Како се прави пена на капучино?

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од dzesika, 22 јануари 2012.

 1. Igor™

  Igor™

  Член од:
  21 ноември 2008
  Мислења:
  617
  Допаѓања:
  63
  Разлика има многу од едното до другото кафе турското кафе не само што е трета рака туку тоа е само печено и во него има додадено некои мали адитиви, додека кафето за во кафемат е од прва и втора рака и тоа како кафе е пржено и е мешавина од повеќе врсти на кафе. Квалитетот се гледа колку кафето има арабика минас итн. толку и варираат цените на кафето. На пр. кафето Attаbassi, Illy квалитетот неможе со ниедно друго кафе да се мери а и плус си кажува и цената од 1600 до 1800 ден за кило. А многу зависи и кафематот колку се чисти како се одржува итн една цела филозофија за една шоња кафе :)
   
 2. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
 3. cake4me

  cake4me

  Член од:
  10 јануари 2019
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  2

  treba matenje na mlekoto, vido na televizija.
   
  На SK-92 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SK-92

  SK-92

  Член од:
  11 октомври 2010
  Мислења:
  592
  Допаѓања:
  437
  Ги оживеа сите умрени теми.
   
  AAbrat, Löwe, Ilumious и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.324
  Допаѓања:
  31.736
  Барем сега знаеме како се прави пена.
   
 6. cake4me

  cake4me

  Член од:
  10 јануари 2019
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  2
  :vozbud::vozbud::vozbud::pos::pos::pos::pos:
  --- Споено дупло мислење, 11 мај 2019 ---
  taka vidov no nerazbrav, jazikot bese na germanski, no pravea pena so matenje, mislam bbese toplo mleko, i drugo ne se sekavam.
   
 7. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.097
  Допаѓања:
  30.757
  Знаете, зашто е добар по душа и ви кажа.
  Ја да сум, би ви рекол - знам како се праи најбоља пена, ама не кажувам.
   
  На Löwe и BilboBaggins им се допаѓа ова.
 8. cake4me

  cake4me

  Член од:
  10 јануари 2019
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  2
  pa zoshto da mi kradat recepti, imaat luge na forumov shto se bavat so gotvarska profesija. tuka me napagate so navredi, a posle ke mi otvarate temi: kade ima nadobar burger, ili neznam shto.:boksix::boksix::vozbud:
   
 9. 123456

  123456

  Член од:
  6 септември 2007
  Мислења:
  5.578
  Допаѓања:
  3.124
  Пијан беше знам те видов на тв
   
 10. cake4me

  cake4me

  Член од:
  10 јануари 2019
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  2
  lele bre, covek ke rece neshto dobronamerno, a vie samo nekoi glupi i bezvredni komentari. e shtom e taka
  123456 fakaj! :kuracc::kuracc::kuracc:
   
 11. vouager

  vouager

  Член од:
  17 ноември 2014
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  35
  Abe narode Pena da na prajte i ne e taka tesko kako sto vi se cini.Se zavisi sto imate po doma od Aparati.
  Ako imate Kafemat ili Espresso maschina togas se pravi so Cevkata za parea!
  Ako nemate Kafemat ili sl kupete si od prodavniza Mixerce za Pena[​IMG]
  Kako ova OVDE:

  A mozite i so VAKVO ama se poskapi ama zatoa Penata e neverojatno dobra.
  [​IMG]
  Ima i drugi cuda ama se poskapi.Za Makedonce bez Kvalitetna Mashina prvoto e najdobar izbor kosta 3-4Evra i ako nema niz Makedonija mozite ovde da si poracate:
  OVDE i OVDE
   

Сподели преку: