Калчополи 2.0 Vs. Караванот си врви

Кој ќе се расправа сега и за ова...?


  • Вкупно гласачи
    114
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145


Линкови:









Ако не е доволно да клаваме уште? :kafence:
Сега може и за другите тимови што се под истрага.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.336
Сега може и за другите тимови што се под истрага.
Ниеден друг клуб во моментов не е под истрага, нити пак имало ПИМ мерки или како и да се викаа, каде цело раковоство им е прислушкувано во последниве 3 години.

Други клубови се спонуваат во контекст дека терале слични трансфери и дадени се примери, али ниту еден друг клуб не се спомнува во контекст на тоа дека лажирале финансиски извештаи, лажеле акционери и слично.

3 дена ти се црта дека Јуве не се теретат само за трансферите и проценките за тоа колку еден играч кошта на трансфер пазарот.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Разбира некој англиски од вас?

Поназад ставив изјава на Лаурентис во врска истрагата на трансферот на Осимен, види прочитајте.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Не е отворена истрага за ниеден клуб освен Јувентус. Тоа за Наполи, и за некои други клубови, е сомнеж на COVISOC (регулаторното тело во фудбалската федерација) кое исто така вика:

However, COVISOC itself has noted that ‘the mutual trading of players constitutes a quid that often depends on the business model of each club’, adding that determining the true value of a player is ‘a notoriously difficult exercise and not assisted by an adequate level of scientific elaboration’.

За Јувентус е отворена истрага од јавно обвинителство.

Не велам дека нема да се отвори истрага и за други, но за сега само вие сте на тапет.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Ja ko sto svativ istoto e napraeno. Ni pjanic ni artur ne vredea tolku pari.
Ako loso sum razbral i ima neso plus toa e drug muabet. Ali cim ima tolkava galama niso cudno da popie juve nekoi finansiska kazna ili zabrana ko citi. Odzemanje tituli ili bodovi mislam deka nema sansi.
Мислам дека е многу повеќе од тоа.
Ми нема логика за Пјанич-Артур да креваат фама.
Чист дил беше барем законски, каде што Јуве и Барса си помогнаа да го преебат ФФП. Не гледам како би прекршиле закон, едноставно Јуве и даде Х милиони на Барса за Артур и Барса му даде Х милиони на Јуве за Пјанич, не ми текнува сеа од врв на глава цифри и кој играч прв беше купен.

Ова повеќе ми делува на криминал, чист криминал, не само малверзација и заобиколување на ФФП, сепак Уефа ќе покренеше истрага и за Барса и за Јуве ако беше околу Артур-Пјанич.

Овдека Италија ќе ги гони ко што сфатив, сигурно Италија нема да ги гони за продавање и купување на „флоп“ за тон евра :)

За ФФП да, може казна парична и забрана за трансфери, но ако искочи некој тежок криминал со фалсификати тогаш и затворски казни и релегација може да се случи. Јас би почекал со коментирање сеуште, да видиме што точно ќе искочи истрагата и за што точно ќе ги гонат ако ги гонат Јуве.

Ако знае некој точно што е причината, за што ги теретат освен за некој „малверзации“ нека каже. Највеќе се збори за финансиски измами. Како и да е ќе видиме што ќе искочи.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.218
Поени од реакции
5.124
И Милан имаа сумљива трампа Ребич и Андре Силва, само што таму ги потценија играчите, и двата ги проценија по околу 3 миљона ако не се лажам....

Тоа беше за да се заебе Фиорентина што требаше да добие 50% од парите за трансферот на Ребич :icon_lol:

Али Јувентус пробале да си играат со берза и финансиски извештаи за што се лежи и затвор.....мада ја мислам пак никој нема да лежи али може да се борат за титулата следната сезона...у Серие Б :icon_lol:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Мислам дека е многу повеќе од тоа.
Ми нема логика за Пјанич-Артур да креваат фама.
Чист дил беше барем законски, каде што Јуве и Барса си помогнаа да го преебат ФФП. Не гледам како би прекршиле закон, едноставно Јуве и даде Х милиони на Барса за Артур и Барса му даде Х милиони на Јуве за Пјанич, не ми текнува сеа од врв на глава цифри и кој играч прв беше купен.

Ова повеќе ми делува на криминал, чист криминал, не само малверзација и заобиколување на ФФП, сепак Уефа ќе покренеше истрага и за Барса и за Јуве ако беше околу Артур-Пјанич.

Овдека Италија ќе ги гони ко што сфатив, сигурно Италија нема да ги гони за продавање и купување на „флоп“ за тон евра :)

За ФФП да, може казна парична и забрана за трансфери, но ако искочи некој тежок криминал со фалсификати тогаш и затворски казни и релегација може да се случи. Јас би почекал со коментирање сеуште, да видиме што точно ќе искочи истрагата и за што точно ќе ги гонат ако ги гонат Јуве.

Ако знае некој точно што е причината, за што ги теретат освен за некој „малверзации“ нека каже. Највеќе се збори за финансиски измами. Како и да е ќе видиме што ќе искочи.
Не знам, ако некој подобро го разбира случајот нека подобјасни. По оваа логика, и трансверот на кансело беше чуден, сруши рекорд за најскап бек. Еден куп клубови ја правеа истата финта за да избегнат ффп, тоа со амортизацијата и тн.
Е сеа ко што читам разликата е што Јуве ги имаат на снимка.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.274
Поени од реакции
45.673
Многу сакам да видам уште еднаш Јуве како оди во Б и интерашите како слават поклонета титула.
Едноставно секој треба тој беда-фест да го до доживее :icon_lol:
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Не е отворена истрага за ниеден клуб освен Јувентус. Тоа за Наполи, и за некои други клубови, е сомнеж на COVISOC (регулаторното тело во фудбалската федерација) кое исто така вика:

However, COVISOC itself has noted that ‘the mutual trading of players constitutes a quid that often depends on the business model of each club’, adding that determining the true value of a player is ‘a notoriously difficult exercise and not assisted by an adequate level of scientific elaboration’.

За Јувентус е отворена истрага од јавно обвинителство.

Не велам дека нема да се отвори истрага и за други, но за сега само вие сте на тапет.
Значи вака, и тој трансфер е под истрага, трансферот, не клубот.

Ако Јувентус го јаде ќе го јадат и другите.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
380
Поени од реакции
1.264
Значи никој од нас не е ненормален да негира дека неговиот тим не направил трансфер со напумпани цени за да го заобиколи ФФП, во проколнатава лига поинаку не ни можело да се егзистира, да имаше асолна, некорумпирана федерација шо ќе гледаше да го накрени нивото на лигата, да обезбеди посериозни средства од ТВ права глупости, можда немаше да има потреба, ама така е како шо е.

АМА, разликата меѓу сите тие случаи и случајот за кој се испитува Јувентус, е то шо второво е (засега!) единствен случај за кој се тврди дека има импликации надвор од фудбалскиот свет и зато има истрага од јавно обвинителство, заради ствари кои 901238 пати беа објаснати во Серие А темата.

Мислам, луѓе од клубот викаат дека ова е најлошото нешто шо му се има десено на клубот после Калчополи, видете изјави и на Недвед, сите се ко попарени од дешавката, ама битно вие сте убедени дека нема гајле и/или дека сите ќе го јадат, алал да ви е на паметот, не знам шо да речам друго.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.829
Поени од реакции
24.225
Значи никој од нас не е ненормален да негира дека неговиот тим не направил трансфер со напумпани цени за да го заобиколи ФФП, во проколнатава лига поинаку не ни можело да се егзистира, да имаше асолна, некорумпирана федерација шо ќе гледаше да го накрени нивото на лигата, да обезбеди посериозни средства од ТВ права глупости, можда немаше да има потреба, ама така е како шо е.

АМА, разликата меѓу сите тие случаи и случајот за кој се испитува Јувентус, е то шо второво е (засега!) единствен случај за кој се тврди дека има импликации надвор од фудбалскиот свет и зато има истрага од јавно обвинителство, заради ствари кои 901238 пати беа објаснати во Серие А темата.

Мислам, луѓе од клубот викаат дека ова е најлошото нешто шо му се има десено на клубот после Калчополи, видете изјави и на Недвед, сите се ко попарени од дешавката, ама битно вие сте убедени дека нема гајле и/или дека сите ќе го јадат, алал да ви е на паметот, не знам шо да речам друго.
Да, вака читајќи по тоа за што ги обвинуваат мислам дека некои ликови поединци ќе завршат позади решетки ако ова излезе точно.
Мислам дека Јувентус како клуб нема толку да настрада (со испаѓање и одзимање на титули), али поединци директори сигурно ќе завршат во затвор.
Зашто ова не е мала работа и воошто не е заебанција.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Значи никој од нас не е ненормален да негира дека неговиот тим не направил трансфер со напумпани цени за да го заобиколи ФФП, во проколнатава лига поинаку не ни можело да се егзистира, да имаше асолна, некорумпирана федерација шо ќе гледаше да го накрени нивото на лигата, да обезбеди посериозни средства од ТВ права глупости, можда немаше да има потреба, ама така е како шо е.

АМА, разликата меѓу сите тие случаи и случајот за кој се испитува Јувентус, е то шо второво е (засега!) единствен случај за кој се тврди дека има импликации надвор од фудбалскиот свет и зато има истрага од јавно обвинителство, заради ствари кои 901238 пати беа објаснати во Серие А темата.

Мислам, луѓе од клубот викаат дека ова е најлошото нешто шо му се има десено на клубот после Калчополи, видете изјави и на Недвед, сите се ко попарени од дешавката, ама битно вие сте убедени дека нема гајле и/или дека сите ќе го јадат, алал да ви е на паметот, не знам шо да речам друго.
“Juventus are helping the prosecutors and are confident they will help shed light on the situation,” Italian media report Elkann as saying.

Мнооогу загрижени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom