Како се прави машко дете:)

D

Deleted member 12196

Гостин
Интересна тема.
Не знам за други места, ама кај нас машките деца ги правиме со СЕКС.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.963
Поени од реакции
6.412
Да бе така е тоа имало методи . Абе ајде не се глупирајте. Ако сакате пробајте и на ќерамиди качете се сексајте се како ќе се напраи/напраат тоа е, со здравје да си го гледате или да си ги гледате.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.686
Поени од реакции
12.867
Интересна тема.
Не знам за други места, ама кај нас машките деца ги правиме со СЕКС.
во средниот век, аристократите пателе од тоа да имаат машки наследник...па извадиле теорија дека левиот6 тестис праи сперматозоиди што прават и машки и женски ембриони, а мислам од десниот само машки ембриони
...па измислувале од врзување до оперативен :eek: зафат за левиот тестис, се со цел само машки потомци да имаат....
* ова го имав читано многу поодамна, кој мисли да сече нека провери пак кој треба да се сече левиот или десниот:icon_mrgr:
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
208
Поени од реакции
423
Како се прават глупи деца кои отвараат глупи теми? :unsure:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.138
Поени од реакции
5.814
Нешто слабо сте стручни. Да ја тагнеме другарката наша @bijons компентентна да се произнесе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
13.518
Поени од реакции
22.536
Нешто слабо сте стручни. Да ја тагнеме другарката наша @bijons компентентна да се произнесе.
се мисли дека генетскиот материјал кој со генерации кај некое семејство се пренесува имајќи доминантен У хромозом во сперматозоидот со Х и У хромозоми, токму во зачнување на машки деца во спојка ХУ, тоа пак ќе се продолжи во машките потомства, така да дедото „правел“ машки деца по таа инерција и внукот исто „ќе прави“ машки деца, се додека не се изгуби тој доминантен хромозом У и ќе доминира и Х хромозомот во сперматозоидот кој спојувајќи се со јајната клетка која има само Х хромозом, спојката ХХ хромозоми веќе укажува на женски пол,
... медицински е можно контролирање на раѓање на машки деца со повеќе методи, еве на пример, методата MicroSort® што претставува сортирање на сперматозоиди, моментално ова метода е достапна во Мексико, Северен Кипар, Малезија и Швајцарија.

...самиот метод на MicroSort®, мажот обезбедува примерок од сперма произведен со мастурбација (самостимулација), добиената сперма поминува низ посебен процес на „перење“ за да се отстранат семените течности и не-движечките неквалитетни сперматозоиди, потоа добрите квалитетни сперматозоиди се обојуваат со специјална боја која реагира со содржината на ДНК што се наоѓа во клетките на спермата, сперматозоидите се ставаат во цитометар на проток, што е технологија што овозможува идентификување на честичките во течноста кога минуваат покрај ласерот, Х-сперматозоидите содржат поголема содржина на ДНК отколку Y-сперматозоидите, така што обоените Х-сперматозоиди се осветлуваат посветло кога ќе поминат покрај ултравиолетова светлина, така се сортираат и идентификуваат клетките на спермата по ред, сепак самата технологијата не е совршена, во моментов е невозможно да се добие „чист“ вид на сперматозоиди или y-сперматозоиди, но тој каков таков „чист“ примерок со У сперматозоиди се внесува во матката на жената и се очекува зачнување на машко дете,

но да скратам пошто ова е широка тема има една мисла од постарите, што секогаш ме става на размислување (важноста на pH -алкалноста), вели вака:
...,, секогаш тие што сакаат машко бебе во зачнувањето мажот треба да внимава да жената прва доживее оргазам, па потоа тој, све друго направено поинаку е гаранција за женско дете...,,
 
Последно уредено:

Reptilian

веган хејтер
Член од
15 мај 2021
Мислења
128
Поени од реакции
211
има една мисла од постарите, што секогаш ме става на размислување, вели вака:
...,, секогаш тие што сакаат машко бебе во зачнувањето мажот треба да внимава да жената прва доживее оргазам, па потоа тој, све друго направено поинаку е гаранција за женско дете...,
Тука има за ова со оргазмот
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.138
Поени од реакции
5.814
...,, секогаш тие што сакаат машко бебе во зачнувањето мажот треба да внимава да жената прва доживее оргазам, па потоа тој, све друго направено поинаку е гаранција за женско дете...,,
А уат абаут близнаци, ама машко и женско? Кој е рецепатот?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.686
Поени од реакции
12.867
.. (важноста на pH -алкалноста), вели вака:.. секогаш тие што сакаат машко бебе во зачнувањето мажот треба да внимава да жената прва доживее оргазам, па потоа тој, све друго направено поинаку е гаранција за женско дете...,,
имаше зае*анција со тие што се по ред женски праат, да бараат помош од комшиите, прво комшијата после мајсторот за женски:icon_mrgr:
... море многу млади , на изглед прави здрави па никакво дете не можат да напраат, се наполнија пари клиниките за инВитро...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
1.827
Поени од реакции
3.813
во средниот век, аристократите пателе од тоа да имаат машки наследник...па извадиле теорија дека левиот6 тестис праи сперматозоиди што прават и машки и женски ембриони, а мислам од десниот само машки ембриони
...па измислувале од врзување до оперативен :eek: зафат за левиот тестис, се со цел само машки потомци да имаат....
* ова го имав читано многу поодамна, кој мисли да сече нека провери пак кој треба да се сече левиот или десниот:icon_mrgr:
Јас па обратно сум чула: не машките, туку женските јајници, десен или лев, одредувале дали ќе е машко или женско :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom