Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
20 март 2017
Мислења
13
Поени од реакции
12
Pozdrav do site ,me interesirase temava, citav del od komentarite i bi sakala da go prasam lion 888 koja vozrast e vaka najbarana konkretno za vrabotuvanje vo Avstralija,jas imam skoro 37 maz mi 39, dali uopste i da pocnuvame so postapka ili vekje prilicno docna e. Inace po struka sum inz.agronom so rab. iskustvo i znam prilicno dobro angliski, maz mi ima zavrseno vo ASUC i dopolagano 5 ti stepen, so dve deca (7 i 3,5 godini). Fala, pozz
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Pozdrav do site ,me interesirase temava, citav del od komentarite i bi sakala da go prasam lion 888 koja vozrast e vaka najbarana konkretno za vrabotuvanje vo Avstralija,jas imam skoro 37 maz mi 39, dali uopste i da pocnuvame so postapka ili vekje prilicno docna e. Inace po struka sum inz.agronom so rab. iskustvo i znam prilicno dobro angliski, maz mi ima zavrseno vo ASUC i dopolagano 5 ti stepen, so dve deca (7 i 3,5 godini). Fala, pozz
Do 40 godini za nositelot moze da se aplicira na skilled visa. Taka da ve sovetivam da se iskonsultirate so nekoj registriran agent za vasite sansi.

A vo vrska so vrabotuvanje vo AU rabotnite mesta obicno se menuvaat na 2-3 godini taka da do penzija ne e cudno da imas smeneto i 10+ kompanii ili rabotni pozicii, a toa sto si postar ti nosi plus bidejki imas poveke iskustvo vo struka.

Problem e da dobies viza vo AU a za rabota ne se sekirajte taa se naoga vo zavisnost od sreka, staz, struka, lokacija itn itn. Prven dobijte viza posle ke mu ja mislite za drugoto.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Pozdrav do site ,me interesirase temava, citav del od komentarite i bi sakala da go prasam lion 888 koja vozrast e vaka najbarana konkretno za vrabotuvanje vo Avstralija,jas imam skoro 37 maz mi 39, dali uopste i da pocnuvame so postapka ili vekje prilicno docna e. Inace po struka sum inz.agronom so rab. iskustvo i znam prilicno dobro angliski, maz mi ima zavrseno vo ASUC i dopolagano 5 ti stepen, so dve deca (7 i 3,5 godini). Fala, pozz
Jas ke se zadrzam samo na krajniot del od postot, so deca na taa vozrast ako nemate koj da vi se najde da vi pomogne ke vi bide mnogu tesko, mnogu domasni pazari nema da vi izleguvaat na pazar.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Jas ke se zadrzam samo na krajniot del od postot, so deca na taa vozrast ako nemate koj da vi se najde da vi pomogne ke vi bide mnogu tesko, mnogu domasni pazari nema da vi izleguvaat na pazar.
Vo pravo e punter za decata ke mora da se uskladite so smenite za da ima sekoj pat nekoj doma da gi zema i vraka od skolo, ili pak da donesete nekoj dedo / baba na turisticka da vi pomaga za tie raboti.

No zatoa skolstvoto e milion pati podobro od MK a sansite za zivot i rabota na tie deca ke im bidat milion pati podobri nego ako ostanete vo MK.

Jas licno emigirav da im dadam podobar zivot na moite deca zosto mene mi bese ubavo i vo MK, si rabotevne i jas i zenata vo golema kompanija / banka so dobri plati, no za da im dademe podobar start vo zivotot emigriravne.

No toa e licna odluka, sekoj ima razlicni pricini zosto saka ili razmisluva da emigrira.

Vo prosek od tie sto mi pisale samo 10% imale sansi za uspeh a od niv samo 10% ja pocnale procedurata vo nekoja zemja. Taka da prosekot na uspeh e nekade 1% od site sto me kontaktirale ili pak aktivno mislele da emigiraat na forumov.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.585
@MILA80

Realno ti treba da si nositel na vizata, godinite vi se problem, ne sum siguren dali imas barana struka. Ke vi treba sekoj bod taka da angliski mora da vi e odlicen, a bi ve posovetuval da razgledate za state sponsored visa, procitaj niz forumot... Sekoj bod ekstra vi ee potreben valjda ima nekoja aus drzava kade tvojata struka e po barana. Maz ti polesno ke se snajde so rabota ako dojdete ama tesko deka ke moze da pomogne bodovno za viza. Decata vi se vo nezgodni godini, dobro razmislete. Sepak imaj na um ova vi e posledna sansa za aus, posle 40 recisi nemate sansi, osven so mnogu mnogu kesh...
 
Член од
20 март 2017
Мислења
13
Поени од реакции
12
Vi blagodaram na site za dadenite mislenja i sugestii. Od istite pricini kako i lion 888 e i mojata zainteresiranost, znaci da im ovozmozam podobri uslovi za zivot na decata, a so ogled na zivotnite pateshestvija shto gi imame pominato mislam deka bi se snashle vo Au. Ali kako shto kaza pogore punter pazarot doma i na pazar ne izleguva ist. Ne sum gi citala komentarite moze i za ova ima pisuvano: Kakvi se sansite koga prvo bi idel eden bracen drugar pa posle 6 meseci ili godina site drugi od familijata, t.e kolku tolku edniot da stvori uslovi? Maz mi e poslab so angliskiot inace negovata struka e daleku pobarana. Pozz
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Vi blagodaram na site za dadenite mislenja i sugestii. Od istite pricini kako i lion 888 e i mojata zainteresiranost, znaci da im ovozmozam podobri uslovi za zivot na decata, a so ogled na zivotnite pateshestvija shto gi imame pominato mislam deka bi se snashle vo Au. Ali kako shto kaza pogore punter pazarot doma i na pazar ne izleguva ist. Ne sum gi citala komentarite moze i za ova ima pisuvano: Kakvi se sansite koga prvo bi idel eden bracen drugar pa posle 6 meseci ili godina site drugi od familijata, t.e kolku tolku edniot da stvori uslovi? Maz mi e poslab so angliskiot inace negovata struka e daleku pobarana. Pozz
Mnogu e pobitno da imate sansa i da dobiete viza nego koj ke odi prv ili vtor. Toa vo slucajot ne e bitno i e licna odluka, dali prvin ke odi edniot ili vtoriot so decata e do vas licno.

Vasata struka e barana vo AU ne znam kako se preveduva na angliski agronom
bidejki imame :
Agricultural Engineer
Agricultural Consultant
Agricultural Scientist

Nositel na aplikacijata treba da bide toj so odlicen angliski bidejki ako nemas visoka ocenka na IELTS za jabe e i baranata struka. Ako ste ozbilni vo aplikacijata konsultirajte so registriran agent sto poskoro i fatete da polagate angliski IELTS bidejki 40ka vi e blizu a posle toa nemate sansi.

So sreka
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Zdravo, imam nekolku prasanja na koi odnapred vi blagodaram za odgovorite i sovetite.
1. Kakva e procedurata za studentska viza?
2. Koi se uslovite?
3. Dali igra uloga BG pasos?
4. Moze da se odi so partner?
5. I ako moze i nekoj agent da mi preporacate?

Golemo blagodaram :)
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
Zdravo, imam nekolku prasanja na koi odnapred vi blagodaram za odgovorite i sovetite.
1. Kakva e procedurata za studentska viza?
2. Koi se uslovite?
3. Dali igra uloga BG pasos?
4. Moze da se odi so partner?
5. I ako moze i nekoj agent da mi preporacate?

Golemo blagodaram :)
Zdravo ke ti go kazam moeto iskustvo od pred 2-3meseci.Voglavno zavisi dali ovde imas zavrseno faks rabotno iskustvo vo struka a najmnogu godinite.do otprilika 30 e lesno i ne treba bg pasos a nad taa vozrast sekako polesno e so bg pasos.Moze bracen partner i deca no pak zavisi od gorenavedenoto.E sega so bg pasos partnerot ima pravo na rabota 40 chasa nedelno a bez nego na 20 chasa.mene licno me odbija poradi vozrasta 35 no ako imav bg pasos sigurno ke dobiev.za agent moze kaj sasha od bridgeblue mi stoi kako najiskusen i vednas ti kazuva koi opcii gi imas i kolkavi ti se sansite.ne ti bara pari unapred prvin ti go kazuva toa a potoa ti sam odlucuvas .pozzz
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Zdravo ke ti go kazam moeto iskustvo od pred 2-3meseci.Voglavno zavisi dali ovde imas zavrseno faks rabotno iskustvo vo struka a najmnogu godinite.do otprilika 30 e lesno i ne treba bg pasos a nad taa vozrast sekako polesno e so bg pasos.Moze bracen partner i deca no pak zavisi od gorenavedenoto.E sega so bg pasos partnerot ima pravo na rabota 40 chasa nedelno a bez nego na 20 chasa.mene licno me odbija poradi vozrasta 35 no ako imav bg pasos sigurno ke dobiev.za agent moze kaj sasha od bridgeblue mi stoi kako najiskusen i vednas ti kazuva koi opcii gi imas i kolkavi ti se sansite.ne ti bara pari unapred prvin ti go kazuva toa a potoa ti sam odlucuvas .pozzz
25-26 godini sum so zavrsen faks, tamu bi studiral Master, rabotno iskustvo nemam, vo procedura mi e BG pasos pa ne znam dali bi vredelo da go cekam ili da si teram so nasiot.... fala za sovetot za Sasha, bi sakal uste nekoi drugi predlozi da slusnam za da otidam kaj site da vidam sto ke mi kazat :) ti blagodaram!

Kaza deka imas iskustvo od pred 2-3 meseci... znaci si apliciral za viza? kakva viza? dobi? te odbija? :) ako moze malce podetalno, fala ti :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
25-26 godini sum so zavrsen faks, tamu bi studiral Master, rabotno iskustvo nemam, vo procedura mi e BG pasos pa ne znam dali bi vredelo da go cekam ili da si teram so nasiot.... fala za sovetot za Sasha, bi sakal uste nekoi drugi predlozi da slusnam za da otidam kaj site da vidam sto ke mi kazat :) ti blagodaram!

Kaza deka imas iskustvo od pred 2-3 meseci... znaci si apliciral za viza? kakva viza? dobi? te odbija? :) ako moze malce podetalno, fala ti :)
за студенска виза БГ пасош мислам не игра никаква улога, можеби грешам ама не ми јасно зш му се дава некакво значење на БГ пасош барем кога се работи за Австралија, па таму скоро и да немаат никаква предност тие со УК пасош а не па некој со БГ. Бугарскиот пасош има некоја предност кога се работи за туристичка виза, а за студенстка или работна виза нема врска, исто ти се фаќа дали МК или БГ пасош.
 
Член од
20 мај 2016
Мислења
45
Поени од реакции
3
за студенска виза БГ пасош мислам не игра никаква улога, можеби грешам ама не ми јасно зш му се дава некакво значење на БГ пасош барем кога се работи за Австралија, па таму скоро и да немаат никаква предност тие со УК пасош а не па некој со БГ. Бугарскиот пасош има некоја предност кога се работи за туристичка виза, а за студенстка или работна виза нема врска, исто ти се фаќа дали МК или БГ пасош.
Jas go kazav moeto iskustvo t.e.ne me no primija na boxhill
за студенска виза БГ пасош мислам не игра никаква улога, можеби грешам ама не ми јасно зш му се дава некакво значење на БГ пасош барем кога се работи за Австралија, па таму скоро и да немаат никаква предност тие со УК пасош а не па некој со БГ. Бугарскиот пасош има некоја предност кога се работи за туристичка виза, а за студенстка или работна виза нема врска, исто ти се фаќа дали МК или БГ пасош.
Jas go kazav moeto iskustvo ne mi kazaa tie zosto no agentot mi rece deka ako imav bg pasos ke bese polesno da ne recam sigurno a i so bg pasos partnerot ima pravo na 40 chasa rabota nedelno a so mk 20.dobro kaj mene igrase uloga i vozrasta no toa e sto e poveke sreka sledniot pat;)[DOUBLEPOST=1490361691][/DOUBLEPOST]
за студенска виза БГ пасош мислам не игра никаква улога, можеби грешам ама не ми јасно зш му се дава некакво значење на БГ пасош барем кога се работи за Австралија, па таму скоро и да немаат никаква предност тие со УК пасош а не па некој со БГ. Бугарскиот пасош има некоја предност кога се работи за туристичка виза, а за студенстка или работна виза нема врска, исто ти се фаќа дали МК или БГ пасош.
Mislam deka realno sansite ti se epten pogolemi od moite no pak konsultiraj se so Sasha ili nekoj drug no gledaj toa sto ke go zapises da ima Circos kod ili taka nekako se vikase za da mozes posle studiite da z3mes i eden vid kako rabotna viza so ti sledi kako eden vid praksa no toa ke ti go doobjasnat vo agencijata
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
за студенска виза БГ пасош мислам не игра никаква улога, можеби грешам ама не ми јасно зш му се дава некакво значење на БГ пасош барем кога се работи за Австралија, па таму скоро и да немаат никаква предност тие со УК пасош а не па некој со БГ. Бугарскиот пасош има некоја предност кога се работи за туристичка виза, а за студенстка или работна виза нема врска, исто ти се фаќа дали МК или БГ пасош.
greska si, ima vrska, Avstralija gi rangira zemjite vo tri kategorii, Makedonija e vo tretata (najlosa ili pak najrizicna) kategorija, a Bugarite se vo prva - najdobra kategorija, t.e najmal rizik za emigracija. Ako gresam nekoj neka me popravi.[DOUBLEPOST=1490371332][/DOUBLEPOST]
Jas go kazav moeto iskustvo t.e.ne me no primija na boxhill
ne te razbiram...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.585
greska si, ima vrska, Avstralija gi rangira zemjite vo tri kategorii, Makedonija e vo tretata (najlosa ili pak najrizicna) kategorija, a Bugarite se vo prva - najdobra kategorija, t.e najmal rizik za emigracija. Ako gresam nekoj neka me popravi.[DOUBLEPOST=1490371332][/DOUBLEPOST]

ne te razbiram...

Rankiranjeto za aus vazi za turisticka viza i work and travel.

Za iselenicka uslovite se isti.

Za studentska isto taka se isti so toa sto nie kako siromasna zemja so jebivetar sistem sme malku poizlozeni na proverki. Svesni se deka ne e evtino za mk standard da studiras tamu.

Najnovo za NZ e toa sto veke ni mk rabotno iskustvo ne go priznava kako adekvatno taka da tamu bg pasos pomaga ama ke ti treba i bg rabotno iskustvo.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Jas go kazav moeto iskustvo ne mi kazaa tie zosto no agentot mi rece deka ako imav bg pasos ke bese polesno da ne recam sigurno a i so bg pasos partnerot ima pravo na 40 chasa rabota nedelno a so mk 20.dobro kaj mene igrase uloga i vozrasta no toa e sto e poveke sreka sledniot pat;)
пак ќе речам не сакам ништо да тврдам 100%, ама тоа "агентот ми рече" , немој молим те со такви муабети, немој да ме разбериш грешно ама јас лично бев викнат од мој роднина да присуствувам кај агент кога овој разговараше со него и од тоа што го слушав од агентот почна да ми се лоши, кажуавше прикаски од ракав, од авион се гледаше дека нема појма каква е ситуцијата на терен, да не влегувам во детали ама некој од зелените што ги тресеше беа .., му вика на заинтересираниот, абе не е важно ни колку знаеш англиски, онака со поглед ќе фатиш некоја аустралка и после таа ќе научи англиски....., ова и не е толку важно, јас се вклучив во муабетот и пошто не знаев што баш се нуди со тие студенстки визи го прашав како е за престој мислев станбено за живеење, вика зависи , ако имаш пари може уште од тука да ти се среди за стан под кирија, нешто што нема врска со реалноста, посебно кога станува збор за Сиднеј, такво нешто нема шанси, па луѓе што живеат таму имаат проблем да најдат стан за кирија а не па некој уште нестапнат таму, животот во АУС е многу посуров него луѓето во МК и сл што имаат престава (не верувајте на слепо на "рибарски/ловџиски прикаски" од луѓе кој биле кај бате, цеца, вујче срина, мажени женат ти), а овој агентов што го слушав тресеше бааги глупости што мене ми е и мака да ги пишам тука, затоа да повторам тоа "агентот ми рече", барем за мене нема некое значење, агент ко агент све е тоа трчи лажи, тие мене ми се синоним за лажговци.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom