Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.749
Поени од реакции
24.759
si gazi aus... nekoj raboti moze podobro ali koga ke sporedis so stariot svet osven skandinavcite i svajcarcite site drugi se dosta posiromasni, ziveat pobedno, pomali zivealista, pomali primanja, nesigurni penzii, plus so segasnava situacija baagi ponesigurni drzavi se.

ova e ona sto go zborev na drugata tema, random mkd iselenik vo evropa ili svaba u princip e duplo posiromasen od nas ovde pred se radi ekonomskite uslovi i investiciskata klima vo aus.

@Xibalba ko sto kaza lot of pain lots of gain...
Или тоа, или сте принтале многу пари :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
8.481
Поени од реакции
13.646
toa lot of pain ni e u DNK/RNK kako i da gi vikaat :ROFLMAO:
tuku interesno zvuce voa lot of gain, ne go znam so zvere e, treba da se proba nekogas u zivotot :pos:
toj del moze i da ne go osetis... kupi kuka i samo si ide... e sega dur da dojdes do toj prvicen depozit e malku pain...

mozes i da ubrzas wealth building i gain ama so toa ide poveke pain isto... :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

Или тоа, или сте принтале многу пари :D
tuka si ti pa kazi sto gledas... supata postabilna nego mak penziskite stolbovi?

kazi drugo mesto u svet kade bi investiral porado u nekretnina? onaka pasivna investicija ili mesto za ziveenje cija vrednost raste dur stareesh...si videl ovde kako izgleda staracki dom ili taa shema?

platite ovde vs ostatok ma svet? u ger minimalecot e 9e, ovde $20...

australia, good country :icon_mrgr:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.749
Поени од реакции
24.759
tuka si ti pa kazi sto gledas... supata postabilna nego mak penziskite stolbovi?

kazi drugo mesto u svet kade bi investiral porado u nekretnina? onaka pasivna investicija ili mesto za ziveenje cija vrednost raste dur stareesh...si videl ovde kako izgleda staracki dom ili taa shema?

platite ovde vs ostatok ma svet? u ger minimalecot e 9e, ovde $20...

australia, good country :icon_mrgr:
Види, ако некој живее на плата тешко дека ќе види живот. Платите не ми изгледа дека ја следеле инфлацијата, истите плати беа и пред короната, а и сега, барем во моиве индустрии. Ако земеш во обзир колку се отидени недвижностите, за просечен граѓанин животниот стандард е драстично опаднат.

За тие што се преселуваат пресно како во мојот случај мислам дека е далеку потешко отколку пред короната, наоѓање на недвижност е пекол, и истите ако немаш кеш во џеб се ѓаол на трета. Пред да дојдам наваму истите недвижности што сега се издаваат по 2000 долари, беа околу 1400-1600. Возилата што пред короната беа по 10 000 АУД, сега се двојно, а ова се 2 работи кои мораш да ги земеш само што ќе стапнеш во државата.

Единствено што ја гледам Австралија е бизнис, мислам дека конкуренцијата е послаба од Европа и би требало да има простор за маневрирање. Али она што не ми се допаѓа во инженерство е тоа што Австралија ја движат неколку корпорации. За мали бизниси можеби други индустрии, или евентуално опцијата ако преживее бизнисот 1-2 години, и почне да им чепка од медот на големите, па да го шитнеш и да направиш пари од неговата продажба.

За недвижностите се согласувам, генерално тука лесни пари само со нив, дали ќе продолжи долгорочно ќе видиме, али пак идиме на муабетот дека за ова треба многу кеш, ако не се лажам за на мојава виза банките бараат 20% учество (на 600-800 илјади тоа ти се 120 000-160 000 кеш во џеб + уште 30тина за брз почеток, 150-200 бона треба да ги залепиш за баци рака).

За последното има и добри и лоши работи, не сум доволно долго за да ја етикетирам и веројатно сеуште ги гледам само негативните страни затоа што пречекот од државата беше повеќе негативен отколку позитивен :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
8.481
Поени од реакции
13.646
Види, ако некој живее на плата тешко дека ќе види живот. Платите не ми изгледа дека ја следеле инфлацијата, истите плати беа и пред короната, а и сега, барем во моиве индустрии. Ако земеш во обзир колку се отидени недвижностите, за просечен граѓанин животниот стандард е драстично опаднат.

За тие што се преселуваат пресно како во мојот случај мислам дека е далеку потешко отколку пред короната, наоѓање на недвижност е пекол, и истите ако немаш кеш во џеб се ѓаол на трета. Пред да дојдам наваму истите недвижности што сега се издаваат по 2000 долари, беа околу 1400-1600. Возилата што пред короната беа по 10 000 АУД, сега се двојно, а ова се 2 работи кои мораш да ги земеш само што ќе стапнеш во државата.

Единствено што ја гледам Австралија е бизнис, мислам дека конкуренцијата е послаба од Европа и би требало да има простор за маневрирање. Али она што не ми се допаѓа во инженерство е тоа што Австралија ја движат неколку корпорации. За мали бизниси можеби други индустрии, или евентуално опцијата ако преживее бизнисот 1-2 години, и почне да им чепка од медот на големите, па да го шитнеш и да направиш пари од неговата продажба.

За недвижностите се согласувам, генерално тука лесни пари само со нив, дали ќе продолжи долгорочно ќе видиме, али пак идиме на муабетот дека за ова треба многу кеш, ако не се лажам за на мојава виза банките бараат 20% учество (на 600-800 илјади тоа ти се 120 000-160 000 кеш во џеб + уште 30тина за брз почеток, 150-200 бона треба да ги залепиш за баци рака).

За последното има и добри и лоши работи, не сум доволно долго за да ја етикетирам и веројатно сеуште ги гледам само негативните страни затоа што пречекот од државата беше повеќе негативен отколку позитивен :)
sekoj pocetok e takov... krajot go krasi deloto.

aus ne e lesna drzava za pocetok ako nemas pari.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.532
Поени од реакции
3.557
Ако немаш пари лесно е само да бидеш подстанар кај мама и тато други нема.

и низ Европа не е така лесно ако идеш без пари

друго на пасивно растење на имот не е само во аус и Скандинавија е иста прича нормално не раснат цените како во Сиднеј или Мелбурн ама и тука е истата прича сега го купуваш за една цена ако не ти се брза за да го продадеш за неколку години ќе вреди сигурно повеќе ако можеш да чекаш 10+ години големи се шансите да земеш и 100% заработка

пази у Скандинавија сум и да доста е океј за живот, средено за пензии и такви ствари
Ама по она што се наоѓа на нет за Австралија треба да е доста подобро таму (ама па и животниот стандард е поскап како што гледам)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.532
Поени од реакции
3.557
@Lester Freamon @lion888 како и било кој друг кој е во Австралија чисто информативни прашање за дали да почнувам било каква постапка (се мислиме до девојка ми)

живееме во Шведска моментално,јас работам како ДевОпс инжиниер (не ми е проблем да работам било што со софтвер) она работи како Контракт Сепцијалист (има мастер во public healthcare и уште еден во international business and finance)
Двајцата работиме по струка и за Шведски стандарди имаме солидни приходи (заедно сме над 130к € на годишно ниво)
Здравството и тука ни е океј средено, пензискиот фонд е океј (не е најдобар на свет ама па и не е пред колапс бар не се уште)
Да финансиски можеби ќе можеме да нешто плус ама не верувам да се разликува премногу од шведски е услови (лесно можам да почнам консултантски услуги за мојата струка (што би ме донеле мене сам на 150+ годишно) ама секако ќе имам страшно големи даноци што не ми е баш за замарање за на крај после данок да бидам пак под 100к

имаше пред некој ден Лестер пишано дека краткорочно е тешко ама на долг рок треба да има бенефити, па ако вее пробиваме да пробаме дур сме млади :)
Не е проблем да се оди во некое помало место пример во западна Австралија близу Перт или во Перт ако тоа ни дава поголеми шанси, но нормално да не биде во перт плата 50к а во поголемо место 250
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.749
Поени од реакции
24.759
@Lester Freamon @lion888 како и било кој друг кој е во Австралија чисто информативни прашање за дали да почнувам било каква постапка (се мислиме до девојка ми)

живееме во Шведска моментално,јас работам како ДевОпс инжиниер (не ми е проблем да работам било што со софтвер) она работи како Контракт Сепцијалист (има мастер во public healthcare и уште еден во international business and finance)
Двајцата работиме по струка и за Шведски стандарди имаме солидни приходи (заедно сме над 130к € на годишно ниво)
Здравството и тука ни е океј средено, пензискиот фонд е океј (не е најдобар на свет ама па и не е пред колапс бар не се уште)
Да финансиски можеби ќе можеме да нешто плус ама не верувам да се разликува премногу од шведски е услови (лесно можам да почнам консултантски услуги за мојата струка (што би ме донеле мене сам на 150+ годишно) ама секако ќе имам страшно големи даноци што не ми е баш за замарање за на крај после данок да бидам пак под 100к

имаше пред некој ден Лестер пишано дека краткорочно е тешко ама на долг рок треба да има бенефити, па ако вее пробиваме да пробаме дур сме млади :)
Не е проблем да се оди во некое помало место пример во западна Австралија близу Перт или во Перт ако тоа ни дава поголеми шанси, но нормално да не биде во перт плата 50к а во поголемо место 250
За ИТ и финансии во игра се само и само главните градови, не се лажи воопшто да си губиш време на 491 виза со тие професии (евентуално Перт, иако немаат баш ИТ). Во АУС ИТ индустријата 90% ти е во Сиднеј, Мелбурн, Канбера и Бризбн.

Околу платите, за твојата професија на почеток веројатно ќе бидеш околу 100ка годишно, а за брзо ако имаш искуство може да отидеш од 130-170 без проблем (во главните градови). Еве ти линк со огласи, разгледај ги што работат тука, во одредени бизниси знаат да се доста опаки и да користат некои нивни алатки кои не се ни пипкаат во Европа:

Околу девојката, многу широк поим е тоа што го работи, прашање е дали ќе и требаат дополнителни дипломи и сертификации. Во главните градови ви требало да може да најде (почеток очекувајте околу 60-80к), а за во иднина може да отиде и над 100ка.

Околу даноци на платите еве ти калкулатор за да сфатиш колку одат за арач:
Автоматски споено мислење:

П.С за 2ца месечно за нормално/просечно живеење стигаат околу 5к АУД со вклучени сметки и возило. Ако сте со 2 плати од околу 100к бруто секој би имале по 12к месечни примања нето (АУД), така да ќе биде лесно секирањето на плажа :) Се над тоа е екстра, само планирај дека кога ќе имате деца ќе имате периоди кога ќе сте и на една плата од толку.

Лоша работа во главните градови е што куќите се преку 800к, Бризбн ти е најдобрата опција од овие оти е сеуште „ефтин“, идеална клима, и ќе има олимпијада 2032 што значи дека ако имаш кеш да земеш куќа во наредни 2 години може и да се дуплираш за 10 години само од недвижноста.

Еве ти линк од страна за продажба/рентање на недвижности, тука може да добиеш слика што се продава и по колку пари.

Кај становите и townhouse имаш дополнителни давачки (strata management или body corporate management), така да најдобрата комбинација е ако може да се купи куќа.

п.п.с кај платите тоа superannuation треба да гледаш дали е вклучено во тоа што го нудат, или е екстра. Најчесто оди дополнително (10-12% во просек) и по нашки ќе ти дојде како приватен пензиски фонд, тоа е многу добар кеш кој иако не го гледаш во моментов додека да се пензионираш ќе биде сериозна сума.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
488
Поени од реакции
502
@Lester Freamon @lion888 како и било кој друг кој е во Австралија чисто информативни прашање за дали да почнувам било каква постапка (се мислиме до девојка ми)

живееме во Шведска моментално,јас работам како ДевОпс инжиниер (не ми е проблем да работам било што со софтвер) она работи како Контракт Сепцијалист (има мастер во public healthcare и уште еден во international business and finance)
Двајцата работиме по струка и за Шведски стандарди имаме солидни приходи (заедно сме над 130к € на годишно ниво)
Здравството и тука ни е океј средено, пензискиот фонд е океј (не е најдобар на свет ама па и не е пред колапс бар не се уште)
Да финансиски можеби ќе можеме да нешто плус ама не верувам да се разликува премногу од шведски е услови (лесно можам да почнам консултантски услуги за мојата струка (што би ме донеле мене сам на 150+ годишно) ама секако ќе имам страшно големи даноци што не ми е баш за замарање за на крај после данок да бидам пак под 100к

имаше пред некој ден Лестер пишано дека краткорочно е тешко ама на долг рок треба да има бенефити, па ако вее пробиваме да пробаме дур сме млади :)
Не е проблем да се оди во некое помало место пример во западна Австралија близу Перт или во Перт ако тоа ни дава поголеми шанси, но нормално да не биде во перт плата 50к а во поголемо место 250
Dobro prrasanje, gledano od dali moze da se dobie 189 ili 190 rezident viza so ovie struki bi rekol 100% i vo prosek za 6 do 9 meseci moze da se dojde vo Avstralija ako se saka vo vas slucaj.

Za lokacija kade vo Avstraliaj toa e poveke prasanje kade poveke ke imate sansi za rabota, standard za kupuvanje kuka plus koja klima ke vi odgovara. Ze Lester toa e Brizbejn a za mene e Perth.

Vo pravo e deka na istok ke ima poveke oglasi za rabota no ti treba samo edna kompanija da ti dade sansa. Vo Perth znam dvajca vo IT i tie imaat nad 100-150k godisno. Eden prijatel zavrsi IT securiti diploma vo Perth i mu trebase edna nedela da nade 2 ponudi za rabota bez nikakvo iskustvo vo IT.

Druga rabota vo Perth uste se naogaat postari kuki na 800m2 zemja ili novi kuki na 400m2 zemja za 500k dodeka toa ne znam dali e vozmozno na istok.

Klimata vo Perth e slicna na Makedonija so toplo suvo leto do 35 stepeni i zima do 15 stepeni so dozd. Od Noemvri do Maj moze ke vi vrne 3 dena vo 6 meseci a okeanot e topol za banjanje isto 6 meseci vo godina.

Vo vrska so danoci ovie podatoci se na wikipedia. GST vo Sweden e 25% a vo AU e 10%, dodeka vo personalniot danok najvisoka stapka e 52% vo Sweden dodeka vo AU e 45%. Pa videte sto sakate. :)


au.PNG

sw.PNG

au2.PNG
 

Kajgana Shop

На врв Bottom