Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Него, тоа дека бараат само занаетчии.

Да бидеме на чисто, на сѐ бев спремен да работам. Имам многу за пишување на темава.

Сепак ни било што не се наоѓаше работа.


It's not what you know - it's who you know.
Jas imam pisano pred godinii za istovo, nikoj ne mi veruvase, uste site mi komentiraa “sto ne se vratis da vidis vamu “, i se otkazav od komentiranje na vakvi temi.
Ako ja kazes realnata slika mislat deka gi ubeduvas da sedat vo mkd.
 
Член од
18 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
4
Zdravo, na 5ti sletuvam vo Sidnej so soprug i 2 decinja, na studentska viza, ako moze da preporacate dobro familiarno mesto za zivot so dobri shkoli, i drugi preporaki sto ne se povrzani so mesto na ziveenje bi ni bile od korist. Fala.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Zdravo, na 5ti sletuvam vo Sidnej so soprug i 2 decinja, na studentska viza, ako moze da preporacate dobro familiarno mesto za zivot so dobri shkoli, i drugi preporaki sto ne se povrzani so mesto na ziveenje bi ni bile od korist. Fala.
imate nekoj vo sidnej? kade ke studiras? kolkavi se decata? sto stan/kuka barate? kolkav vi e budzetot? ti ke studiras ok, sto ke raboti partnerot?

ne me sfakaj gresno ama sidnej e povrsinski kolki pola mkd. nema poenta za ti zboram za kumanovo ako rabota/skoli ti e u kavadarci....
 
Член од
18 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
4
imate nekoj vo sidnej? kade ke studiras? kolkavi se decata? sto stan/kuka barate? kolkav vi e budzetot? ti ke studiras ok, sto ke raboti partnerot?

ne me sfakaj gresno ama sidnej e povrsinski kolki pola mkd. nema poenta za ti zboram za kumanovo ako rabota/skoli ti e u kavadarci....
Nemame rodnini, imame poznanici, soprugot nema rabota, ke bara tamu kade shto ke bide smestuvanjeto, ke studiram na Torrens University vo Sarry Hills, megjutoa sum na master i predavanjata mi se vo eden den, znaci toa nema vrska so smestuvanjeto, ednostavno me interesirashe od kade da pocnam so baranje naselba za ziveenje bidejki doagjame so 2 deca (6god i 2god). Znam deka Sidnej e golem eve ako moze sporedba primer Darlinghurst koj mi e blisku do fakultetot, i Kogarah koj ima poprifatlivi ceni i ubava plaza.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Znam deka Sidnej e golem eve ako moze sporedba primer Darlinghurst koj mi e blisku do fakultetot, i Kogarah koj ima poprifatlivi ceni i ubava plaza.
Во Darlinghurst е поскапо и e подбро за помлади и за ЛГБТ.
Kogarah/Rockdale/Hurstville е посоодветно за фамилијарен живот, нешто подалеку е од City, ама со метро се стига за 15-20минути. Плус Monterey/Ramsgate/Sans Souci плажите се релативно блиску, на 1-2 км. Има и македонска заедница што може да ви помогне со совети за школи и работни места.
Населби што јас би ги избегнувал се Lakemba, Fairfield, Auburn, Punchbowl, Yagoona.
 
Член од
18 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
4
Во Darlinghurst е поскапо и e подбро за помлади и за ЛГБТ.
Kogarah/Rockdale/Hurstville е посоодветно за фамилијарен живот, нешто подалеку е од City, ама со метро се стига за 15-20минути. Плус Monterey/Ramsgate/Sans Souci плажите се релативно блиску, на 1-2 км. Има и македонска заедница што може да ви помогне со совети за школи и работни места.
Населби што јас би ги избегнувал се Lakemba, Fairfield, Auburn, Punchbowl, Yagoona.
Blagodaram mnogu!
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Zdravo Mimi,

Jas ziveev 4 godini vo Darlinghurst so soprugata. Darlinghurst/Surry Hills se super za ziveenje ako sakas da si blisku do centar i ako zivees podinamicen zivot. Za familija so deca, mozebi i ne e najdobra opcija. A i plus zivotot e poskap.

Trite naselbi sto gi spomna (Kogarah/Rockdale/Hurstville) se del od St. George area. Imam ziveeno vo Rockdale ama mnogu kratko vreme i mene licno ne me impresionirase naselbata. Kogarah vo posledno vreme e prenaselena od Indijci/Nepalci, Hurstville se generalno kinezi, a Rockdale imas najveke Makedonci. Od St. George area, mene nekako najubava naselba mi se cini Bexley. Site ovie naselbi se generalno poeftini od Darlo/Surry.

Stom si eden den samo na fax i ako CBD ne vi e prioritet togas Darlo/Surry ne bi gi razmisluval za ziveenje. Sto ke studiras ako master studiite ti se samo eden den nedelno?

Druga opcija istotaka ako sakas da ja razgledas e Sutherland Shire, mnogu ubava area.


Nemame rodnini, imame poznanici, soprugot nema rabota, ke bara tamu kade shto ke bide smestuvanjeto, ke studiram na Torrens University vo Sarry Hills, megjutoa sum na master i predavanjata mi se vo eden den, znaci toa nema vrska so smestuvanjeto, ednostavno me interesirashe od kade da pocnam so baranje naselba za ziveenje bidejki doagjame so 2 deca (6god i 2god). Znam deka Sidnej e golem eve ako moze sporedba primer Darlinghurst koj mi e blisku do fakultetot, i Kogarah koj ima poprifatlivi ceni i ubava plaza.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Zdravo Mimi,

Jas ziveev 4 godini vo Darlinghurst so soprugata. Darlinghurst/Surry Hills se super za ziveenje ako sakas da si blisku do centar i ako zivees podinamicen zivot. Za familija so deca, mozebi i ne e najdobra opcija. A i plus zivotot e poskap.

Trite naselbi sto gi spomna (Kogarah/Rockdale/Hurstville) se del od St. George area. Imam ziveeno vo Rockdale ama mnogu kratko vreme i mene licno ne me impresionirase naselbata. Kogarah vo posledno vreme e prenaselena od Indijci/Nepalci, Hurstville se generalno kinezi, a Rockdale imas najveke Makedonci. Od St. George area, mene nekako najubava naselba mi se cini Bexley. Site ovie naselbi se generalno poeftini od Darlo/Surry.

Stom si eden den samo na fax i ako CBD ne vi e prioritet togas Darlo/Surry ne bi gi razmisluval za ziveenje. Sto ke studiras ako master studiite ti se samo eden den nedelno?

Druga opcija istotaka ako sakas da ja razgledas e Sutherland Shire, mnogu ubava area.
Aj i jas moite 2 centi, sum ziveel kade ne .
Kako sto spomna Darlo definitvno ne za familja so mali deca, barem po moe mislenje, Rockdale ( ziveev kratko vreme mnogu odamna) e top kako lokacija, 15 min so voz do City, 20tina min peski do plaza. Toa e pozitivnata strana, ali i taa naselba ja prenaselija i ja smenija etnickata karta , mnogu gubre i tamu se naseli ne e toa sto bese ili bilo godinite. Hurstville mi bese sledna destinacija posle Rockdale, vo toa vreme bese top naselba I mnogu poveke mi se dopagase od Rockdale a ne mi menuvase mnogu kako lokacija. Vo denesno vreme ne bi ja preporacal za beli luge, taka da moj sovet - ne.
Sutherland share e uba area i moze da se najde nesto po prisojna cena za pod kirija, sve zavisi kade ke najdat rabota, ako ne najdat rabota lokalno zaebano moze da bide.
Kako zaklucok, ako sakaat da se locirani St george area, mislam najdobo bi im bilo Rockdale posebno od taa strana prema Brighton a moze i samiot Brighton.
 
Член од
18 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
4
Zdravo Mimi,

Jas ziveev 4 godini vo Darlinghurst so soprugata. Darlinghurst/Surry Hills se super za ziveenje ako sakas da si blisku do centar i ako zivees podinamicen zivot. Za familija so deca, mozebi i ne e najdobra opcija. A i plus zivotot e poskap.

Trite naselbi sto gi spomna (Kogarah/Rockdale/Hurstville) se del od St. George area. Imam ziveeno vo Rockdale ama mnogu kratko vreme i mene licno ne me impresionirase naselbata. Kogarah vo posledno vreme e prenaselena od Indijci/Nepalci, Hurstville se generalno kinezi, a Rockdale imas najveke Makedonci. Od St. George area, mene nekako najubava naselba mi se cini Bexley. Site ovie naselbi se generalno poeftini od Darlo/Surry.

Stom si eden den samo na fax i ako CBD ne vi e prioritet togas Darlo/Surry ne bi gi razmisluval za ziveenje. Sto ke studiras ako master studiite ti se samo eden den nedelno?

Druga opcija istotaka ako sakas da ja razgledas e Sutherland Shire, mnogu ubava area.
Fala na odgovorot, studiram Master of public health (research), imam 3 trimestri godishno, i sekoj trimestar po 3 predmeti. Za 2 predmeti ke odam na fax ednash nedelno, eden ke go zapisham on-line.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Fala na odgovorot, studiram Master of public health (research), imam 3 trimestri godishno, i sekoj trimestar po 3 predmeti. Za 2 predmeti ke odam na fax ednash nedelno, eden ke go zapisham on-line.
So lesno neka ti e studiranjeto. Se nadevam sletavte bezbedno i se smestivte. Za koja naselba se odlucivte?

Sigurno znaes deka za Master of Research i dvajcata imate pravo da rabotite full-time.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Здраво, пред коронава разгледував опции за “преселба“ во Аус, но се случи што се случи. Моментално како е ситуацијата дали е некој тука подобро информиран. Имам роднини во Сиднеј, сум бил таму како турист е сега размислувам за опција за живот таму. Пред 3 години, бев во една агенција во Аеродром, типот ми форсираше студентска виза. Јас сум по струка машински инженер, со завршен и мастер. Имам работен стаж 7 години. Моментално сум 30, ако со сопруга и мало бебче. Дали би ми препорачале некој добар агент или нешто слично, споделете ваши искуства , би ви бил благодарен !
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Дали би ми препорачале некој добар агент или нешто слично, споделете ваши искуства , би ви бил благодарен !
Пред да почнеш со агент пресметај колку поени имаш/би имал:

Ако си испод 90 поени шансите за 189/190 ПР виза ти се минимални.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Здраво, пред коронава разгледував опции за “преселба“ во Аус, но се случи што се случи. Моментално како е ситуацијата дали е некој тука подобро информиран. Имам роднини во Сиднеј, сум бил таму како турист е сега размислувам за опција за живот таму. Пред 3 години, бев во една агенција во Аеродром, типот ми форсираше студентска виза. Јас сум по струка машински инженер, со завршен и мастер. Имам работен стаж 7 години. Моментално сум 30, ако со сопруга и мало бебче. Дали би ми препорачале некој добар агент или нешто слично, споделете ваши искуства , би ви бил благодарен !
Zdravo i dorodojde na forumot. Bilo sto da treba moze da prasas na forumov ili vo direktna poraka. Toa sto imas zelba e mnogu dobra rabota no za zal treba da imas nekolku preduslovi za uspeh vo migracija. Najvazen uslov e da imas odlicen anglsiki jazik so ocenka nad 7.0 IELTS, barana struka imas i se nadevam deka stazot ti e vo struka plus dosta pari i zivci za uspeh.

Toa sto agentot ti forsiral studentska viza e bidejki nie od MK imame dosta slab anglsiki jazik a bez toa nema sansi za uspeh na rezident viza bidejki si ispod 80-90 poeni. Vo momentalnava situacija tie sto dobiva viza a sto se nadvor od AU se ispod 5% i toa se najmnogu medicinski struki sto sega vo covid se baraat mnogu. Site drugi vizi gi zemaat tie sto zavrsuvaat faks vo AU a so toa debivaat ekstra poeni (imaat nad 90) a so toa tie sto se nadvor od AU nemaat sansi.

Taka da realno studiranje mu e majkata, a taa kosta kolku eden stan vo SK. Odnosno ako edna godina e $25.000 samo studiranje plus $5.000 osiguruvanje, $20.000 kirija plus $10.000 hrana i smetki. Vkupno e $60.000 edna godina a toa go mozat bogati Kinezi i Indijci da si go priustat. Sekako mozes da rabotis i zarabotis, no so malo bebe eden roditel e blokiran a eden mora da studiran polno vreme. Tesko.

Jas da sum vo tvoja koza bi se fokusiral na Canada. Mnogu se poliberalni i polesni za uspeh vo migracija. No ne sakam da ti go skrasam keifot za Avstralija. Zosto ne si dosol pravo posle faks pred 7 godini, togas bese druga rabotatava vo AU nego sega vo Covid kriza.

Moze da sum greska, pisi poveke informacija ako imas
 
Член од
22 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
13
Здраво, пред коронава разгледував опции за “преселба“ во Аус, но се случи што се случи. Моментално како е ситуацијата дали е некој тука подобро информиран. Имам роднини во Сиднеј, сум бил таму како турист е сега размислувам за опција за живот таму. Пред 3 години, бев во една агенција во Аеродром, типот ми форсираше студентска виза. Јас сум по струка машински инженер, со завршен и мастер. Имам работен стаж 7 години. Моментално сум 30, ако со сопруга и мало бебче. Дали би ми препорачале некој добар агент или нешто слично, споделете ваши искуства , би ви бил благодарен !
Zdravo, jas i soprugot dojdovme pred 2 i pol godini za prv pat vo AU na PR viza, ne e nevozmozno da se dobie PR viza dokolku si nadvor od AU. Apliciravme preku agent, so toa shto bevme resheni deka kje aplicirame za PR viza i ne ni gi razgleduvavme opciite za studentska viza, bez razlika na sovetot od agentot deka e polesno da se dobie studentska viza. Prv chekor e polaganje Angliski jazik, spored resultatite Angliski kje znaete otprilika kolku poeni kje imate (dokolku skills assessment e pozitiven). Vtor chekor - skills assessment. Otkako kje dobiete odgovor, kje moze da gi presmetate poenite i da vidite dali imate moznost da aplicirate za PR. Dokolku vashata sopruga ima barana profesija, moze i ona da napravi skills assessment i kje dobite dopolnitelni poeni. Za skills assessment potrebni dokumenti se CV, prevod na diplomite i opis na rabotnoto mesto so pecat i potpis od rabotodavacot. Dobro bi bilo dokolku mozete da obezbedite i 2 preporaki. Nie imavme mal problem so obezbeduvanje job description od prvata firma kade shto soprugot rabotese, a ni trebase za poeni, za srekja obezbedivme. Dokolku polozite Angliski so dobri poeni i obezbedite job description od rabotodavacot/te (preduslov za skills assessment) ponatamu procedurata e da aplicirate za viza i da cekate odgovor. Ne e tolku komplicirano i nevozmozno. Celata procedura od polaganje Angliski do dobivanje viza kaj nas traese 13 meseci. Mart - Angliski, April -Skills assessment (8-10 nedeli chekavme odgovor), Juli- State Sponsor aplikacija (okolu 13 nedeli chekavme odogovr), mislam krajot na Okt dobivme pozitiven odgovor, potoa medicinski pregledi i krajot na Noem apliciravme za 190 viza, pocetok na April dobivme viza. So srekja!
 
Член од
24 јуни 2021
Мислења
40
Поени од реакции
44
Zdravo veke nekolky godini se bavtam po brodovi i alaski i momentalno cekam viza za u kanada preku ameriquest. No mislam dekq zivotot u kanada ne bi mi se dopadnal bidejki mislam deka bi bil slicen kako u alaska. E sega mislam deka avvstralija bi mi se sviigala povise bidejki zivotot tamu bar e malku poslicen na zivotot tuka u pozitivnite aspekti. Isto taka kako sto gledam deka lugeto vo avztralija licat na luge a ne kako ovie u kanada ili amerika. Imam rodnini vo dvete zemji i tie vo kanada mi se kako otupeni za razlika od ovie vo avstralija. Megjutoa kako sto gledam deka migracijata vo avstralija e skoro nevozmozna a za razlika od toa kanada prima sve i svasta posto e retko naselena. Jas mislam deka bidejki sum mlad samo 23 god najlesno da se migrira vo australija e preku studentska viza licno mislev da upisam nekoe viso skolo(electrician ili zidar ili slicno) sto bi traelo godina dena do dve god max... Ili pak imam zet so firma ama neznam dali on so garantno pismo bi mozel da mi sredi viza...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom