. Имаат детектор на движење, па сликаат.
Само од време на време се полнат или мењаат батериите.

Знам дека ги нарачуваа од Америка. Не сум сигурен али мислам дека коштаа едно $50.

Ја коа планирам таква викендица ги имам на ум овие. Е сеа гарант има и други камери или вакви некои апарати што бркаат работа у такви вукојебини, али треба чоек да се распраша.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Да прашам нешто...ако се најде некој што би знаел. Имам некој DVR D-vigilant oд пред некоја година. Користи од оние обични камери....дали ќе може вакво нешто
https://www.ebay.com/itm/HIKVISION-DS-2CE16C0T-IRP-3-6mm-Lens-HD720P-20m-IR-Bullet-Analog-NTSC-Camera-/222585332781?
Oваа е NTSC а тие другите се Pal.
Форматот NTSC или PAL нема големо значење, побитно е дали DVR-от што го имаш поддржува приклучување на аналогни камери. Оваа на линкот од ибеј пишува дека е аналогна. Прати ми слики од DVR-от или точниот модел и ќе ти кажам што е компатибилно што не е.[DOUBLEPOST=1511183836][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите!
Вујко ми има вила далеко од населено место и неколку пати му влегуваа кратци... Таму нема достапно струја, а сака некако да подтаве безбедносна камера...
Прашањето ми е
дали постои камера што работи на Батерија или акомулатор и дали може снимките да се зачувуваат на мемориска картичка па да може да ги прегледа?
поздрав
Има опција да се постави камера која ќе добива струја од соларен панел. Овие камери се малку поскапи и нема многу луѓе во Македонија кои ги користат и кои знаат како се монтираат. После ова ти останува проблемот како ќе ги гледаш снимките од оваа камера. Ако сакаш дирекно на телефон да можеш да ги гледаш без да бидеш физички присутен блиску до камерата и без да се зачувуваат снимките тогаш ти треба солидна интернет конекција. Во спротивно ти треба DVR снимач кој снимките ќе ги чува на хард диск. Бидејќи како што кажа нема струја на вилата тогаш единствено и наједноставно решение се соларните панели.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Форматот NTSC или PAL нема големо значење, побитно е дали DVR-от што го имаш поддржува приклучување на аналогни камери. Оваа на линкот од ибеј пишува дека е аналогна. Прати ми слики од DVR-от или точниот модел и ќе ти кажам што е компатибилно што не е.
Абе не го пишува точниот модел, и на менито му го нема.
20171120_142244 - Copy.jpg
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Абе не го пишува точниот модел, и на менито му го нема.
Прегледај го приврзокот 180551
Позади кај влезовите или одоздола мора да има некаде лепенка со информации освен ако не ти се извадени. Ќе пробам и вака да најдам ама не знам колку ќе можам.

Edit: Мислам дека е овој. Ќе можеш таа аналогна камера од ибеј да ја приклучиш на него. Не би требало да имаш никакви проблеми.

http://digitalvision.rs/dvr-dvigilant-dv-2016-16xcif-1x-audio-ulaz-c/46209
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Позади кај влезовите или одоздола мора да има некаде лепенка со информации освен ако не ти се извадени. Ќе пробам и вака да најдам ама не знам колку ќе можам.
Треба аналоген да е. Имам моментално на него некои крш камери. А инфо за DVR от нама.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Здраво, не сум воопшто упатен во ова, зато и ми треба помош, сакам да ставам камера на влезна врата, во објект каде нема интернет, доволно ми е сниманото да се зачувува 24 сати.
Или пак ако тоа е скапо да ставам интернет и да ставам од овие што можеш да ги пратиш преку телефон.
Или кажете ваша идеа...
Пари многу неможам да вложам така да кажете што е најпаметно во овој случај. Камерата ќе биде повеќе за „стравот го чува лозјето“
 
M

Macedon1um

Гостин
И јас би прашал дали има некое мини камерче каде што не е потребно ниту струја ниту интернет, значи да работи на батерија и да снима на мемориска картичка (а може и само да слика како оние животниве што ги сликаат по шумите) само кога има некакво движење во близина.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.665
Ке ви ја украдат и камерата и акомулаторот.... и нема да ги фатат а и ако ги фатат ке излезе дека се некои наркоманишта од кои никад нема да наплатиш никаква штета а уште помали се шансите да ги најдат украдените предмети и да ти ги вратат, уште ке си дадеш трошкови за суд... а нив кур ги боли дека ги снимале, немаат проблем со тоа, битно им е да не ги фатиш додека крадат, тие 5 минути им се битни.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Здраво... пред некое време земав камера од алиекспрес и деновиве ја поставив, ја поврзав со домашното ви-фи и ставив Сд картичка и ја инсталирав апликацијата Yoosee на мобилен. Проблемот е што кога ќе влезам во апликацијата, често знае видеото да кочи... Ако може некој поупатен да ми помогне, или да ми каже некоја слична апликација за IP камера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom