Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Jасно ми е дека машинскиот би ми донел далеку поголема предност за останување таму, но цената по семестар е со огромна разлика во споредба колеџ и факултет така да затоа и тој е изборот. Инаку графичките дизајнери секоја година се наоѓаат на Skilled ocupation list. Околу цената, таа што ја наведов е за интернационални студенти на некои од колеџите за графички дизајн, еве еден од нив како за пример -> линк.
Sto ke studiras e licna preferenca.

No bidejki planiras da prodolzis da rabotis i apliciras na drugi vizi kako rabotna i rezident ima nesto vo AU sto se vika 2 year rule, ako studiras 2 godini plus togas imas pravo na rabotna viza posle zavrsetok na studii i koga apliciras za rezident dobivas plus poeni.

https://www.homeaffairs.gov.au/trav/stud/post

Studiite sto go pusti linkot e so traenje 12 do 18 meseci. Moj predlog e da najdes fakultet (bilo koj) i studii so plus 2 godini vo struka koja se bara vo AU i so toa posle zavrsetok na studii ke ostanes vo AU so daleku daleku pogolemi sansi nego nekoj privaten college. Cenata trosok sigurno e marginalno povisoka no koga ke dojde vreme za smena na viza sansite ti se daleku povisoki za uspeh.

Toa se moite mislenja, ako sakas prifati ili ne.
 
Член од
13 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Da, da, znam deka min za ostanuvanje se dve godini studii. Canberra Institute of Technology ne e privaten inaku, tuku e TAFE i e dve godini (Diploma: 1.5 years, Advanced Diploma: 6 months, Total CIT package: 2 years), zatoa i go postaviv chisto kako primer. Kako i da e fala za mislenjata i sovetite. :)
 
Член од
6 октомври 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво!Може ли да ми дадете контакт од некој миграциски агент од Нов Зеланд? Би ве замолила за некој проверен и сигурен. Фала ви однапред
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Здраво!Може ли да ми дадете контакт од некој миграциски агент од Нов Зеланд? Би ве замолила за некој проверен и сигурен. Фала ви однапред
Здраво, знам дека агенцијата преку која отиде син ми е сериозна. Ама инфо можам да ви дудам дури во сабота. Плус не се ефтини да знеш. Само знам дека имаа директен пристап до амбасадата во Лондон.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Здраво, знам дека агенцијата преку која отиде син ми е сериозна. Ама инфо можам да ви дудам дури во сабота. Плус не се ефтини да знеш. Само знам дека имаа директен пристап до амбасадата во Лондон.
Здраво СРЕЌНА НОВА 2019 ГОД. НА СИТЕ ФОРУМЏИИ :ајнапиво:
Дали агенцијата преку која заминал вашиот син посредува документи за работна виза?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Здраво СРЕЌНА НОВА 2019 ГОД. НА СИТЕ ФОРУМЏИИ :ајнапиво:
Дали агенцијата преку која заминал вашиот син посредува документи за работна виза?
И да и не! Значи кај син ми се погоди така што имаше високи квалификации за дефицитарна струка!
Потоа си даде барање за членство во комората на инженери на НЗ и еден од рекрутерите од нивната листа веднаш го побара со понуда.
Таа му ја средуваше понудата за работен ангажман, после откако доби официјална понуда од работодавачот, агенцијата си продолжи со процесирање на документите!
Рекрутерот не го плати он, фирмата што го бараше си го плаќа тоа.
И се се заврши за релативно кратко време.
Накратко: Понуда сам си бараш, а све останато во средување на документи ти процесира агентот.
Се разбира ќе имаш и ти доста растрчувања, ама ако си цврсто решен ќе ја биде!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.580
И да и не! Значи кај син ми се погоди така што имаше високи квалификации за дефицитарна струка!
Потоа си даде барање за членство во комората на инженери на НЗ и еден од рекрутерите од нивната листа веднаш го побара со понуда.
Таа му ја средуваше понудата за работен ангажман, после откако доби официјална понуда од работодавачот, агенцијата си продолжи со процесирање на документите!
Рекрутерот не го плати он, фирмата што го бараше си го плаќа тоа.
И се се заврши за релативно кратко време.
Накратко: Понуда сам си бараш, а све останато во средување на документи ти процесира агентот.
Се разбира ќе имаш и ти доста растрчувања, ама ако си цврсто решен ќе ја биде!

Taka e i za AUS. Rekruterot nikogas ne go plaka rabotnikot nego rabotodavecot.

Vo ovoj slucaj se se zavrsilo dobro i relativno srekno no toa e prilicno retko. Da ima nekoj apla deficitni struki kade ete si headhunted ama za toa treba da si srvarno dobar so provereno i dokazanao iskustvo pred nekoj rekruter da se nafati da ti brka rabota. Druga rabota e sto za da doneses rabotnik od stranstvo vo AUS toa rabotno mesto prvo treba da e oglaseno vo AUS poveke od 6 meseci i da ne se nasol kandidat. Moze smesno zvuci ama podobra sansa za toa da pomine ima na primer makedonski gotvac koj bi rabotel vo nekoj mak restorant/sendvicara nego programer sto bi rabotel u microsoft...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.916
Taka e i za AUS. Rekruterot nikogas ne go plaka rabotnikot nego rabotodavecot.

Vo ovoj slucaj se se zavrsilo dobro i relativno srekno no toa e prilicno retko. Da ima nekoj apla deficitni struki kade ete si headhunted ama za toa treba da si srvarno dobar so provereno i dokazanao iskustvo pred nekoj rekruter da se nafati da ti brka rabota. Druga rabota e sto za da doneses rabotnik od stranstvo vo AUS toa rabotno mesto prvo treba da e oglaseno vo AUS poveke od 6 meseci i da ne se nasol kandidat. Moze smesno zvuci ama podobra sansa za toa da pomine ima na primer makedonski gotvac koj bi rabotel vo nekoj mak restorant/sendvicara nego programer sto bi rabotel u microsoft...
Голем проблем е за АУ, дури и со дефицитарна струка и скоро 5 години работно искуство имам испратено еден куп мејлови на фирми од оваа бранша, но никој не се нафаќа да се замара, од повеќе места добив одговор „ни требаш, откако ќе добиеш виза барај не и ќе те земеме да работиш за нас, дури и да немаме отворен оглас“. Така да за АУ мора по тешкиот пат, иетлс/тоефл, скилл асесмент, аплицирање за виза и чекање 2-3 години, плус 7-8 илјадарки за агент и за визите.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Голем проблем е за АУ, дури и со дефицитарна струка и скоро 5 години работно искуство имам испратено еден куп мејлови на фирми од оваа бранша, но никој не се нафаќа да се замара, од повеќе места добив одговор „ни требаш, откако ќе добиеш виза барај не и ќе те земеме да работиш за нас, дури и да немаме отворен оглас“. Така да за АУ мора по тешкиот пат, иетлс/тоефл, скилл асесмент, аплицирање за виза и чекање 2-3 години, плус 7-8 илјадарки за агент и за визите.
Така е секаде!
Еден наш колега, може преку илјада ЦВ ија има испратено во Канада! И таму после некое време наишол на хрват, кој искрено му пишал: брат ако дојдеш овде и поработиш макар и еден месец, макар и на црно, кога ќе видат дека вредиш, ќе ти направат какви сакаш документи, а вака со ЦВ ја и мејлови, никој жив нема да се замара со тебе!
Искрено и јас не земам работници на основа на муабет или ЦВ, во Мк, не па некаде од уџум.
Второ НЗ и АУ се малку различна работа, шансите во НЗ се поголеми, посебно за постручен кадар.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.916
Така е секаде!
Еден наш колега, може преку илјада ЦВ ија има испратено во Канада! И таму после некое време наишол на хрват, кој искрено му пишал: брат ако дојдеш овде и поработиш макар и еден месец, макар и на црно, кога ќе видат дека вредиш, ќе ти направат какви сакаш документи, а вака со ЦВ ја и мејлови, никој жив нема да се замара со тебе!
Искрено и јас не земам работници на основа на муабет или ЦВ, во Мк, не па некаде од уџум.
Второ НЗ и АУ се малку различна работа, шансите во НЗ се поголеми, посебно за постручен кадар.
Затегаат постепено работа секаде, али има начини, сите сакаат да им отиде некој веќе обучен за работа, нешто за кое ќе плачи нашава држава за неколку години. Најлесно е така, али и најризично, не е блиску да се прошета човек до овие земји, скапи летови, скап смештај, уште поскап живот, инаку за 2 месеци да е отиден било кој што има работно искуство од дефицитарни струки ќе најде работа секаде.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Nova dobra vest za nisko obuceni rabotnici so limitiran angliski se baraat vo Severna Teritorija , Avstralija.

Site kompanii locirani vo Severna Teritorija ke mozat da nosat nisko obiceni rabotnici kako kelneri, frizeri, kuvari, rabotnici vo fabriki, turisticki rabotnici koi ke imaat malo poznavanje na angliski jazik. Tie rabotnici posle 2 godini ke imat moznost za resident viza I da odat kade sakaat vo Avstralija.

Momentalno listata na Severna teritorija ima 117 struki koi se baraat, listata se naoga tuka

https://deltaimmigration.com.au/Australia-jobs/

Sekako viza se dobiva posle ponuda od nekoja firma vo Severna teritorija, Taka da sekoj moze da aplicira na seek website

https://www.seek.com.au/jobs/in-Northern-Territory-NT

Vesta e tuka:

https://www.abc.net.au/news/2018-12-10/immigration-australia-skill-english-salary-concessions-regions/10355054
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Nova dobra vest za nisko obuceni rabotnici so limitiran angliski se baraat vo Severna Teritorija , Avstralija.

Site kompanii locirani vo Severna Teritorija ke mozat da nosat nisko obiceni rabotnici kako kelneri, frizeri, kuvari, rabotnici vo fabriki, turisticki rabotnici koi ke imaat malo poznavanje na angliski jazik. Tie rabotnici posle 2 godini ke imat moznost za resident viza I da odat kade sakaat vo Avstralija.

Momentalno listata na Severna teritorija ima 117 struki koi se baraat, listata se naoga tuka

https://deltaimmigration.com.au/Australia-jobs/

Sekako viza se dobiva posle ponuda od nekoja firma vo Severna teritorija, Taka da sekoj moze da aplicira na seek website

https://www.seek.com.au/jobs/in-Northern-Territory-NT

Vesta e tuka:

https://www.abc.net.au/news/2018-12-10/immigration-australia-skill-english-salary-concessions-regions/10355054
На листата има брат 117 струки ама на страната за огласи едвај тук таму по некој оглас за тој дел, а плус уште министрите и градоначалниците се тегават зошто мн емигранти ццим добијат документи бегаат во големите градови и тоа шансите ги намалува за новите што сакаат да аплицираат
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
На листата има брат 117 струки ама на страната за огласи едвај тук таму по некој оглас за тој дел, а плус уште министрите и градоначалниците се тегават зошто мн емигранти ццим добијат документи бегаат во големите градови и тоа шансите ги намалува за новите што сакаат да аплицираат
Casata moze da ja gledas polu polna ili polu prazna, sve zavisi kako ke ja gledas. Za zal nie Makedoncite imame navika da kukame i da gi gledame rabotite pesimisticki. Sve ni e kriv nekoj minister ili gradonacalnik ili partija leva ili desna.

Kako za sporedba Darwin koj e so golemina od 70.000 luge ili golem kolku nas Prilep ima momentalno 1.000 oglasi. Ako gi trgnes tie sto ne se od tie potrebni struki sigurno ostanuvaat 500 oglasi koi imaat problem da gi popolnat bidejki ima nedostatok na strucni luge.

Ako ne e nekoj od MK da ja popolni taa dupka togas sigurno ke bide nekoj od Indija, Kina, Pakistan itn itn.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.580
za darwin sepak treba ubavo da se razmisli. ne e za sekogo. rabota ima bez problem, pari se pravat ama zivotot e dosta skap, klimata e pekolna a nemozes bas da se banjas u okeanot i e prilicno dosadno mesto... od druga strana da ides so idea deka ke zrtvuvas 2 god da napravis pari pa da se preselis vo drug del na aus e ok... ke zastedis za depozit za kuka, zivotot vo aus bi ti pocnal togas... onie koj znaat poslabo ang ova e odlicno mesto da usovrsis posto tamu nema bas nasi ili balkanci
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Во секој случај lion888 даде добра вест, БЛАГОДАРИМЕ. Човекот се потрудил тоа што го прочитал да го пренесе и тоа на денешницава е ОГРОМНА помош. Затоа на тој што не му се допаѓа може само да си прочита и да си реши за себе без да се противи, а на некого можеби ќе му се допадне па ќе ја искористи шансата. Мене лично ми се допаѓа. 2 год од животот и не е така многу (во инфото пишува 3 год ама и тоа е ок). Таман време за прилагодување за јазик, навики и градење AUS CV. Па после 2-3 год би идел спремен во некое друго место доколку не ми се допаѓа таму. Сега уште да најдам работа за мене или сопругата која овде е мед.сестра со 12+ искуство, само што тешко е за registered nurse а работа има колку сакаш таква. Фала lion888
 

Kajgana Shop

На врв Bottom