Како се прави гравче чорба, војнички од ЈНА ако имате рецепти.

Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Би сакал да отворам тема на која ке се пишуваат начините на спремање на грав, има рецепти со и без запршка, и со и без месо, и на двата начини се прави убав грав доколку се знаат некои финеси.
Ајде повелете споделете како да го направиме највкусното гравче
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Nema vrska receptot...ovde klučnoto e količinata na spremanata hrana.
Kaj pomali količini na hrana, poslabiot vkus voglavnom se bazira na dopirot na hranata so sadot kade se prigotvuva
Ako e sadot so podebel zid( grne, tava ili golem kazan) temperaturnata razlika e pomala i postabilna.
Kaj vojnicki kazan, skoro sekoe zrno e ,,komšija,, so drugo zrno na ista temperatura. Kazanot e so debel zid i nema mesta kade ima povisoka temperatura na samiot materijal( toa go ,,gori,, jadenjeto)
Zatoa jadenje prigotveno vo zemjana tava, grne ili vojnicki kazan e povkusno

PS.kaj mene vo kasarnata(JNA) gravot beše obicek svaren grav vo voda...ništo drugo. Duri u sol skoro da nemase, no pak beše vkusen
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
Во гравот по обичај не се става запршка. Ама кој не пробал грав со додадена запршка 10-ина минути при крај на варењето нека проба повкусно е гравчето. Инаку за мене за со месо највкусно е тавче гравче со пикантна колбасица потпечено во фурна или рерна. И варено гравче со сланина. Тие две верзии ми се најомилени а запршката ми е обавезна од пред некое време.

П.С
Без суво нане не играме ;)
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
За составот ме интересира, некои не ставаат морков, лук, потоа кромидот различно го ставаат цел и сецкан.
Ако е само грав во вода нема да е толку вкусно, дали да се стави зејтин или маст,?
Автоматски споено мислење:

Nema vrska receptot...ovde klučnoto e količinata na spremanata hrana.
Kaj pomali količini na hrana, poslabiot vkus voglavnom se bazira na dopirot na hranata so sadot kade se prigotvuva
Ako e sadot so podebel zid( grne, tava ili golem kazan) temperaturnata razlika e pomala i postabilna.
Kaj vojnicki kazan, skoro sekoe zrno e ,,komšija,, so drugo zrno na ista temperatura. Kazanot e so debel zid i nema mesta kade ima povisoka temperatura na samiot materijal( toa go ,,gori,, jadenjeto)
Zatoa jadenje prigotveno vo zemjana tava, grne ili vojnicki kazan e povkusno

PS.kaj mene vo kasarnata(JNA) gravot beše obicek svaren grav vo voda...ništo drugo. Duri u sol skoro da nemase, no pak beše vkusen
Тоа сите го коментираат дека поголема количина секогаш е повкусно, ама убаво вака поопширно човек ке разбере зошто.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
За составот ме интересира, некои не ставаат морков, лук, потоа кромидот различно го ставаат цел и сецкан.
Ако е само грав во вода нема да е толку вкусно, дали да се стави зејтин или маст,?
Како и кај гулашот за повеќе густина се става повеќе кромид а ако го правиш без запршка ќе темпираш еднаш да ставиш вода без да додаваш во текот на варењето тоа е ако го вариш без запршка инаку ако додаваш вода у тек на варење ќе биде ко измиен ниту густина ќе има ниту вкусен ќе биде. Значи прво го вариш гравчето со една вода кратко околу 15.мин и првата вода од почетното вриење ја фрлаш и полниш втора ладна вода и со таа ќе го вариш гравот.Вода ставаш скоро до врв и потоа веќе не додаваш вода цели саат ипол до два на тивко споро варење. Сѐ ставаш на почеток:
-кромид(насецкан обично)
-црвен пипер
-ловоров лист
-лук(обично насецкан)
-масло
-сол,бибер и "Зачинал или вегета"
-суво нане скроз на крај од варењето.


П.С
После саат ипол до два часа отприлика варење сам ќе процениш ако треба запршка или не.
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.660
Поени од реакции
21.703
-Стануваш во 5 сабајле.
-Трчаш со 20 кила товар на тебе едно 10 километра. Пожелно по дожд и кал или на сонце на 40 степена
-Правиш по 5-6 серии склекови
-Чистиш Ве Це со четка за заби
-После тоа лупиш компири едно саат време
-Тука негде околу 3 саат одиш и купуваш од пазар грав. Било кој, прва тезга што ќе ти дојде.
-Го вариш во полу'рѓосан бакарен сад
-Правиш запршка
-Додаваш бром
-Важна напомена: Не смееш да јадеш ништо цело ова време

Воаља, добиваш првокласно гравче, ако не и подобро од војничкото на ЈНА.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
За сите што сте се исплашиле од запршката... Запршката е брашно испржено во масло до добивање на почетна светла кремаста боја без намера да се изгори а со цел на згуснување и подобрување на вкусот на готвените јадења (грашок,компир манџа,боранија и сл.) Не е грев ако се стави запршка во гравче но понекогаш и не мора да се става ако сакате гравчето да биде за сркање како чорбичка отколку да има некоја "побогата тежина" на вкусот. Толку од мене за гравчето :kafence:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
За сите што сте се исплашиле од запршката... Запршката е брашно испржено во масло до добивање на почетна светла кремаста боја без намера да се изгори а со цел на згуснување и подобрување на вкусот на готвените јадења (грашок,компир манџа,боранија и сл.) Не е грев ако се стави запршка во гравче но понекогаш и не мора да се става ако сакате гравчето да биде за сркање како чорбичка отколку да има некоја "побогата тежина" на вкусот. Толку од мене за гравчето :kafence:
Kaj ti e piperot vo zaprskata ?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
Kaj ti e piperot vo zaprskata ?
Правилно според готварска терминологија запршката е испржено брашно во маснотија. Бела обична запршка. Црвен пипер јас ставам на почеток на готвење на јадењето. Некој става и брашно и црвен пипер заедно во запршката ама така многу лесно може да загори запршката заради црвениот пипер на кој му треба кратко пржење а брашното може да поднесе и 10 мин.пржење.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Правилно според готварска терминологија запршката е испржено брашно во маснотија. Бела обична запршка. Црвен пипер јас ставам на почеток на готвење на јадењето. Некој става и брашно и црвен пипер заедно во запршката ама така многу лесно може да загори запршката заради црвениот пипер на кој му треба кратко пржење а брашното може да поднесе и 10 мин.пржење.
Запршките сите различно ги прават, некои дури додаваат само брашно размешано со вода демек ладна запршка, што уствари не е запршка. Ама е битен дел затоа што и тоа го формира вкусот.
А која е разликата ако црвениот пипер оди на почеток, или подоцна ако се запржува?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom