Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Zdravo veke nekolky godini se bavtam po brodovi i alaski i momentalno cekam viza za u kanada preku ameriquest. No mislam dekq zivotot u kanada ne bi mi se dopadnal bidejki mislam deka bi bil slicen kako u alaska. E sega mislam deka avvstralija bi mi se sviigala povise bidejki zivotot tamu bar e malku poslicen na zivotot tuka u pozitivnite aspekti. Isto taka kako sto gledam deka lugeto vo avztralija licat na luge a ne kako ovie u kanada ili amerika. Imam rodnini vo dvete zemji i tie vo kanada mi se kako otupeni za razlika od ovie vo avstralija. Megjutoa kako sto gledam deka migracijata vo avstralija e skoro nevozmozna a za razlika od toa kanada prima sve i svasta posto e retko naselena. Jas mislam deka bidejki sum mlad samo 23 god najlesno da se migrira vo australija e preku studentska viza licno mislev da upisam nekoe viso skolo(electrician ili zidar ili slicno) sto bi traelo godina dena do dve god max... Ili pak imam zet so firma ama neznam dali on so garantno pismo bi mozel da mi sredi viza...?
elektricar, zidar a posebno vodovodzija i za tebe nema smrt ovde.

proveri koja od strukite e barana. stom zavrsis ke treba za nekoj da porabotis nekoe vreme da napravis apprenticeship i potoa mozes sam da si teras.

sto firma ima zetot i dali bi mozel on da ti pomogne so toa? ako da togas nemas gajle ako ne togas toa ke ti bide najgolem problem ali mislam deka bez problem ke najdes agent/rabotodavec za toa pogotovo ako se dogovorois podolgo da mu ostanes vraboten.
 
Член од
24 јуни 2021
Мислења
40
Поени од реакции
44
Znam deka ke nema zima imam 2 babi u aus istotot mi go zborat zet mi ima firma mobilara. Imaat i eden prijatel Albanec ima firma za gradeznistvo. Vidov deka deficitarni struka e roofer a ja kako roofer ke idam u kanada.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Znam deka ke nema zima imam 2 babi u aus istotot mi go zborat zet mi ima firma mobilara. Imaat i eden prijatel Albanec ima firma za gradeznistvo. Vidov deka deficitarni struka e roofer a ja kako roofer ke idam u kanada.
vodovodzija od zanaetite ti e najbolja opcija za aus zatoa sto bez tvoj sertifikat nemoze da dobie occupancy permit taka da SEKOGAS ke si platen. ova e za AUS. roofer ke bide dobro za nekoja god pogotovo ako specijalizras tesla krovovi
 
Член од
24 јуни 2021
Мислења
40
Поени од реакции
44
Pa jas pravam matematika deka za 3 god mozes da dobies canadski pasos ili pak da utepam 3 godini u kanada kako roofer pa da probam kako skilled worker da idam u aus. Ili pak od koga ke dobijam canadsko pr da apliciram za viso skolo u aus pa taka da migriram(viso skolo za nekoi od strukite sto se deficitarni vodovodzija ili roofer ili electrician ili slicno...
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Zdravo veke nekolky godini se bavtam po brodovi i alaski i momentalno cekam viza za u kanada preku ameriquest. No mislam dekq zivotot u kanada ne bi mi se dopadnal bidejki mislam deka bi bil slicen kako u alaska. E sega mislam deka avvstralija bi mi se sviigala povise bidejki zivotot tamu bar e malku poslicen na zivotot tuka u pozitivnite aspekti. Isto taka kako sto gledam deka lugeto vo avztralija licat na luge a ne kako ovie u kanada ili amerika. Imam rodnini vo dvete zemji i tie vo kanada mi se kako otupeni za razlika od ovie vo avstralija. Megjutoa kako sto gledam deka migracijata vo avstralija e skoro nevozmozna a za razlika od toa kanada prima sve i svasta posto e retko naselena. Jas mislam deka bidejki sum mlad samo 23 god najlesno da se migrira vo australija e preku studentska viza licno mislev da upisam nekoe viso skolo(electrician ili zidar ili slicno) sto bi traelo godina dena do dve god max... Ili pak imam zet so firma ama neznam dali on so garantno pismo bi mozel da mi sredi viza...?
Ako odis na studentska vo AU brkaj samo studii nad 2 godini za da dobies otvorena rabotna viza po kraj na studii. Elektricar e super struka i mnogu barana. Vo vrska so rabotna viza preku firma ti pustiv poraka so poveke informacii bidejki toa e vozmozno samo za barani struki.
 
Член од
24 јуни 2021
Мислења
40
Поени од реакции
44
Ako odis na studentska vo AU brkaj samo studii nad 2 godini za da dobies otvorena rabotna viza po kraj na studii. Elektricar e super struka i mnogu barana. Vo vrska so rabotna viza preku firma ti pustiv poraka so poveke informacii bidejki toa e vozmozno samo za barani struki.
Dada bas gledav za toa mislam deka e vaka ako ucis 1 god imas 2 god post graduate workcpermit ako ucis 2 god imas 3 god post graduate work permit. E sega prasanje e sto posle i koga bi dobil PR posto bez PR tebe moze da ti gi aknat klocite bilo koga na primer ako ne ti prodolzat viza
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Dada bas gledav za toa mislam deka e vaka ako ucis 1 god imas 2 god post graduate workcpermit ako ucis 2 god imas 3 god post graduate work permit. E sega prasanje e sto posle i koga bi dobil PR posto bez PR tebe moze da ti gi aknat klocite bilo koga na primer ako ne ti prodolzat viza
Да се консултираш со агент, имаше големи измени по овие прашања кај студентските визи многу скоро.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Za sto mislis potocno? Pusti mi link so izmenite
Не можам да го најдам, беше некаде по порталите, како хинт разгледај го детално долгорочно самиот процес, т.е што и како ќе треба да правиш откако ќе завршиш со студиите за да останеш таму. Односно, дали ќе имаш доволно работно искуство за да го фатиш минимумот за следна виза.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Член од
24 јуни 2021
Мислења
40
Поени од реакции
44
@stefanskopje Штом завршиш со apprenticeship ќе си најдеш фирма да те спонзорира за 186 виза

Плус у меѓувреме ќе запознаеш сингл чупиња што веќе имаат државјанство/ПР виза и со некое од нив можеш да останеш на брачна ПР виза.
Apprenticeship moze so godina dve viso skolo?
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.695
Поени од реакции
828
Има некој докажана добра агенција/агент во Скопје да ми предложите. Планирам да вадам студентска виза или туристички па таму да средам за понатака...
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Има некој докажана добра агенција/агент во Скопје да ми предложите. Планирам да вадам студентска виза или туристички па таму да средам за понатака...
Zdravo, registrirani agenti se pisani nekolku pati na forumov. Samo odi nanazad za poveke informacii, vo globala ima eden vo Skopje naselba Aerodrom, eden vo Bitola i agencija Red Earth sto poveke sobiraat dokumenti za kompanijata vo Perth i nekolku nasinci vo Avstralija.

Ako pocnuvas studentska viza ke mora da imas academic IELTS napraveno i dosta sredstva. Za turisticka mora da imas rabota ili garancija od nekoj vamu. Bilo sto da treba poveke pisi na forumov ili privatna poraka
 
Член од
22 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
13
Има некој докажана добра агенција/агент во Скопје да ми предложите. Планирам да вадам студентска виза или туристички па таму да средам за понатака...
Nie apliciravme za PR viza preku http://amo.com.mk/ - Registriran agent Dejan i super pominavme, vo nitu eden del od aplikacijata ne dobivme povratno prasanje, tuku direkten pozitiven odgovor.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Искрено прашање: Зарем навистина ви се оди во Австралија (или во Канада) во овие услови?! Јас да сум таму, во прва прилика би избегал од тие држави. Но претпоставувам кај некои од вас има интерес да се преселат па живо ме интересира од кои причини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom