Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од lion888, 24 јануари 2012.

 1. lion888

  lion888

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  398
  Toa verojatno si go primetil na oficijalnata strana na barani struki za Avstralija. Toa so tri zvezdici na odredeni struki ili vo tvojot slucaj e Kuvar ili Chef znaci deka ovaa struka ne moze da dobie viza 457 koja e privremena sponzorirana od kompanija odnosno so rabotna ponuda.

  Znaci Chef moze da dobie viza 189 ili 190 koi se rezident klasa vizi. Za da mozes da otides kako Chef ke mora da imas skolo za toa i plus 2 godini plus staz vo toa. Pred da pocnes da apliciras ke mora da napravis sertifikacija na diploma vo

  http://www.tradesrecognitionaustralia.gov.au

  Vo vrska so naoganje agent vrati se edno 20-30 strani nanazad i ke najdes telefoni i adresi od nekolku registrirani agenti. Ne sakam da preporacuvan nikogo i najdobro e da se iskonsultiras so nekolku za podobro da se informiras za tvoite sansi.

  Golem problem e sto nasive agenti se dosta izgoreni i ne preferiraat da apliciraat na dolgi i komplicirani vizi kako rezident 189 ili 190 viza tuku gi turkaat lugeto na studentski vizi poradi lesno dobivanje. Zatoa e pametno da se iskonsutiras istotaka so agenti koi se locirani vo AU.
   
  На neonka21 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bronzen

  Bronzen

  Член од:
  14 јули 2014
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  18
  Chef е во flagged occupations, што значи можно е да има промени или целосно повлекување на професијата од листата во иднина. Повели инфо тука

  https://www.anzscosearch.com/flagged-occupations-2016-17/

  Тие *** значат „ограничувања“ за конкретната виза. Прочитај повеќе тука

  https://www.border.gov.au/Trav/Work...-authorities/skilled-occupations-lists/mltssl

  https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/457-/Subclass-457-visa-legislative-instruments

  А можеби и ова ќе ви помогне
   

  Прикачени податотеки:

 3. гринго

  гринго

  Член од:
  4 мај 2011
  Мислења:
  1.182
  Допаѓања:
  515
  Знам дека така пишува, па затоа барав потврда од лице што направил така. Испаѓа дека агентот во Аеродром, кој е регистриран за тоа, не знае точно или ние неточно го толкуваме тоа :-S
   
 4. Mimi**

  Mimi**

  Член од:
  18 април 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Bi sakala da prasam koja e procedurata dokolku za profesijata od CSOL listata e potrebno skill assessment, zatoa sto za farmacevti mislam deka e potrebno?
  --- Споено дупло мислење, 16 мај 2017 ---
  Ako moze da mi kazes so koj agent od Aerodrom se konsultiras, so Sasha ili so Dejan?
   
 5. Bronzen

  Bronzen

  Член од:
  14 јули 2014
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  18
  Мими, не постои веќе CSOL и SOL класификација, сега се Short и Medium and Long term occupation list. На линков провери за Фармацевт, мада по она што видов јас - имаш право само за short term работна виза (по новите услови) и тоа само за 2+2год, без право за аплицирање за перманент по истекот на периодот, што би се рекло Доаѓаш, работиш 4год макс и си одиш, немаш никакви права.

  https://www.anzscosearch.com/search/

  Еве ја листата за Медиум и лонг терм, ако професијата е на неа, можеш да аплицираш за конкретни визи со право за перманент. Се што не е на неа - никогаш нема да им биде дозволено да регулираат престој во Австралија (освен по основ на брак нели).

  https://www.border.gov.au/Trav/Work...-authorities/skilled-occupations-lists/mltssl

  И уште еден совет - гледам агентите во МК се збунка, мада и тука се, зошто промениве инаку почнаа, инаку ќе завршат, сите се во паника. Мојот агент е тука во Сиднеј, Хрват е, и е многу добар и конкретен. Ако ви треба контакт, пишете, ќе ви пратам. Сепак сметам дека тукашните агенти колку толку се поинформирани од тамошните, не си губете драгоцено време за џабе...
   
 6. Dr.Dimitrov

  Dr.Dimitrov

  Член од:
  23 октомври 2013
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  11
  Ако може контакт од твојот агент. Јас разговарав со Дејан ме персира да одам на студентска виза, иако ме има на листата како машински инженер.
   
 7. lion888

  lion888

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  398
  Obicno ne sakam da preporacuvam agenti no bidejki agentite vo MK preferiraat i gi butkaat lugeto na studentski vizi bez potreba, pametno e da se iskonsultirate so agenti locirani vo AU barem za vtoro mislenje.

  Mozam da go preporacam nasinecot Zek Ristov od Melbourne registiran emigracion agent

  Contact Details:
   
  На Bafra, Mimi** и Dr.Dimitrov им се допаѓа ова.
 8. Mimi**

  Mimi**

  Член од:
  18 април 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Da, bi sakala kontakt od vashiot agent, zatoa sto znaev deka SOL I CSOL listite se promeneti, medjutoa ne znaev deka so struka od Short term occupation list ke nemam pravo da apliciram za rezident viza, sto znaci kolku i da citam na oficijalnata strana za migracija, ne mozam dobro da razberam i mi treba strucna pomosh. Sum bila i kaj Dejan i kaj Sasha ama Dejan mi ponudi samo studentska viza, a Sasha ne znam dali e registriran agent, znaci najdobrite informacii gi dobivam od forumov, i za toa blagodarna sum vi na site.
  Sega bi sakala da prasam samo kako da znam so koja diploma mozam da apliciram za Primary Health Organisation Manager (profesija sto e na Medium and Long term occupation list) , zatoa shto imam magistratura '' Zdravstven i Farmacevtski Menadzment '', dali samo VITASSESS (vo ovoj slucaj, assessing authoritie) moze da go odredi toa, ili moze i agent toa da znae?
   
 9. Bronzen

  Bronzen

  Член од:
  14 јули 2014
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  18
  @Mimi** и Dr. Dimitrov - повелете
  info@australianmigrationonline.com Човекот се вика Даворин. За нашата постапка за работна виза му плативме 5.000$. Мој совет ист ко на лион - не си губете време со македонските агенции, најдете тукашни.
  Mimi, по моја логика ок ти е образованието, во смисла на област, ама најважно е искуството - ако можат да ти го пишат ко Primary Health Organization Manager тогаш си на коњ.
  Прво - полагаш ИЕЛТС. Гледаш да извадиш минимум 7ци на сите дела, иако и со 6ки би поминала, ама за +10 поени. Откако ќе го имаш ИЕЛТС-от во раце, даваш во Ветасес за skill assessment (или дај го ова прво, жртвувај околу 1000$ без оглед на исходот на ИЕЛТС-от, а во меѓувреме учи и полагај го тестот). Овие 2 документа ти се ОСНОВАТА за твојата виза. Се друго е споредно, ќе обезбедиш документи од фирми и институции во МК, ќе ги преведиш, ќе ги средиш, не е тоа проблем. Овие 2 документа ти се a must пред воопшто да помислиш да го почнуваш процесот. Се додека не ги имаш средено како што треба - џабе не прави ништо друго.
  Откако ќе ги имаш, онлајн сама си аплицираш за типот на визи за кои ќе си eligible. Верувај, не ти треба агент за Skill Migrant виза, посебно 189 (независна) или 190 (спонзорирана од територија во АУС) виза. Сама си поднесуваш Expression of interest онлајн, за колку типови визи сакаш, бесплатно е, и која ќе ти упали - таа.
  Како и да е, додека стигнеш до тој момент имаш 2 работи кои МОРАШ да ги завршиш - ИЕЛТС и Ветасес. После овие контактирај ме слободно, што можам ќе ти помогнам, што не - онлајн бесплатен асасмент ќе направиш кај некој агент (има многу што ова го нудат ко опција) и сами ќе ти ги предочат можностите.
  Пиши ми ако ти треба било што друго.
  Поздрав и со среќа!
   
  Bafra, Nurse, Mimi** и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. lion888

  lion888

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  398
  Da ja uprostam rabotata.

  Edinstveno sto mozam da dodadam za uspeh vo skill assesment ili sertifikacija na diplomi mora da se ima dve: edno e diploma vo taa struka i vtoro staz vo taa struka od barem 2 godini. A nekade plus mora i da se ima polozeno IELTS so nekoja barana ocenka.

  Vo slucajot na Mimi toa telo sto pravi skill assesment e VITASSESS , ako nekoj saka da vidi koj e odgovoren za skill assesment za razlicni struki linkot e tuka

  http://www.border.gov.au/Trav/Work/...-authorities/skilled-occupations-lists/mltssl

  Zanci da sumirame pred da se pocne bilo kakva procedura za viza mora da se napravat dve stvari:

  1. polozi angliski idealno so nad 7 IELTS ocenka
  2 napravi skill assesment ili sertifikacija na diplomi i staz vo nekoe telo koe e zadolzeno za toa

  Posle toa se odi na apliciranje za viza.
   
  На Mimi** му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dr.Dimitrov

  Dr.Dimitrov

  Член од:
  23 октомври 2013
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  11
  Ви благодарам на исцрпните информации. Јас во мојот случај, имам диплома како машински инженер, ја има на листата, англиски сум во план на есен да полагам кога ќе има во термини, вработен сум и имам 2 и пол години стаж како инженер, меѓутоа работните задолженија ми се секакви, не сум конкретно на една позиција. Овој агентот Дејан ми рече можно е при верифккација на стажот да се провери некако тоа или пак, јас да го натштимам тоа. А кај гледав дека доколку парнерот е исто на листа и исполнува дел од барањата се добива плус 5 поени или така некако. Реално колкави би ми биле шансите со оваа позиција ?
   
 12. Bronzen

  Bronzen

  Член од:
  14 јули 2014
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  18
  За да и партнерот се земи во предвид ќе мора и тој да прави skill assessment и да има одредено ниво на англиски, докажано со Иелтс. Значи, малтене се исто да направите, за +5 поени.
  Ако сопругата има повеќе искуство, таа нека биде носител, воопшто небитно. Или тој што ќе извади повисок ИЕЛТС:)
  Во однос на работните задолженија - нашминкај ги да одговараат на АУС стандардите за конкретната позиција. Знам дека во МК се' се работи, ама ти стави акцент на она што знаеш дека АУС го бара.
   
  На Bafra, lion888 и Dr.Dimitrov им се допаѓа ова.
 13. V_X_A

  V_X_A

  Член од:
  7 мај 2007
  Мислења:
  120
  Допаѓања:
  32
  Полагав TOEFL и го положив со 103 поени, иако на универзитетот каде што ќе се запишувам ми бараа 80. Сега следна фаза собирање документи и аплицирам на универзитет, откога ќе ме примат ќе аплицирам и за виза и се надевам дека септември некаде ќе стапнам во Австралија :)
   
  На peperutka7 и kano им се допаѓа ова.
 14. lion888

  lion888

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  407
  Допаѓања:
  398
  Cestito na odlicen rezultat. Bravo
   
  На V_X_A му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gitmo

  gitmo

  Член од:
  20 јуни 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  zdravo momci! Da ne ja tupam mnogu, aplicirav za turisticka viza vo Avstralija za letovo, i sabajle mi se javija od ambasada da mi postavat nekoi standard prasanja. Pa sakav da prasam dali e toa voobicaena praxa ili ne i dali moze da bide toa negativno po aplikacijata?
   

Сподели преку: