Камера за видео надзор

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од sharambaram, 10 јуни 2015.

 1. sharambaram

  sharambaram

  Член од:
  1 декември 2013
  Мислења:
  57
  Допаѓања:
  21
  Здраво на сите!
  Вујко ми има вила далеко од населено место и неколку пати му влегуваа кратци... Таму нема достапно струја, а сака некако да подтаве безбедносна камера...
  Прашањето ми е
  дали постои камера што работи на Батерија или акомулатор и дали може снимките да се зачувуваат на мемориска картичка па да може да ги прегледа?
  поздрав
   
 2. bobianakonda

  bobianakonda

  Член од:
  16 август 2007
  Мислења:
  1.721
  Допаѓања:
  1.225
  На батерија дека ќе работа тешко веројатно а снимките може да се зачуваат на мемориска.
   
 3. marambo

  marambo

  Член од:
  19 април 2013
  Мислења:
  2.004
  Допаѓања:
  2.077
  на акумулатор ќе работи, а за снимање ќе ти треба DVR. или пак камера со 3G рутер да врзиш и преку интернет да си гледаш на мобилен или пц.
   
 4. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.146
  Допаѓања:
  6.870
  Интернетот ќе ти биде поголем проблем, обично wimax и 3G не бркаат работа за камерите.
  А и не ти требаат, кај мене имаше утисоци кои се познаваа и со голо око, дојде полиција, зеде примерок од утисоците и еве по година дена сеуште ги бараат во нивната база, чунки треба многу јак компјутер за да ги најдат ;)
   
  На peac+tapanar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.314
  Допаѓања:
  29.711
  Ја знам за фотоапарати кои работат на батерии. Ги користат овие што го пратат рисот балкански да го спасуваат.
  Се поставуваат негде у пичку матер, скриени и реагираат на движење. Имаат детектор на движење, па сликаат.
  Само од време на време се полнат или мењаат батериите.

  Знам дека ги нарачуваа од Америка. Не сум сигурен али мислам дека коштаа едно $50.

  Ја коа планирам таква викендица ги имам на ум овие. Е сеа гарант има и други камери или вакви некои апарати што бркаат работа у такви вукојебини, али треба чоек да се распраша.
   
 6. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.166
 7. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.985
  Допаѓања:
  2.144
  Форматот NTSC или PAL нема големо значење, побитно е дали DVR-от што го имаш поддржува приклучување на аналогни камери. Оваа на линкот од ибеј пишува дека е аналогна. Прати ми слики од DVR-от или точниот модел и ќе ти кажам што е компатибилно што не е.
  --- Споено дупло мислење, 20 ноември 2017 ---
  Има опција да се постави камера која ќе добива струја од соларен панел. Овие камери се малку поскапи и нема многу луѓе во Македонија кои ги користат и кои знаат како се монтираат. После ова ти останува проблемот како ќе ги гледаш снимките од оваа камера. Ако сакаш дирекно на телефон да можеш да ги гледаш без да бидеш физички присутен блиску до камерата и без да се зачувуваат снимките тогаш ти треба солидна интернет конекција. Во спротивно ти треба DVR снимач кој снимките ќе ги чува на хард диск. Бидејќи како што кажа нема струја на вилата тогаш единствено и наједноставно решение се соларните панели.
   
  Последно уредено: 20 ноември 2017
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.166
  Абе не го пишува точниот модел, и на менито му го нема.
  20171120_142244 - Copy.jpg
   
 9. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.985
  Допаѓања:
  2.144
  Позади кај влезовите или одоздола мора да има некаде лепенка со информации освен ако не ти се извадени. Ќе пробам и вака да најдам ама не знам колку ќе можам.

  Edit: Мислам дека е овој. Ќе можеш таа аналогна камера од ибеј да ја приклучиш на него. Не би требало да имаш никакви проблеми.

  http://digitalvision.rs/dvr-dvigilant-dv-2016-16xcif-1x-audio-ulaz-c/46209
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.166
  Треба аналоген да е. Имам моментално на него некои крш камери. А инфо за DVR от нама.
   
 11. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.985
  Допаѓања:
  2.144
  Да да го најдов, еве ти линк погоре и тука ќе ти оставам. Аналоген е двр-от така да можеш да ја приклучиш таа камера.

  http://digitalvision.rs/dvr-dvigilant-dv-2016-16xcif-1x-audio-ulaz-c/46209
   
  На Bodhidharma му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: