Како тоа се прави: Путин во Бугарија

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Пред неколку години на форумов напишав, нашата едносмерност и слепоста со ЕУ и НАТО ќе не доведе до безизленост.
Денеска ние и таму сме, добиваме такви удари од ЕУ и НАТО да веќе името не ни се спомнува.
Како Македонија ние имаме кредити одредени, минат труд.
Тоа дипломатијата треба да си научи, каде ни се тие кредити и како да ја вклопиме земјата во системи кои можат да ги заштитат нашите национални интереси.
Треба интезивно да се работи во словенските земји кои се надвор од НАТО и ЕУ и евентуално со Русија да се договори стратешки сојуз.

Еве ја и веста за посетата на Путин на Бугарија.

Рускиот премиер Владимир Путин од работната посета во Софија во Москва си носи кутре од бугарски раса, подарок од неговиот бугарски домаќин и колега Бојко Борисов, пренесува РИА Новости

Но што се однесува до самата посета на Владимир Путин на Бугарија, агнецијата анведува дека заедно со бугарскиот репмиер Бојко Борисов констатирале дека двете земји имаат развиени меѓусебни економски односи. Трговската размена од јануари до септември оваа година се зголемила за повеќе од 50 отсто, констатирале премиерите..
„Сакам да ви заблагодарам за вашето внимание што го вложувате во развојот на руско-бугарските односи, имено за оние напори што ги вложувате во последно време во постигнувањето напредок во неколку клучни области кои доведоа до потпишувањето на неколку клучни документи“, рекол рускиот премиер Путин.
Бугарија, според Путин, останува еден од омилените туристички места за Русите. Само оваа година во земјата се забележана посетат од околу 320 илјади Руси. Според рускиот премиер во наредните години ова бројка би можела да порасне до половина милион.

извор:
http://www.time.mk/read/712b8d646b/8e67d41660/index.html
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
А бе што е со луѓево? Инаку Борисов добро jа изрекламира нивната раса на куче...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не ми се верува како форум.ком.мк си допуштиле ваков одвратен превод од бугарски на македонски. Славјански... имаш некоја друга поента со текстов освем очигледната дека нас никој не неќе?


п.с ние имаме шарпланинци а не некои шугави крзнени топки, само... прашање е кога Путин ќе дојде кај нас
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
прашање е кога Путин ќе дојде кај нас
Кад се мајмуни обријају...шо и рекле едвајлуѓено од север.


Бугарија е во ЕУ. Бугарија има економски и политички афинитети кон Русија. ЕУ ни глас за тоа. Ај нека купи Грујо една бунда или шубара од Русија да видиме шо ќе се случи.

Одма ќе излезе Фуере со „не може това ти европска унија сакаш русија не може така“
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ја би му на Путин едно македонско магаре, инаетливо пропорционално со товарот кој го носи.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Кад се мајмуни обријају...шо и рекле едвајлуѓено од север.


Бугарија е во ЕУ. Бугарија има економски и политички афинитети кон Русија. ЕУ ни глас за тоа. Ај нека купи Грујо една бунда или шубара од Русија да видиме шо ќе се случи.

Одма ќе излезе Фуере со „не може това ти европска унија сакаш русија не може така“
А зошто никој не им мрчи на татаро-монголоидиве за тоа... и онака се во криза и товар им се во ЕУ, повеќе губат со нив отколку што се во добивка.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Путин е најголемиот манипулатор моментално на светската политичка сцена. Човекот има сојузи со Иран, Пакистан,Талибанците, САД, Венецуела, Кина и ЕУ во исто време, манипулира со цената на гасот како гасофикација Скопје и би си ја продал сопствената мајка за да дојде до некој долар.
Ич не ми се бендисуваат луѓе без кичма за стратешки партнери
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
Путин е најголемиот манипулатор моментално на светската политичка сцена. Човекот има сојузи со Иран, Пакистан,Талибанците, САД, Венецуела, Кина и ЕУ во исто време, манипулира со цената на гасот како гасофикација Скопје и би си ја продал сопствената мајка за да дојде до некој долар.
Ич не ми се бендисуваат луѓе без кичма за стратешки партнери
А подобро е да те тераат во некој сојуз и тоа по цена на името, националниот идентитет?
Стопати подобро би било со Русија отколку со ЕУ или НАТО.
Сепак треба да играме независно и да држиме растојание (што би се рекло) со сите.
Впрочем како што Путин прави. Со својата игра, го шири влијанието на својата земја, а и ја подобрува економската ситуација.

И на крај краева, што би добиле ние од влезот во НАТО на економски план? Исто што добијаа Хрватска и Албанија во 2008 - ништо.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Вестите на наjгледаната руска телевизиjа:

Первыј Канал
Абе момак, малце оф топик, ама морам да те прашам, што сакаш да кажеш со потписов твој? На кој начин сакаш да ти докаже некој? Уверение за државјанство ти треба? Извод од матично? Тебе кога ќе те праша некој што си, и ти кога ќе кажеш бугар, занимливо ќе ти е да ти бара дополнителен доказ? Мислам дај човеку, опрај се
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
А подобро е да те тераат во некој сојуз и тоа по цена на името, националниот идентитет?
Стопати подобро би било со Русија отколку со ЕУ или НАТО.
Сепак треба да играме независно и да држиме растојание (што би се рекло) со сите.
Впрочем како што Путин прави. Со својата игра, го шири влијанието на својата земја, а и ја подобрува економската ситуација.

И на крај краева, што би добиле ние од влезот во НАТО на економски план? Исто што добијаа Хрватска и Албанија во 2008 - ништо.
A sto razbiras ti od politikata???Zarem ne gledas deka i rusite stanaa piuni na SAD i NATO:tapp:
I sto ke ti pruzi tebe Rusija ekonomski??? Cim ti e dobro so rusite,zosto ne imigriras tamu da zivees?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
A sto razbiras ti od politikata???Zarem ne gledas deka i rusite stanaa piuni na SAD i NATO:tapp:
Нешто си измешал, пиони на НАТО се Турците.
НАТО е формиран против Русите и тоа продолжува... но не на начин како пред триесетина години.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Нешто си измешал, пиони на НАТО се Турците.
НАТО е формиран против Русите и тоа продолжува... но не на начин како пред триесетина години.
Kako prvo pak si off-topik, barem ednas da ne begas nadvor od temata, a kako vtoro i samite nekoi rusi pocnaa da priznaat deka Putin ne znae kade da tera levo ili desno, kako prvo pustija vojnici vo Avganistan, kako vtoro sve sto ke im rece NATO tie odma poslusni deca stanaa, i od domasnata javnost vo Moskva ne se zadovolni od ova politika na Rusija,, zatoa sto so vakva ligava politika kon SAD i NATO,, i so vakva katastrofalna ekonomija sto vladee vo Rusija, rusite nikogas ne ke mozat da stanat nekoja sila,kako sto e SAD i Kina..
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
Kako prvo pak si off-topik, barem ednas da ne begas nadvor od temata, a kako vtoro i samite nekoi rusi pocnaa da priznaat deka Putin ne znae kade da tera levo ili desno, kako prvo pustija vojnici vo Avganistan, kako vtoro sve sto ke im rece NATO tie odma poslusni deca stanaa, i od domasnata javnost vo Moskva ne se zadovolni od ova politika na Rusija,, zatoa sto so vakva ligava politika kon SAD i NATO,, i so vakva katastrofalna ekonomija sto vladee vo Rusija, rusite nikogas ne ke mozat da stanat nekoja sila,kako sto e SAD i Kina..
Ти почна офтопик. И продолжуваш.
Путин знае одлично каде тера, а тоа лесно можеш да го провериш со неодамнешните негови одлуки, како и политиката на Русија изминативе години.
Русија не испрати војници во Авганистан, туку испрати инструктори кои ќе ги научат Авганистанците да војуваат, нешто во што се трупови, како и Турците. И сето тоа го прават за пари, профит.
Русија им обезбеди на НАТО транспорт на нивните авиони преку Руска територија (и тоа за пари), а да не беше Русија, сето тоа НАТО ќе го чини (транспортот) многу поскапо.
Со еден збор, Русија ја искористува заглавеноста на НАТО во Авганистан за да профитира. Арно ама, ти тоа не го разбираш.

Хаха, катастрофална економија во Русија викаш а? Хаха... Русите се наоѓаат на 7мо место на листата најголеми економии.
И Русија одамна е светска сила. Повеќе од 300, 400 години. Никоја друга сила не била толку.
А еве, денес сме сведоци на зголеменото Руско влијание кое ќе продолжи да расте и расте и расте...
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Covece epten si zabudalen so taja Rusija, kako prvo ti nemozes da znaes lugeto kako ziveat vo Rusija, a toa 7ma ekonomija sto se toa e drugo,so goleminata normalno deka se, kolku ziteli ima Rusija, znaes ti, ama odi ednas vo Rusija i prasajgi lugeto kako ziveat, lani gledav edna dokumentarna emisija vo euronews, a i pak ke povtoram ti ne si ruski drzavjanin,i ne zivees vo Rusija,za da mi kazuvas Putin sto pravi i kako pravi, i dali si bil zadovolen od Putin ili ne,,,vo slucaj kade sto rusite pocnaa da se protivat na Putin..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom