Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo.
Bi sakala nekoj od vas sto e vo avstralija da mi pomogne so sovet.
Sakam da se preselam vo sidnej kade sto imam rodnini.
Inaku sum tehnolog po struka..imam dve decinja(maz mi ne saka da se preseli).sakam jas so dwcata.
Koja e najdibra i najbrza varijanta za baranje na viza i koja viza?
Dali bi mozela da baram ponatamu i pomos za decata?
Vi blagodaram mnoguu.pozdrav
Vi preporacuvam ako si ozbilna za migriranje da se konsultiras so registriran agent za tvoite sansi.

Gledajki na baza sto nemas parter vo aplikacijata mislam deka nema da imas dovolno poeni za uspesha aplikacija duri ako tvojata struka se bara vo AU iako ne sum bas siguren deka tehnolog e barana struka.

Ako predpostavime dobies rezident viza edinstvena pomos sto mozes da ocekuvas od AU drzava pomos e 50% pomos za gradinka i besplatno skolstvo i povratok na danok.

Ako si na rabotna viza ovie raboti ne gi dobivash duri i plakas za skolstvo.
 
Член од
21 април 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Kako sto mozes da procitas na oficijalniod web sajt

https://www.border.gov.au/Trav/Work/457-abolition-replacement

vizata 457 e najaveno ukinuvanje a novata viza ke se voveduva od Mart 2018. Kolku sto mozev da procitam ke go namalat broj na dozvoleni struki za ovaa viza i ke ja zgolemat baranata plata nad $53.900 godisno.

Ovaa viza e za tie sto imaat rabotna ponuda od AU kompanii i preporacuvam da koristite agent poradi kompliciranost na procedurata.

Za angliski TOEFL se prifaka a barani ocenki ti se ovie

IELTS 4.5 minimum
OET B ocenka
TOEFL 36 poeni
PTE 36 poeni
CAE 147 poeni
Fala za odgovorot,moram da cekam cela godina :( .Vo meguvreme treba da polagam nekoj od testovite,slusnav deka TOEFL e polesen.Dokolku razberete nesto novo ve molam pisete zosto za edno postaveno prasanje na agentka vo Melburn mi pobaraa 220 $.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.585
Zdravo.
Bi sakala nekoj od vas sto e vo avstralija da mi pomogne so sovet.
Sakam da se preselam vo sidnej kade sto imam rodnini.
Inaku sum tehnolog po struka..imam dve decinja(maz mi ne saka da se preseli).sakam jas so dwcata.
Koja e najdibra i najbrza varijanta za baranje na viza i koja viza?
Dali bi mozela da baram ponatamu i pomos za decata?
Vi blagodaram mnoguu.pozdrav

Lion ti odgovori diplomatski. Moj sovet, ne se zamaraj, imas minimalni sansi a i da uspees sidnej ne e zaebancija, ides vo eden od najskapite gradovi na svetot. Tvojata plata edvaj bi pokrivala kirija i toa vo naselba 30 km od centarot...
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Fala za odgovorot,moram da cekam cela godina :( .Vo meguvreme treba da polagam nekoj od testovite,slusnav deka TOEFL e polesen.Dokolku razberete nesto novo ve molam pisete zosto za edno postaveno prasanje na agentka vo Melburn mi pobaraa 220 $.
Nikade ne procitav deka vizata e ukinata tuku deka za godina dena ke bide zameneta so nova viza.

Ako imas rabotna ponuda odi polagaj TOEFL najdi agent i zemi viza dodeka mozes. Ovaa viza se procesuira za 2 meseca taka da vo Juli mesec mozes da si vo AU. Teskiot del e da dobies rabotna ponuda od kompanija koja saka da te donese, ako toa go imas problemot so IELTS ili TOEFL e zaebancija.

So sreka
 
Член од
6 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
ke ve zamolam za edna informacija kako se sobiraat poeni?Jas bev vo Bitola kaj agentka mi rece ielts da fatam 7 no uspeav 6 .Inace imam 40 god,mehanicar so 10 god staz so zena i dve decinja 3 i 8 .Imam zavrseno vo ASUC sto mislite za mojte sansi
 
Член од
22 април 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
Lion ti odgovori diplomatski. Moj sovet, ne se zamaraj, imas minimalni sansi a i da uspees sidnej ne e zaebancija, ides vo eden od najskapite gradovi na svetot. Tvojata plata edvaj bi pokrivala kirija i toa vo naselba 30 km od centarot...
Jas ne bi kupuvala stan zasto bi imala tamu kade da ziveam.edna od tetkite ima prazen stan..taka da toa ne e problem.
Mene me interesirase dali mozam da apluciram i za koja viza..
Dali ako aplicirame zaedno so maz mi otkako da kazeme bi dobile dali i toj mora da se preseli ili ne?
Cisto za da imam bodovi za iselenicka viza?
Kano vie vo koj grad ste ramu?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.585
Jas ne bi kupuvala stan zasto bi imala tamu kade da ziveam.edna od tetkite ima prazen stan..taka da toa ne e problem.
Mene me interesirase dali mozam da apluciram i za koja viza..
Dali ako aplicirame zaedno so maz mi otkako da kazeme bi dobile dali i toj mora da se preseli ili ne?
Cisto za da imam bodovi za iselenicka viza?
Kano vie vo koj grad ste ramu?

Iskreno neznam dali mora da se preseli, a mozno e i da zavisi od vizata dali on e nositel itn...

Vo melburn sum
 
Член од
24 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo,
nov sum na temava. Me interesira da prasham, shto dokumenti se potrebni za dobivanje na rabotna viza za avstralija, ako vekje imam sponzor?
Blagodaram odnapred
 
Член од
3 октомври 2016
Мислења
8
Поени од реакции
0
zdravo na site sakam da prasam za polaganje IELTS vo druga drzava dali ke vazi kako dokument
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
zdravo na site sakam da prasam za polaganje IELTS vo druga drzava dali ke vazi kako dokument
IELTS se polaga vo britanski sovet i vazi za site zemji vo svet dve godini[DOUBLEPOST=1493125980][/DOUBLEPOST]
ke ve zamolam za edna informacija kako se sobiraat poeni?Jas bev vo Bitola kaj agentka mi rece ielts da fatam 7 no uspeav 6 .Inace imam 40 god,mehanicar so 10 god staz so zena i dve decinja 3 i 8 .Imam zavrseno vo ASUC sto mislite za mojte sansi
Minimum potrebno ti e 6 IELTS a so taa 6 ielts dobivas bonus 0 poeni.
So 7 IELTS dobivas ekstra 10 poeni a so 8 IELTS 20 poeni ekstra.

Taka da ako si dobil 6ka fati spremi se ubavo i polagaj pak bidejki megu 6ka i 7 ne e tesko da se dostigne.[DOUBLEPOST=1493126312][/DOUBLEPOST]
Zdravo,
nov sum na temava. Me interesira da prasham, shto dokumenti se potrebni za dobivanje na rabotna viza za avstralija, ako vekje imam sponzor?
Blagodaram odnapred
Ovaa viza ne e lesna za dobivanje i najdobro e da se konsultiras so nekoj dobar agent ili tvojot sponzor neka angazira agent bidejki nego ke mu brkaat poveke dokumenti otkolku tebe. Tvojot sponzor ke treba da dokaze deka ne uspeal da najde rabotnik posle nekolku meseci oglasuvanje a ako mu e prv pat da sponzorira togas ima eden kup preduslovi koi ke mora da gi ispolni. No sve se moze ako se saka
 
Последно уредено:
Член од
14 јули 2014
Мислења
9
Поени од реакции
18
Zdravo.
Bi sakala nekoj od vas sto e vo avstralija da mi pomogne so sovet.
Sakam da se preselam vo sidnej kade sto imam rodnini.
Inaku sum tehnolog po struka..imam dve decinja(maz mi ne saka da se preseli).sakam jas so dwcata.
Koja e najdibra i najbrza varijanta za baranje na viza i koja viza?
Dali bi mozela da baram ponatamu i pomos za decata?
Vi blagodaram mnoguu.pozdrav
Чекај сега, не сфатив....ти сакаш сама со децата? Маж ти нема да го ставиш во апликацијата? За ова провери си дали и на кој начин смееш да ги изнесеш децата, во смисла на дозвола од сопруг и пропратни документи.
Во однос на визата - најбрз начин БЕШЕ работната 457 виза, сега истите се стопирани и изменети. Каков технолог?
Пиши ми ПП ако сакаш подетални информации, ама најдобро би ти било да си контактираш агент, да ти ги каже сите опции...
 
Член од
14 јули 2014
Мислења
9
Поени од реакции
18
Ај плиз другарчиња помош ако може...ми треба контакт од доктор (било каква специјализација) што го поминал целиот процес и добил виза за Аус, да ги поврзам со пријатели мои што ја започнуваат постапката. Јас не сум од таа сфера, немам искуство нит инфо. Агент секако ќе контактираат, ама и вака од лично искуство сакаат да слушнат што како треба...фала
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дали некој може да ми појасни околу следново. Професијата ( Chef ) во листата на барани работи е означена со три ѕвездици. Што поточно значи тоа ? Се обратив на луѓето од Глобал Блу агенцијата што се наоѓа во Аеродром, ме зивести директорот ( Sasho Grozdanovski )на кратко дека не е упатен. Добро нели постои некоја квалитетна агенција во Македонија која целосно ќе не упати во целиот процес од почеток до крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom