Како се прави пена на капучино?

Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Разлика има многу од едното до другото кафе турското кафе не само што е трета рака туку тоа е само печено и во него има додадено некои мали адитиви, додека кафето за во кафемат е од прва и втора рака и тоа како кафе е пржено и е мешавина од повеќе врсти на кафе. Квалитетот се гледа колку кафето има арабика минас итн. толку и варираат цените на кафето. На пр. кафето Attаbassi, Illy квалитетот неможе со ниедно друго кафе да се мери а и плус си кажува и цената од 1600 до 1800 ден за кило. А многу зависи и кафематот колку се чисти како се одржува итн една цела филозофија за една шоња кафе :)
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
6
Значи. Најсериозно сеа.
Си купив капучино for the first time in my life и од прееска пробувам да направам кафе со пена.
САКАМ КАФЕТО ДА МИ ИЗГЛЕДА ВАКА !

Сите дома ми солат памет.
„Мешај го додека ставаш вода“
„Нека не ти биде толку топла водата“
Сите пробаа да направат барем по една шолја, не успева.
Кафето не ми изгледа вака.

Објаснете ми како ја праат пењата!

treba matenje na mlekoto, vido na televizija.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.605
Поени од реакции
36.855
Барем сега знаеме како се прави пена.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
6

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.365
Поени од реакции
44.702
Барем сега знаеме како се прави пена.
Знаете, зашто е добар по душа и ви кажа.
Ја да сум, би ви рекол - знам како се праи најбоља пена, ама не кажувам.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
6
Знаете, зашто е добар по душа и ви кажа.
Ја да сум, би ви рекол - знам како се праи најбоља пена, ама не кажувам.
pa zoshto da mi kradat recepti, imaat luge na forumov shto se bavat so gotvarska profesija. tuka me napagate so navredi, a posle ke mi otvarate temi: kade ima nadobar burger, ili neznam shto.:boksix::boksix::vozbud:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
38
Поени од реакции
37
Abe narode Pena da na prajte i ne e taka tesko kako sto vi se cini.Se zavisi sto imate po doma od Aparati.
Ako imate Kafemat ili Espresso maschina togas se pravi so Cevkata za parea!
Ako nemate Kafemat ili sl kupete si od prodavniza Mixerce za Pena

Kako ova OVDE:

A mozite i so VAKVO ama se poskapi ama zatoa Penata e neverojatno dobra.

Ima i drugi cuda ama se poskapi.Za Makedonce bez Kvalitetna Mashina prvoto e najdobar izbor kosta 3-4Evra i ako nema niz Makedonija mozite ovde da si poracate:
OVDE i OVDE
 
Член од
15 април 2019
Мислења
552
Поени од реакции
701
или со миксер од дома со едната перка мати ке добиеш пена :D
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
6
ee, a jas koga rekov deka treba matenje mi se smeeja.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
1.756
Има "израсток" за пена и на домашни мали еспресо машини. Пред да земам една користев машинката за Нескафе да го сматам млекото исто како нес и се прај доста добра пена.
 
На врв Bottom