Калина Велевска и Александар Миновски, членови на планинарскиот клуб ,,Трансверзалец“

C

Caci1306

Гостин
Оф мајко мила, што све се закачи на темава. И грците си се луѓе пред се.
Ludje se ama vo ovoj slucaj krajno neprofesionalni i imaat mnogu propusti.
Samiot skijacki centar pri zatvoreno skijaliste ne smeel da dozvoli dvizenje na grupa na ludje po zatvorena staza poradi nevreme.
Direktorot na centarot go povlekol edniot ratrak "bidejki imal druga rabota vo centarot", a tragaat po
dve lica.
Pri prijavuvanjeto tie prevzemaat merki adekvatni za potraga po skijaci iako e kazano deka decata bile na vrvot sto e von dkijaska zona na posledniot ski lift.
Nivni propust e sto vednas ne povikale specijalni sluzbi za spasavanje od Solun.
Pogore nekade bese napisano "sto ke bese da se spasuvase stranec vo Makedonija pa da puknese remen".
Dali Grcite mozele da napravat poveke znaat samo tie sto bile na lice mesto. Mozebi nokta ne, da bea povikani na vreme i stignea porano sigurno akcijata ke bese uspesna.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Темава отиде далеку.
Сакам да ја појаснам мојата реакција и зошто пишувам така. @Anon @Bojan Van Buuren Армин, вие двајца пишувате во многу теми, па ај да ви кажам зошто не ми се рендом постовите и не е „само обично гледање“ на работите како што вие двајца си пишувате.
Напаѓањето на Москито и Угриновски - прво треба една животна лекција да научите и двајцата дека авторитети и принципи/правила се две многу различни работи. Москито стекнал некаков имиџ (ај авторитет да го наречам) во планинарските кругови. Во тој контекст еве го овој фантастичен документарец за возобновувањето на Првата македонска трансверзала (направете си кафе и уживајте). Ова е за да ви докажам дека коментирам и осудувам постапки, а не луѓе и авторитети - тоа шо вие грешите.


Трансферзалец маркираше, пробиваше патеки на места каде што ретко одат планинари. Јас тоа го ценам. Цела Шара е со нивни патокази и маркации за потребите на Трансверзалата и тие ни се наоѓале. За разлика од фејкерите хајкинг кои копираат тури, крадат идеи и многу исфорсираа една комерцијала последните години. Ако ги читате на фејсбук, на пример Македон, планинарскиот клуб и хајкинг се у некој конфликт, јасно ми е и зошто - хајкинг праеше тури со по 200 души без ниеден лиценциран водич (ни планински, ни туристички, никаков). Фејсбук создаде простор за регрутирање луѓе без грам искуство во спортот. Е сега на што се должи мојава реакција - планината е таква каква што е, природата (поточно) е таква каква што е - нема зезање со неа. Да ве потсетам на еден настан од пред некое време во кое двајца возрасни татко и син завршија изглодани од мечки на Бистра - не беше планинарска тура, не беше во ничија организација - природата е таква. Е мене ме наљути што веќе етаблираните клубови не се обидоа да ја уразумат оваа комерцијализација, туку доебаа мајката. Федерацијата беше краткогледа и не сфати што се случува точно по планините. Имаше многу најави, а не го стегна каишот...дури напротив, за да имало повеќе школуван кадар - делеа лиценци за водичи на секој со желба за тоа. Да ви кажам, освен такви што се бааги несовесни, има водичи што немаат елементарно чувство за комуникација, конфликтни луѓе, луѓе што испомењаваа десет клубови и насекаде должат опрема. Друг фактор се годишните програми на клубовите, за кои разбирам дека треба да бидат флексибилни, ама секој има право да понуди што сака - зимска отворена акција? Чекај бе, каква отворена, за кого отворена? Ланскиот хаос на Титов врв беше таква „отворена акција“ објавена на фејсбук - таа требаше да биде затворена само за планинари со искуство. И сега, Армин, ќе ми докажеш ти дека ова е некаков личен конфликт со овие ликови? Дека оној слаткоречив фолирант Угриновски ти изгледа дека чуда напраил у федерацијата, само зошто научил така елоквентно да се изразуе? Тоа што е створена атмосфера на хаос и поле за мешетарење? Како може да е ничија одговорност? Еве ти како илустрација - газат луѓе по улици секојдневно и убијците си проаѓаат со условни, некогаш и пешаците дури се криви - и од тоа само си добиваме мртовци секој ден. Ова е буквално исто, буквално. Ниту москито, ниту хајкинг, ниту никој несовесен не бил никогаш за ништо санкциониран, дури ни во рамки на клубовите. Тоа ви значи ли нешто? Ви кажува ли нешто?

Водичот и единствено водичот на теренот може да каже дали и кога ќе се прекине турата. Дали некој ќе го послуша или не е сосема трета работа.
Зоки Москито е страшно искусен водич, човек што има поминато се и сешто и ама баш секогаш повеќе би му верувал на неговото мислење отколку на некој бакал или меанџија од Ворас
А јас повеќе би си верувал на сопствената интуиција и не би тргнал. Москито искуството сега нека си го закачи на шајка, пошо со две жртви му е „накитено“ и е доказ дека „теоријава“ не ти држи.

Јас со екипа од мојот клуб се искачивме на Мусала, сепак малку понезгоден и повисок врв од Кајмакчалан.
Да не се лажеме...и Мусала не е некој којзнае каков врв. Повеќе пати сум бил и во зимски и во летни услови. Има 5 планинарски домови или заклони од Боровец до врвот и теренот е фантастично обезбеден со маркации и пробиени патеки.
И никакви водичи не се праат во тие услови. Шерпаси што се раѓаат на 3-4000 надморска не тргаат на она срање....и да е некаква обука за во невреме - не се оди во група од 60 луѓе со деца. Збори објективно.

Бај д веј, прашајте ја Жежова колку лиценцирани водичи има нејзиниот клуб и колкави тури води истиот.
Клубот на Жежова воопшто не е клуб според мене и треба да се забрани да егзистира. Во емисијата била повикана по пријателска линија со новинарката. Со Кирковски и другите од Македон редовно се поткачуваат за нивните „потфати“.

Ako se otvori hirurskoto dosie na folirantot Ugrinovski na ulica ne ke smee da izleze a ne da kazuva prikazni po mediumu. A toa deka se kiti so tudjo perje odavna i e poznato na lekarskata fela. Posle atentatot na Gligorov stoel u sala ko kip, nisto ne prevzemal do stignuvanje na ekipa od Belgrad. Gligorov e spasen od Profesorot Antunovic. Ovoj samo gledal u sala. I pomina nekoe vreme i eve go na televizija so prikazna. Kogo otvoril toj ne preziveal. Folirant.
За жал, истово и јас го знам и знам каков фејкер и фолирант е. Не знам каква е таа мотивација на тие години да опструира и да држи позиција и одговорно тело кое значи нечии животи. Федерацијата е буквално безгласна буква што не напреднува на ниедно поле. Во оној циркус само се обидуваше да прекине туѓи мислења, да се наметне со тоа „која си ти, јас сум тој...“ и да дефокусира. Кај водичите сега има страв и тешко дека некој ќе се обиде да повлече негова смена. А самиот, се гледа од авион дека не чувстува одговорност.

Како спасувачка екипа, кога веќе се наоѓаш на местото, не може да ти се скине или откачи јажето, да, може, но треба за истото тоа да си сносат одговорност, но за жал не верувам дека тоа би се случило. Сите многу добро знаеме дека се говна од народ. И колку нас не почитуваат.
Само да ти кажам дека голема, голема веројатност има баш спасувачите да се наши луѓе. Многу брзо заборавате, а сакате „цела да е“. Имаат одговорност, нормално. На таа видливост, ноќе, дури мислам дека немале ни точна претстава колку надоле излизгал и дали загинал или уште бил жив. Непрофесионална им била реакцијата во секој случај, дури и Александар да не се врзал убаво и да е негова грешката.

Конечно @bijons те молам најди си тема за лакирање нокти или нешто слично пошо постовиве ти ги доживувам како навреда за личната интелигенција на сите овде. Пред се, треба да покажеме почит кон загинатите.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Samiot skijacki centar pri zatvoreno skijaliste ne smeel da dozvoli dvizenje na grupa na ludje po zatvorena staza poradi nevreme
Хмм, се дупна од зборење дека Трансверзалец се криви, и сега неднаш ни откриваш дека скијачкиот центар требал да ги запре планинарите.
Гледате дека со ова префрлање на вина и враќање наназад не одиме никаде?
Значи имаме
1) Александар и Калина се сами криви
2) Скијачкиот центар е крив што ги пуштил да се качуваат
3) Трансверзалец и Зоки се криви што тргнале на турата
4) Планинарската федерација е крива
5) Некое министерство е криво што нема закони за ова
6) Владата е крива
.....
...
..
.
The Big Bang е крив​
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
http://www.ohrid.gov.mk/AdministracijaOpstina/Sektorzaturizamilokalenekonoskirazvoj/tekovnidokumenti/Zakon za turisticka dejnost.pdf
Poveli citaj posto si ti pravnik pa ke vidis koj zbori gluposti. Zakon e, ne e uredba ,ne ziveam vo Makedonija porano dodeka bevme Jugoslavija bese uredba sprovedena preku Turisticki sojuz,uste podobro kraj da se stavi na site mesetari sto glumat i turisticki agencii i vodici po planini i spasioci. Bas tebe ke ti kazam sto sum po zanimanje. Nikogas ne pisuvam po forumi nemam vreme. Alpinizam ne poznavam,ama sum ekspert za skijalista,skijacki sportovi i centri. I pak ke ti kazam eve samo ti znaes nikoj drug, po tebe Kostadinov Zoran ne e kriv, a vo sekoja druga seriozna zemja osven Grcija i ti se kao nas covekot bi bil pod istraga vo pritvor.
Ти збориш глупости. Ја не ги мешам поимите туку ти, а се правиш дека си којзнае колку елоквентна.
Еве и било чисто збунување па по грешка да си кажала уредба место закон, кое кривично дело е тоа ако го прекршиш овој закон ?
Чим сме многу паметни и викаме дека има кривично дело, а не знаеме разлика меѓу закон и уредба, кажи ми ете и кој член од кривичниот законик е во прашање ?
Темава отиде далеку.
Сакам да ја појаснам мојата реакција и зошто пишувам така. @Anon @Bojan Van Buuren Армин, вие двајца пишувате во многу теми, па ај да ви кажам зошто не ми се рендом постовите и не е „само обично гледање“ на работите како што вие двајца си пишувате.
Напаѓањето на Москито и Угриновски - прво треба една животна лекција да научите и двајцата дека авторитети и принципи/правила се две многу различни работи. Москито стекнал некаков имиџ (ај авторитет да го наречам) во планинарските кругови. Во тој контекст еве го овој фантастичен документарец за возобновувањето на Првата македонска трансверзала (направете си кафе и уживајте). Ова е за да ви докажам дека коментирам и осудувам постапки, а не луѓе и авторитети - тоа шо вие грешите.


Трансферзалец маркираше, пробиваше патеки на места каде што ретко одат планинари. Јас тоа го ценам. Цела Шара е со нивни патокази и маркации за потребите на Трансверзалата и тие ни се наоѓале. За разлика од фејкерите хајкинг кои копираат тури, крадат идеи и многу исфорсираа една комерцијала последните години. Ако ги читате на фејсбук, на пример Македон, планинарскиот клуб и хајкинг се у некој конфликт, јасно ми е и зошто - хајкинг праеше тури со по 200 души без ниеден лиценциран водич (ни планински, ни туристички, никаков). Фејсбук создаде простор за регрутирање луѓе без грам искуство во спортот. Е сега на што се должи мојава реакција - планината е таква каква што е, природата (поточно) е таква каква што е - нема зезање со неа. Да ве потсетам на еден настан од пред некое време во кое двајца возрасни татко и син завршија изглодани од мечки на Бистра - не беше планинарска тура, не беше во ничија организација - природата е таква. Е мене ме наљути што веќе етаблираните клубови не се обидоа да ја уразумат оваа комерцијализација, туку доебаа мајката. Федерацијата беше краткогледа и не сфати што се случува точно по планините. Имаше многу најави, а не го стегна каишот...дури напротив, за да имало повеќе школуван кадар - делеа лиценци за водичи на секој со желба за тоа. Да ви кажам, освен такви што се бааги несовесни, има водичи што немаат елементарно чувство за комуникација, конфликтни луѓе, луѓе што испомењаваа десет клубови и насекаде должат опрема. Друг фактор се годишните програми на клубовите, за кои разбирам дека треба да бидат флексибилни, ама секој има право да понуди што сака - зимска отворена акција? Чекај бе, каква отворена, за кого отворена? Ланскиот хаос на Титов врв беше таква „отворена акција“ објавена на фејсбук - таа требаше да биде затворена само за планинари со искуство. И сега, Армин, ќе ми докажеш ти дека ова е некаков личен конфликт со овие ликови? Дека оној слаткоречив фолирант Угриновски ти изгледа дека чуда напраил у федерацијата, само зошто научил така елоквентно да се изразуе? Тоа што е створена атмосфера на хаос и поле за мешетарење? Како може да е ничија одговорност? Еве ти како илустрација - газат луѓе по улици секојдневно и убијците си проаѓаат со условни, некогаш и пешаците дури се криви - и од тоа само си добиваме мртовци секој ден. Ова е буквално исто, буквално. Ниту москито, ниту хајкинг, ниту никој несовесен не бил никогаш за ништо санкциониран, дури ни во рамки на клубовите. Тоа ви значи ли нешто? Ви кажува ли нешто?
Ја не реков дека ти имаш личен конфликт, не знам зошто ти се пронајде у моите постови.
Ја и не реков дека некој има личен конфликт со Угриновски туку прашав некој од експертите точно да ми објасни каде е одговорноста на Федерацијата. Што е тоа што Федерацијата го направила спротивно на некој закон односно пропуштила да стори правно задолжително дејствие ?
Има ли некој закон кој вели дека Федерацијата е должна да се грижи за работата на планинарските друштва ?
Еве викаш проблемот е што преку фејсбук се организираат тури, а позади нив не стои планинарски клуб. Што во таква ситуација требала или била должна да направи Федерацијата ? Да го пријави секој евент во фејсбук, да пријави во МВР ? Што ?
Тоа со водичите го објаснив претходно, ако не постои закон кој упатува на некакви водичи, тогаш според мене нема во тој дел никаква одговорност зошто е интерно правило на едно здружение на граѓани кое е или не е почитувано од нејзините членки, ама непочитувањето на тоа правило не е кривично дело. Ако има закон кај што вика дека тура може да биде организирана само со водич со таква и таква лиценца, а лиценцата ја издава федерацијата во таква и таква постапка е више сосема друго.
Ако пример тура не може да се организира без одобрение од Федерацијата, а за одобрение треба да бидат исполнети некакви си услови, кои во случајот не биле исполнети а била дадена дозвола, тогаш да, може да се збори за некаква си одговорност на Федерацијата, ама такво правило нема нели ?

Ја не планирам тебе ништо да ти докажувам, само прашувам, што е тоа што Федерацијата сторила спротивно на некое законско правило, односно пропуштила да стори правно задолжително поведение ?
Ако треба да се бара негде одговорност, тоа е прво друштвото кое ја организирало турата. Секогаш е така.
 
Член од
17 март 2014
Мислења
321
Поени од реакции
478
Е мене ме наљути што веќе етаблираните клубови не се обидоа да ја уразумат оваа комерцијализација, туку доебаа мајката.
Клубовите живеат од членарина и по некое спонзорство (воглавном од членарина). Нема акции, нема членови, нема клуб.
Кратко и јасно.

Бев на еден состанок на Трансверзалец после една од акциите во серијалот „12 врвови“ минатата година. На акцијата имаше околу 250 луѓе присутни. Извештајот што го поднесоа во клубот околу финасиската конструкција велеше дека за клубот останале цели 4.800 денари (од една од најмасовните акции во тој серијал). Ако ја поделиш заработката со бројот на учесници, ќе видиш дека заработиле по цели 19 денари од учесник.

Толку од комерцијализацијата.

Федерацијата беше краткогледа и не сфати што се случува точно по планините. Имаше многу најави, а не го стегна каишот...дури напротив, за да имало повеќе школуван кадар - делеа лиценци за водичи на секој со желба за тоа. Да ви кажам, освен такви што се бааги несовесни, има водичи што немаат елементарно чувство за комуникација, конфликтни луѓе, луѓе што испомењаваа десет клубови и насекаде должат опрема.
Озбилно, би те замолил за еден пример за делење лиценци по желба. Во државава ни имаме вкупно шеесет и осум лиценцирани водичи (плус уште 140 од федерацијата на Циривири во цели три клуба), на земја од два милиона луѓе (има уште дваесетина кои се во тек со полагањето и изведувањето на приправнички акции). Дел од тие водичи и не се активни поради различни причини.
Словенија, земја со сличен број жители како Македонија има 3,500 водичи (околу 1,500 активни), податок изнесен од Кирковски.
Јас пак не гледам делење на лиценци „шаком и капом“.

Друг фактор се годишните програми на клубовите, за кои разбирам дека треба да бидат флексибилни, ама секој има право да понуди што сака - зимска отворена акција? Чекај бе, каква отворена, за кого отворена? Ланскиот хаос на Титов врв беше таква „отворена акција“ објавена на фејсбук - таа требаше да биде затворена само за планинари со искуство.
Ај кажи ми како ќе го направиш тоа. Ќе им праќаш затворени пораки на сите твои познати искусни планинари ???
Во најавата се кажа дека акцијата е тешка и дека е потребно да се има физичка и психичка припрема, како и одговарачка зимска опрема. Што требаше, на сите да им се проверат крампоните на чизмите ???
Уште нешто, затворена акција е акција за припадниците на својот клуб, не можеш да правиш затворена акција со надворешни учесници.

Дека оној слаткоречив фолирант Угриновски ти изгледа дека чуда напраил у федерацијата, само зошто научил така елоквентно да се изразуе?
За Угриновски се согласуваме, има куп одговорности во неговото дејствување во фадарацијата, ама ова не може да му се стави на душа.

Ниту москито, ниту хајкинг, ниту никој несовесен не бил никогаш за ништо санкциониран, дури ни во рамки на клубовите. Тоа ви значи ли нешто? Ви кажува ли нешто?
Санкциониран на основ на што ?? Не може кого како ќе му текне да прави санкции, мораш да имаш некоја правна подлога за тоа.

А јас повеќе би си верувал на сопствената интуиција и не би тргнал. Москито искуството сега нека си го закачи на шајка, пошо со две жртви му е „накитено“ и е доказ дека „теоријава“ не ти држи.
Што да ти одговорам на ова ??
Да и покрај жртвите му верувам на искуството затоа што сметам дека тој не е виновен за ова што се случи.

Да не се лажеме...и Мусала не е некој којзнае каков врв. Повеќе пати сум бил и во зимски и во летни услови. Има 5 планинарски домови или заклони од Боровец до врвот и теренот е фантастично обезбеден со маркации и пробиени патеки.
И никакви водичи не се праат во тие услови. Шерпаси што се раѓаат на 3-4000 надморска не тргаат на она срање....и да е некаква обука за во невреме - не се оди во група од 60 луѓе со деца. Збори објективно.
Да, и пак е потежок од Кајмакчалан и пак го искачивме во тие услови. Одевме по долната патека по реката, бидејќи на Јастребац само што излеговме од жичарата, човек од бугарската ГСС ни укажа дека претходниот ден по горната патека имало лавина.
Кажи ми каде си нашол некој кај нас да ти укаже на такво нешто.

Кај нас нема висини над 3.000-4.000 метри, така да кај нас шерпаси не се раѓаат, ние мора да ги створиме.

За жал, истово и јас го знам и знам каков фејкер и фолирант е. Не знам каква е таа мотивација на тие години да опструира и да држи позиција и одговорно тело кое значи нечии животи. Федерацијата е буквално безгласна буква што не напреднува на ниедно поле.
Да се согласувам, проблем е што нема некој да се нафати и да го замени. Нарочно бидејќи се вртат многу мали пари во овој спорт.

Кај водичите сега има страв и тешко дека некој ќе се обиде да повлече негова смена.
Водичите и да сакаат не можат да го сменат, ФПСМ е федерација на клубови, водичите се само мал дел од клубовите.
Можат да покренат иницијатива во матичните клубови, ама пак се поставува прашањето кој ќе го смени. Нешто не гледам заинтересирано околу таа позиција.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ти збориш глупости. Ја не ги мешам поимите туку ти, а се правиш дека си којзнае колку елоквентна.
Еве и било чисто збунување па по грешка да си кажала уредба место закон, кое кривично дело е тоа ако го прекршиш овој закон ?
Чим сме многу паметни и викаме дека има кривично дело, а не знаеме разлика меѓу закон и уредба, кажи ми ете и кој член од кривичниот законик е во прашање ?

Ја не реков дека ти имаш личен конфликт, не знам зошто ти се пронајде у моите постови.
Ја и не реков дека некој има личен конфликт со Угриновски туку прашав некој од експертите точно да ми објасни каде е одговорноста на Федерацијата. Што е тоа што Федерацијата го направила спротивно на некој закон односно пропуштила да стори правно задолжително дејствие ?
Има ли некој закон кој вели дека Федерацијата е должна да се грижи за работата на планинарските друштва ?
Еве викаш проблемот е што преку фејсбук се организираат тури, а позади нив не стои планинарски клуб. Што во таква ситуација требала или била должна да направи Федерацијата ? Да го пријави секој евент во фејсбук, да пријави во МВР ? Што ?
Тоа со водичите го објаснив претходно, ако не постои закон кој упатува на некакви водичи, тогаш според мене нема во тој дел никаква одговорност зошто е интерно правило на едно здружение на граѓани кое е или не е почитувано од нејзините членки, ама непочитувањето на тоа правило не е кривично дело. Ако има закон кај што вика дека тура може да биде организирана само со водич со таква и таква лиценца, а лиценцата ја издава федерацијата во таква и таква постапка е више сосема друго.
Ако пример тура не може да се организира без одобрение од Федерацијата, а за одобрение треба да бидат исполнети некакви си услови, кои во случајот не биле исполнети а била дадена дозвола, тогаш да, може да се збори за некаква си одговорност на Федерацијата, ама такво правило нема нели ?

Ја не планирам тебе ништо да ти докажувам, само прашувам, што е тоа што Федерацијата сторила спротивно на некое законско правило, односно пропуштила да стори правно задолжително поведение ?
Ако треба да се бара негде одговорност, тоа е прво друштвото кое ја организирало турата. Секогаш е така.
Не ме најде ти мене, ама јас те најдов тебе. Мислам дека со претходниот пост доста ти кажав, ама еве дополнително. И само да ти кажам дека нема експерти овде, нема ни во Македонија. Се е импровизација.
Околу проблемов што тебе те засега - Угриновски.
Ако се случат и продолжуваат да се случуваат банални несреќи по планините, повторувам БАНАЛНИ - тоа вчера и Додевски водичот го имаше напишано (а тврдам дека настанов со Калина и Александар е банален) - тоа значи дека некој чија надлежност е тој сектор НЕ РАБОТЕЛ НИШТО за да го спречи тоа. И од психолошки аспект ако се анализира настапот на Угриновски - тоа е една контра-офанзива, која е резултат на свесност за погрешно делување. Еве и за тебе и за @Trpe Grozni ако сакате може да направиме две акции - една објавена на фејсбук и една меѓу планинарските друштва, па да видите колку ќе има пријавено падобранци на едната, а колку на другата. И немојте да мислите дека мене ми е идејата дека планинари се некаква елита, не знам што. Дај боже да имаме армија (ама совесни) планинари и да ни биде на сите мерак да одиме со помалку грижа на планина. Сакам да кажам дека таа смрдена федерација требаше да ги канализира овие процеси, да им даде тек. Да, не смее да биде објавено на фејсбук, како што и порнографија и насилство не може, така и ова. Клубовите треба да си ги знаат своите членови, да знаат што праат у животот, какви луѓе се, дали движат, дали се активни...и после добро испилување во матичен клуб ќе видиш колку си физички и ментално спремен и за зима, па и за летни тешки тури (има и такви, со големи дистанци и висински разлики). Трансверзалец и федерацијата ги поведе фејсбук лудило и носат одговорност дека ја занемариле тешкотијата. Трпе, тоа колку има во касата на клубот е една работа, парите за акциите ги даваш на рака и никаква фискална или било каква сметка не примаш - не ме убедувај дека нема пари у ова. Може нема Ферари да купиш, ама ќе си исфинансираш Алпи за на лето.
Настанов е плод на хаос и тотална неконтрола на федерацијата врз овие акции. Водичот, дури и тие лабави правила не ги почитувал, а загинатите планинари (ќе се докаже) направиле нешто на своја рака (или тргнале да бараат некого). И, Армин, ако ми кажуеш дека водичот со закон нема одговорност, а за морал к** те заболе, тогаш не знам што даље да се пењавам и да те објаснувам. Јас реков и претходно - остаи му го пиштолот на детето да си игра, коа ќе се ја разнесе главата - ти легално нема да имаш никаква одговорност, пошо си му рекол да не си игра, ама тоа не те послушало - нема да идеш у затвор, ама и без дете ќе останеш. Ако е тоа за тебе добра зделка, као за Угриновски е тоа што москито вратил 51 планинар, а двајца - „сеа...јеби га“, тогаш договорете се и у кафана идете.
 
Член од
17 март 2014
Мислења
321
Поени од реакции
478
Еве и за тебе и за @Trpe Grozni ако сакате може да направиме две акции - една објавена на фејсбук и една меѓу планинарските друштва, па да видите колку ќе има пријавено падобранци на едната, а колку на другата.
Не падобранци, ме интересира колку пријавени воопшто ќе имаш, денес е тешко на состанок да собереш членови на еден клуб без ФБ, камо ли на акција. :)

И немојте да мислите дека мене ми е идејата дека планинари се некаква елита, не знам што. Дај боже да имаме армија (ама совесни) планинари и да ни биде на сите мерак да одиме со помалку грижа на планина.
Најбитната ставка, ама таа е нешто најтешко за постигање.
Затоа и постоиме ние како клубови, водичи, федерација, ама пак тешко оди. Некако луѓево сакаат да шетаат, ама не и да научат нешто.

Трпе, тоа колку има во касата на клубот е една работа, парите за акциите ги даваш на рака и никаква фискална или било каква сметка не примаш - не ме убедувај дека нема пари у ова. Може нема Ферари да купиш, ама ќе си исфинансираш Алпи за на лето.
Парите за акциите ги даваме од свој џеб, и не, нема нити за ферари, нити за Алпи. Погледај Маја кој се ја финансираше, па кажи дека има клубски пари за акции.
Има само неколку клуба во Македонија кои имаат пари надвор од членарината (богат спонзор, планинарски домови на погодни места и слично), останатите животариме на членарина и финансирање од свој џеб.[DOUBLEPOST=1519380939][/DOUBLEPOST]И уште нешто, можеби звучи социјалистички, ама е 100% вистинито, федерацијата тоа сме ние планинарите и ако не чини федерацијата, не чини поради нас.
Џабе паламудење по форуми и портали ако не се делува внатре во самите нас, а со тоа и во федерацијата.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не ме најде ти мене, ама јас те најдов тебе. Мислам дека со претходниот пост доста ти кажав, ама еве дополнително. И само да ти кажам дека нема експерти овде, нема ни во Македонија. Се е импровизација.
Околу проблемов што тебе те засега - Угриновски.
Ако се случат и продолжуваат да се случуваат банални несреќи по планините, повторувам БАНАЛНИ - тоа вчера и Додевски водичот го имаше напишано (а тврдам дека настанов со Калина и Александар е банален) - тоа значи дека некој чија надлежност е тој сектор НЕ РАБОТЕЛ НИШТО за да го спречи тоа. И од психолошки аспект ако се анализира настапот на Угриновски - тоа е една контра-офанзива, која е резултат на свесност за погрешно делување. Еве и за тебе и за @Trpe Grozni ако сакате може да направиме две акции - една објавена на фејсбук и една меѓу планинарските друштва, па да видите колку ќе има пријавено падобранци на едната, а колку на другата. И немојте да мислите дека мене ми е идејата дека планинари се некаква елита, не знам што. Дај боже да имаме армија (ама совесни) планинари и да ни биде на сите мерак да одиме со помалку грижа на планина. Сакам да кажам дека таа смрдена федерација требаше да ги канализира овие процеси, да им даде тек. Да, не смее да биде објавено на фејсбук, како што и порнографија и насилство не може, така и ова. Клубовите треба да си ги знаат своите членови, да знаат што праат у животот, какви луѓе се, дали движат, дали се активни...и после добро испилување во матичен клуб ќе видиш колку си физички и ментално спремен и за зима, па и за летни тешки тури (има и такви, со големи дистанци и висински разлики). Трансверзалец и федерацијата ги поведе фејсбук лудило и носат одговорност дека ја занемариле тешкотијата. Трпе, тоа колку има во касата на клубот е една работа, парите за акциите ги даваш на рака и никаква фискална или било каква сметка не примаш - не ме убедувај дека нема пари у ова. Може нема Ферари да купиш, ама ќе си исфинансираш Алпи за на лето.
Настанов е плод на хаос и тотална неконтрола на федерацијата врз овие акции. Водичот, дури и тие лабави правила не ги почитувал, а загинатите планинари (ќе се докаже) направиле нешто на своја рака (или тргнале да бараат некого). И, Армин, ако ми кажуеш дека водичот со закон нема одговорност, а за морал к** те заболе, тогаш не знам што даље да се пењавам и да те објаснувам. Јас реков и претходно - остаи му го пиштолот на детето да си игра, коа ќе се ја разнесе главата - ти легално нема да имаш никаква одговорност, пошо си му рекол да не си игра, ама тоа не те послушало - нема да идеш у затвор, ама и без дете ќе останеш. Ако е тоа за тебе добра зделка, као за Угриновски е тоа што москито вратил 51 планинар, а двајца - „сеа...јеби га“, тогаш договорете се и у кафана идете.
Ја никаде ништо не спомнувам за морална одговорност. Моралната одговорност е субјективно прашање кое зависи од секој поединец. Ја зборам за објективна одговорност.
Ја нигде не зборам ниту дека нема објективна одговорност, туку прашувам каде ја гледаде објективната одговорност на Федерацијата, ако никаде, во никој закон не се пропишани нивни надлежности во однос на организирање и спроведување на некоја планинарска тура.
И сам викаш „тоа значи дека некој чија надлежност е тој сектор НЕ РАБОТЕЛ НИШТО за да го спречи тоа“. Ја прашувам каде пишува дека тоа е баш надлежност на Федерацијата ?

Пак ќе кажам, морална одговорност е нешто сосема различно од тоа ја што го пишувам. Може и јас да чувствувам морална одговорност иако нит сум планинар, нит сум искачувал некоја планина, нит знам нешто за планинарењето. Ако никаде не е пропишана обврска Федерацијата или било кое друго тело да игра улога на надзор на организирање и спроведување на некоја тура, тогаш проблемот е во државата што не успеала да создаде таков систем.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Samiot skijacki centar pri zatvoreno skijaliste ne smeel da dozvoli dvizenje na grupa na ludje po zatvorena staza poradi nevreme.
.
Не знам како ги замислуваш ти планините и дали си се качила на некоја. Не тоа базен па да се дава дозвола. Ја сум се качувал на планина сам со другари без водич и без планинарско друштво. Ниту има начин, ниту закон некој да забранува качување.
Спасувачите сум сигурен дека дале се од себе и дури и да имало подобар начин после битка лесно е да се прават сите генерали. Ама да бараш кривица кај нив е ван памет. Има операции во кој кај 10 доктори пациентот ќе умре а само еден ќе успее да го спаси па не глеам обични луѓе да бараат одговорност од нив или да им објаснуваат како требало со скалперот да сечат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.536
Поени од реакции
34.688
Ova se cetvoricata od sedumte mina sto stignale gore? Kade se potpishani ostanatite trojca? Ova e pred da trgnat za nazat? Znaci: kon vrvot se upatile 7
se kacile i se potpishale 4
trgnale nazat 4 + 3 = (2+2)+3
se vratile 5
Za rakopisot ne sum siguren, 4-tiot mi izgleda ocigledno razlicen, a i ostanatite se razlikuvaat vo nekolku bukvi...


не знам зашто, ама мислам дека тука има некои одговори, графолозите можат да кажат дополнителни работи, иако анализирајќи ги буквите, тврдам дека сите четири имиња и презимиња се напишани со рака од една личност, посебно карактеристична голема буква „К“ кај Кировски и Калина, крајот„ски“ кај презимињата е идентично напишано со ист ракопис... по логика на нештата секогаш тој што пишува прво „сам ќе се напише“ па ќе ги реди другите, со тоа највероватно ова е напишано од Дејан дечкото од Калина и доколку Калина била присутна тука, како што се женските, сама ќе посакала лично да се напише или евентуално ќе била „напишана“ втора по ред со што има простор на сомневање дали воопшто Калина и Александар влегле во црквата, што ако при самото искачување залутале право накај карпите и воопшто не влегле во црквата? а конкретно Дејан го напишал ова влегувајќи прв во црквата мислејќи дека другите што ги запишува се позади него? а кога видел дека никој не влегува во црквата со другите (кои се највероватно најпишани најдоле од книгава фотката е скратена и се гледа само датумот 10.02.2018) се вратиле назад без залутаните Калина и Александар мислејќи можеби дека се вратиле назад без да се искачат до врвот т.е. црквата? зашто се чува во тајност целата случка не ми е јасно кога има тука живи сведоци и можат да ја кажат вистината на цела ова трагедија?
 
Член од
17 февруари 2018
Мислења
17
Поени од реакции
15
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.536
Поени од реакции
34.688
Темава не треба да се стави под клучи и да се гуши вистината, туку да биде централно место на споделување информации, и не место кај што некој ќе мудрува и ќе се препукуваНова инфромација:
http://makfax.com.mk/daily-news/македонските-спасувачи-мобилизирани/


,,....„На ден 11.2.2018 година (недела) во 3.30 часот добиена е информација од Секторот за внатрешни работи Битола дека во Република Грција при планинарење планинари од Скопје се изгубени, еден маж и една жена. Веднаш беше издадена наредба да се изврши процена, да соберат релевантни податоци, а потоа, доколку е потребно, веднаш да се почне со мобилизација на тимот за брз одговор за заштита и спасување од Битола. По извршената процена, во 4 часот е почната мобилизацијата. Таа заврши во 9 часот кога целокупната опрема беше ставена на располагање за престојната акција што требаше да се изврши и се чекаа насоки за понатамошна активност“, вели Вуковиќ. Доколку дванаесетте спасувачи по целосната мобилизација во 9 часот беа испратени да го пребаруваат теренот, според сервисот „Гугл мапс“, ќе им требало минимум два часа да стигнат до врвот Кајмакчалан од македонска страна за да ја започнат акцијата. Дирекцијата за заштита и спасување теоретски би пристигнала во 11 часот, време кога, според барањето за обдукција на телата, грчкит..,,,Претседателот на Федерацијата на планинарските спортови, Јовица Угриновсвки, пред два дена изјави дека Калина и Александар можеле да бидат спасени! ..,,, ??? :facepalm:
 
C

Caci1306

Гостин
Ako nead
Не знам како ги замислуваш ти планините и дали си се качила на некоја. Не тоа базен па да се дава дозвола. Ја сум се качувал на планина сам со другари без водич и без планинарско друштво. Ниту има начин, ниту закон некој да забранува качување.
Спасувачите сум сигурен дека дале се од себе и дури и да имало подобар начин после битка лесно е да се прават сите генерали. Ама да бараш кривица кај нив е ван памет. Има операции во кој кај 10 доктори пациентот ќе умре а само еден ќе успее да го спаси па не глеам обични луѓе да бараат одговорност од нив или да им објаснуваат како требало со скалперот да сечат.
Ne nikad ne sum ni videla planina, samo vo ovoj slucaj pojdovna tocka i do pred samiot vrv patekata po koja se dvizele e skijaska staza. Vo sekoe seriozno skijaliste pri uslovi na zatvoren ski lift poradi nevreme ZATVORENA e i stazata do kaj sto vodi istiot kako za skijaci taka i za motorni sanki i pesaci. I prvata potraga ja pravat tokmu vrabotenite vo skijalisteto.
Staza zatvorena za skijaci kade sto rizikot e mnogu pomal i na istata plus uste eden del do vrvot NEKOJ POVEDUVA 63 ludje vo planinarenje. Gi povel pa gi vrakal nazad pa uste heroj da ispadne sto gi spasil.[DOUBLEPOST=1519418856][/DOUBLEPOST],,....„На ден 11.2.2018 година(недела) во 3.30 часот

Detalite od ovaa informacija gi pobiva mnogu tvrdenja na temava deka od makedonska strana na Kajmakcalan ne mozelo sa se stigne. Zosto na vreme nikoj ne gi izvestil Makedonskite sluzbi, a se tragalo po dve lica vo graničen pojas.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
25 август 2011
Мислења
7
Поени од реакции
4
Два пати сум бил на Кајмакчалан во Мај и Јуни месец и двата пати патот беше непрооден од нанос на нестопен снег. Во зима не постои теоретска шанса да се стигне со возило од наша страна.
 
Член од
19 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
11

Novakovska Snezana
21 Февруари во 11:59 ·
За законот на планината, клубовите и системот наш насушен!

(Текстот подолу требаше да биде пократок ,но пак ми остана многу недопишано!)

ОЈО го тресе Трансверзалец , читам и не можам да верувам на тоа што го читам.
Се фрла превез на вина во случај кој се уште се истражува и кој во самиот старт е окаректеризиран за несреќен случај .
Па дали сте нормални дали воопшто помислувате и ги сортирате работите од самиот старт ?
Планинарењето е индивидуална работа, адреналинска работа каде секој е полнолетен и оди на своја лична одговорност и дека никој никого физички неможе да спречи да оди линија понагоре и надолу.
Па дали воопшто сте биле на барем една ваква тура да видите и самите какви се луѓе доаѓаат : брзи и бесни , спори и самозаљубени , мрзеливи и оние кои мислат дека се во топ форма а неможат ни километар да изодат.
Па дали целата вина ќе се сведе на Зоки Москито и на Трансверзалец само затоа што работите во Македонија не се средени и на ова поле, и што секој планинарски клуб кубури за својата егзистенција секојдневно дали ќе успее да собере пари и да го пријави своето постоење во ФПСМ.
Гледам КОД пред некој ден и тоа не можев да поверувам секоја чест за искуството и големината на Лупевска во новинарството, но насловот на емисијата КОД таа вечер немаше врска со содржината и целосно избега од темата , барајќи фискална одговорност од ФПСМ и од ПК Тансверзалец , а со тоа од сите планинарски клубови во Р.М.
Барате фискални сметки од сиромашни планинарски клубови каде претседателите на истите знаат некои тури или било какви други организирани настани и од сопствен џеб да ги покријат.
Се обидовте да претставите дека планинарските клубови имаат процент од тоа што организираат тури во и вон Македонија , ама ајде Ве молам!
Па да имаат процент прво тие претседателите и водачите нема да платат за турата , а кажувате дека Калина платила 2.200 денари , и замислете ве молам не добила фискална сметка!
Па ако толку се грижите за безбедноста на планинарите сте се запрашале колку се тие безбедни во планинарските домови кои се во надлежност на Р.Македонија каде се се распаѓа, а господ ги заборавил дека постојат, како оној на Трансверзалец на Попова Шапка или пак оној на Водно.
Зошто некој не направи проверка на сите планинарски тури кои се организираат на ниво на Македонија пред да се случат , зошто некој не направи проверка на тури организирани од планинарси клубови кои и не се регистрирани во Федерацијата за планинарски спортови во Македонија, зошто сето ова не се правеше порано?
Постои ли правилник во Законот на Р.М каде со посебен член се уредени правата и обврските на планинарските клубови?
Сите сакаме да знаеме што се случило и зошто се изгубија два млади животи и тоа е повеќе од потребно да се знае , но зошто обвиненија и зошто одговорности , зарем некој не се обидел да помогне или ја посакувал загубата?
Со искрено сочувство од длабочината на душата кон родителите на Калина и Александар само тие знаат како им е во овие моменти, но болката често пати го замаглува видот, но каква одговорност бараат од Трансверзалец ? Каде е нивната одговорност ако така сакаат , и зошто ја пуштиле да си оди на турата? Звучи глупаво ама уште поглупаво е да обвинуваш некој кој секогаш со минимална опрема бил на висина на задачата и спасувал нечии животи.
Кој беше одговорен за заталкувањето на француските скијачи или кој беше одговорен за лавината лани која зароби неколку планинари на Шар Планина кои самите се спасувале како знаат и умеат, зошто тогаш не баравме виновници или требаше да се чека некој да загине па да се покренаат сите овие прашања околку планинарскиот спорт во Македонија
За жал Калина и Александар овој пат немаа среќа да се спасат , планината ги зароби нивните авантуристички духови и ги зачува за себе.
Престанете Ве молам да барате вина во оние кои повеќе од сигурно си ја јадат душата и кои секој ден повеќе од сигурно сакаат да го вратат времето назад и воопшто да не појдат на оваа планинарско патешествие.
Само Калина и Александар знаат зошто се вратиле на врвот додека некој им наредил да не го прават тоа , само Калина и Александар знаат што се случувало по 19 часот .
Едно е сигурно, кога тргаш на планина свесен си дека таму те чека пролет , лето, есен и зима, дека се е за 100 пати посилно и зимата и летото, но и убавината.
Нека оваа трагична случка биде предупредување за идните авантуристи кои ќе се обидат да ги мерат силите со планината, а на Калина и Александар нека им е спокој на душите за навек.
Нека ни е вечна Македонија и нејзиниот систем минат и сегашен !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom