Како се снаоѓа Романија во своето ново друштво -ЕУ!

Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
По кои критериуми беа примени во ЕУ (бугарија и Романија) и дали истите важат за сите други земји кои посакуваат да бидат членки на оваа напредна организација.
Како ЕУ пак им помага на своите членки ?

Погледнете го видеото...

Опасност во Сообраќајот! Луѓе изникнуваат од асфалтот непосредно пред автомобилите.

http://stirileprotv.ro/stiri/social/pericol-in-trafic-oamenii-strazii-rasar-din-asfalt-direct-in-fata-masinilor.html

Статистиките велат дека моментално во Букурешт живеат околу 5000 луѓе низ канализациите. Тоа е нивен дом и по 10 години.

 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
По кои критериуми беа примени во ЕУ (бугарија и Романија) и дали истите важат за сите други земји кои посакуваат да бидат членки на оваа напредна организација.
Како ЕУ пак им помага на своите членки ?

Погледнете го видеото...

Опасност во Сообраќајот! Луѓе изникнуваат од асфалтот непосредно пред автомобилите.

http://stirileprotv.ro/stiri/social/pericol-in-trafic-oamenii-strazii-rasar-din-asfalt-direct-in-fata-masinilor.html

Статистиките велат дека моментално во Букурешт живеат околу 5000 луѓе низ канализациите. Тоа е нивен дом и по 10 години.
За влез во ЕУ има jaсни критериуми.Имаш поглавиja и агажмани,кои во последствие се следи дали ги изполнуваш. ЕУ нема критериум за стандарт на живот на една држава...ЕУ нема критериуми за плата во една држава...
Главните критериуми: работешта демократиja,работешта пазарна икономика,почитуване на човековите права, икономска и финансова стабилност, добрососедски односи, врховенство на правото,стабилни институции.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
А не знаев дека стабилните институции дозволуваат живеење на граѓани во канализација! :toe: Или ова спаѓа во делот на почитување на човековите права - имдозволуваат сами да си изберат живеалиште по нивен мерак :tapp:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А не знаев дека стабилните институции дозволуваат живеење на граѓани во канализација! :toe: Или ова спаѓа во делот на почитување на човековите права - имдозволуваат сами да си изберат живеалиште по нивен мерак :tapp:
Стабилни институции значи совсем друго нешто. Институциите не можат да одат по канализациja и да барат дали некоj сприе внатре........?!
Човеково право пак нема ништо обшто со този случаj.Никоj насила не го е ставил тамо во канализациja.... :toe:
Има социални институции и не мора да го барат,а тоj да се приjaви или некоj сосед,роднина или така натаму да го приjaви,па чак тогава може да се реагира от социалните.......
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Дај бе не тропај глупости! ЕУ ве прими така на брзинка и остај тоа што ве прими сега ве направи и уште посиромашни и немоќни!
Зар не е долно една членка на ЕУ да има 5000 бездомници, само во еден град, кои живеат во канализации и не се згрижени повеќе од 10 години ? Какви се тоа социјални служби кои не се замараат со тие луѓе, се раѓаат деца во тие дупки ееееј, европеецу напреден! :tapp:
Зошто е потребно некој роднина да го пријави , кога веќе цел град знае дека таму живеат луѓе и по 10 години, тие истите луѓе, како комшии од канализацијата , капираш ??? Ги има на ТВ, или власта и службите не гледаат ТВ па затоа не знаат и не превземаат ништо ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Човек кога ќе го погледне видеото ќе сфати и визуелно какви се не држави примиле во ЕУ. Не се сигурно примени романците оти се напредни како држава во целина или исполниле услови...или признале хомосексуалци и нивни бракови или...есап :)

Кај критериуми да додадам...или оти не му пречеле на некоја соседна држава или имаат добрососедски односи или немаат претензии кон нивна историја, јазик, црква...или имаат признаено 6 јазици...и тако даље со списоков.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ете во каква унија ќе однесе Социјал Демократскиот Сојуз ќе си играме по канализации како нинџа желки.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Дај бе не тропај глупости! ЕУ ве прими така на брзинка и остај тоа што ве прими сега ве направи и уште посиромашни и немоќни!
Зар не е долно една членка на ЕУ да има 5000 бездомници, само во еден град, кои живеат во канализации и не се згрижени повеќе од 10 години ? Какви се тоа социјални служби кои не се замараат со тие луѓе, се раѓаат деца во тие дупки ееееј, европеецу напреден! :tapp:
Зошто е потребно некој роднина да го пријави , кога веќе цел град знае дека таму живеат луѓе и по 10 години, тие истите луѓе, како комшии од канализацијата , капираш ??? Ги има на ТВ, или власта и службите не гледаат ТВ па затоа не знаат и не превземаат ништо ?
Сека држава се оценува самостоjно дали е готова да биде приемена во ЕУ и си зависи само от самата неja,колко брзо ке напреднува. Това дали брзо са ни приели или не можеш да видиш колко години са водени преговори са влез во униjaта. Дали ни напрали посиромашни и понемокни-тука можеме многу да спорим. Факт е дека конкуренциja е многу поголема,заштото е едно да продаваш на пазар от 8-20 милиона,друго е да продаваш на пазар 400 милиона. Както ние,така и романците помтиме годините наназад. Романците немаше што да jaдат,а бугарите бехме со купона система.Ти може да не си видел,но ние сме видели 2 саати една населба има струja,2 саати другата населба има струja и това среде зима,па ти немаш.Се уште памтиме минимална пензии от 17 евро и минимална плата от 40 евро ..... Е извини,това е во минатото.
Не знам дали знаеш дека ти зборуваш за 5000, Букурешт минава 3 милиона како град во 20 милиона држава :toe:
Винаги имало сиромашни,винаги имало мизериja,но битво е во какви размери е ...
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
207
Поени од реакции
12
Koga se zboruva za Romanija i Bugarija dobre e prosecniot makedonec da znae deka predi 20 g Bulgaria i osobeno Romanija bea v mnogo losa sostojba.Samo v Bulgarija 11 miliarda dolara drzavni pari bea otkradnati i izneseni nadvor od drzavata od bliski do bivsite komunisti strukturi.Vo Romanija polozenieto poradi meko kazano strannite reformi na Causevsko bese uste po ocajno.Blizo 90% naselenieto gladuvase.Zamislete 90% od 20 miliona dusi vo drzava v centralna evropa ili severen Balkan se edno gladuva.Sega vo Romanija standartot e dva pati po visok od Makedonskiot a predi 20 g e bil 10 pati po malko.Zamislete se ubavo za ovoj tender predi da pljukate naslepo.Daleku od misleneto deka vo Romanija se e rozovo.Naprotiv.Problemi mnogo no sa na prav par romancite i toa e vidno ako si odil tam predi 20 g i tazi godina.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Еи ама сте досадни со ова “никој не не сака“ муабетов. Соочете се со реалноста и брзите факти. Немаме море, немаме индустрија, немаме армија, немаме економија, немаме ништо кое вреди, зошто би не сакала ЕУ?

Лесно ко 2 и 2... дури и Ноне сфаќа, вие одбивате да сфатите.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Еи ама сте досадни со ова “никој не не сака“ муабетов. Соочете се со реалноста и брзите факти. Немаме море, немаме индустрија, немаме армија, немаме економија, немаме ништо кое вреди, зошто би не сакала ЕУ?

Лесно ко 2 и 2... дури и Ноне сфаќа, вие одбивате да сфатите.
Добро ве Кинез лежи и уживај во силувањето јас па мислев животот е борба.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Добро ве Кине лежи и уживај во силувањето јас па мислев животот е борба.
Се сомневам дека некој може да разбере што сакаше да кажеш со реченицава. Ај барем граматички среди ја, па да пробаме да се разбереме.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Се сомневам дека некој може да разбере што сакаше да кажеш со реченицава. Ај барем граматички среди ја, па да пробаме да се разбереме.
Кинеска поговорка "If rape is inevitable lie down and enjoy it", е такво е твоето размислување, а тука не е тема Македонија никако зашто тоа е забрането на овој форум, затоа се дискутира за други. Значи Романија и Бугарија две мизерни држави примени во Европа поради интерес. На секој му е тоа јасно ама официјалната политика на европската унија негира такво нешто.
Викаш немаме ништо кое вреди... полошо од тоа кажано не може да биде. Кажи ми што толку сите се повредни од нас? Имам впечаток дека за вас претставува интелектуалец човек кој повеќе ќе ја навреди и критикува сопствената држава и народ.
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
207
Поени од реакции
12
Имам впечаток дека за вас претставува интелектуалец човек кој повеќе ќе ја навреди и критикува сопствената држава и народ.
Jas imam slicen vpecatok deka za vas patriot e covek koj poveke ke ja navreduva i kritikuva Bugarija.Tvoj red e...pljuk....pljuk
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Jas imam slicen vpecatok deka za vas patriot e covek koj poveke ke ja navreduva i kritikuva Bugarija.Tvoj red e...pljuk....pljuk
Доста бе ти, јас па мислев Турчин си. :pos2: Сите на балканов сме миерни не знам што толку се навреди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom