Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
20 јули 2014
Мислења
12
Поени од реакции
0
Zdravo, ako znaj nekoj da mi odgovori..Mojot dedo ziveel i rabotel vo Avstralija 6-7 godini i ne izvadil Avstralijanski pasos. Isto taka mojot tatko ziveel nekolku godini vo Aus no poradi x pricini dedomi i babami go vratile nazad vo Mk. Dali postoj nekoja moznost tatkomi da bara Avstralijanski pasos pod osnov na toa shto ziveet tamu nekolku godini?[DOUBLEPOST=1477523401][/DOUBLEPOST]By the way ima ucheno tamu i ima nekolku Aus sveditelstva ako znaci toa nesto
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo, ako znaj nekoj da mi odgovori..Mojot dedo ziveel i rabotel vo Avstralija 6-7 godini i ne izvadil Avstralijanski pasos. Isto taka mojot tatko ziveel nekolku godini vo Aus no poradi x pricini dedomi i babami go vratile nazad vo Mk. Dali postoj nekoja moznost tatkomi da bara Avstralijanski pasos pod osnov na toa shto ziveet tamu nekolku godini?[DOUBLEPOST=1477523401][/DOUBLEPOST]By the way ima ucheno tamu i ima nekolku Aus sveditelstva ako znaci toa nesto
Tatko ti kako maloletnik ziveel vo AU nekolku godini i verojtno imal rezident staatus koj sega mu e istecen. Po osnova deka imal rezident status moze da bara povratok na rezident status. Vo aplikacija moze da ja stavi cela familija so deca i zena. No samo ako e pomlad od 45 godini. Vizata e broj 151 Former resident visa i ako e pomlad od 45 godini vi preporacuva da odite na agent pod hitno.

  • Spent most of your life in Australia as an Australian permanent resident before turning 18, never acquired Australian citizenship, and have not yet turned 45, or
And you want the option to:
  • Include your partner and dependent family members in your application
See > Former Resident Visa (Subclass 151)
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
За да работиш по струка во Нов Зеланд каков ИЕЛТС ти е потребен? General или Academic?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Дечки кои се шансите да се добие туристичка виза за Австралија како невработен?
- Имам роднини во Австралија (тетин и тетка)
- Гаранција од нив ќе добијам
- Имот на мое име немам
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
За да работиш по струка во Нов Зеланд каков ИЕЛТС ти е потребен? General или Academic?
Bez da imas rabotna ponuda od NZ nema da imas dovolno poeni za uspeh. Od 11 Oktomvri potrebnite poeni se zgolemeni od 140 na 160.

I ti treba General IELTS od 6.5 ocenka[DOUBLEPOST=1478104726][/DOUBLEPOST]
Дечки кои се шансите да се добие туристичка виза за Австралија како невработен?
- Имам роднини во Австралија (тетин и тетка)
- Гаранција од нив ќе добијам
- Имот на мое име немам
Moze da im baraat paricna garancija na rodninite, ako ja imas togas sansite ti se 80%
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Bez da imas rabotna ponuda od NZ nema da imas dovolno poeni za uspeh. Od 11 Oktomvri potrebnite poeni se zgolemeni od 140 na 160.

I ti treba General IELTS od 6.5 ocenka[DOUBLEPOST=1478104726][/DOUBLEPOST]

Moze da im baraat paricna garancija na rodninite, ako ja imas togas sansite ti se 80%
Најпрво мора да се бара работа, па потоа да се полага IELTS ако добро те разбрав?

Дали ми треба да прикажам одредена сума во банка доколку имам најдена работа, прашањево ми е и за Нов Зеланд и за Австралија, бидејќи барам и на двете места или нема да има потреба?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Има некој искуство со - http://www.amo.com.mk/ ?[DOUBLEPOST=1478175189][/DOUBLEPOST]
Bez da imas rabotna ponuda od NZ nema da imas dovolno poeni za uspeh. Od 11 Oktomvri potrebnite poeni se zgolemeni od 140 na 160.

I ti treba General IELTS od 6.5 ocenka[DOUBLEPOST=1478104726][/DOUBLEPOST]

Moze da im baraat paricna garancija na rodninite, ako ja imas togas sansite ti se 80%
Имам и парична гаранција, јас моментално вработен сум (5 месеци стаж во фирмава) меѓутоа кога ќе аплицирам може да бидам невработен :), значи и како невработен шансите се големи да добијам виза барем на 3 месеци?
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Најпрво мора да се бара работа, па потоа да се полага IELTS ако добро те разбрав?

Дали ми треба да прикажам одредена сума во банка доколку имам најдена работа, прашањево ми е и за Нов Зеланд и за Австралија, бидејќи барам и на двете места или нема да има потреба?
Ako predpostavime imas rabotna ponuda togas imas dve opcii, ednata e da baras rabotna viza od 2 godini i vtorata rezident viza. Za prvata procedurata e mnogu brza nedela dve i nema potreba od IELTS i jas bi ja preporacal.

Za vtorata rezident viza skratenata procedurata e dva meseca i se bara IELTS.

Jas bi preporacal direktno da se odi na rabotna viza bidejki rabotodavecot ne saka da ceka dolgo na rabotnik a posle koga si vnatre vo NZ ke si apliciras za rezident.[DOUBLEPOST=1478246804][/DOUBLEPOST]
Има некој искуство со - http://www.amo.com.mk/ ?[DOUBLEPOST=1478175189][/DOUBLEPOST]

Имам и парична гаранција, јас моментално вработен сум (5 месеци стаж во фирмава) меѓутоа кога ќе аплицирам може да бидам невработен :), значи и како невработен шансите се големи да добијам виза барем на 3 месеци?
Togas fati da apliciras za viza odma dodeka si vraboten, procedurata obicno trae nedela dena za turisticka viza.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Ako predpostavime imas rabotna ponuda togas imas dve opcii, ednata e da baras rabotna viza od 2 godini i vtorata rezident viza. Za prvata procedurata e mnogu brza nedela dve i nema potreba od IELTS i jas bi ja preporacal.

Za vtorata rezident viza skratenata procedurata e dva meseca i se bara IELTS.

Jas bi preporacal direktno da se odi na rabotna viza bidejki rabotodavecot ne saka da ceka dolgo na rabotnik a posle koga si vnatre vo NZ ke si apliciras za rezident.[DOUBLEPOST=1478246804][/DOUBLEPOST]

Togas fati da apliciras za viza odma dodeka si vraboten, procedurata obicno trae nedela dena za turisticka viza.
Kako se vika taa viza od 2 godini?
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Dali preporacuvas da se odi preku agent za vakov tip na viza, ili procedurata ne e tolku slozena, pa bi mozel i sam ? I kolkavi se trosocite za vakva viza?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom