Како се трошат народните пари ?

Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Ревизорите открија уште едно незаконско трошење на буџетскиот денар, од плаќачите на државните давачки (даноци)кој народот од својот џеб одвојува и ја полни дршавната каса, која бесмилосно и без контрола ги троши нивните пари.овој пат министерот за правда кој до вчера не знаеше дека поред платата добива и пензија, овој министер делел државни пари на надворешни соработници, иако државната администрација е преполна со службеници кои не знаат што да работат самите со себе на своите работни места, па ангажирал хонорарци на кој потрошил цели 115 000 евра од кој 45 000за реллами по приватните телевизии,до кога премиерот гвујо ке го штити ова домашно милениче?????
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дневна штампа........ денешна Нова Македонија, Дневник............
Да ти помогнам :smir:

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9A2D8D7E1AD579479833928381A75A79

Јас ваму гледам многу пари кои ненаменски се добиле и потрошиле.А цела држава се позајмува за 150 милонки со 10% каматна стапка.Па подобро од министерствата да се позајмиме,по фиоки што ги чуваат парите,може ќе се испазариме и за помала каматна стапка.Особено ако е за пензионери:smir:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
И што треба да прави владата со парите да гради фабрики?

Донесоа компјутери во училиштата им дадоа ваучери на студентите го воведоа рамниот данок и им овозможија супер поволни услови на странските инвеститори го зголеми буџетот за земјоделците на 70 милиони евра, градат,патишта,училишта,сали ги покачија пензиите,платите помагаат на најсиромашните што друго сакате?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Сакам дотичниот министер за правда да се заангажира малку и да види што се случува во судството ни наше. Што е проблемот што има дооооооооооооолги судски процеси кои што траат, траат и траат за да не мора да ја тужиме оваа држава во Стразбур поради неразумно долг процес. Ние сме патриоти големи имаме крварено за оваа земја, случајот е предвреме добиен но зошто да биде така :uvo:?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Успех е да потрошиш толку многу пари, и успех е како успех да го прикажеш успехот да се направат фасадите на судските палати и да се купат плакари. Ебате вампирот судската мафија владее кај нас, а тој купил плакари и го прикажува тоа за успех во истиот ден кога го избркаа Трајко Славески и останата багра од влада.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Како бабине на чешма сте со ABC и компанија само кокодакате ако не ви чини одете си од земјава.
Другар на вест за крадење да не треба да веам знаме на тераса?
И аман не ми се контрирај со глупости каде и да ме сретнеш по темиве само колку да се најдеш во муабет.Иди таму во програмирање дели совети,од сезнајковци преку таквото.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Како бабине на чешма сте со ABC и компанија само кокодакате ако не ви чини одете си од земјава.
Ние дојдовме за да ја направиме земјава да им чини на сите.:nenene:
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Како бабине на чешма сте со ABC и компанија само кокодакате ако не ви чини одете си од земјава.
Добро де ко баби на чешма сме, а вие какви сте, ко невести пред онадање.и што треба да се прави со политичарите кои самите се наградуваат со буџетски пари, таквите треба да ги величиме како не заменливи министри, кои дошле на власт само да си ја подобрат финансиската положба на безболен начин (криминални дејства)под капата на власта?неможам да бидам рамнодушен кога гледам дека некој ме краде,и ме лаже, дека утре ке биде подобро гледајки ме во очи, а ако тебе не ти се допагаат коментарите од овој тип па не мора да ги коментираш, прескокнија темава, најдиси друга тема на која нема да те нервираат ............... :toe::toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
И што треба да прави владата со парите да гради фабрики?

Донесоа компјутери во училиштата им дадоа ваучери на студентите го воведоа рамниот данок и им овозможија супер поволни услови на странските инвеститори го зголеми буџетот за земјоделците на 70 милиони евра, градат,патишта,училишта,сали ги покачија пензиите,платите помагаат на најсиромашните што друго сакате?
А да почнат малку ПОМАЛКУ да носат, да даваат, да зголемуваат, да покачуваат, да помагаат, а малку повеќе да КРАДАТ??? може тогаш ќе ни тргне........ :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom