Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
3 јуни 2023
Мислења
424
Поени од реакции
1.487
Сите имаат некој во странство што млати милјарда месечно како шофер или на каса во Алди, или некој што нонстоп се жали како нема живеачка. Нема ништо помеѓу овие 2

Статистиката вели дека максималната плата за шофер на камион во Германија е 41к. Просечната е далеку под тоа, ама да кажеме таткото на другаров е најјак шофер, Макс Верстапен камион едишн. Да го клајме во најдобрата можна даночна класа, да му ставиме дете, изземен од данок за црква, државно здравствено итн, значи најповолната можна ситуација - пак не надминува 2500евра нето месечно.

Немам појма како е во таа струка со прекувремена работа, нормално човек 24 саати ако работи ќе земе некое евро повеќе. За нормална 8 саати на ден ситуација тешко 5к за шофер.

Секогаш со резерва ги земајте овие рекла казала муабети. Си има статистики, лесно достапни. Какви муабети имам слушнато, Безос и Маск се гола вода во споредба.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
Претежно нашите шофери кај што возат фирмите се регистрирани во Бугарија и помал данок. Сепак 4 500 не ги вади без тешки превари. Мој другар има фирма и 5-6 шлепери, фирмата регистрирана во Бугарија и овој одеше возеше еден од камионите. Најмногу месечно од камионот што го вози и негов чисти профит околу 3 000 и нешто ситно. Цената е падната веќе од последен пат што објаснуваше и 4 500 тој ќе ги извади ако успат украдне 5-6 велосипеди и некоја штека повеќе да препродава.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Pa vidi..jas imam skolski drugar od sredno od Makedonija sto tatko mu e sofer u Germanija na shleper. Mesecno okolu 4000-5000 evra zima i vozi niz cela Germanija, ne iskaca od Germanija. Niti znam koja firma niti znam sto prevozuva ali 4500 evra ako gi zememe za primer toa se odprilika okolu 8000 AUD, sto ne e voopsto malce.
Немој друже да не се лажеме. И ја можам да ти кажам одкако ке завршиш школо ке земаш 100,000 годишно во смедководство.

имам роднини во Германија и знам одприлика колку заработуваат.

те молам само немој 5,000 евра..

E0CAFF8D-2E07-4945-8174-46903F4DE085.jpeg 54EC2034-5356-4873-BA4B-0F37829D7345.jpeg 1E640E6F-8F48-4456-8AC9-17BFDF33E93F.jpeg
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.702
Поени од реакции
7.207
Zapadna Avstralia momentalno ima ogomen nedostatok na site gradezni stuki, tolku mnogu sto platite na site sruki se kaceni 30 do 50% minimum. Taka da prosecen cidar ili plockar ne e ispod 80-100k godisno bruto. Vladata na WA site gradezni struki gi stavi na brza postapka za rabotni vizi plus na site gradezni kompanii im vraka po $10.000 nazad za site trosoci sto gi imaat za tie rabotni vizi.

Tolku ima nedostatok na rabotnici sto drzavata gi odlozuva pola od golemite proekti sto vredat milijardi bidejki da izgradis kuka vo WA od 6 meseci sega otide na 18 meseci. Vo isto vreme cel pazar na nedviznosti e zovrien bidejki nema novi kuki bidejki nema rabotnici da gi izgradat a kirijata e otidena 25% plus plus cenite na kukite isto tolku.

Rabotata e tolu smesna sto narodot ne prodava kuki a cenata e dobra bidejki ne mozat da najdat skapana kuka da odat pod kirija.

Oglasi za cidari ima po radio non stop plus davaat $5000 sign in bonus da potpises 1 godina raboten dogovor.

Ne znam kako e vo drugite drzavi. No ovde za ovie struki nema da ima problem narednive 5 godini minimum.
Sve ubavo samo sto se pomalku luge sakaat gradezni struki, duri i vo mkd ima pari vo gradeznite struki ama site sakaat pisari da bidat.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
509
Поени од реакции
529
Sve ubavo samo sto se pomalku luge sakaat gradezni struki, duri i vo mkd ima pari vo gradeznite struki ama site sakaat pisari da bidat.
Mozebi taka e vo MK, moe mislenje e deka momentalno vo Perth sekoj deseti raboti vo taa industrija ili rudarstvo. Toa go kazuva i statistika bidejki so prosecna plata 80-100k a nema potreba od mnogu ucenje mislam pola od maskite srednoskolci odat direktno vo taa industrija ili vo rudarstvo da zemaat 120-180k.


Data from the Australian Bureau of Statistics shows the seasonally adjusted number of people employed in construction stood at 1.28 million when measured in November 2022. This is 12 per cent higher than levels recorded a year earlier in November 2021.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.973
Поени од реакции
33.049
Sve ubavo samo sto se pomalku luge sakaat gradezni struki, duri i vo mkd ima pari vo gradeznite struki ama site sakaat pisari da bidat.
Мислам дека повеќе писари имаш од тие што доаѓаат од надвор, отколку од локалните, особено што многумина од тукашните немаат ни услови да запишат факултети, или сфатиле дека не им се исплати.

Знаеш и самиот дека тука не се како мкд, не одат старите како партал само за да му платат на детето семестар, ако сака да се задолжи на кредити и ако му се учи ќе заврши. Плус за послаби ученици нема ни математика, во било кој занает со 2 реда школо ќе стигне да вади добри пари, а со факултети (особено општествените) ќе фрли пари на факс, ќе потроши 4-5 години од животот без да заработува, и после ќе носи бурек за 50-60к, дотогаш другарите што почнале по рудниците/граѓевина веќе имаат собрано пари за свој стан.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Sve ubavo samo sto se pomalku luge sakaat gradezni struki, duri i vo mkd ima pari vo gradeznite struki ama site sakaat pisari da bidat.
@пунтер
Па како што е моменталната ситуација во Мк не се исплати на занаетчија да се преселува во друга држава ако гледаме пд финансиска гледана точка.
Добрите мајстори во Мк буквално може да наплаќаат што сакаат, побарувачката е голема, работа имаат колку сакаат.
 
Член од
7 септември 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
189 и 190 се Permanent Residence visa. Со Permanent Residence + доволен престој во Австралија земаш државјанство.

491 ти е работна виза во регионални места. Со таа работна виза после 3 години аплицираш за Permanent Residence виза.
Само си го отежнуваш патот и времето кое ке го истрошиш додека добиеш државјанство.

Тешко се наоѓа работа во регионални центри ма да сега со remote working може да се снајдеш. Али ако неможеш 85 поени да добиеш за ICT Analyst тогаш ке мораш на некоја друга варијанта да одиш како што ја спомна 491 али ке ти биде тоа потешко.

ја виде ли табелата? Колку поени имаш сега?
Не сум сигурна дали би биле доволно поени за 189 или 190, за нив ни доаѓа 65 или 70 поени. Што не мислам дека се доволно. Додека за 491, 85 или 90 зависно англискиот
Автоматски споено мислење:

Агентката ја интересираа да ти земе пари, ќе ти нуди било каква виза, дури и студентска. Ти отпосле треба да се чудиш како ќе најдеш работа во некое австралиско Мариово со ИТ струка ако земеш регионална виза.
Како што ти пишаа претходно најголемиот дел од ИТ огласите се за Сиднеј и Мелбурн, за таму ти треба 189/190 виза.
Друга работа, и да земеш перманент виза, овде пазарот е заситен со ИТ кадар, тешко се доаѓа по работа по струка, треба финансиски и психички да се спремиш дека ќе ти требаат 3,6, па дури и 9 месеци да го пробиеш ледот. А трошоците за еден месец за фамилија за во Сиднеј на пример ти се 4-5.000 долари, само киријата е половина од оваа сума. Направете си дома математика дали сте спремни дали можете тоа да го издржите, пред да аплицирате за било каква виза.
Ти благодарам на советот. Финансиски сме спремни да го издржиме сето тоа.

Ме интересираат две работи: дали со 491 можам да работам remote, во смисла за подоцна кога ќе аплицираме за ПР, да немам проблем со работното искуство и локацијата. И дали со 491 би можеле да живееме во било која regional area? Секако тоа да не ни се афектира во иднина при апликација за ПР.
Автоматски споено мислење:

Се извинувам за превидот, не ни погледнав на аватарот :)

Ти одговориле веќе, агентката ја интересира нејзиното, т.е да си наплати што е можно побрзо и уште побитно да има што е можно поголем процент на успешност. Ако имаш искуство, и добар англиски, 491 виза ќе биде сигурица, дури и со 7ца англиски може да поминете комотно.

Ако веќе се одлучите за 491 гледај тоа да биде за Перт, единствениот главен град каде смееш да работиш со истата, и гледам конечно ја олесниле да не треба да имаш работна понуда: https://migration.wa.gov.au/our-services-support/state-nominated-migration-program

Сепак направете добра анализа што и како е на понуда од поглед на работни места, Перт за инженери е рај, за ИТ послабо но сепак е подобар од другите градови во регионална.

Од другите градови единствени 2-3 каде може да се размисли колку-толку ти се: Gold Coast + делот до Logan, Adelaide, и евентуално Wollongong, но имај во предвид дека во овие градови нема да имаш ни 10% работни места од тоа што има во главните, а се натпреваруваш со талентирани луѓе кои исто како тебе по некоја случајност заглавиле таму.

Бидејќи сте со деца, да си направите сериозна анализа и план што би правеле и како би правеле тука. Кога би добиле виза, прво ќе доаѓа еден од вас и ќе отвора терен за другите, немој да сте се закренале сите заедно и да си ја чукате главата тука. Станува збор за голем и мачен пат, втора работа како што ти пишав погоре ќе треба да престојувате во Airbnb, или пак да делите соби со непознати, да трчате да барате работа и тн.

Во поглед на сопругот, нека полага и тој англиски, може да добиете дополнителни поени.
Во меѓувреме нека научи занат затоа што јавните набавки од мкд нема да му се од голема корист тука. Има шанси да влезе во фирмите како набавки, но нека има во предвид дека за недостатокот на локално искуство/образование ќе треба да компензира со јазик/дигитални вештини.

За децата, имајте во предвид дека ако треба да ги носите во child care тоа ќе ве кошта по 100-170 долари/дневно по дете, ако се поголеми и одат на училиште е друга математика. Кога би биле permanent државата ќе ви покрива дел од тоа, но првите 3-4 години еден од вас ќе треба да работи за нив/или да седи дома (за луѓе кои заработуваат помалку ова е поефтиниот начин), а вториот да ги покрива сметките и храната. Секој што има деца, или планира да има во првите 3 години кога ќе стапне тука треба да направи сериозен план бидејќи Австралија ви е далеку од социјална држава кога станува збор за мигрантите.
Фала ти за исцрпните информации.
Што се однесувана 189/190, не мислам дека ќе имаме доволно поени 65 или 70 евентуално. Додека за 491, 85 или 90 зависно од англиски. Ќе видиме сега во октомври.

Што се однесува до децата, едното ќе е за во училиште, а другото во градинка ќе мора. Или да донесеме некоја баба на туристичка виза, бидејќи имаме роднини (брат од мајка ми) во Викторија, па да го чува едното дете.
Друго би сакала да знам дали при апликација за ПР ќе имам проблем доколку изминатите три години сум работела remote?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.973
Поени од реакции
33.049
Не сум сигурна дали би биле доволно поени за 189 или 190, за нив ни доаѓа 65 или 70 поени. Што не мислам дека се доволно. Додека за 491, 85 или 90 зависно англискиот
Автоматски споено мислење:


Ти благодарам на советот. Финансиски сме спремни да го издржиме сето тоа.

Ме интересираат две работи: дали со 491 можам да работам remote, во смисла за подоцна кога ќе аплицираме за ПР, да немам проблем со работното искуство и локацијата. И дали со 491 би можеле да живееме во било која regional area? Секако тоа да не ни се афектира во иднина при апликација за ПР.
Автоматски споено мислење:


Фала ти за исцрпните информации.
Што се однесувана 189/190, не мислам дека ќе имаме доволно поени 65 или 70 евентуално. Додека за 491, 85 или 90 зависно од англиски. Ќе видиме сега во октомври.

Што се однесува до децата, едното ќе е за во училиште, а другото во градинка ќе мора. Или да донесеме некоја баба на туристичка виза, бидејќи имаме роднини (брат од мајка ми) во Викторија, па да го чува едното дете.
Друго би сакала да знам дали при апликација за ПР ќе имам проблем доколку изминатите три години сум работела remote?
Во врска со прашањето за remotе, јас бидејќи сакам да отворам бизнис им пишав на Migration Queensland (Trade and Investment Division) и ми го вратија како одговор ова, генерално истото правило ти е и за ремоте на ABN :
1695816522641.png
Remote работа во АУС е се поретка, најчесто сите бараат да се појавиш во канцеларија (мин 2-3 денови), и кога се наоѓа најчесто е на ABN. Исклучоци може да се компании кои ги има низ цела АУС, ама во тој момент не бараат за канцеларијата во твоето место туку во некоја друга канцеларија, иако ова е прилично комплексен дел кај осигурувањето и затоа го избегнуваат (со исклучок на позиции кои им се на национално ниво).

Ако барем еден од вас може да се вработи во регионална и да остане вработен таму 3 години, тогаш немате проблем, дури и сопругот може да биде носител за наредната виза, живеалиштето ќе мора да ви е таму.

Во врска со регионалните делови, мене ми пратија листа на кодови од QLD. Разговарав со луѓе кои се запознаени со миграцијата и од повеќе луѓе добив различни одговори, некои викаат дека смееш секаде, некои дека мораш во тој state каде што имаш спонзорство.

Баба на туристичка виза мислам смее само 3 месеци, ова пред да станете PR, после тоа ако не се лажам смее до 1 година, сепак ова ќе разговарате со агентот, мислам дека има и ограничување од едно до друго доаѓање.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.973
Поени од реакции
33.049
Член од
3 јуни 2023
Мислења
424
Поени од реакции
1.487
Инаку еве една статија за она што имав пишувано пред некое време, во суштина не им требаат мигранти со високо образование, иако форсираат ваков тип на миграција.
Додека е оваа влада трендот ќе продолжи, и веројатно ќе направат доста голема штета.

There’s no shortage of skills shortage lies
Имаше интервју со некој од тие австралиски милијардери каде си вели нешто во стил дека доведено е во ситуација да работникот да поставува услови и дека треба да се потсетат дека тие работат за газди. Исто изјави дека мора економијата да претрпи одредено намалување за да се потсетат на ова.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.973
Поени од реакции
33.049
Имаше интервју со некој од тие австралиски милијардери каде си вели нешто во стил дека доведено е во ситуација да работникот да поставува услови и дека треба да се потсетат дека тие работат за газди. Исто изјави дека мора економијата да претрпи одредено намалување за да се потсетат на ова.
Да, во одредени индустрии/професии е таква ситуацијата, а има и тотално спротивни каде на еден оглас имаат и по 300+ апликанти и каде фирмите уценуваат за плати.

Сепак зависи и каде, истата професија може во Сиднеј да е барана многу, а во други градови да нема ни по 1 оглас.
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
30
Поени од реакции
9
Za 4 meseci tuka, jas licno sto imam primeteno i oseteno tuka pogotovo vo Melburn(mozebi gresam, mozebi ne), deka ima premnogu lugje i profesii kade sto lugjeto se pre pre plateni za znaenjeto, iskustvoto i rabotata shto ja vrshat. Sporedbeno so Amerika kade sto pominav 8 meseci, e sosema druga pesna i drug stil kade sto toa tolku nekako mene licno ne mi bese izrazeno i vooclivo. E sega dali e toa poradi nedostik na rabotnici dali poradi nesto drugo, ne znam. I toa sto kaza za kolku aplikacii imalo na odreden oglas i slicno, od moja gledna perspektiva mnogu zavisi i vo koj del od godinata sme. Primer na pocetok na zimata Juni mesec i krajot na finansiskata godina na krajot na Juni polesno bese da najdes rabota vo Makedonija nego tuka(opsta rabota). Sega na primer ima mnogu povekje oglasi za site rabotni pozicii i se baraat mnogu povekje opsti rabotnici nego sporedbeno so Juni.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.973
Поени од реакции
33.049
Za 4 meseci tuka, jas licno sto imam primeteno i oseteno tuka pogotovo vo Melburn(mozebi gresam, mozebi ne), deka ima premnogu lugje i profesii kade sto lugjeto se pre pre plateni za znaenjeto, iskustvoto i rabotata shto ja vrshat. Sporedbeno so Amerika kade sto pominav 8 meseci, e sosema druga pesna i drug stil kade sto toa tolku nekako mene licno ne mi bese izrazeno i vooclivo. E sega dali e toa poradi nedostik na rabotnici dali poradi nesto drugo, ne znam. I toa sto kaza za kolku aplikacii imalo na odreden oglas i slicno, od moja gledna perspektiva mnogu zavisi i vo koj del od godinata sme. Primer na pocetok na zimata Juni mesec i krajot na finansiskata godina na krajot na Juni polesno bese da najdes rabota vo Makedonija nego tuka(opsta rabota). Sega na primer ima mnogu povekje oglasi za site rabotni pozicii i se baraat mnogu povekje opsti rabotnici nego sporedbeno so Juni.
Крај на финансиска година ти е Јуни, проектите се затвораат и се чистат залихи, во некои професии Јуни е најзафатен.
Јули е апла мртов затоа што голем дел од институциите/компаниите уште си играат со буџетите и не можат да вадат нарачки.
 
Последно уредено:
Член од
15 април 2018
Мислења
11
Поени од реакции
1
Дечки Здраво

Ве читам и имам конкретни прашања:

- преку кој/а агенција или агенти е најдобро да се почне процедура
- дали е добро да се запише фах и преку тоа да се тражи ПР
Имам 34 год работам како Customer Service Coordinator во USA Фирма, оженет со деца.

Секое инфо добредојдено

Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom